W 8383 Maaiidao- S7 Juni. A0. 1887. ftze (jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Juni. LBID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S mMnden1.19. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noramen0.0S. PRIJS DER ADVEBTENTIEN: V*n 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer 0.171. Oroetere letters nssr plssternimte. Voor het incss- eeeren bniten de eted wordt 0.10 berekend. Het eind examen aan het gymnasium te Haar lem is o. a. met goed gevolg afgelegd door den heer M. De Haas, van Leiden. Op de samenkomst van "Waalsche predikan ten en afgevaardigden dor "Waalsche kerken, welke dezer dagen te Middelburg gehouden wordt, is even als de vorige jaren een verslag uitgebracht van de werkzaamheden der commissie voor de geschiedenis der Waalsche kerken, loopende over 1886/87. Uit dat verslag blijkt dat de medaille, welke de commissie in het vorige jaar liet slaan als aan denken aan de herroeping van het Edict van Nantes vóór 200 jaren, door haar aan byna 200 belang stellende inteekenaars werd toegezonden, behalve de present exemplarenzy heeft er nog een tiental beschikbaar voor hen, die er nog eene wenschen te bezitten. De bouwstoffen voor de geschiedenis der kerken werden weder met eenige stukken vermeerderd. Zy vernam waar een register van de kerk te Olne, eene der églises d'Outre Meuse, bewaard wordt, en tracht daarvan een afschrift te verkrijgen; zy' ver wierf weder geslachttafels, waaronder die van de familie Le Normant; zy liet statistieke tafels ver vaardigen van de geldmiddelen der kerk te Delft, en de lijst opmaken der vele door die diaconie on dersteunde réfugiés en weduwen, predikanten en proponenten, soldaten en passanten, hetgeen voor de lotgevallen van sommigen hunner, die naar elders vertrokken, belangrijk is voor de nakomelingen ten slotte ontving zij een zeer merkwaardig hand schrift, bevattende de door Marie Groen, geboren Benier, opgeteekende ontvluchting uit Frankrijk van hare grootmoeder Marie le Comte, weduwe van den predikant Antoine Gau; zy had een en ander uit haren mond opgevangen. De commissie stelt voor dit droeve bericht van eene wreede vervolging in haar „Bulletin" op te nemen. Over de „collection des fiches" of op strooken overgeschreven doop-, trouw- en begrafenis-akten en dergelyken bericht de commissie, dat zy thans te Leiden in de Wale-bibliotheek in vier kasten wordt bewaard, en weder aanzienlijk werd uitge breid door toevoeging van afschriften van alle te Leiden en Amsterdam opgenomen lidmaten, door de doopelingen met Fransche namen in de tien Hervormde kerken van Amsterdam, zegge 32,000 in getal, alsmede met eenige in twee daarvan gesloten huwelijken tot 1680, met de van 1580 tot 1760 in de Hollandsche kerk te Haarlem ge- doopten met Fransche namen, met die inde Hoog- landsche kerk te Leiden gedoopten, enz. Deze opgaven vullen de gapingen in de genealogies zeer goed aan; ten slotte zyn de afschriften er ook bijgevoegd van de geboorte-, huwelijks- en dood- advertenties uit de „Haarlemsche Courant" van 17961803, zoover deze Fransche namen bevatten. De verzameling fiches was wederom zeer druk geraadpleegd door verschillende families hier en in het buitenland. De secretaris, dr. "W. N. Du Rieu, maakte nog gewag van de drukke briefwisseling der commissie; hy ontving en verzond in het afgeloopen jaar 555 "brieven naar alle oorden der wereld. De commissie ondervindt veel waardeering by de Hugenot Society te Londen en die te Nieuw-York zy werd o. a. officieel uitgenoodigd tegenwoordig te zy'n in het begin van Juni by het tweede eeuw getijde van de kerk te Friedrichsdorf in den Taunus, waar de landgraaf Frederik II van Hessen-Homburg oene Fransche Protestantsche kolonie liet stichten door uitgeweken Hervormden. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Leiderdorp heeft 136 manslidmaten schuldig ver klaard aan verstoring van de orde en rast in de kerk en, een drietal uitgezonderd, aan overtreding van de kerkelijke verordeningen, omdat zy, daartoe opgeroepen, niet voor den kerkeraad zyn versche nen, en hen van het lidmaatschap der Kerk vervallen verklaard. Dit aantal bedraagt thans bijna 200. De heeren J. Roest, A. Meyer en C. Van Leeuwen, die tot den kerkeraad der Herv. gemeente te Ha- zerswoude het verzoek hadden gericht vóór te willen gaan in de reformatie dier kerk, ontvingen een weigerend antwoord in deze bewoordingen: „De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Ha- zerswoude, behoorlijk kennis genomen hebbende van den inhoud uwer missive, dd. 26 Mei 1887, geeft u onverholen zyne smart te kennen, dat gij jammer lijk misleid wordt en u kennelijk tot blinde werk tuigen laat maken van een welbekend en invloedrijk man, door wien ge, misschien onbewust en onwillens, gevoerd wordt op een weg van kerkelijke revolutie een weg, die, in plaats van op reformatie der kerk, op uwe eigen besliste afscheiding van haar zal uitloopen. „En aangezien de hoofdinhoud uwer missive nu blijkbaar niet anders is dan „een vragen naar den reeds bekenden weg", en hij niet onnoozel genoeg is om uwe bedoelingen niet te vatten en te doorzien, stelt hy u by dezen eenvoudig verant woordelijk voor al de gevolgen, die uit uwe voorgenomen handelingen zullen voortvloeien, bid dende of het God mocht behagen u door Zyn licht en genade nog van dezen verkeerden en zon digen weg terug te brengen." Dit schrijven is, namens den kerkeraad der voor noemde Herv. gemeente, onderteekend door de heeren A. Keers, voorz., en A. De Bruin, ouderling. Ook op het verzoek door drie leden der Herv. gemeente te Koudekerk tot den kerkeraad gericht, om de reformatie hunner kerk ter hand te nemen, heeft do kerkeraad aldaar afwijzend beschikt. Tot de leden van de Tweede Kamer, die het voornemen hebben zich by de eerstvolgende aftre ding niet meer verkiesbaar te stellen, moet ook de heer Oorver Hooft behooren. Het ministerie van koloniën heeft besloten tot het doen aanmaken van ontsmettingsovens voor den dienst in Atjeh en op andere plaatsen. "Weldra zullen de eerste ovens, van de firma Do Jongh Co. te Oudewator, derwaarts worden af gezonden. Uit Baarn wordt aan de „N. R. C." gemeld De jongste berichten van Z. M. den Koning luiden zeer gunstig. De komst van de koninklijke familie blijft bepaald op 1 Juli, waarom dan ook alles tegen dien tyd in gereedheid wordt gebracht. Andere berichten dienaangaande in omloop schijnen dus onjuist. Door burg. en weths. van Amsterdam is aan den hoogleeraar aan de universiteit, dr. Max Weber, een verlof verleond voor den tyd van één jaar, tot het doen van eene wetenschappelijke reis naar Ned.- Indie. De hoogleeraar zal zyne reis aanvaarden in het volgende jaar omstreeks Paschen. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 24 Juni; de „Voor waarts", van Amsterdam, arriveerde te Batavia 25 Juni; de „Zaandam", van Nieuw-York naar Amster dam, is 25 Juni Lizard gepasseerd; de „Utrecht", is 24 Juni van Suez vertrokken; de „Afrikaan", 6 Juni van Banana naar Rotterdam vertrokken, is 23 Juni Madeira gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 28 dezer niet plaats hebben. Gemengd Nieuw» Gaarne vestigen wjj de aandacht der huisvrouwen op de tapytschuiers, in eene ach terstaande advertentie door de heeren Sala Zonen aangekondigd. Ondervinding heeft ons doen zien, dat zy keurig werken en voor huisvrouwen van zeer groot gewicht zijn. In de afgeloopen week zjjn hier ter stede aangegeven 4 gevallen van mazelen en 1 geval van roodvonk. Één lijder aan diphtheritis overleed. Gedurende deze week werden op „Rhynzigt" genomen 1110 zwembaden door heeren en 93 door dames. De temperatuur van het water is 201 Celsius. Te Katwyk aan Zee waren gisteren 12 schuiten aan met besommingen van f 40 tot f 60. Tongen golden 30 tot 50 cents. Men meldt uit Boskoop: Het vooruit zicht op een voordoeligen aardbeziënpluk is niet gunstig. Het koude voorjaar heeft de ontwikkeling der pollen vertraagd, zoodat de pluk thans nog niet begonnen is. Bovendien lyden zy thans door de droogte, die ook het rypworden tegenhoudt. Mal- sche regenbuien worden voor de aardbeziën zoowel als voor de andere planten en gewassen verlan gend te gemoet gezien. Uit Lisse schryft men: Hadden in het vorige jaar de aardappelen veel te lyden van de late nachtvorsten, zoodat de hoedanigheid ver beneden het middelmatige bleef, ook in dit jaar laat de stand van dit gewas veel te wenschen over. De aardappelen staan over het algemeen dun d. w. z. vele knollen zijn niet opgekomen. Dit verschijnsel wordt vooral dan opgemerkt, wanneer er in 't voor jaar veel noordenwind isde plant komt ternauwer nood boven den grond of ze kwijnt weg. Onder de tuinders wordt dit „afroesten" genoemd. Ook de heerenboonen en snyboonen zyn door het late voorjaar zeer achterlijk; ze kunnen zich evenwel nog herstellen, mits er spoedig regen komt. De bloembollen hebben wel iets van koude en droogte geleden, doch er bestaat uitzicht op een goeden oogst. De granen beloven een uitmuntenden oogst; ook de karwei, die in 't zuidelijk gedeelte van Haarlem mermeer, ten gevolge van de hooge prijzen van de laatste jaren, meer en meer wordt verbouwd, staat zóó dicht en bloeit zóó schoon, dat men een ruim beschot mag verwachten. AII.) Bjj het doen springen van een spoor rail in het cadettenkamp bij Breda is de luitenant S. gewond, doch zonder ernstige gevolgen. De schaking van mej. Campos houdt nog steeds de pennen en tongen te Parys in be weging. Volgens de „Figaro" heet de heldin eigen lijk Mercedes Campos Martiny en is haar vader in 1824 graaf geworden. Haar vermogen, dat eerst op 6 millioen fr. was aangegeven, bedraagt in werkelijkheid 3 millioen, welke zy van haar vader erfde; deze zyn belegd in bezittingen op Cuba, welke nogal in waarde zyn gedaald. Bovendien kostte het echtscheidingsproces met den zoon van Serrano haar 600,000 fr. Mielvaque heeft derhalve niet zulk een rijken buit veroverd als men meende; daarentegen moet mej. Campos een zeer zacht en meegaand karakter hebben. De wegens deelneming aan de schaking ontsla gen beambten van de questuur der Kamer De Lano en Pascal kondigen in de dagbladen aan, dat zy den heer Rubau Donadeu, Spaansch advocaat en onder wiens toezicht de ontvluchte stond, gerech telijk zullen vervolgen, als door zyne lasterlijke ver halen tot dat ontslag aanleiding gegeven hebbende, en by den Raad van State in hooger beroep te zullen komen. Zy beweren geheel onschuldige toeschou wers te zyn geweest. Te Dover aangekomen, wilden de ontvluchte jon gelui dadelijk trouwen, maar dit ging niet, omdat de Engelsche wet daartoe een verbljjf van minstens 14 dagen in Engeland vordert.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5