3jfaaiacla«>- -i oTiiII. A0. 1887. Leiden, 2 Juli. 3395. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fan- en feestdagen, uitgegeven. I PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.174* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- •eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De Oost- en West-Indische huizen, toebehoo- rende aan 's Ryks Ethnographisch Museum, staande aan de oprijlaan naar de Sterrenwacht alhier, zullen op Zondag den 3den Juli a. s. voor het publiek geopend zijn van 1 4 uren. Gedurende de vorige week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 32 60 volwassen personen en van 9 13 kinderen. De eerste godsdienstige by eenkomst der Ned. - Herv. gemeente (niet doleerend) te Aarlanderveen zal morgen, Zondag, te halftien aanvangen, onder het gehoor van ds. A. Voorhoeve, pred. te Katwijk, in het koetshuis van den heer J. A. Van der Lee aldaar, dat tijdelijk voor kerk is ingericht, tot de gemeente weder in het bezit is gesteld van haar eigen koikgebouw. Op het drietal voor predikant bij de Ned.- Herv. gemeente te Blokzijl zijn geplaatst de heeren J. Van Giffen te Blankenham, W. J. Scherphuis te Drogeham en B. J. Werumeus Buning te Hoogmade. Door een drietal manslidmaten te Oudshoorn is b(j don kerkeraad een verzoek ingediend om de Reformatie tor hand te nemen. Hierop is geant woord, dat het verzoek voor kennisgeving aange nomen is. De collecte voor den gewapenden dienst, te Oudshoorn langs de huizen gehouden, heeft opge bracht f 33.93. Do Koning en de Koningin zijn gistermiddag met het Prinsesje te Soestdjjk aangekomen, waar het vcrstelflk gezin op hartelijke wijze door de ingezeionen van Baarn werd verwelkomd. Op het station werd H. M. een keurige ruiker van donker-roode rozen aangeboden door C. D. P. Ruckert. Toen de Koning en de Koningin dos morgens met Prinses Wilhelmina te Kleef aankwamen, op reis van Wildungen naar Soestdjjk, werd door mevrouw De Josselin de Jong Verhellouw, echt- genoote van den burgemeester van Ouwerschie, aan de kleine Prinses een bouquet in de Neder- landsche nationale kleuren vereerd. Bij koninklijk besluit zijn tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw benoemd de heeren C. M. H. N. A. baron De Weichs de Wenne, lid der Provinciale Staten van Limburg, te Geysteren (gemeente Wanssum), en mr. A. J. Enschedé, ar chivaris der gemeente Haarlem. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is afwijzend beschikt op het request van den Nederlandschen Uitgeversbond, waarbij verlaging van hot posttarief tusschen België en Nederland was gevraagd. Uit Amsterdam wordt aan de „N. R. C." gemeld B. en Ws. verzoeken aan den Raad de opdracht om de noodige voorstellen in te dienen voor den bouw van een nieuw laboratorium voor de scheikunde. Gelijktijdig ontvingen wjj de blijde mare, dat prof. Van 't Hoff voor het hem te Leipzig aangeboden professoraat bedankt heeft en dus voor de Amster- damsche universiteit behouden blijft. Na het houden der overgangs examens aan de Theologische school te Kampen, in de volgen de week, zullen op 13 Juli a. s. de literarische examens aanvangen, waaraan 19 studenten wen- schen deel te nemen. Voor het Theol. examen A zijn 9, en voor dat van B of het eind-examen 8 caudidaten. Te Brummen wordt met 1 September a. s., op de Groote Zegerij, eene inrichting voor spraak- gebrekkige of achterlijke kinderen geopend, onder de leiding van den heer T. Kingma Yntesz, die thans met zijn broeder eene dergelijke inrichting te Amsterdam bestuurt. In de Eerste Kamer is gistermiddag medege deeld dat benoemd zijn tot voorzitters dcrafJeelin- gin, de lieoren Van der Putto, Van Akerlaken, Blussé en Breuning en tot rapporteurs betreffende alle ontwerpen der Grondwetsherziening, do heeren Van Royen, Pijnappel, Roëll en Tak Van Poortvliet. Tegen heden reeds heeft de Kamer alle ontwer pen aan de orde gesteld buiten de Grondwetsher ziening. Men zal, merkt het „Vad." op, wel mogen verwachten dat de schriftelijke gedachtenwisseling by den spoed, die daarmede doorgaans in de Eerste Kamer wordt betracht, in eene week of hoogstens oen dag of tien zal afloopen, zoodat ongeveer 11 of 13 Juli de openbare zittingen kunnen aanvangen. Anders zal er dit jaar met den naderenden ver kiezingsstrijd in de politieke wereld haast geen oogenblik vacantie zijn. De officier van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht J. G. Ten Noever de Brauw wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Door de rechtbank te Breda is, ter vervulling van eene opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. E. R. E. Brants, subst.-griff. bij gemelde rechtbank; mr. A. G. De Geer, rechter in de rechtbank te Almeloo, en mr. A. M. Sassen, kantonr.-plaatsv., districts-schoolopz. en advocaat te Oisterwijk. Prins Victor Napoleon is te Amsterdam aan gekomen en onmiddellijk door de ex-keizerin Eugénie in het Amstelhotel ontvangen. De prins heeft daar ook zjjn intrek genomen. Prins Victor is de zoon van prins Napoleon (Jéróme), die door de meerderheid der Bonapartisten van zy'n pretendentschap is ontzet en met de kei zerin op niet al te besten voet staat. De zoon daaren tegen wordt door de keizerin erkend als de erfge naam der Napoleons. (Hbl.) De voorgenomen tentoonstelling der afdeelirg Haarlem en omstreken van de Nederlandsche Maat schappij van Tuinbouw en Plantkunde zal niet doorgaan. De inkomende blijken van belangstelling en deelneming waren te weinig in getal om het plan met hoop op goed succes te kunnen uitvoeren. De Franscho inzendingen worden binnen wei nige dagen op dJ voedingstontoonstelling te Amster dam verwacht. Door wjjlen de douairière Fabricius Van Leyen- burg, geb. Hooft, is aan do Ned.-Herv. gem. te Sljjk-Ewijk (Betuwe) een legaat vermaakt van 2000. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het provinciaal archief in Drente tot nadere aankondiging voor het publiek gesloten is. In de maand April of Moi 1888 zal een ver gelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervul ling worden opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1889 worden gehouden, zoodat gedurende 1888 slechts één examen zal plaats vinden. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant van heden. Het stoomschip „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Juli van Port-Saidde „Noord- Holland", van Batavia naar Rotterdam, is 1 Juli te Marseille aangekomende „Leerdam" is Vrijdag avond Scilly gepasseerd. Greineugd Nlenvra. Blijkens eene advertentie in dit nummer van ons blad beveelt zich de heer Gio vanni Bosco Jr. aan tot het geven van voorstellin gen van verschillenden aard, waarbij evenwel de goochelkunst eene voorname plaats zal innemen. Wanneer w(j over hot algemeen het oordeel der purs nagaan, over die voorstellingen in andere ge meenten gehouden, komen wjj tot de slotsom dat hetgeen deze meester in do goochelkunst on aan verwante toeren ten beste geeft, zeer is aan te bevolen. Ter beschikking van den eigena ar bevindt zich aan het politie bureel alhier een zwart hondje (bastaardsoort Tax) met lage, bruine pooten, voorzien van halsband met koperen plaat. In de afgeloopen week zijn hier ter stede aangegeven 3 gevallen van mazelen. Sterfge vallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" genomen 897 zwembaden door heeren en 56 door dames. De temperatuur van het water is 20' Celsius. Na een twist met hare dochter trachtte gisternamiddag eene oude vrouw, wonende in de Rijnspoorlaan te 's-Hage, zich van het leven te berooven door zich den hals af te snijden. Haar toestand is gevaarlijk. Door deafdeeling Woerden der Holl. Maatschappij van Landbouw is alsnu voorgoed besloten, de harddraverij en het schoonrjjden te doen plaats hebben op Woensdag 17 Augustus. Gisteren kwamen te Scheveningen 10 schuiten aan, do meeste van Katwijk afkomstig; er werd in 1 tot 2 etmalen van f 35 tot f 50 bosomd. Van Engeland werden 12 vaten scharren aangevoerd, die van 8.50 tot ƒ11 per vat op brachten. Een koopman, die te Haarlem by de harddraverij stond te genieten, bemerkte eensklaps tot. zyn schrik dat hem van een viertal horloges, welke hy in den zak had, een dames-remontoir was ontvreemd. Een werkman aan de suikerfabriek der heeren Spakler en Tetterode, aan de Baangracht te Amsterdam, had zich gisternacht by eene der suikorpannen te slapen gelegd, met. het ongelukkig gevolg, dat toen de suiker in de pan overliep, hy het kokende vocht over het lichaam kreeg. Ernstig gebrand werd hy naar het gasthuis gebracht. Gisternamiddag had te Breda het volgende ongeluk plaats. Een werkman raakte zoo danig bekneld tusschen de brug over de haven dat die brug moest doorgehakt worden om den zwaar verminkte uit zyn vreeselyken toestand te bevrijden. Do hoofdprys voor den te Arnhem te houden internationalen wedstryd (buikzwemmen) bestaat uit twee prachtige wynkaraffen, met goud en zilver gemonteerd. Om dezen prys zullen Duit- schers, Engelschen en Nederlanders zich met elkaar meten. De beste zwemmers van ons land en van elders nemen aan den wedstryd deel. Ook de heer F. E. Pels Rycken, de tegenwoordige kampioen van Ne derland, zal zy'n roem trachten te handhaven, en evenals de heer Bloemen uit Amsterdam weder mededingen om het meesterschap van Nedorland. Uit alle oorden des lands komen aanvragen tot reservoeren van plaatsen, zoodat op den dag van den wedstryd waarsch(jnlyk velen geen toegang tot de boot of het badhuis zullen kunnen krygen. (A.C Woensdag-avond is te Venlooeen prachtig luchtverschynsel waargenomen. Omstreeks halftwaalf daalde een groote vuurbol uit het Noor den in de richting van het Westen neder, waar achter zich een lange staart, aan die van eeno komeet gelyk, vertoonde. Toen de bol zich in de nabyheid van do aarde bevond, sprong hy uiteen en vertoonde eeno menigte vonken, waarna de toen zeer verlichte hemel weder in duisternis ge huld werd.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5