school. De heer E. Hol, directeur der school, heeft het verlangen te kennen gegeven, om wegens veel vuldige werkzaamheden met den op 1 Sopt. a. s. aan te vangen cursus, ontheven te worden van zijne functién als leeraar aan die school. Aan dit verzoek is voldaan, en dus zal met genoemden datum de heer Hol alleen als directeur aldaar bezig blijven, terwijl alsdan als onderwijzeres in den solo zang zal optreden mej. Bertha Zeegers Veeckens, laatstelijk onderwijzeres in den zang te Frankfort. Bjj de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den Utrechtschen hoogleeraar prof. Loncq werd het woord gevoerd door prof. Van Ovorbeek de Meijer, den rector van het Utrechtsch studentencorps, en een vertegenwoordiger van de geneeskundige faculteit, die allen de groote be kwaamheden en vele verdiensten van don overle dene in gevoolvolle woorden hordachten. Naar de „N. R. C." verneemt, zal de kapitoin E. D. H. Mac-Leod, die voor 5 jaar bij het leger in Oost-Indië is gedetacheerd, wegens ziekte naar Nederland terugkeeren. De Senaat der Rijks universiteit te Utrecht heeft zich onlangs tot den minister van binnonland- sche zaken gewend, met verzoek, dat een aanvang worde gemaakt met den bouw van de nieuwe academie. Daar dit schrijven zonder resultaat bleef, heeft de Senaat zich thans opnieuw tot Z. Exc. gewend, er op wijzende, hoe nu reeds bijna oen jaar vor- loopen is, sinds Utrechts ingezetenon hun feostgavo voor dat doel met groote mildheid offerdon. Door hot Synodaal Convent, te Rotterdam vergaderd, is als naam gekozen: „VoorloopigKerk verband van de Nederduitsche Gereformeerde Kerk {doleerende)." De oude classikale indeeling met da wijziging van na 1816 zal worden behouden. Provincialo verbinding zal nog niet verplichtend zijn. De classes zullen gecombineerd worden, waar dit tijdelijk noodig is. Er zal in Juni 1888 eene generale vergadering als voorloopige Synode worden gehouden te Utrecht, ■door de Kerk van Utrecht saam te roepon. Als orgaan werd gekozen „De Heraut", op latei- mot de redactie te regelen voet. Het stoomschip „Prinses "Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 29 Juni. Z. M. heeft benoemd tot hoofdcommies by het departement van binnenlandsche zaken L. J. Brinck- man, thans commies by het departement; den eersten luit. J. Grootenhuis, van het corps genie troepen, voor den tijd van vyf jaren gedetacheerd by het wapen dor genie van het leger in Ned.-In- die; met ingang van 1 Juli 1887 benoemd tot adjunct commies by het departement van oorlog, den eersten klerk by dat departement H. "W. Capel; den offic. van gez. 1ste kl. C. A. L. Rodelsturtz, van het personeel van den geneesk. dienst der land macht, op non-act. gesteld, in afwachting dat om trent hem nader zal worden beschikt; aan P. "W. H. Provo Kluit, eervol ontslagen directeur van het post- en telegraafkantoor te Oosterbeek, een pensioen verleend van ƒ452 'sjaars. Gemeugd Nieuw» Door de politie te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt togen den milicien J. Heynis, der 6de battery van het 2de regiment veld artillerie te Leidon in garnizoen, die zich op eene onwettige wyze van zyn corps heeft verwyderd. In den speeltuin op Vree w y k was het gisteren een waar kinderfeest. Voor den Woens dag-middag had de pachter eenige muzikanten ge- engageerd en de opkomst zal zyne verwachtingen wel overtroffen hebben. "Welk eene vreugde heerschte daar! Het is een foit dat de kinderspeeltuin eene geliefkoosde plok onzer kleinen zal worden. Ten gerieve onzer stadgenooten, die van tyd tot tyd oen verfrisschend zeebad gaan nemen, zullen we in de maanden Juli en Augustus iedere week opgave doen van den tyd, waarop het te Katwijk aan Zee vloed is. Als eerste lpst geven we hot volgende: V. 1 Juli - 10.30 W. 6 Juli 5.7 z. o - 11.30 D. 7 - 3.45 z. o ♦j - 12.30 V. S - 4.22 M. 4 - 1.30 Z. 9 - 5.- D. 5 - 2.30 Z. 10 5.37 Deze uren gelden, met een klein verschil, zoo wel na den middag als vóór den middag. Hot zevenjarig zoontje van den spoorwegwerker te Warmond dat gisteren aan den spoorweg aldaar aan het spelen was, geraakte onge- lukkigerwyze in eene sloot en is jammeriyk ver dronken. Eenige oogenblikken later werd het lykje opgehaald en naar de ouderlyke woning overgebracht. Do nieuwe ,Noordwper Badgids", in Nederlandsche en Hoogduitsehe taal uitgegeven, beschryft uitvoerig hetgeen den bezoekers in dat oord wordt aangeboden. Uit de samenstelling biykt met ineensmelting van alle pla3tseiyke belangen, de bedoeling, om op het gebied der zeebad-nyver- heid eene lans te breken met het buitenland. De duideiyke aanwyzingen, de nauwkeurige op gaven der verbiyfkosten, en niet het minst ver foeiing van het fooienstelsel leveren daarvan do bewpzen. In de Hoogduitsehe uitgave wordt de door natuur schoon zoo rjjk bevoorrechte ligging onzer vader- landsche kust byzonder in het licht gesteld. Eene Haagsche juffrouw hield gis- termorgen een koopman met aardbeien staande en was het weldra mot dezo eens ovor den prys van een mandje. Zy ging toen op haar hurken zitten, spreidde haar zakdoek op de straat uit en stortte den inhoud van het mandje over. Na betaald te hebbwi pakte zy de vier punten by elkander, doch had het ongeluk by hot opstaan eene der punten los te laten, zoodat een groot gedeelte van het gekochte, hier en daar verspreid, als bloodvlok- ken op de steenen lag. „Toe jongon, help even gauw oprapen, anders worden ze stuk getrapt!" De knaap, dio by don koop tegenwoordig was geweest, voldeed daaraan door zyne pet van het hoofd te nemen en ze daarin te zamelen. „Neen," zei de juffrouw, toen hy ze overhandigde uit do pet. „Nou lust ik ze niet meer!" „Niet?" antwoordde de slimme jongen. „Ik wel!" on etende ging hy zyns weegs. Eene juffrouw in de Lombardstraat te Rotterdam moest dozer dagen ook tot de treu rige ontdekking komen dat de liefde niet altyd be stendig van duur is. Weduwe zynde en in het bezit van eonig geld, alsook van een netten in boedel, had zy kennis aangeknoopt met iemand, die voorgaf met haar in het huwelyk te willen treden. Het paar leefde samen in de beste vor standhouding en reeds meermalen was over den huwelyksdag gosproken, toen den huwelijkscandi- daat het buitenkansje ten deel viel ƒ13,000 te erven. Eensklaps veranderdo daarop toen de smaak van don trouwlustige; hy zag van zyn bruidje af en gisteren verkocht zy alles, wat aan haar ex- bruidegom behoorde, hetgeen door uitdragers onder een toevloed van menschen werd weggehaald. (77. N.) Eene Rotterdamse he dame bevond dezer dagen, dat een muizenpaar zyne echtelyke woning had opgeslagen in een breitobbotje in haar linnenkast. Bohalve het ouderenpaar bewoonden ook nog eenigo jonge, pasgeboron muisjes het tob betje. Naast het tobbetje lag een stapeltje bank briefjes, dat de muizen onaangeroerd hadden gelaten, terwyl een bundel quitantiën, die aan de andere zyde lag, door hen is afgeknaagd. By de gisteren te Haarlom gehouden harddravery werd de prys van 250 gewonnen door D. Floryn te Rotterdam met „Koningin" en de eerste premie door J. De Moll te 's-Hage met „Vetlok". De tweede premie won A. C. Van den Akker te Hazerswoude met „Vogel." Ook heeft op de Kaasmarkt aldaar de kouring plaats gehad van stapels kaas. Hiervoor waren door do afdeeling Haarlemmermeor van de Holland- sche Maatschappy van Landbouw de volgende pry- zen uitgeloofd, welke door de jury worden toegekend als volgt voor den besten stapel kaas ƒ25 aan P. Boekei te Wieringerwaard, kaasfabriek „Aurora"voor den daaropvolgenden stapel 15 aan G. Brandt te Wie ringerwaard; voor den derden stapel ƒ10 aan J. Beets te Haarlemmermeer. Bovendien werden door het bestuur pryzen toegekend aan C. Molenaar en J. Couvert, beiden te Haarlemmermeer. Er wercl door 13 personen aan den wedstryd deelgenomen. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht Hendrik De Roos, oud 35 jaren, van beroep schoenmaker, beklaagd ter zake dat hy in don avond van 22 Febr. jl., zich bovin- dende in het koffiehuis van Penning op het "Water - looplein, den aldaar tegenwoordigen rechercheur van politie Van der Bull met eene \izeren staaf op de hand heeft geslagen. !^P£3a3aMB3^>taar.*3igXEXsa»maiTii»'iaBga^'a>£SS£gsaBKwwgre«aE5ai Terwyl twee getuigen de schuld van beklaagde volhielden, werden op zyn verzoek elf getuigen a décharge gehooid, die zijn „alibi" moesten staven. Het O. M. achtte dit niet bewezen en eischte 2 maanden gevangenisstraf. Daarna verscheen Samson Van der Bokken, die op denzelfden avond eene bierpomp by Penning zou stukgeslagen hebben. Togen dezen bekl., die ontkende, eischte het O. M. 14 dagen gevangenisstraf. Keizer Wilhelm heeft 12,500 fran ken aan doktor Mackenzie laten zenden voor zyne zorgen voor den Duitschen kroonprins, voor de ope raties door hem verricht en voor zyn drievoudig verbiyf te Potsdam. De kroonprins heeft gisteren weder eene kleine operatie ondergaan. Dr. Mackenzie te Londen heeft namelyk opnieuw een gedeelte van het gezwel aan de keel uitgesneden, zoodat er nu nog slochts een nauwelyks merkbaar gedeelte is overgebleven. Het uitgesnedene is terstond aan prof. Virchow te Berlyn tot onderzoek toegezonden. In weerwil oener lichte verkoudheid van den kroonprins, waar door een nauwkeurig onderzoek van het gedeelte der keel rondom het gezwel werd verhinderd, is de operatie op de gunstigste en snelste wijze zonder pyn volbracht. In het vondelingen huis te Pultawa (Rusland) zijn op het oogenblik een paar meisjes, dio met hot achterhoofd aan elkander zyn gegroeid. Zy zijn 4 maanden oud, maar zóó klein dat men haar nog geen maand zou geven. Wanneer men bedenkt dat deze ongelukkige schepsels geen voet stap zullon kunnen doen, zonder dat de een de andere draagt, kan men het vreeselyke van zulk oen toestand eenigszins begrypen. De moeder is by de geboorte gostorven. Opnieuw is een moord in een spoor wagen gepleegd en wel op de Parijsche Ceintuur baan. Toen de trein Maandag-avond om halftien aan het station Charonne aankwam, deden zich wanhopige kreten hooren uit een tweede-klasse- rytuig. De conducteur en het station-personeel snel den naar het portier, toen eene groep van veertien personen er uit stormde en naar alle kanten vluchtte, op ééne vrouw na, die zich niet spoedig genoeg by hen kon voegen. In den waggon vond men een man, vreeselyk gewond, voornamelijk aan het hoofd, on in zyn bloed badende. In eone nabyzynde apotheek gebracht, was het onmogelyk een woord of eenig teeken uit hem to krygen. Uit papieren, welke hy by zich had, ontdekte men dat het een handelsreiziger', was, R wonende in de straat d'Hautpoul. De achtergeblevene vrouw, Castella genaamd, beweerde dat zy zich toevallig met haren broeder in den- zolfden waggon bevond en dat zy anders geen enkel persoon der bende kende. Zy is in arrest genomen en gebleven. Volgens andere berichten vertelde deze vrouw- dat zy met hare vrienden van eene begrafonis kwam en dat allen dronken waren. Ze had in den trein zitten soezen en niets gemerkt, 't Eenige wat ze wist was, dat er even vóór het station in den waggon gevochten was. Het slachtoffer van een vroegeren aanslag iffhet rytuig van de Parysche Centuurbaan, blyft steeds weigeren iets van zyn voorval te vertellen. Een zyner vrienden heeft getracht hem aan 't spreken te brengen. „Ik word van den moordaan slag verdacht, zeide hynoem den naam van den aanrander, anders zal men my in hechtenis nemen." Tevergeefsde zieke antwoordde alleen„nu niet, later zal ik je zeggen, wat je vertellen moet." In hot vermoeden dat hior eene wraakneming wegens eene liefdeshistorie in het spel was, wqrd men door dit hardnekkig stilzwygen van Jules Amat, zoo heet de gewonde, versterkt. Maar nu is er een gansch ander vermoeden gerezen. Jules Amat heeft namelyk oen losbandig loven geleid en een vrij aan- zienlyk vermogen aan de speeltafel verdobbeld, zoo dat hy ten laatste van zyn meisje zelfs 50 fr. had geleend, die denzelfden weg waren opgegaan. Dit alles nu heeft het vermoeden gewekt, dat hy de hand aan zich zelve geslagen heeft, en het is nu gebleken dat hy ook aan zyne beminde, die den brui van die verbintenis had gegeven, had verklaard, dat hy het leven moode was en zich van kant zou maken. Zondag-ochtend brak er in Newman- street te Londen een vry hevige brand uit, waarby de brandweer te laat schynt gekomen te zyn. In elk geval zyn daarby vier personen omgekomen, Eene vrouw mot twee kleine kinderen werd het eerst voor een venster van het brandende huis

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2