verzook, ik zong twee-, driemalen, men applaudi- seerde, men drukte mjj de hand, men behandelde mij met de grootste onderscheiding. Den volgenden dag ontmoette ik op straat de gastvrouw; ik groette beleefdzij wendde hot hoofd om, zjj wilde niet gekend zjjn door m(jhet publiek mocht niet weten, dat zo bekend was met het individu, dat 's avonds op de planken stond te zin gen. De schurftige hond had zich te veel vrijheid veroorloofd; hij had zich op een te nabij standpunt geplaatst; hij had getoond die rijke bankiersvrouw te kennen en dat was reden genoeg om hem te vernederen. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vertrouwende op uwe welwillondheid, verzoek ik u beleefd onderstaande regelen in uw blad te willen opnemen. Evenals zoovele steden in ons vaderland bezit •-ook de stad onzer inwoning sedert eenigen tijd een park, dat het oog van hem, wien het niet te doen is om strenge critiek uit te oefenon of er behagen in schept om zoogenaamde vergrijpen tegen de kunst te veel op den voorgrond to plaatsen, aan genaam aandoet, een park, welks bezit door de bo- woners van Leiden wordt gewaardeerd en dat eene woestenij 'n ©en lusthof heeft herschapen. En toch, ondanks die waardeering, niettegen staande die aantrekkelijkheden, welke Flora's kin deren aanbieden, ziet men weinig wandelaars op het schoone Van-der-AVerfpark zelf en vergenoegt men zich grootendeols met van de overzijde het trotscho monument, hot schoone perk daarvoor ep het aanlokkelijke geheel te bewonderen <jfl"üo'rpt men aldu3 van verre een blik als m fat beloofde, maar niet bereikbare land. ys- Wat zou hiervan dan t#Jh de rflden we] zijn? Eenvoudig deze:,„de patJen zyn bijna onbegaan baar." Immers, welkjj dame zal hare teedere voetjes, in fijne laarsjes of sierlijke schoentjes gestoken, wagen op dif>-gj-ove stoenen, waarmede de paden bezaauj-zyn? Welke moeder durft zich met haar krp3st op die hobbelige wegen begoven? Wolk oud -Leer zal zich een weg banen over dat halsbrekende terrein? Ja, zelfs monschon in den bloei des levens, met practisch schoeisel aan de flinke voeten, ziet men óf met eene pijnlijke, óf mot eene ontstemdo uitdrukking op het gelaat het park bewandelen, want de herinnering aan eone „Ruïne", die de aanloggers ongetwijfeld door de grooto brokken 3teon willen levendig houden, verzacht hunne pijn niet, stemt hen niet vriendelijkor en doet de onaan gename bowoordingen tegen „die s teonen" geuit, niet op hunne lippen besterven. Ieder loopt dan ook strijkelings langs het gras, niet tot voordeel van dit laatste. En, daar weldra ook oen gedenk steen aan de ramp en dus ook aan do „Ruïne" in do omgeving van het park zal worden aange bracht en dat nog wol met een, zoe wo verwachten, duidelijk opschrift, komt mij deze herinnering aan het vorledene overbodig voor. Zou er dan nu goen middel bestaan om de grootste steenen (wolke in zóó aanzienlijke hoeveelheid aan wezig zijn, dat de jeugd en de jongelingschap ze tevergeefs tracht op te ruimen door ze hot lucht ruim te doen klieven) te verwijderen en het park nog dezen zomer begaanbaar te maken, of moet er maar gewacht worden tot een volgend jaar, wanneer men misschien schelpen geschikter zat achten dan keitjes? Wjj hopen er in hot algemeen belang het beste van en u, Mijnheer de Redacteur, zeg ik dank voor de vorleende plaats. Leiden, Uw Dl\, 2 Juli 1837. P. J. C. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij, naar aanleiding van het ingez. stuk getoekend O. H., eenige opmerkingen in uw blad to plaatsen ten opzichte van een paar uitdrukkingen daarin voorkomonde, welke mii den indruk geven, dat O. M. óf verkeerde „opmerkingen" heeft hooren maken, of iets zoo maar heeft geschreven, zondor -der zako kundig te zijn. 't Is namelijk wat betreft de opmerking, dat er vool to ruw wordt omgesprongon mot „kaarsen, lucifers en anderszins." (N.B. 1) Dilt is geen compliment voor do tooneoliston en bewijst ook, dat O. M. eene opvoering, waarin bijv. eene sigaar aangestoken word, of een vuurtje ge maakt moest worden, niet heeft bijgewoond. Hij zou dan weten, dat or steeds aschbakjes voorhanden zijn, of door hot personeel achter de coulissen met behendigheid hot vuurtje gedoofd wordt. Dat is geen compliment voor de Schouwburg- Commissie. O. M. schijnt niet te weten, dat eiken speelavond door de S.-C. onderzocht wordt of alles in orde is en voornamelijk wat betreft „kaarsen, lucifers en anderszins" nauwkeurig toezicht wordt gehouden. Ook schijnt O. M. nooit achter 't gordijn geweest te zijn; immers, overal zijn gedrukto waar schuwingen aangeplakt, waarin gowezon wordt op 't gevaar, dat ontstaan zou uit 't misbruik van „kaarsen, lucifers on anderszins." En wanneer nu nog iemand, die gedurende ruim 40 jaren met den toestand van het tooneel nauw keurig bekend is, de (verzekering geeft, dat, wat „kaarsen, lucifers en andorszins" betreft, de meest mogelijke voorzorgen worden genomen, dan ver trouwt inzondor, dat ün uwo lozors en de schouw burgbezoekors gorust gesteld kunnen zijn. Mocht 't echter niet 't geval zijn, dan voorzeker kan ieder, dio zich bij de Schouwburgcommissie aanmeldt, persoonlijk getuige zijn, dat „de maar al te ware opmerking" van O. M., allen grond van waarheid mist. Mijn dank, M. de Redacteur, voor de opname. Leiden, Juni 1887. P. ®c VoedSngstentoonstcIllRg tc Amsterdam. IV. Onder de inzendingen bokleodon verder eene eerste plaats De inzendingen vanwege het minis terie vqtf oorlog, waar alles in natura en in teoke- om§f tentoongesteld is betreffende de voeding voor het leger in do garnizoenen en te velde en waarbij zich verduurzaamde lovensmiddelen van het jaar 1882 bevinden (zie pag. 49 en 50 der cat.); het ministerie van marine hoeft eene aanschouwelijke voorstelling gogeven van de voeding en verpleging ter zee, een gedeelte van het volkslogies op een van Zr. Ms. oorlogsschepen (pag. 50 en 51 cat.), en het ministerie van financiën van de hulpmidde len voor de heffing van belasting op suiker, gedis tilleerd, bier en azijn (51). Het scheikundig laboratorium der universiteit te Amsterdam stelt hulpmiddelen ten dienste van het onderwijs, aldaar gobezigd, (51) ten toon en hot college van inspecteurs tot keuring van voedings middelen, werktuigen tot keuring derzeive. (51). Dr. P. F. Van Hamel Roos te Amsterdam toont monsters van vervalschte levensmiddelen (289); Becker Buddingh te Arnhem weegwerktuigen, waarbij o. a. de weegbrug met draagvermogen van 500 kilo voor het abattoir te Amsterdam (287); de sociëtoit „Momus" te Maastricht eene tafel met allo bijzonderheden nopens de armen-soep kokery door bovengenoemd genootschap opgericht in 1846 (297). Landré en Glinderman, te Amsterdam-en J. C. Ohm- stede, te Alkmaar stellen ten toon eone collectieve inzending van werktuigen en gereedschappen voor boter- en kaasbereiding, (241); Boske Huide- kopor, te Groningen, werktuigen als boven (185); Flament Jr., te Amsterdam (208) en C. W. Pfaf- fenberger, te Brussel (256\ werktuigen voor de bereiding van biersoorten en wijn en voor den handel m die artikelen en Fried. Brand, te Amsterdam, hak- en snijmachine voor -rieesch en worst (187), terwijl John Ludwig Geidt, te Amsterdam, vleesch- houwersgereedschappen (2136) laat zien. J. Arioni, te Amsterdam, heeft ijskasten en mosr stors van verschillende huishoudelijke artikelen (178); Peck Co., te Amsterdam, inlegpotten, waterfilters, keukengereedschappen en eene bui tengewoon 6choone collectie gaskomforen en -kachels (252/254), tentoongesteld; Horn Co., te Amsterdam, inmaakbussen met stalen-veoren-slui- ting, waarbij het soldoeren niet vereischt wordt, (225)F. P. De Jonge, te Amsterdam, werktuigen tot het liermotisch sluiten van bussen voor con- seiven en blik, bekleed mot cellulose, waardoor het gevaar voorkomen wordt voor invallen van soldeer, (230)Gebr. Dr. H. J. F. Buns, te Groningen, zuiver wit zout, volgons nieuw stelsel geraffineerd, mot 95 a 99 pet. zoutgehalte, (18) en de Leidsche Zoutkeet, te Loiden, heeft het zout ruw en in allo vormen tentoongesteld, (286), terwijl Johs. Otton Zn., te Amsterdam, een buitengewoon groot, driehoekig blok ruw mijnzout, circa 1 meter groot, en andere soorten tentoonstellen en W. Reyenga Tzn., te Amsterdam, winkelbussen en trommels, ook voor huiselijk gebruik, (25). AY. F. Van Vliet, te 's-Gravonhage, (278), en F. B. Lolmes, te Frcderiksoord, (244), vlecht- en mandewerk, ook van hout; H. Zeglin, to Berlijn, glazen jaloezieën, voor keukens, bakkerijen enz., pn ook voor vontilatie (2S3)Feiko Sipkes, te Haarlem, oono citroenpers van nieuwe constructie, (268)Gebr. Snoll, te Amsterdam, (54) en Bolger Zn., te Bolsward, (7), thoo; „Hollandia", fabriek van molk- producton te Ylaardingen, gecondenseerde melk en molksuikor, (109); Gustav Lotze, uit Denemarken, vleeschpreparaten voor Indisch gebruik, (129)G. C'. Kohier, te Amsterdam, gluttenbrood en glutten- meel in den gewonon broodvorm en zacht, (121); Cladder en Jansen, te Amsterdam, chomisch zuivere papiorbakjes, perkament en andore fijne papieren, (195); Jos. Vos Dias Co., stoendrukwerk voor étiquetton voor flesschen en bussen, luxe-papier voor menu's, uitnoodigingskaarïen voor diners enz., (276), en Albracht Co., te Amsterdam, als boven. (299). Heden had ik ook hot voorrecht de inrichting der kookschool te zien, welke gedurende de cursussen slechts voor dames toegankelijk is. De inrichting is zeer fraai; er zijn door verscheidene firma's be langrijke bijdragen geleverd (zie pag. 91). Het bier, hotwelk thans een volksdrank geworden is, wordt in groep 4, pag. 67 en 69, door vele binnen- en buitenlandscho brouwerijen in het gebouw tentoongesteld, welke, behalvo dit, ook hun bierhuis op de markt hebben opgeslagen, waar men voor weinig geld een goed glas bier kan verkrijgen. Zelfs bior uit Batavia (Weltevreden) is door de N.-I. bierbrouwerij „de Kroon" ingezonden. Ook Oswald Schimpf Co. te Berlijn hebben Maltzbier tentoongesteld, hetwelk volgens de attesten zeer aan to bevelen is. Een zeer aardig gezicht in het gebouw is de rots, waar het Minerva-water te ver krijgen is. Het gebouw verlatende, word ik wedor door hot marktplein aangetrokken, waar, bohalve goede muziek, ook aangename rustplekjos te vinden zjjn ik zal echter mijn bezoek tot. den avond uitstollen om het fantastische der verlichting te zien. Het oud-Hollandsch marktplein maakte heden avond een aangenamen indruk op de bezoekors, en heerschte er terecht eene aangename stemming. Men zag de heeren meest allen met de lange Goud- scho pijp, waarvan Th. A. Petit oen groeten aftrek had. De cat. pag. 92/95 geeft eene beschrijving van alle gebouwen slechts enkele wil ik als de inoest be zienswaardige noemen. Bierbrouwerij „de Haan en de Sleutels"; Heinekens Bierbrouwerij Maat#-, ge volgd naar de waag te HoornVan Houtens' cacao- en chacolade-winkel, rijk met Delftseh aardewerk inwendig versierd; broodbakkerij „de Haan";Kon. Ned. BeiersbierbrouwerjjJ. V. Blooker, cacao en chocolade met zeer antique voorwerpenbierbrouwerij „de Arastel", naar het stadhuis te Franeker; het bierhuis van A. Prell, waar, behalve een aangenaam woord van dien heer, ook een goed glas Mimchener Heekerbiau te verkrijgen is. Dat het een gezocht hier is, bewijst de omzet van 2-45.40013. L. per jaar. De vereenigde- bakkers hebben een winkel, waar behalve brood osk zeer fijne gebakjes verkrijgbaar gesteld zjjn en men elk halfuurdoor het blazen op den boom gewaarschuwd wordt, gelijk voorheen, dat het brood gereed i3. Hier verkeert men geheel in de ouderwotsche omgeving. De verlichting is zeer verschillendgas, petroleum, eloctrisch. licht en ook de primitieve kaarsverlich ting wedijveren met elkander. Aan de andere zijde van het hoofdgebouw, in den tuin, is de kookschool (reeds genoemd). Eene veldbakkerij, veldkeuken en cantino enz. Zoo ook de volksgaarkeuken, en in tegenstelling met de andere geschilderde gebouwen (wolke zeer bedrieg lijk nagebootst zijn) een steenen gebouwtje van hot „Lootsje", Erven Lucas Bols, waar nog flesschen zijn van het jaar 1600, terwijl het geheel volgens dien tijd ingericht is. (N. B.) De inzendiDgen van Joseph Ungles Söhne, No. 286, moet zijn No. 65. 139. Swiss Melk Comri, agent Louis Hirsch, heb ik vermeld als in 4 koekjes, moet zijn 4 gelijke portion melkpoeder met suiker. Geveilde perceolen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Vrijdag 1 Juli, ten overstaan van den notaris mr. L. M. J. H. Kerstens: Drie perceelen wei- of hooiland, in den Room- of Meerburgerpolder, onder de gemeente Zoeterwoude, Sectie A. Nos. 208, 209, 210, 211, 212, 221, 222 en 223, ter grootte van 10 heet., 91 aren en 40 centiaren, gecombi neerd, kooper D. Key q.q., te Zoeterwoude, voor ƒ20,525.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10