A°. 1887. ftn ooryn fsze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering ran gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Juni. b OÜ<^ O' PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incas- soeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Oiliciëole Ronnisgovinsen. Kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat de lcoitelooze inenting en lierinentagon voortaan niet meer zullen plaats hebben in het loks 1 der Stadswaag, maar in het Elisabellisliof aan de Oude Vest en wel rechtstreeks van het kalf. De eerste zitting zal daarvoor worden gehouden op Dins dag den 'JSsteil Juni n. S., tusschcn twee en drie uren des namiddags, terwijl de volgende zittingen zullen plaats hebben op eiken Dinsdag der maand Juli, alzoo op den 5den, 1'. den, 19den en 2Csten dier maand, mede tussclien Itveo en drie uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Juni 1987. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer K. A. F. Deelen, arts, geb. te Druten, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proef schrift, get.: „Over Lichon Ruber Planus." Het toelatingsexamen, dat recht geeft tot de promotie in oen der vakken van de philosophischo faculteit, werd te 's-Hertogenbosch afgelegd door den heer H. J. Taverne, apotheker alhier. Do gemeenteraad zal a. s. Donderdag-middag om twee uren weer oene verga lering houden, ter behandeling der zaken, in ons vorig nommer mede gedeeld. Yoor den heer G. De Groot alhier is het morgen, 28 Juni, een niet onbelangrijke dag. Het zal dan nameli jk 40 jaren zijn dat hij in dienst der gemeente is. Eertijds o. a. als gewoon agent van politie werkzaam, is hij wol sedert een driotal jaren als inspecteur geponsionneord, maar niettemin is hij nog in werkelijken dienst onzer gemeente, bij het ophalen van belasting biljetten als anderszins. In elke betrekking wist hij aller achting en vertrouwen to verwerven, hetgeen bovendien op sprekende wijze bloek uit het hier zeker zeldzaam voorkomend geval van als agent tot inspecteur te worden benoemd. Zijne bekwaamhoden gaven daartoe natuurlijk insgelijks aanleiding. Moge hij zo nog eene reeks van jaren ten algemeenen nutte kunnen aanwenden! Naar men verneemt, zal het nieuwe „Roglement betreffende de wapenen en schietoefeningen," op 1 Juli a. s. by de verschillende corpsen infanterie worden igevoerd, hetgeen in vele thans bestaande leemten zal voorzien. In de te Middelburg gehouden vergadering der Waalsche Roünie, is de studentenbeurs na gehou den oxa men toegekend aan den heer H. J. Couvéo, to Leidon, die mot don a. s. cursus zijne studiën ■alhier hoopt aan te vangen. Eij de heden gehouden openbare verkooping van cokos in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 35, IS, 3.70 on 1.83. Z. M. heoft bij het 4de regiment infanterie geponsionneord den luit.-kolenel Van Leysman met toekenning van den rang van kolonel. Benoemd tot luit.-kol. den majoor Vogel van het achtste regim.; by het achtste reg. tot majoor, den kapt. Hilvers, van het vierde ie;. Wy vernomen dat de firma Wisse en Picca- luga op verzoek, aan het Dagelyksch Bestuur der gemeente 's Gravenhage heeft ingezonden een vol ledig plan van ontwerp en kosten eeni r electrische verlichting met gloeilampen van den Schouwburg aldaar. Eij de posteryen zyn verplaatst met 1 .Juni de comm. 3de kl. D. Van der Hoek van Rotterdam naar Venloo; de id. 3de kl. E. F. J. Dinaux van Venloo naar Rotterdamde id. 2de kl. E. Voorbij van Zwolle naar spoorwegpostk. No. 3 (Zwolle); de id. 3de kl. J. F. Abbema Copes Van Hasselt van Leiden naar spoorwegpostk. No. 1de id. 4de kl. J. J. Nips van Rozendaal naar 's-Gravenhage; mot 1 Juli: de comm. 4de kl. P. B. A. Van der Voort Maarschalk van het postk. Arnhem naar de inspectie aldaar; do id. 4de kl. J. F. Rommel van 's-Bosch naar Arnhem; de id. 4de kl. J. G. Van Bruggen van 's-Gravenhage naar Heldor; de id. 4de kl. J. Key van Groningen naar 's-Hertogenbosch. Te Hoogeveen heeft de antirevolutionaire kiesvoreeniging „Vaderland on Oranje" als candi- daten voor do Tweede Kamer, bij de eventueele verkiezing ten gevolge van Kamerontbinding, ge kozen de heoren jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman to 's Gravenhago en J. H. Donner te Leiden. Ingeval die lieeren voor de candidatuur bodanken, komen in hunne plaatsprof. S. Van Velzen te Kampen en mr. Th. Heemskerk te Amsterdam. Den lsten Juli a. s. zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer J. Borstlap, geneesheer to Ouds hoorn, als zoodanig aldaar is gevestigd. Met het oog op don on vermoeiden yver van den jubilaris zal die dag ook van gemeentewege niet ongemerkt voorbijgaan. Do opbrengst der in dit jaar te Zwammerdam gehouden collecto ton bohoovo van het fonds voor den gewapenden dienst heoft bedragen de som van ƒ17.243. In 188G bracht die collecte aldaar op 19.74. H.H. D.D. de prins en de prinses Heinrich van Waldeck en Pyrmont zyn gisteren te Wyk aan Zee gearriveerd en hebben hun intrek in het Badhotel genomen. De hoogo gasten zullen denkelijk eenige weken aldaar vertoeven. Tot gemeente secretaris te Waddingsveen is benoemd de heer G. Van Dort Kroon, aldaar, wiens vader onlangs, op zyn verzoek, eervol ontslag kreeg als burgemeester en secretaris dier gemeente. De bekende schilder F. H. Weissenbruch (niet te verwarren met den in 1824 te 's-IIage geboron Jan Hendrik Weissenbruch), is te 's-Gravenhage, in den ouderdom van 59 jaren, overleden. Do Staatscourant van 2G/27 Juni bevat het programma der lossen, welke gedurende het jaar 1887/S8 aan de Polytechnische School zullen ge geven worden; zoomede een koninklijk besluit van 21 dezer, waarbij, met intrekking van het konink lijk besluit van 29 Juni 1878, het leerplan voorde gymnasia en progymnasia wordt vastgesteld. Wederom naar luid van hedon ontvangen Franscho bladen, geeft de gezondheidstoestand van den Koning der Nederlanden aanleiding tot ernstige ongerustheid. Do Koning lijdt aan eene ziekte aan de blaas, welke hevige pijnen doet lydenook wordt hij geplaagd door aanvallen van zenuwachtige opgewon denheid, welke do verpleging zeer bemoeilijken. Do kapitein K. A. Pfeiffer, adjudant van den bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling te Am sterdam, is op zyn verzoek van die functie ont heven en overgeplaatst by het 8ste reg. infanterie te Arnhem, terwyl in diens plaats tot adjudant is bonoemd de kapitein W. B. Van den Bosch, van het 6de reg. inf., die zyne nieuwe betrekking heeft aanvaard. Het stoomschip „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Juni van Port Saidde „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Juni van Colombo; de „Drente," van Rotterdam naar Java, is 25 Juni Ponta da Gujra gepasseerd; de „Edam" is 24 Juni van Amsterdam te Nieuw- York aangekomen; de „Rotterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 27 Juni Lizard; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 26 Juni; de „Zaandam," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 26 Juni Dover," de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde te Suez 26 Juni; de „Zeeland" is 25 Juni van Batavia naar Rotterdam vertrok ken; de „W. A. Scholten" is 25 .Juni van Nieuw- York naar Rotterdam vertrokken. Z. M. heeft aan mr. L. Ph. C. Van den Bergh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als archi varis van het Rijk, ni9t dankbetuiging voor de langdurige door hem bewezen dienstentot alge- moonen rijksarchivaris benoemd jhr. mr. Th. H. F. Van Riemsdyk, thans adjunct-archivaris, te 's-Gra- venhage; benoemd F. W. baron Van der Borch, genaamd Van Rouwenoort, tot burgemeester der gemeente Zevenbergenaan K. Dütting, geboren te Dülmen, in Westfalen, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nodorlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hy de wettelijke bepalingen omtrent do uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome; aan don kapitein M. L. C. Staring, van het 3de regiment veld-artillorie, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst, onder toekenning van den rang van majoorden kapitein J. J. Logger, van hot 4de reg. infanterie, op zyne aanvrage op pensioen ge steld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1560 'sjaars, en aan genoemden kapitein den rang verleend van majoor. Geuieugd Niouw» Omtrent de werkzaamheden tot op ruiming der onvoldoende spoorwegwerken in de Zijl by Leiden vernemen we hot volgende: Nadat Vrijdagnamiddag de baggermolen ver trokken is, waarmede feitelijk do doorvaart door den bekenden spoorwegdijk werd geopend, wordt daarvan reeds druk gebruik gemaakt. Dit is trouwens niet te verwonderen, wanneer men weet dat de niouwo doorvaart eeno breedte op de waterlyn heoft van 20 meter, terwyl de twee nog bevaarbaro oponingon ii de oude spoor brug slechts eene doorvaartbreedto van 6 en 8 M. aanbieden. De toegangen tot deze openingen worden door zandstortingen voor de dammen allengs vernauwd, zoodat in het laatst van deze of in hot begin der volgende week de geheele afsluiting kan worden te gomoot gezien, waarna mot leegpompen van den put kan worden aangevangen. De veehouder A. S.te Schiedam, stond bij een bekend veehandelaar in de schuld voor ƒ5000 a ƒ6000, en schijnt liefst zonder be taling van zyn handelsvriend to hebben willen scheiden. Eenige dagen geleden moet hy aan zich zelf een anoniemen brief geschreven en te Leiden op do post gedaan hebben, waarin hij zich zelf tegen den veehandelaar waarschuwde. Woensdag kwam do koopman met de schuld brieven ten huize van S., om op diens uitnoodiging met hem af te rekenen. S. wist de papieren in handen te krijgen, sloot ze in eene kast en had misschien het liefst gezien, dat de koopman bedaard naar huis ware gegaan. Deze liet zich echter niet wegjagen, begon moord te roepen en zond een passeerend meisje om de politie. De agent Duchenno, die daarop in do woning van S. verscheen, bleef het meubelstuk bewaken, waarin de papieren verstopt waren, en zond den koopman om versterking. Onder leiding van den inspecteur Buys werden de bewuste papieren in beslag genomen en S. in arrest ge steld. Eeno volledige bekentenis moet reeds hebben plaats gehad. W. G.) In don nacht van 25 op 2 dezer, ongeveer halfdrie, woedde een lievige brand in het danssalon „Cosmopoliet" op den Schiedamschen dyk te Rotterdam. Het geheele onderste gedeelte is uitgebrand. De eigenaar Dykman, die met moeite uit het brandende perceel werd gered, is reeds in het ziekonhuis overleden. By hetblusschen heeft een der pijpleiders tevens een ongeluk gehad. By het hakken van een gat in den vloer van het café, kreeg hij een byl, die van den steel vloog, tegen het hoofd, waardoor eene vrij

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1