Gemengd Te Utrecht stonden Donderdag voor do rechtbank terecht F. P. Blankert, J. Van Nus en P. J. Hartwich, allen van Amsterdam, be schuldigd dat zy den bewaarder N. O. Van Zand wijk in de strafgevangenis te Utrecht zouden heb ben trachten over te halen om aan den gevangene Domela Nieuwenhuis eenige fragmenten van eene courant en eenige regels schrift in handen te doen komen. Beklaagden waren op 13 Febr. jl. naar Utrecht gekomen en hadden daar een bezoek gebracht aan eene nicht van Hartwich, die gehuwd was met Van Zandwijk, bewaarder in de gevangenis. Het gesprek kwam van 't een op 't ander en ten slotte ook op Domela Nieuwenhuis. Dezen zouden zij gaarne iets ter lezing bezorgen, en zij vroegen daarom aan v. Z., of h\j zich met de bezorging daarvan belasten kon. By goed slagen, waarvan een geteekend be- wys van Domela Nieuwenhuis zou getuigen, zou aan v. Z. eene belooning van ƒ50 ten deel vallen. V. Z. deed of hy in alles genoegen nam, zeide voor een en ander te zullen zorgen en scheen vooral geru3t toen de anderen hem op zyne vrees dat hy door dit zaakje wel eens zyne betrekking zou kun nen verliezen, mededeelden dat er dan door de soc.- dem. party wel voor hem zou gezorgd worden. De drie Amsterdammers bleven 's nachts te Utrecht over en bezochten den anderen dag weer v. Z., volgens afspraak om met hem van zyn vryen middag te profiteeren. Intusschen was er reeds een vierde in 't geheim opgenomen door v. Z., nl. de directeur der gevangenis. Den anderen dag bracht v. Z. zyne drie gasten naar hot station, deelde hun daar nogmaals mede de papieren aan D. N. te zullen geven, waartoe hem 's morgens geiegenheid had ontbroken, enz., maar maakte in plaats daarvan proces verbaal op van een en ander, dat, in handen van den officier van justitie, weldra tot vervolging der drie bekl. leidde. Nu terecht staande, ontkende Blankert van 50 belooning en eene betrekking by de soc.-dem. party gesproken te hebben, terwyi Van Nus het deed voorkomen alsof v. Z. zyn verhaal verzonnen had om wegens dienstyvar bevordering te krygen. Niettegenstaande hun biyvende pertinente ontken- tenis van bekl. achtte het O. M. der rechtbank het hun ten laste gelegde wettig en overtuigend be wezen, en vorderde tegen ieder hunner gevangenis straf, en wel voor den lsten bekl. vier maanden en voor den 2den en 3den ieder drie maanden. De drie bekl. namen zelf hunne verdediging op zich. Blankert wees op het dwaze om een onbekende zulke voorstellen te doen als waarvan hy gewaagde. Maar ook al was 't waar, dan was alles nog maar alleen geschied om een man, die wel gevangen zit, maar toch ieders achting afdwingt, een licht straaltje in zyne donkere cel te bezorgon. De tweede bekl., Van Nus, zou het treurig vin den indien drie menschen van hun vryheid beroofd zouden worden op aanklacht van een man, wien het om bevordering te doen is en daarom dit middel gebruikt. Maar mocht het gebeuren, hij voor zich zou de straf met vreugde dragen, ter eere van den man, die, in een boevenpak gestoken, van de wereld is afgezonderd. De 3de bekl. bracht geen verdediging uit. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze op Donderdag 30 Juni a. s. Aan den jubilé-wielerwedstryd, welke te Londen van den 23sten tot den 27sten dezer wordt gehouden, neemt ook onze landgenoot de heer E. Kiderlen, van Delft, deel. Hij is ingeschreven voor de „International Chal lenge Shield" voor tweewielers (vyf Eng. myien), voor de „int. tricycle race" (twee myienl, voor de „three miles tandem scratch race" (met De Beuke laar uit Antwerpen), voor de „half-mile amateur handicap", voor de „one mile amateur bicycle han dicap" en voor de „one mile amateur tricycle handicap." Bij de handicap wedstryden heeft hy altyd vollen afstand te ryden. De Londensche correspondent van het „Hbl." seint dat de heer Kiderlen reeds gisteren (Vrydag) deelgenomen heeft aan de „one mile amateur tri cycle handicap." Hy won by den eersten rit, kwam bij den tweeden gelijk aan, doch won by den eindrit met één yard. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is eene dynamietpatroon ontploft vóór het huis van den heer Deulin, ingenieur van de kolenmyn te Marcinelle, zonder evenwel schade te veroorzaken. Acht dagen te voren was een ander industrieel van Marcinelle, de heer Nicaise, het voorwerp van eene aanranding van soortgelyken aard en welke van dezelfde zyde scheen te komen. Een stuk gra niet van nagenoeg twee kilogram gewicht werd door een raam, dat uitkomt op de trap zyner woning, naar binnen geworpen en kwam met groot geweld in zijn huis terecht. INGEZONDEN. Schamele proeven van vrnchtelooze pogingen. Indien er van verschillende zyden telkens op hetzelfde aanbeeld geslagen wordt, en men daarmee niet verder komt, dan, meen ik, vallen zoodanige pogingen in bovengemelde categorie. Immers, hoe vaak zpn er niet klachten opgegaan over stof, asch en vuilnis, die eenvoudig worden voorbygezien en als geïgnoreerd. Toch betuig ik gaarne mijne sympathie aan den geachton schryver van het ingezonden stuk, voor komende in het Loidsch Dagblad van gisteren, dat hy den moed niet opgeeft en eene lans breekt voor de eer van onze stad. Ik zeg de eer, maar voeg er tevens by de gezondheid. Of is niet de zindelykheid een voorname factor voor de volksgezondheid, en is het dan geen dure plicht van elk individu en van het gemeentebestuur inzonderheid om alle on reinheid te weren en met ernst te bestryden? Het is niet slechts langs den Stationsweg dat de baanveger van de Tramwegmaatschappy zyne func tion uitoefent, ook Breestraat, Hoogewoerd en Plan tage hebben dat voorrecht. Indien de bewoners van die wyken hunne huizen niet zorgvuldig gesloten houden, kunnen zy reeds vroeg in den morgen met stof dejeuneeren, en worden zy er voorts den ge- heelen dag rykelyk op onthaald, terwyl de evolutiën van den baanveger voornoemd worden voorafgegaan, -afgewisseld of besloten door die van den asch- en vuilnis-karreman, die by voorkeur zyn oogst in open karren niet alleen in allen eenvoud wegbergt maar zorgvuldig sorteert en omwoelt. „Dat wy stof en assche zyn" is eene goddelyke uitspraak waarin wy moeten berusten, doch ik geloof niet dat wy deze dingen aldus moeten beschouwen als zouden wy verplicht zyn ons in het stof te wentelen en ons met stof te doen overladen in stille onderwerping. Neen, wy mogen protesteeren, in casu, nu het middel voor de hand ligt om ons van dat stof, van dat vuil te bevryden. Moge het te rechtvaardigen zyn dat de gemeen teraad, op het initiatief van een vroeger presidium, besloot den sproeiwagen op non-activiteit te stellen, omdat destijds het grachtwater om de schadelyke uitwasemingen voor de gezondheid nadeelig be schouwd werd, thans zijn wy in het bezit van duin water en de sproeiwagen staat daar als een rente loos kapitaal. 21 Juni 1887. Multavideo. De VoedlngstentoonstelJing te Amsterdam. III. Myne vorige wandeling vervolgende, wordt in de eerste plaats mijne aandacht getrokken door de vele en nette uitstallingen der chocolade fabrikanten, o. a. die vanBensdorp Co. te Amsterdam en Bussum (No. 6), van de Hollandsche cacaofabriek te Amster dam (No. 12), de firma A. Driessen te Rotterdam, welke 2 étalages heeft, waaronder een sieriyken tempel van bussen vervaardigd (No. 15), van De Bont Leyten te Amsterdam, die chocolade en fijne suikerwerken (No. 19) tentoonstellen, van de gebr. D. M. Grootes te Westzaan (No. 23), die meer malen bekroond zyn, van C. J. Van Houten &Zn. te Weesp (No. 29), de erve H. De Jong te Wor- merveer (No. 32), T. Korff Co. te Amsterdam (No. 35), J. H. K. Nesenberend te Nieuwer-Amstel (No. 47), L. Prins te Amsterdam (No. 51j en van J. V. Rademaker te 's-Hage (No. 53). Een aanverwant artikel stellen Kraepelien Holm te Zeist (No. 36) ten toon, nl. eikel-cacao, be reid uit cacao en oplosbare bestanddeelen van eikels, evenals de gebr. Stollwerk te Keulen, die ook eikel- cacao (No. 56) tentoonstellen. O. Dennerlein Co. te Charlottenburg-Berlyn (No. 13) hebben eene uitstalling van conserven veor leger, vloot enz.zij zyn bekende leveranciers voor de Duitsche armee van erwten en boonen, worst enz. De verpakking is sierlyk. Cornelis Doncker te Haarlem (92 en 93) van soeppastillen, vleeschbe- schuit en paardenkoeken (alles verduurzaamd voor het gebruik en het leger te velde), en tevens paar den-, rundvee-brood, versch en verduurzaamd, en andere broodsoorten. Gedroogde groenten en vruchten (Amerik. systeem) vindt men o. a. onder No. 5 Friedrich Behr te Coethen (Anhalt)Schneider en Eckstein's, te Varel in Olden burg, (No. 57), verpakking voor huiseiyk gebruik is beknopt en sierlijk; de ingelegde groenten van Grelinger& Jansen te Amsterdam (No. 25), welke deze in zeer schoone exemplaren ook in verschen toostand tentoonstellen, zyn bezienswaardig, evenals het ten toongestelde door Middelburg en Ter Marsch te Hengeloo (45) van verduurzaamde levensmiddelen, dat van Willing en Pool te Amsterdam (62) in dezelfde artikelen, en van A. J. Frankemohle te Amsterdam en H. C. Roek aldaar (No. 21) van spek (gerookt), N.-Holl. en overzeesch. Zelden heb ik zulke schoone stukken gezien, vooral van het N.-Hollandsche. Sierlyk is de uitstalling van de wed. A. Zuntz, te Bonn, Berlyn en Antwerpen, van gebrande en ongebrande koffie en extract (No. 63), terwijl de Dordsche ryststyfsel-fabriek van Ondorwater Co. (No. 48) exposeert, behalve de gewone, ook crême- stijfsel en poddingmeel uit rijst en Duyvis Co. te Utrecht (No. 16) styfsel en styfselmeel (voor puddingen en sauzen), terwijl de Nederlandsche bis cuit-fabriek, behalve biscuits, ook kindermeel (74) tentoonstelt. Swiss Milk-Company Gossau te St.-Gallen (No. 139) stelt gecomprimeerde melk in bussen ten toond9 zuivere koemelk tot poeder gecomprimeerd en in tabletten met suiker vermengd (li ons is voldoende voor 5 liter water voor kindervoeding) neemt min der ruimte voor export in. De opmaking der magarine-boter van de Haag- sche Magarine-boterfabriek is sierlykof de smaak even goed is, zal de jury moeten beslissen. (No. 134). G. J. Weyers, te Steenderen, (No. 154), heeft kistjes (postpakketten) met boter geëxposeerd, een voudig en praktisch, en H. Brun Co., te Lyon, hebben vermicelli en macaroni, (81), G. A. Dop Zn. en J. W. Kempff Zn. te Amsterdam, (No. 94), verduurzaamde vleeschwaren, gezouten- en gerookt vleeschA. Van den Maaren Jansen, te Haarlem, (No. 132), gerookt vleesch en G. Sinck Co., (No. 147), paardenvleesch, gerookt en gezouten, tentoongesteld, dat er aanlokkelijk uitziet, terwijl de wed. Joh. Gray te Amsterdam groenten op azyn (99) laat zien, en de wed. Lievegoed Jorden Zn. te Breda (128) verduurzaamde levensmiddelen, zuren in flesschen, geconserveerde Bredasche wildpasteien enz. enz., alsook Willem Sepp te Frederiksoord (145), die geconserveerde levensmiddelen, gedroogde groen ten en vruchten op azyn enz. enz. en Jonker Co. te Amsterdam (114), die vruchten en groenten in bussen en op water, vruchten, geleien en siropen hebben geëxposeerd. Ook by Parle Perrin te Aix en Provence (144) ziet men geconfyte vruchten. H. Bantelmann te Hannover (70) heeft eene etalage voorwerpen van marsepein. De reuk en smaak daar van zyn geheel als der natuurlijke bloem of vrucht. Thomas W. Beach Son te Londen hebben jams in glazen (71) en Bruynis Co. (I. H.) te Tiel vruchtengeleien (jams) en de grondstoffen enz. (82) tentoongesteld, terwyl T. W. Milberg te Millé (Han nover) (137) vruchten-conserven in den vorm van tabletten en Amidée Kohier fils te Lausanne (122) chocolado-tabletten, croquettes en bonbons (verscheidene diploma's) ter bezichtiging stellen. Gebrs. Kamphuizen te Gouda (117) stellen koek en banket enz. ten toon, Nicola Lensvelt van Den Haag (126) beschuit en aanverwante artikelen, Klaas May te Zaandijk (135) Zaansche beschuit en Sieu- wers Co. te Amsterdam (146) beschuitzoet. T. Duyvis Jzn. te Koog a/d Zaan, boterolie en andere oliën (204), Daniel Kruysmulder te Amster dam (240) machine- en eetbare oliën, P. W. L. Tak te Maastricht (269) zeer schoone exemplaren mo rilles, B. C. J. Lievegoed te Amsterdam mosterd (243). LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 12 tot 18 Juni. Datum. Uur. ^antal. Gemiddelde Eng. Standkaarson. 12 Juni 7.45 9.30 7 17.4 13 7.45 9.15 8 17.7 14 n 8. 9.30 8 17.8 15 n 8.— 9.30 7 17.5 16 n 8. 9.30 8 17.7 17 n 8. 9.30 7 17.5 18 8. 10.00 8 17.5 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London- Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een liebt wordt verkregen, dat in sterkte gelijk staat met 17.4, 17.7 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10