liad bij echtor dezer dagen weder fuiken met to kleine mazen te wator gezet. Dat was aan de politie niet ontgaan. Nadat zij reeds Vrijdag 24 Juni oene vergeefsche poging gedaan had, om Hottentot bij 't lichten der fuiken te betrappen, golukte het den Rijksveld wachter brigadier-titulair J. L. Smits en den ge meenteveldwachter A. A. Heinhuis, Hottentot in don morgen van Zaterdag, te omstreeks halfzeven, op heeterdaad te betrappen, terwjjl h\j zjjne fuiken lichtte. Na tevergeefs oono poging te hebben aangewend, om zich aan eene bekeuring te onttrekken, deed Hottentot, die, terwijl do veldwachters bezig waren de mazen dor fuikon te meten, met zjjne zwaar ge bouwde vischboot naast 't zeer ranke bootje der politie was gaan liggen, onverhoeds eene poging om hot lichte vaartuig der politie te doen kantelen; 't gelukte hom bjjna, 't bootje schepte water. De beide beambten sprongen echter over in de boot van Hottentot. De rijksveldwachter Smits viel bjj 't overspringen en werd onmiddellijk door Hot tentot bij de keel gegrepen en, voordat hjj zich kon oprichten, door Hottentot op don bodem der schuit geduwd; tegelijkertijd greep Hottentot, over Smits heen reikende, mot zijne nog vrije hand den gemeenteveldwachter Heinhuis, die nog slechts met één been in de schuit stond, en wiorp hem achter over op eene bank. Heinhuis verweerde zich zooveel hjj kon, maar in de houding, waarin de ijzeren vuist van Hottentot hem hield, kon hjj zich niet loswerken. Dewjjl het hulpgeroep der beambten op do eenzame plek, waar zjj zich bevonden, nie mand deed opdagen, greep Heinhuis ten laatste naar zjjno revolver, waaruit hjj volgens zijne verklaring, zonder zijn wapen te kunnen zien, veel minder te kunnen richten, achtereenvolgens twee schoten loste, terwijl bjj het derde het wapen woigerde. Aanvankelijk schenen die schoten geen doel ge- troffon te hebben en bleven de drie mannen in het bootjo worstelen. Al spoedig echter ontzonken de krachten aan Hottentot, waardoor de beambten zich eindeljjk konden oprichten, 't Bleek hun toen dat Hottentot gewond was. Dadeljjk wendden zij den steven naar land, droe gen den verwonde uit de schuit en terwjjl de een hom zooveel mogeljjk hulp vorscliafte, ging de ander den geneesheer halen. Eer deze echter ter plaatse was, had Hottentot den laatsten adem uitgeblazen. Zonder verwijl ge/ de burgemeester G. A. Swart kennis van hot ge beurde aan do justitie. Reeds te twaalf uren was dientengevolge de officier van justitie uit Haarlem, jhr. mr. Rotbaan Macaró, ter plaatse, spoedig gevolgd door den rechter commissaris mr. L. E. A. baron Sloet, Hij de lijkschouwing, welke door deheerenJ. H. De Brouwer en J. A. Lodewijks, beiden gonoes- kundigen uit Haarlem, verricht werd, bleek, dat Hottentot door een revolverkogel was getroffen in de rechterborst tusschen de tweede en derde rib; het kogeltje was tot diep in de borstholte doorge drongen, had eene der longen doorboord on eene inwendige verbloeding doen ontstaan, die den dood ten gevolge moest hebben. De richting van het wondkanaal bevestigde d» waarheid der verklaringen van de beide veldwachters. De mare van hot overlijden van den in zijn dorp- populairen Hottentot deed in Oostzaan niet alleen groote verslagenheid, maar ook ernstige verbittering ■ontstaan, eene verbittering, die zich witte in bedrei gingen tegen den als moordenaar nageroepen vold- wachter. 's Avonds werd het rumoeriger en hoewel burge meester, predikant en geneesheer de gem cederen tot kalmte trachtten te brengen, konden dezen diet beletten dat er nu en dan ruiten van het gemeente huis ingeworpen werden. De stemming der bevolking was zóó dreigend, dat, hoewel de politie én uit Zaandam én uit Am sterdam versterking ontvangen had, men het gera den achtte den bedreigden gemeenteveldwachter .tijdelijk het dorp te doen verlaten. De toestand blijft intusschen zeer gespannen, zoo dat men niet zonder oenige zorg den dag van begrafenis te gemoet ziet. U- H.) De Hollandsche „Üames-Zwemclub te Amsterdam heeft een nationalen zwemwedstrijd voor dames uitgeschreven, daar te houden op Zondag 10 Juli. De Hooge Raad heeft vernietigd het arrest van het Hof te Amsterdam en het vonnis der rechtbank te Haarlem, waarbij een inwoner van Hoemstodo was veroordeeld Vt ogens het niet do uitwijken met oen rjjtuig voor eene tram te Haarlem, en requirant van allo rechtsvervolging ontslagen. Door eenige notabelen, waaronder hoogleeraron in de rechtsgeleerdheid, is dezer dagen opnieuw een adres aan den Koning gericht, met overlegging van een rechtskundig advies, waarin op gronden van billijkheid en wet werd aangedron gen op het verleenen van gratie aan den heer Domela Nieuwenhuis. Ook hierop is, zonder opgave van redenen, van den minister van justïtio eeno afwjjzende beschikking ontvangen. (I), v. N.) De tram Jou re Heerenvoen isgis- teravond bjj Haskerhorne in botsing geraakt met eene melkkar, die voortgeduwd werd dooreen man en een jongen. De jongen werd zwaar gekwetst, doch de man was oogenblikkelijk een lijk. Een arbeider uit Oostwold,diobij een boer te Goënga in de hooiing was, viel van een met hooi beladen wagen, brak don nek en was binnen weinige oogenblikken een lijk. De vrouw van den predikant Leckie te Airth bp Falkirk, hoeft in eene vlaag van waan zin haro drie kinderen en daarna zich zelve met een scheermes don hals afgesneden. Betreffende de ontsporing van den koeriertrein Berlijn Keulen op 27 dezer verneemt men, dat ten gevolge van eene verkeerde plaatsing der wissels do locomotief in de rails kwam voor den Berg. Mark. Spoorweg. Drie wagens vielen om, terwijl de slaapwagen en eenige andere wagens naast de rails bleven staan. De passagiers klommen, geholpen door eenige steenhouwers uit de nabuur schap, uit de omgevallen wagens. Een paar per sonen bekwamen vrjj zware verwondingen aan hoofd en knie, terwijl anderen slechts licht gekwotst werden. Aan het materiëel echter werd nogal aanzienlijke schade toegebrachtonmiddellijk werden er arbeiders naar de plaats van het ongeluk gezonden, om het verkeer te horstellen. De gekwetsten worden, voor zooverre dit noodig bleek, naar het hospitaal te Mülheim a/d. Rijn vervoerd; onder hen bevinden zich twee dames Heimann, moeder en dochter, uit Berlijn. Nagenoeg 20 personen zjjn in 't geheel licht gewond; het meerendeel hunner zijn dames. Een onderzoek naar het voorgevallene wordt in gesteld en naar bericht werd, zou het verkeer dos namiddags te twee uren weder geregeld kunnen plaats hebben. Nog verdient opmerking, dat eeno locomotief met goed gevolg oven vóór den trein over het punt van ontsporing was gereden. Evenwel moet daardoor de verkeerde wisselstand zijn ontstaan. houden, met het doel onderling verband te bren gen tusschen allo Duitsche vereonigingen van 'ti V i '2.' icrv LAA'D. XTVanSurljlc» Te Parijs heeft 26 Juni te één uur in den winter- circus, te midden eener talrijke menigte, de uitrei king plaats gehad van de belooningen der natio nale voreeniging tot aanmoediging van het goede. Medailles werden toegekend voor godsdienstige stichtingen aan de regentes van Spanje, de koningin van Italië, den koning van Portugal en den heer Depretis. Denzei fdon dag is te Versailles de tweede feest dag ter eero van generaal Hoche gevierd. Do troepen defileerdon als naar gewoonte voor het standbeeld.. Een banket van vijftig couverts werd gehouden onder- voorzitterschap van den heer Colfavru, waarbij alte- afgevaardigden van Seine-et-Oiso, behalve den heer Barbe, minister van landbouw, tegenwoordig waren. De heer Michelin bracht een toost uit op generaal Boulanger, dien hjj met Hoche vergeleek. De hoer C'amillo Pelletan sloeg een blik op het leven van Hoche. Eone depeche van den heer Barbe werd voorgelezen, waarin deze een groet bracht aan de democratie van Seine-et-Oise. De heer Labordère ontwikkelde gisteren in de Kamer van Afgevaardigden zijn voorstel tot benoe ming van den Senaat bij algemeen stemrecht. Hjj vroeg de urgentie, doch deze werd, nadat de hoer Rouvier er zich tegen verzet had, met 317 tegen 206 stommen geweigerd. De „Siècle" spreekt nadrukkelijk het bericht tegen, dat de Fransche regeering Turkjje zou ge dreigd hebben met de afbreking der diplomatieke betrekkingen. De afbraak van de Parjjsche Opéra Comique is-voor 29,200 fr. verkocht. Alle gouden of zilveren voorwerpen, busten en muziekinstrumenten zullen aan don Staat moeten worden uitgeleverd. "Diiitsoliln.ii tl. Te Frankfort is gisteren door vertegenwoordigers van beroepsgenootschappen eene vergadering go- dien aard. Do staatssecretaris Von Bötticher verheugde er zich over dat hem hier de gelegenheid werd ge geven, aan de vertegenwoordigers der Duitsche nijverheid zijn dank te betuigen voor hunne ijverige on gepasto ondersteuning der sociaal-politieke maat regelen, welke do bovordering van den inwondigen vrede ten doel hebben. De Rijksregeering was aan vankelijk bezorgd, of zjj bij de nijvorheid de ge- wenschte ondersteuning zou vinden, doch thans was alle twijfel dienaangaande verdwenen. De regee ring zal zich ook verder met vertrouwen tot de beroepsgenootschappon wenden, om eene wet tot stand te brengen waardoor hot lot van oude werk lieden wordt verzekerd. Zulk eeno wet zal waar schijnlijk spoediger gereed komen dan men aan vankelijk hoopto, en dan zal Duitschland op het gebied der humaniteit eene wotgeving bezitten zoo als in geen andor land bestaat, maar welke, naar do regeering hoopt, anderen tot navolging zal aan sporen. Uit Berlijn wordt, onder dagteekening van gisteren, aan do „Indépendance Beige" geseind: „Met prins Yon Bismarck gaat het niets beter. Zjjno gemalin hoeft afgezien van hare jaarlijksche reis naar Hessen. De geneeskundigen zjjn niet ge rust. Dr. Schwenninger heeft twee andere genees kundigen aan zich toegevoegd. Desniettegenstaande kan hij zich niet verwijderen, gelijk hij vroeger deed om driemaal 's weeks bij do faculteit te Berlijn een clinischen cursus te gaan houden. Alle werk zaamheden zjjn den rijkskanselier verboden. Hij antwoordt zelfs niet op particuliere brieven/' In de diplomatieke kringen te Berlijn wordt gezegd, dat Rusland en Oostenrijk dit jaar geen buitenlandsche officieren zullen uitnoodigen tot het bijwonen der militaire manoeuvres. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft al de arti kelen van het wetsontwerp- tot vaststelling ran het verhoogde tarief aangenomen. De minister van koophand-el, de heer Grimal®, verklaarde dat de regeeringr de ustnoodiging van Frankrijk tot deelneming aan- d-e internationale ten toonstelling geenszins om politieke, maar uitsluitend om economische redenon met had a-aagenomen. Intusschen heeft de Milaneescho uitgever Sonzogno voorgesteld eene particuliere- sommiosie samen te stellen als vereenigingspunt voor de Italianen, die aan de tentoonstelling wenschen doel te nemen, ondanks de onthouding der regeering. Persoonlek begint hij met voor dit doel 50,000 lira's beschik baar te stellen.. Monsignore- Persico, die door dm Paus was belast mot oen© zending naar Ierland, ten einde met de bisschoppen aldaar sonferentitn te houden, en den Pauo- een verslag te geven van den toe stand der Katholieken in Ierland, heeft op het laatste oogenblik zijne reis uitgesteld.. Grooi>Brtt8iniiJ%, In het Lagerhuis verklaarde de heer Stuart- Wortloy gisteravond dat twee gevallen van long ziekte bij rundvee in Nederland zjjn voorgekomen,, waarvan een goval eerst onlangs, zoedat do vrjja- invoer vaa, veo uit dat laad vooreerst nog onmo gelijk is, ook al verbiedt Nederland, den doorvoer van Duitsche schapen. Sir James Fergusson verklaarde c&fc de Turksche. regeering dringend verzocht, de ratificatie der Ea- gelsch-Turksc-tae conventie over Egypte tot aan staanden Maandag te wschuiven. en alsdan vast te stollen.. Ofschoon een, lang uitstel niet gebruike lijk is, meende de regeering toch, aan dat verzoek gevolg te moeten geve-a. Aan de volgorde, waarin de koningin de verschil lende ambassadeurs en gezanten bij haar jubilé heeft ontvangen, zeide sir James Fergusson verder, moet geen staatkundige beteekenis worden gehecht. De pauseljjko gezant was iets vroeger dan de anderen, toegelaten ter aanbieding der gelukwen- schen, doch de audiëntiën zjjn vermoedelijk eonvou- dig verleend in de volgorde, op do uitnoodigings- circulaire van het hof aangegeven. De heer W. II. Smith verklaarde dat hot herstel der diplomatieke betrekkingen met het Yaticaan, noch door den Paus, noch door Engeland is uit gelokt. Het Huis behandelde daarop het rapport over de ■wet op de strafvordering in Ierland. Met 180 tegen 119 stemmen werd verworpon een door de regee ring bestreden amendement van den heer Morley, om den duur der wet tot drie jaren te beperken.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2