N\ 33S1. A9. 1887. "W 'oeiijsdag Qeze fioaraat wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Juni. v <LXJ? Q. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.18. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. t PRIJS DER AD VERTENT EEN Van 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. O flloieele Eennisgevln^en. Vergadering ra» den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 30 Juni 1887, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Benoeming van twee derde onderwijzers aan de school 3dc klasse No. 3. (125) 2". Idem van een Commissaris der Bank van Leening. (129) 3°. Idesn van een lid van het bestuur der Practische Am bachtsschool. (136) 4". Voordel betrekkelijk de verhuring van het gebouw Gravenstein aan het Bijk. (112) 5°. Suppletoir© staat van begrooting, dienst 1886, van het Neu.-Israêlieti8ch Armbestuur. (127) 6". Verzoek van de Grofsmederij, betrekkelijk het leggen van rails in de Binnenveetgraeht. (128) 7". Voorstel betrekkelijk het uitgeven van permissiën voor de jacht op waterwild in de Vroonwateren. (130) 8°. Sta-1. van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1887. Onderhoud van straten. (131) 9''. Voorstel betrekkelijk eone uitbreiding van het cokes- terrein der Stedelijke Gasfabriek. (132) 10°. Idem tot het instellen van eene rechtsvordering tegen H. Geerlings, pachter van grasgewas langs de Haar- lonnnurtrekvaart. (133) 11". Verzoek van J. A. Do Vries, om eene brug te leggen over de Zoeterwoudsclie Singelsloot. (134) 12". Idem van D. Pander, om eene loozing to leggen naar de tlaarlemmertrekvaart. (134) 13°. Snpjiletoire staten van begrooting en van af- en ovcr- schrijving, dienst 1886, van het B.-K. Wees- en Oude- liedenhuis en Armbestuur. (137) 14°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1886, van het Evang.-Luthersch Wees- en Oudelieden- litiis. (138) 15". Bel ning van het Gereformeerd Minne- ofArmeOude- Monnen- en Vrouwenhuis, over 1886. (126) Hortgere Burgerschool voor Meisjes. Burg mester en Wethouders dor gemeente Leiden bren gen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat het eerste toelatin examen voor de Hoogero Burgerschool voor Meisjes zal aai ingen op Vrijdag 8 Juli a. 8., des morgens te 9 uren. in het schoollokaal aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leid n, DE KANTEB, Burgemeester. 28 Juni 1887. E. EIST, Secretaris. Tie V- rijmeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meane kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld één kohier wegens het Patent recht, dienst 1887/88, executoir verklaard den 27sten JuDi 1887, en herinnert voorts den belanghebbenden aan lmnne ver- pliclitii om hunnen aanslag op den bij do Wet bepaalden voet te voldoen. L o i d nDe Burgemeester voornoemd, 27 Juui 1887. DE KANTEB. Naar men verneemt, wordt de kapitein W. J. Arriën-J, van het 4de reg. inf., benoemd tot kapt. adjud. nt, en zulks ter vervanging van den kapt. A. J. Prins, van genoemd regiment. Op grond der vele bij hem ingekomen klach ten, is door den generaal-majoor, hoofd intendant bij het leger, aan de verschillende corps-comman danten de vraag gericht in hoeverre het zooileder der schoenen voor verbetering vatbaar is. Naar aanleiding daarvan zal dan ook bij de on derscheidene corpsen van het leger, tot proefneming, •een nieuw soort van dat leder worden ingevoerd. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche en Engolsche mails de Ind. bladen van 16 tot 28 Mei. Blijkens eene heden in de Staatscourant voor komende opgave zjjn in de 324ste Staatsloterij aan de lieeren C. J. Heintz Zn. 390 en aan de heeren H. Yan Romburgli Zn., collecteurs, alhier, 150 loten verstrekt, alsmede aan de voormalige gedelegeerden 1ste klasse J. M. Secreve Co. alhier 5 loten. In het geheel zijn verstrekt 21,000 loten. Do 2de luits. der artillerie van het Oost-Ind. •leger: J. B. Doyer, L. A. F. Iloolboom, A. P. A. Loysen-Dilié, H. Kruyne, TV. M. A. Hojel, M. Hool- boom en C. M. Kan, benevens die van het wapen ■der genie van hetzelfde legerS. Blok, J. De Kuyper, G. P. J. Caspersz en F. TV. C. Van der Staay, welke officieren allen' de lessen hebben gevolgd van de tweede afdeeling der Krijgsschool, zijn thans, in afwachting van hun vertrek naar Indië, terbe- echikking gestold van het departement van koloniën en hebben zich gemeld bij den commandant van Uet koloniaal werfdepot. Tot directrice der to 's-Hage op te richten Kookschool is benoemd mejuffrouw A. C. Manden, uit Groningen. Deze dame woont thans den cursus in de kookkunst ter tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam bij, en zal zich na afloop van dien cursus r.aar het buitenland begeven, om eene of meer kookscholen te bezoeken. Hot bestuur vleit zich nog vóór het einde van dit jaar de inrichting onder hare leiding te kun nen openen. Het verslag met de beschouwingen der com missie van enquête uit de Tweede Kamer, naar den toestand van fabrieken en werkplaatsen als mede naar de werking der wet op den kinder arbeid, zal binnenkort verschijnen. De majoor jhr. V. A. De Pesters, comman dant van het corps rijdende artillerie, en de kapi tein G. Van Tionhoven van het reg. grenadiers en jagers, zullen van 6 tot 20 September a. s. de groote legormanoeuvres in Frankrijk bijwonen. Men meldt uit Bennokom, dd. 27 Juni: Giste ren te 9 uren trad in de openb. school voor de doleerenden op de heer E. Eisma (de afgezette predikant). Alle lokalen waren gohoel bezet. Te 10 uren trad in de Herv. kerk op ds. P. Romijn, uit Arnhem. Onder do circa 80 hoorders merkte men op de meest ontwikkelde en de deftigste inge zetenen. De orde word niet verstoord. Alleen was het hinderlijk, dat zoovelen, na het eindigen van do prodikatie van den heer Eisma, het kerkge bouw kwamen binnenstormen. Tot handhaving der orde waren, behalve de gemeentepolitie, aan wezig 18 artilleristen uit Arnhem en 10 Rijks veldwachters uit Arnhem, TVageningen, enz. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland advi- seeren den Provincialen Staten om afwijzend te beschikken op de aanvraag voor eene subsidie ten behoeve der droogmaking van de Zuiderzee. In do gisteren gehouden vergadering van aan deelhouders der Maatschappij „De Atlas", fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, is besloten do commissarissen en den directeur te machtigen de faillietverklaring der vennootschap aan te vragen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 27 Juni; de „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde 26 Juni Gibraltar. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der belas tingen te Heeg den heer Bekker, thans te Veenen- daal; te Hilversum den heer Steinmetz, thans te Dierentot hoofdverificateur voor den actioven dienst der directe belastingen te Amsterdam den heer Hagen, thans verificateur der eerste categorie te Rotterdam; pensioen verleend aan J. P. Kraak, eersten luit. der inf. op non activiteit (onder toe kenning van den rang van kapitein) 1080; L. Roe- lants, idem, ƒ1050; J. H. Leedegang, idem, ƒ981; A. P. J. Van Duuren, eersten luit. der cav. op non- activiteit, ƒ900; aan den officier van gez. 2de kl., op non-activiteit, dr. J. A. Van TVeel, van het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht, tijdeljjk pensioen toegekend, dat pensioen verleend voor don tyd van vyf jaren en bepaald op ƒ450 'sjaars; - den luit.-kol. W. Vleysman, van het 4de reg. inf., op pensioen gesteld, het bedrag van het pensioen bepaald op 1850'sjaars, en aan genoemden hoofdofficier den rang verleend van kolonelbenoemd by het wapen der inf. by het 3de reg., tot kapt., den eersten luit. L. Ballintyn, van het 8ste reg.; by het 4de reg., tot luit.-kol., den majoor J. A. K. H. TV. Vogel, van hot 8ste reg.; by het 7de reg., tot eersten luit., den tweeden luit. jhr. J. H. Ram, van het corps; by het 8ste reg., tot majoor, den kapitein B. H. Hilvers, van het 4de reg. Gemengd Nieu w Hedennacht, toen de posten rond om de militaire strafgevangenis werden afgelost, struikelde een man der aflossing by eene brug, wairdoor hij zijn evenwicht verloor en gewapend te water viel. Na veel moeite word hy door zyne kameraden gered en naar do kazerne geleid, waarna hy, na behoorlijk verkleed te zijn, weder naarzyn post werd teruggebracht. Ten gevolge van het defect gerakon eener buis te Katwijk waren hedenmorgen alle verbruikers van duinwater van deze zoo noodige vloeistof ontstoken. Niet alleen veroorzaakte dit menigeen groot ongerief, maar ook hadden enkele personen het niet zeer bemoedigondo vooruitzicht groote schade te zullen lyden. Dit laatste was n.l. het geval met de fabrikanten van verduurzaamde levensmiddelen, die eene massa verscho groenten, waaronder ook van de schil beroofde doperwten, welke spoedig boderven, ter koking hadden ge reed staan. Donker zagen deze heeren dan ook de naaste toekomst in, tot opeens te twee uren hot onmisbare water door en, wanneer men dat verlangde, uit de buizen stroomde, nog wel niet met een dikken straal, maar loch in voldoende hoeveelheid voor het gebruik. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde gisteren den Haagschon boekbinder, wiens terecht stelling wegens valschheid van geschrifte, te Leiden gepleegd, de vorige week vermeld word, tot 1 jaar gevangenisstraf, met vermindering van 6 weken wegens ondergane preventieve hechtenis. Zondag-morgen, tusschon 4 en 5 uron, is te TVoubrugge in eene sloot gevonden hot lyk van J. S., oud 65 jaren, inl. kramer, wonende aldaar. Uit wanhoop heeft de man zich verdronken, door achteruitgang van zaken en het niets van zich laten hooren van zyn oudsten zoon, hetwelk hij zich zeer aantrok. Naar men verneemt, is de politie to 's-Gravenhage verwittigd van eene inbraak op groote schaal, welke in don nacht van 26 op 27 dezer heeft plaats gehad ten huize van den generaal majoor inspecteur der genie K., in de Balistraat aldaar. Het huis was onbewoond, daar de generaal buiten do stad vertoeft. Nadere bijzonderheden ontbreken vooralsnog. De eerste nieuwe Hollandse li e ha ring is gisteren op de gebruikelyke wyze te 's-Hage aangebracht ten paleize van den Koning, bezorgd door den heer P. L. Van Roon, uit Vlaardingen. Op de Gedempte Gracht te 's-Hage is gisterochtend een man, niet ver van zyne woning aldaar, plotseling door den dood overvallen. Het lijk werd van de straat naar des overledenen woning gebracht. Een metselaar, die gisteren aldaar aan het werk was in het gebouw van het departement van financiën, werd door eene beroerte getroffen en stierf onmiddellijk daarna. Dit voorval veroorzaakte groote ontsteltenis onder het personeel van het ministerie. Het onheil te Oostzaan. Tot welke ernstige gevolgen zelfs kleine wetsovertredingen kunnen leiden, is jl. Zaterdag weder, zooals wy reeds met een enkel woord gemeld hebben, op hoogst treurige wijze te Oostzaan gebleken. Daar woonde eon visscher, Gerrit Hottentot ge naamd, een kloek gebouwde, forsch gespierde man, wien men het niet zou hebben aangezien, dat hij reeds één en zeventig jaren telde. Hoewel hy 't voor den broode niet meer behoefde te doen, was visschen nog steeds eene van zijne meest geliefde bezigheden en liefst visschen met verboden tuig. Nog maar kort geleden door den kantonrechter te Zaandam voor dergelyke overtreding veroordeeld,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1