ernstige verwonding ontstond. Ook hij werd genees kundig behandeld. Bij den Zaterdag op li et IJ voor A m- sterdam gehouden zeilwedstrijd is in do afd.jach ten, boeiers enz., boven 4.75 tot en met 5.50 meter, uitsluitend bemand door liefhebbers, de 2de prjjs behaald door do „Argo", van Gebr. Schouten, te Gouwsluis. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, is, natnons drie der veroordeelden ter zake van de onlusten op 25 en 26 Juli 1886 te Amsterdam (Van Iperen, Snak en Baars), door hunnen rechts geleerden raadsman, mr. H. J. D. D. Enschedé, een verzoek om gratie aan Z. M. den Koning gezonden. De fabriek van stoomwerktuigen „De Atlas"' te Amsterdam is gesloten. De arbeiders, ten getale van 160, zijn ontslagen. Zij namen Za terdag-avond jl. hun gereedschap mee en kregen de laatste week loon uitbetaald, terwjjl hun heden (Maandag) nog drie dagen loon wordt verstrekt, dat zy, volgens een bostaanden regel, van de fabriek te vorderen hadden. Tevens zal heden worden be slist omtrent de vordeeling van een ziekenfonds, onder beheer van de d'rertie, groot f 6984, waarin /bijgedragen word door 64 personen. Naar wij ver nemen, zjjn er onder de ontslagenen die reeds elders werk in het vooruitzicht hebben. De reden van do staking dor werkzaamheden aan de fabriek is het ontbreken van bedrijfskapitaal. Tegen heden is eene vergadering van aandeelhou ders in de vennootschap belegd. (Hbl.) Arnhem zal, aldus schrijft men van daar, op den 2den en Bden Juli door heel wat land- genooten en vreemdelingen bezocht wordenop den eersten dag toch zal er een zwemwedstrijd, op den tweeden dag een internationale roeiwedstrijd ge houden worden. Vooral de roeiwedstrijd, uitgeschre ven door de Vereoniging tot bevordering van het Vreomdelingenvorkoer, belooft belangrijk te zijn. De inschrijving uit het binnenland is zeer aanzien lijk, zoodat in één nummer zeven roeivereenigin- gen zullen mededingen en daaronder enkole, die aan de wedstrijden, tot nog toe in dit jaar ge houden, geen doel hebben genomen. Do Leidsche studenten-roeivereeniging „Njord" heeft o. a. op alle nummers, behalve op den canoe-wedstrijd, in geschreven. De strijd zal ook daarom merkwaardig zjjn, om dat de breedte van don Rijn toelaat, zelfs bjj een groot aantal mededingers, allen op ééne Ijjn en naast elkaar te doen afgaan. Van een piquet-race, voor de toeschouwers altijd minder aardig, is dus geen sprake. De wedstrijd zal gehouden worden op den Rijn bjj „Onderlangs", voor sommige nummers tot aan het zoogenaamde „petroleumhuisjo", alwaar de oorste boeien van omvaart liggen; voor andore liggen do boeien verder stroomafwaarts. De tribune staat op den linkeroever, dicht bij •de zweminrichting, zoodat de toeschouwers aldaar de zon in den rug hebben. De wedstrijd vangt om 12 uren aan en zal vermoedelijk om 5 uren geëindigd zijn. De prjjzen worden 's avonds op de Buiten-Sociëteit onder de pauze van het concert, dat er dan ge geven zal worden, uitgereikt. Tegelijkertijd zal op den Rijn een geïllumineerde gondel vaart plaats hebben. Ter wille van hen, die bij gelegenheid van hot roeifeest met een zeilvaartuig aan Arnhem een be zoek willon brongen, zij nog medegedeeld dat de rivier tegenover de tribune oeno uitstekende ligplaats rijk is, van waar men den wedstrjjd gemakkelijk kan volgen. De uitdeeling der prijzen, die op den zwemwed strijd van den vorigen dag zullen zjjn gewonnen, zal in Musis Sacrum, waar dan ook eene muziekuit voering zal gegoven worden, gescbiedon. AH.) Zaterdag-morgen, ongeveer li a 1 f- zovon, had te Oostzaan een treurig voorval plaats. Do gemeente-veldwachter, op verkenning zijnde niet oen rijksveldwachter van Zaandam, ontmoette in do onmiddellijke nabijheid van het dorp den '72-jarigon ingezetene G. H., bezig zijnde met vis- '.sehen in vorbodon vischwater. Na eone korte woor denwisseling (andoren zeggen na eene worsteling) loste de gemeente-veldwachter twee schoten op G. H., waarop onmiddellijk de dood volgde. De goheele gemeente is door dit voorval verslagen. De justitie was reods 's middags tor plaatse aanwezig tot nader ondorzoek. De andere lezing meldt het volgende: Toen de veldwachter in de boot van den overtreder der visrehe-jj sprong om hot vischtuig in beslag te nemen, werd hij door deze dadelijk aangegrepen en op don grond goworpondaarop zette hij zjjne knie op de borst van don veldwachter en greep hem mot beide handen bjj do keel. In zijn angst haalde de veldwachter zijne revolver te voorschijn en schoot zijn tegenstander dood. Een hevige brand heeft te Heeze bjj Eindhoven gewoed. Do looierij en het woonhuis van den leerlooier v. d. Berg, benevens het aan grenzende huis van den bakker Scheepers en d. t van den schoenmaker "Wjjffelaars, zijn door brand vornield. Door den hovigen wind greep het vuur zóó snel om zich heen, dat in eerstgenoemd perceel niets en uit do andere zeer weinig gered kon worden. Ongeveer 50,000 pond schors, eene groote hoeveel- hoid bereid leder, twee koeien, een os en twee varkens worden met den inboedol eene prooi der vlammen. Aan hot krachtig optreden der brandweer is het te danken, dat niet nog meer perceelen eeno prooi der vlammen werden. Alles was slechts laag vorzekerd. Hoe de brand ontstond is niet bekend. Den volgenden avond brak opnieuw te Heeze een brand uit, waardoor het huis van M. v. d. H., onder Ivrail, en het nabij gelegen huis van v. d. Wildenberg geheel in de asch golegd werden. Ook hier kon bjjna niets gered worden. Beide perceelen waren verzekerd. De schilder ij van Alma Tademate Londen, „De pottengieter", is aan een Amerikaan verkocht voor 3000 pd. st., d. i. ƒ36,000! De Servische gezant te Parijs brengt door middel der „Agence Havas" ter openbare kennis, dat hot bericht, als zou koning Milan van plan zjjn afstand te doon van den troon, ten eenen male ongegrond is. ZaterdagzjjnKooch linen Block van Leipzig naar Maagdenburg, Schiffmann en Trapp naar Glatz vervoerd, om aldaar hunne gevangenis straf te ondergaan. In verschillende hotels te Londen is in de laatste dagen diefstal gepleegd. Men ver moedt dat eenzelfde troep er de hand in heeft. De grootste diefstal was die in „Midland Grand Hotel," waar eene partij juweelen, ter waarde van 6500 pd. st., is gostolen. Zjj behoorden aan eene mev de weduwe Meux. Deze ontmoette den man op het oogenblik, dat zij van Frankrijk naar Londen zou overstekon. Die persoon kwam met haar in de stad en stapte af aan het „First Avenue Hotel," waarna hij met mevrouw naar het „Midland Grand Hotel" verhuisde en afzonderlijke kamers voor zich nam. Eerst nadat hij vertrokken was, werden de juweelen vermist. De politie is den dader nog niet op het spoor. De schaking van mej. Campos. - Do heer De Santo-Venia is Zaterdag voor de laatste maal bij den procureur der Republiek te Parijs eeno poging gaan aanwenden om op te treden tegen den heer Mielvaque. Do procureur heeft ten antwoord gegeven dat mejuffrouw Campos meerderjarig is en dat de Fransche regoering niet tusschonbeide kan komen, daar mejuffrouw Mercédès verklaard heeft vrijwillig den hoer Mielvaque te hobben gevolgd. De hoer Do Santa-Venia heeft eene zelfde poging aangewend bij den Spaanschen gezant te Londen en ook hetzelfde antwoord ontvangen. Het kerkelijk huwelijk van mejuffrouw Campos on don heer Mielvaque is te Londen ingezegend door een katholiek priester. Het burgerlijk huwelijk zou eveneens gesloten zijn, ware de heer Rubau-Dona- deu niet tusschenbeide getreden, die als reden van deze zijne handelwijze opgegeven heeft: het gebrek aan elk wettelijk bewijs dat het eerste huwelijk van mej. Campos inderdaad is vernietigd. Maar deze reden zal niet lang geldig kunnen zijn, naar het schijnt, daar Serrano's zoon, de hertog Do la Torre, gehuwd is in Spanje, waar alleen het ker kelijk huwelyk van kracht is en de paus door het te verbreken, het geheel doet vervallen. Mielvaque laat mej. Compos bewaken door drie mannon met revolvers, uit vrees dat men haar zal ontvoeren. De „Figaro" behelst de volgende dopeche uit Londen, dd. 24 dezer: „De Fransche consul heeft zich ter beschikking gesteld van mej. Campos. Ons huwelijk zal overeenkomstig de Fransche wet wor den voltrokken. Mielvaque." *S IJ ITKNLAND. Frankrlik. Van de 6 millioen fr. voor onvoorziene uil gaven, in reserve voor de Parijsche tentoonstelling, is reeds ruim 2 millioen gebruikt. Er is sprake van de gelden, bijeengebracht voor do slachtoffers van don brand van do „Opéra Comique" te Parijs (700,000 fr.) te gebruiken, om de families eene ljjfronte of eeno jaarlijksche toelage voor eenigen tijd te geven. Het aantal kinderen, dat hulp behoeft, is 39, dat der familieleden 35. Te Madrid is circa 35,000 fr. bijeengebracht. Greot"BritanBl& De „London Gazette" maakt eon schrijven van de koningin openbaar, waarin zjj der bevolking haren dank betuigt voor de hartelijke ontvangst op haren tocht naar de Abdij van Westminster. Die ontvangst heeft H. M. diep getroffon en zal haar tot aanmoediging strekken bij de vervulling harer dikwijls moeilijke taak, gedurende hare overige lovensdagen. Ter eere van Victoria's feest is door een rijk particulier te Londen een kostbaar fluweolen kerk- kleod met gouden borduursels versierd, aan eene der voornaamste Synagogen aldaar ten geschenke aangeboden. Inscriptiën op het feest betrekking hebbende, zjjn op dit kleed in goud geborduurd, hetwelk door de heeren Gebr. Van Oven te 's-Hage is vervaardigd. Eene officieuze mededeeling aan de pers be helst, dat oen in de „Figaro" opgenomen verhaal van oon onderhoud van een verslaggever met dr. Mackenzie over don toestand van don Duitschen kroonprins grootendeels verzonnen is. Dr. Mackenzie zal Maandag weder eene operatio doen in de keel van den kroonprins. Spanje. Yrjj ernstige ongeregeldheden zjjn voorgevallen te Canet in de provincie Barcelona, bjj gelegenheid van de verkiezingen voor de gemeenteraden. Er is met vuurwapenen geschoten en verscheidene per sonen zjjn gewond. Men spreekt van oneenigheid onder de leden van het ministerie, en meent dat het kabinet wel eens zou kunnen vallen bjj de stemming over een belangrjjk wetsontwerp. Naar men zegt, is de militaire wet de oorzaak der bestaande oneenigheid. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 26 Juni. Heden is hier eene buitengewone raadsvergadering gehouden, tot onder zoek der mededeeling van den Franschen gezant, graaf De Montebello, betreffende Egypto. De Raad bepaalde zich tot het besluit dat de mededeeling van l.et Fransche gouvernement ter konnis zal gobracht worden van de gezanten van Engeland, Duitschland, Oostenrjjk en Italië, opdat dezen het gevoelen hunner regeeringen inwinnen. BERN, 26 Juni. De Nationale Raad heeft de voorgestelde verhooging van het invoerrecht op slachtvoe goedgekeurd. Het tegenwoordig recht van 5 fr. per stuk wordt op 25 fr. gebracht. WEENEN, 26 Juni. De koning van Servië heeft hier in don morgen graaf Kalnocki ontvangen, met wien hij een onderhoud heeft gehad, dat twee uren duurde. Een gala diner heeft hedennamiddag plaats gehad bjj den keizer ter eere van koning Milan. ALGIERS, 26 Juni. Depeches uit Constantire maken melding van zekere geregeldheden, welke reods twee dagen plaats hebben in de wijk der inlanders. De oorzaak van die troebelen schjjnt ge legen te zijn in een twist tusschen een Arabieren een Mozabiet. Deze oneenigheid, eerst van uitslui- tond particulieren aard, is weldra algemoen ge worden door vooroordeel en haat tusschen de rassen. Aan beide zjjden zijn gewonden. Dadeljjk zjjn maatregelen ter bewaring der orde genomen; de straten zjjn door militairen bezet en vele per sonen zijn aangehouden. Moorsche koffiehuizen en Mozabiotische magazijnen zjjn gesloten. LONDEN, 27 Juni. De „Morning Post" verneemt dat de onderhandelingen tusschen de Porte en de Engelsche regeering over de overeenkomst betref- finde Egypte een tijdperk van spanning zjjn ingetre den. De Fransche regeering heeft graaf De Montebello gelast de diplomatieke betrekkingen met de Porte af te breken en den sultan te dreigen, dat Frank- rijks eischen betreffende de bescherming van het Heilige Graf in het Oosten weer te berde zullen worden gebracht, indien hij de overeenkomst met Engeland bekrachtigt. Rusland handelde in overeenstemming met Frankrijk en liet den Sultan weten dat de loop der gebeurtenissen in Bulgarjje en Egypte Rusland aanspraak gaf om schadeloosstelling te eischen met het oog op de Russische belangen in het Oosten in de richting van Erzerum. Onder deze omstandigheden richtte de Porte tot

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2