DAGBLAD. N\ 8333. "Wijdug; i Juli. A*. 1887. Dit Bsmn)€r bestaat git Twee Bladen. Leiden, 30 Juni. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: v.. Voor L«iden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. ftze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer 0.174. Grootero letters naar plaatsruimte. Yoor het incae- seeren buiten de stad \rordt 0.10 berekend. Ofticiëol© Kennisjyoriii^on# De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge meens kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld één kohier wegens do personccle belasting, dienst 1887/88, voor wijk IV, executoir verklaard den 29eten Juni jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de Vet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 50 Juni 18S7. DE KANTER. Nog slechts enkele uren, en de stad onzer in- "woning is wederom oono nuttige inrichting rijker geworden. In allen eenvoud toch, zonder eonig feestelijk ■vertoon, zal morgen, 1 Juli, de opening plaats heb- bon van oen nieuw ziekenhuis, in het leven ge roepen door de Diaconie der Waalscho gemeente alhier, op het Rapenburg No. 12, hoek Langebrug. Ons word de gelegenheid aangeboden roods heden in dit „1-Iöpital walion" het een en ander in oogen- schouw te nemen. Het trof ons in bijzondere mate wat al wijzi gingen in het uitgestrekte, vroeger tot woonhuis ■dienonde gebouw, ofschoon uitwondig geene noe menswaardige veranderingen hebbende ondergaan, •zijn aangebracht. Tot den beneden-corridor geeft toegang eeno vestibule deur, op welker glas kunstig geëtst de vier deviezen van do Waalscho gemeenten te Haar lem, Rotterdam, Dolft en Den Haag zich vortoonen. Het Loidsche devies luidt„lilium inter spinas", ■dat zich bevindt in het kerkelijk wapen boven genoemde deurdo Leidsclie sleutels met de Fran- "•sche lelies tusschen doornen gekroond. Aan de eene zijde van den corridor bevinden zich de ruime kamers voor de patiënten eerste klasse, aan de andere eeno conversaliezaal met uitzicht op de straat voor aan de beterendo hand zjjndo ver- ploegden eorste en tweede klassen. Voor laatstgenoemden bevinden zich de voor twee ledikanten bestemde kamers in het achtergedeelte van de eerste bovenverdieping, waarheen eene gemak kelijke, dubbele trap geleidt, halverwege waarvan zich de directie- en spreek- of ontvangstkamer be vindt. Ook in deze ziekenkamers ontbreekt hot niet aan lucht, ovenmin als in die, welke zich voor de pa tiënten derde klasse op eene verdieping hooger be vinden, oveneens met een ruimen corridor in twee rijen van elkaar gescheiden en elke voor meer dan twee bodden ingericht. Alle kamers en gangen zijn helder verlicht en met. linoleum bekleed. Op alle ledikanten van elke klasse is een nieuw systeem van matras toegepastbeter gezegdhet soms dompige matras, waarop het bed rust, is hier 'vervangen door een dubbel koper draadwerk, zoo danig dat het niet minder veerkiachtig is, terwjjl de verschillende hoogten of laagten van het hoofden- oinde niot met kussens, maar mot ijzeren veeren kunnon verkregen worden. Natuurlijk ontbroken in oene inrichting als deze niet eeno ruime en goedverlichte operatie kamer(in de beneden-verdieping) en badkamers (op de verschil lende verdiepingen) voorzien met kranen voor koud en heet water, dat, in beweging gebracht door eene in de keuken aangebrachte en met eene op do bo vensto verdieping, onder het dak, in verbinding staande inrichting, in buizen voor alle doeleinden, door het geheele gebouw loopt. Alleen de inrichting boven kan niet minder dan 2000 liter heet water bevatten. Eon kleine „lift" dient om van uit de kouken het voor de patiënten benoodigdo en wat dies meer zij naar de verschillende verdiepingen te verplaatsen lerwjjl tweo grooto, olk mot eene draagkracht van 250 kilo, in de corridor bestemd zjjn voor do patiën ten, die in brancards naar het hospitaal zjjn ver voerd geworden. Wat ook niet van weinig belang voor hot gesticht mag heeten, is, dat er een flinke tum aan is ver bonden, zoo noodig voor de beterende zieken, die reeds de vrjje lucht mogen gaan genieten, hetzij wandelende, hetzij een rolstoel of met iets anders, hetzij op den beganen grond, hetzij op een ruim balkon gezeten. In 't kort, het geheel maakt don indruk dat alios naar de eischen des tijds is ingericht en dat hot den oprichters niet aan bekwame en deskundige raads lieden heoft ontbroken. En wat nu de eigenlijke bestemming is van deze inrichting, naast het zoo beroemde academische ziokenhuis Het reglement geeft daarop uitvoerige antwoor den, waarvan we slechts de volgende aanstippen In dit hospitaal is gelegenheid tot plaatsing van kranken van alle gezindten, eiken loeftjjd en beide goslachten. Leden van Waalscho gemeenten hebben steeds den voorrang. De aanvragen tot opneming moeten gericht wor den tot het Hoofd der verpleging in hot gebouw, onder overlegging van eene verklaring van een geneesheer, dat de kranke aan geene besmettelijke ziekte, noch ook aan krankzinnigheid lijdende is. De kranken worden in het hospitaal bohandeld door don geneeskundige hunner keuze en ontvangen do medicijnen van den door hen aantewjjzen apothe ker. Voor kranken, van eldors komende, wordl, indien zjj geen bepaalde aanwijzing doen, door het Hoofd der verpleging de hulp ingeroepen van een der geneeslieeren en apothekers, daartoe door do Diaconie voorgedragen. De kosten van genees- en heelkundige hulp en verband- on geneesmiddelen zijn in allo klassen voor rekening van den verpleegde. Voorts worden in rokening gebracht al de schaden, die de verpleging, en alle onkosten, welke eenige operatie aan het hospitaal hebbon veroorzaakt. De verbljjf- en vorplegingskosten, waaronder voe ding en bewasseliing mede begrepen zjjn, bedragen in de eerste klasse zes gulden per dag tweede vier derde een en een halve Aan deleden van do Waalscho Gemeente te Leiden, en van andere Waalsche Gemeenten, die het hospitaal mot oene bijdrage van minstons 100 per jaar steunen, worden slechts !/3 van deze verblijf en vorplegingskosten berekend. Bijzondere uitgaven voor voeding en bewassching, wijn en dergelijke, worden aan de kranken in reke ning gebracht. De voeding dor kranken wordt in overleg met de geneesheeren geregeld. Het is aan de kranken veroorloofd uit te gaan, wanneer de geneesheer oordeelt dat de toestand zulks toelaat, doch altoos met toestemming van, en tijdsbepaling door het Hoofd der verpleging. Nooit wordt op do verpleegden eenigerlei dwang in godsdienstig opzicht geoefend. Iedere kranke heeft het recht den predikant of den geostelijko zjjner keuzo tot oen bezoek bjj hem te doen uit- noodigen. De verpleegsters bepalen zich tot den arbeid der dienende liefde, en onthouden zich van woorden van stichting, leiding of vertroosting, wanneer de kranken die niet van haar verlangen. Wanneer de fondsen het zullen toelaten, of daar toe bepaalde en voldoende schenkingen geschieden, zullen ook vrjjbedden worden ingericht. De aldus kosteloos verpleegden staan in elk ander opzicht gelijk met die der dorde klasse. Door het porsoneel mogen geene giften hoege naamd worden aangenomen; dankbaarheid voor de genoten verpleging kan aan de stichting zelve ten goede komon door schenkingen, jaarlyksche bijdragen of legaten ton name van „Het hospitaal dor Waalsche Diaconie", maar niemand is gehouden tot betaling van meer dan de omschreven kosten. Yoor het eerste toelatings-examon ain de Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier zjjn 59 candidaten ingeschreven, waarbij 4 voor hoogste klassen. In de jaarvergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Weten schappon zijn o. a. tot leden benoemd in de sectio van natuur- en geneeskundige weten schappen: dr. J. E. Van Iterson J.Az., hoogleeraar te Leiden; in de sectie van lotterkundo, wijsbe geerte en geschiedenis: dr. W. G. C. Bjjvanck, leeraar aan het gymnasium te Leiden. Bij de te Amsterdam gehouden aanbesteding door het departement van koloniën, was o. a. het minst ingeschreven voorverschillende katoenen, door de firma De Heyder en Co. te Leiden voor ƒ2972.90; voor 700 meter donkerblauw grein, de firma P. Clos en Leembruggen alhier, voor 686; voor 312 meter kardoessaai, de heoren Van Hartrop en Zn. voor 213.72, en voor 215 wollen dokens door den lieer W. B. De Vos, directeur der „Leidsche dekenfabriek" alhier, voor ƒ462.25. De classikale vergadering van Leidon der Ned.-Herv. Kerk kenmerkte zich dit jaar, in onder scheiding van de laatste jaren, door bijzondere kalmte b\j de beraadslagingen. Nadat een vijftiental bonoemingon had plaats gohad, waarbij do praeses van het classikaal-bestuur, de heer A. Veers, van Hazerswoudo, word herko zen, en tot lid van het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland werd benoemd de heer W. H. Van Druten to Rijnsburg, kwamen do verschillende door de Synode vastgestelde wijzigingen aan de orde. De voornaamste daarvan warenhet regloment op de aanstelling van Evangelisten en op do'vorming van kerkringen en parochiën. Op verschillende gronden werden beide onaannemelijk gekeurd en, wat het laatste betreft, door eenigen voorgesteld aan de Synode te verzoeken, met waardeoring voor de zorg en moeite aan dit reglement besteed en van de goede beginselen, daarin neergelegd, een ander re glement te ontworpen, dat ook bruikbaar is voor gemeenten mot één kerkgebouw en dat de regeling niet bindt aan de plaats, waar de kerk gelegen is. Prins Albert van Pruisen wordt Zaterdag 2 Juli a. s. met het Rjjnspoor, dos ochtends om halfelf, te 's-Hage verwacht. Z. K. H. zal, evenals vorige jaren, oono maand te Schoveningon vertoeven, waar hij in het Oranje Hotel zijn intrek zal nomen. De prins en prinses Ruffo Bagnara van Rome met kinderen en gevolg zjjn te Amsterdam aange komen en aan de dépendance van het Amstel hotel (Weesperzijde) afgestapt. Het „U. D." deelt mede dat er plannen be staan om ook dit jaar in het Oranjopark te Utrecht weder op den verjaardag, zoowol van de Koningin, als van de Prinses, waardige feesten te vieren. Reeds zijn bij don heer J. S. Van Deventer, eere voorzitter van do commissie, toezeggingen van do eereloden ontvangen, die het der commissie van het Oranjepark gemakkelijk maken om de plannen, door den heer Van Deventer ontworpen, tot uit voering te brengen. Uit Utrecht meldt men dat dr. P. Templeman Van der Hoeven besloten heeft, uit het bestuur der afd. Utrecht van de ML, tot bevordering van Toonkunst te treden, en daardoor ook zijne functiën als lid der commissie van beheer dor muziekschool aldaar zullen ophouden. Maar nog andere wijzigingen maakte die muziek-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1