Oo ui eugd Nieu wa. Door oon politie-agent is heden op- gevangen een hond, die druipstaartend zijn weg vervolgde, doch naar iederen hond beet. Als verdacht van hondsdolheid werd het dier ter beschikking van den rijksveearts alhier gesteld. Door de politie alhier zijn aange houden twee personen, wier aanhouding door de officieren van justitie respectievelijk te Breda en Haarlem in het Algemeen Politieblad verzocht was, de eerste verdacht van diefstal, do tweede, zekere H., van oplichting. Men meldt ons heden uit Noordwijk: Eenige jaren geleden ontvingen de familiën Alkemade en Van den Berg van den heer P. L. Alkemade uit Victoria-land in Australië bericht, dat hy beproefd had eene nieuwe soort kalk te maken, waaraan daar zulk eene groote behoefte was, doordien de kalk, welke daar gebruikt werd, hoofd zakelijk uit puin en ander biksol bestond. Hjj werd daarop opmerkzaam gemaakt tijdens eene zijner reizen door Australië door het vinden van een stuk rotssteen, welke daar in groote hoeveelheid en uit gestrektheid aanwezig was. Nadat hy eenige stukken gebrand en fijn geslagen had, bemerkte hy dat er zelfs eene zeer goede qualiteit uit zou te maken zyn; hy besloot daarom van 't gouvernement die gronden aan te koopen, welke hem dan ook onge veer 2 jaar geleden gegund werden. De heer Alkemado toog nu direct aan 't werk hy bouwde eenige ovens op het terrein en in een Buncle's machine zouden de steenen fijn gesla gen worden. Al heel spoedig bleek uit do vele aanvragen, welke hy uit Melbourne en andere plaatsen ontving, dat hy zich in de qualiteit van de kalk niet had bedrogen, daar ondanks het slechte verkeer van het terrein naar de omliggende plaatsen hy werk in overvloed had de bestellingen uit te voeren. Het terrein, waaruit die rotssteen wordt gehakt, is gelegen te Coimadai, eene plaats, welke tot voor eenige weken nog van alle spoorweg- als ander verkeer was uitgesloten, zoodat alles per voertuig moest worden vervoerd; doch door de opening van den spoorweg, welke, naar Melbourne gaande, dio plaats voorbygaat, is het den heer Alkemade ge- makkeiyk gemaakt, daar hy nu dageiyks por wagen de kalk naar het spoor kan ryden. Het was hem echter in den laatsten tyd onmogeiyk, al werkte hy dag en nacht, al de bestellingen te volvoeren, welke hem werden opgegeven, en hy besloot daarom eene Maatschappy op to richten, ten einde het work met meer kracht en spoed te kunnen uitvoeren. Deze Maatschappy is nu dezer dagen tot stand gebracht onder den naam van „The Coimadai lime Company," met 50,000 aandeelen ad 1 pd. st., welker prospectus geadverteerd is in eene ons dezer dagen toegezonden courant. Daarin lezen we ook van een bezoek door een gezelschap van over de 100 personen, moerendeels aandeelhouders on bouwkundigen, uit Melbourne en omliggende plaatsen aan het terrein gebracht, met den heer Alkemade, die hun op het terrein uitlegging gaf van hot werk, aan hun hoofd. De Maatschappy is vol hoop dat zy eene goede zaak in handen heeft, en spreekt nu reeds over het oprichten van een groot getal ovens, alsook van een depot in Melbourne voor het fabrikaat en den verkoop van mortel, gereed voor 't gebruik, zooals dat is in Londen. De heer P. L. Alkomade is een Noordwyker van geboorte en voor 33 jaren uit Holland vertrokken, zonder ooit weder in zyn vaderland te zyn terug gekeerd, en een broeder van den aannemer C. Alke made Jzn. en Alida Van den Berg, geb. Alkemade, te Noordwyk. Naar men aan het „Vaderland" ver zekert, hangt eene groote teleurstelling den bewon deraars van Gelderlands natuurschoon boven het hoofd. Naar aanleiding van het loggen van de stoom- trambaan door de prachtige, misschien in Europa eenige Middachter laan, zyn de eigenaars van dat landgoed van plan, de reusachtige beuken te vellem het buitengoed te omrasteren en voor het publiek te sluiten. Ook de vrye wandeling in de Onzalige Bosschen zal door den bezitter dier gronden Worden opgeheven. Een ander gevaar is onlangs gelukkig afgewend door gebrek aan deelneming in de leening. Langs het benedendorp van Oosterbeek zou namelyk eene stoomtrambaan gelegd worden. Ware het plan door gegaan, dan zouden de buitengoederen Hemelsche Berg en Sonnenberg voor het publiek gesloten zyn geworden. De „Nederland sc he Spectator" van heden bevat eene plaat naar aanleiding der aan staande komst van het nieuwe art. 194 der Grond wet in de Eerste Kamer. De heer Schaepman is daarop voorgesteld in hot kostuum van Don Juan en de Eerste Kamer als dametje in de kleeding van Zerline uit dezelfde opera, met een waaier, uit de „Arnh." en „N. Rott. Couranten" gevormd, in de hand, half voor het gelaat houdende. Don Juan is op het punt Zerline te omvatten en zingt: „Reich' mir die Hand mein Leben, IComm in mein Schloss mit mir!" Voor de rechtbank to Amsterdam heeft terechtgestaan Samson Van der Bokken, oud 21 jaren, wonende op het Waterlooplein te Amster dam. Bekl. zou by de bestorming van het huis van Penning eene bierpomp hebben stukgeslagen. Hy ontkende dit nadrukkelijk. Tusschen negen en tien uren, zeide hy, is er geschoten en riep de politie de omstanders te hulp om sociaal democraten uit het huis te jagen. Op de roepstem van de politie heeft hij zich met haar in het huis be geven. Maar hy heeft daar niets uitgevoerd. Als getuigen traden oplo. S. J. B. Eleveld, huisvrouw van Penning. Zy hoeft gezien dat bekl. na afloop van het tumult binnenkwam, dood be daard de bierpomp stuksloeg en daarna weer heenging. Te gelijk was een andere man bezig met den spiegel stuk te slaan; 2o. Alida Pen ning, oud 16 jaren, en 3o. J. G. Gerstman, letter zetter, verklarende beiden hetzelfde. Het O. M. requireerde 14 dagen gevangenis straf. Uitspraak S Juli. Gedurende het 2do kwartaal van dit jaar zyn van Amsterdam naar Nieuw-York vertrok ken 3783 landverhuizors. Door onbekende oorzaak brandden te Alkmaar gisternacht twee boerenwoningen aan de Wognumsche buurt af2 stieren en eenig klein vee kwamen in de vlammen om. Het mocht dor brandweer door groote krachtsinspanning geluk ken, de belendende perceelen te behouden. Donderdag-namiddag geraakte een werkman met het lichaam zoodanig gekneld tus schen de brug over de haven te Broda, dat die brug moest doorgehakt worden om den zwaar ver minkte uit zijno vreeselyke positie te verlossen. De derde haringjager „Carl", mot 328 ton volle- en 1097 ton maatjesharing, is 1 Juli des namiddags drie uren van Lerwick naar Maassluis vortrokken. Men meldt uit Duinkerken, dd. 28 Juni: Tweeduizend balen geperst stroo, bestemd om verladen te worden naar Burntisland, per stoom schip „Stad Nieuwpoort", zyn door brand vernield ongeveer 12 balen wol zgn door vuur en water beschadigd. De schade door assuradeuren geleden, wordt op 20,000 franken begroot. Te Tilburg is een tweejarig kind door twee op elkander volgende hooiwagens over reden en terstond gedood. De voerman liop bij den dorden wagen en zag niet, dat het kind op de straat speelde. To Blenheim (Niau w- Zeeland) zijn een hotel, eene bank en 22 winkels afgebrand. Do schade bedraagt 600,000 gd. De commissie, die door hot gemeen tebestuur van Brussel belast is met het onderzoek der schouwburgen, vooral met het oog op mogelyk brandgevaar, heeft voorgesteld het Théatre Royal des Galéries St.-Hubert niet meer te doen bespelen, wegens de groote gevaren, waaraan deze schouw burg zoowel de bezoekers daarvan, als de daarom heen gebouwde huizen der Galéries St.-Hubert blootstelt. Sedert een dertigtal jaren is deze schouw burg in gebruik, en in den laatsten tyd zyn er bovenal operettas in ten tooneele gebracht. Stockholm is in den avond van 25 Juni door eene hoos geteisterd, die groote schade aan huizen en boomen veroorzaaktevele personen werden door vallende dakpannen, schoorsteenen enz. gekwetst; een paar vrouwen verloren door het omwaaien van een boom het leven. Nog moer ongelukken kwamen op het water voor, waar vele zeil- en roeibooton omsloegen en meer dan 30 men- schen verdronken. Verleden Maandag-ochtend heeft in eene tunnel van eene nieuwe spoorwegiyn tus schen Gap en Die (Frankrijk) eene ontploffing van aardgassen plaats gehad, ten gevolge waarvan 6 werklieden hot leven verloren en 26 gekwetst werden. Te Tarragona (Spanje) is dezer da gen een stier in de hoofdkerk geloopen, terwijl deze vol menschen was. De ontsteltenis wasonbe- schrytiyk. De gladde vloer hinderde echter het dier in zjjne bewegingen en eindelijk werd hot in een biechtstoel gevangen, zonder eenig ongeluk te heb ben veroorzaakt. By Longview, in Texas, hebben acht personen het leven verloren in een orkaan, waar door ook veel schade werd aangericht. Mouvet, de directeur van de „Banque parisienne" die eene maand geleden was gevlucht, na voor 3 millioen fr. aan fondsen te hebben ver duisterd, is te Konstantinopel gearresteerd en zal naar Parjjs worden overgebracht. Te Herumblar, in de Spaanschepro- vincie Cuemja, is, volgens bericht uit M. drid, een geweldige hagelslag gevallen, waarbij --oe perso nen omgekomen zyn en de oogst geheel is verloren gegaan. De gouverneur der provincie heeft by het departement van buitenlandsche zaken onderstand aangevraagd. Uit Guayaquil, in Ecuador, wordt gemeld dat daar Woensdag-ochtend een hevige aardschok, sterker dan eenige andere sedert 1858, gevoeld is, welke 2 minuten en 20 seconden aan hield. De ontsteltenis was groot en in v< lo wonin gen vielen de zolderingen in. Men vreesde dat in het binnenland groote schade zou zyn aangericht. In de afgeloopen week werden bij eene bank te Londen 114 biljetten van vyf pond elk, gestolen. De wisselaar Monteau te Parjjs was juist bezig de nummers der gestolen biljetten door te zien, toen drie heeren bii nenkwamen, om een paar bil jetten van vyf pond te wisselen. De wisselaar kreeg argwaan en gaf een teeken aan don kassier maar, nauwelijks hadden de heeren dat gezien of ze namen onverwijld de vlucht. Eén bleef en eischte het geld. Daar het bankbiljet echter een der ge- stolene bleek te zyn, werd hy gevan ai-,genomen. De kameraden, die het grootste gedeelte by zich hadden, zyn spoorloos verdwenen. Volgens de „Medical Press andCir- cular" is Cetti, die te Landen derti;; dagen zou vasten, gebleken een bedrieger to zijn. De oerste tien dagen nam hy dagelyks in gew. in af, maar op den elfden bevond men, dat hy plotseling twee pond was aangekomen. By een nauwkeurig onder zoek bevond men, dat hy eene massa jujubes had gegeten. Mielvaque wilde te Parys trouwen, maar mej. Campos weigerde naar Frankrijk terug te keeron, alvorens zy zich mevrouw Mielvaque noemen kan. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 1 Juli. De Czaar en zyne gemalin zyn hedennamiddag met het pantserschip Wladimir naar Bjërkoesund vertrokken. NIEUW-YORK, 1 Juli. De Tarwe-ma i kt opende heden onveranderd, verbeterde daarop eenigszins, maar werd gestuit door stilto in zake: en onver schilligheid der koopers. De pry zen daa: en ca. '/4 c. voor sommige termijnen en de markt sluit stil. De borichten omtrent den oogst blijven ongunstig. PARIJS, 1 Juli. Generaal Boulanger beeft op zyn verzoek een gunstig antwoord gekregen om eerst den lOden Juli zyn post als bevelhebber van het corps te Clermont-Ferrand te gaan bekleeden. Nagenoeg 200 personen zyn heden van Saint- Malo naar het eiland Jersey gevaren om daar by den graaf van Parys een bezoek af te leggen. 200 anderen, waaronder generaal Charette met 100- voormalige pauselijke zouaven, vertrekken morgen daarheen. - De Senaat heeft heden de wet op de belasting van suiker, zooals ze uit de Kamer van Afgevaar digden gekomen is, aangenomen. MADRID, 2 Juli. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, in antwoord op de geruchten over eene ministeriëele crisis, aan eenige afgevaar digden, dat de toestand van het ministerie niets te wenschen overlaat. LONDEN, 2 Juli. De heer Stewart, een dei- aanhangers van Gladstone, is te Spalding (graaf schap Lincoln) tot lid van het Lagerhuis ge kozen met een meerderheid van 745 stemmen, tegen den admiraal Tryon, den candidaat der con- servatieven. De conservatieven verliezen dus een zetel in het Lagerhuis. A

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2