BGa^'.<xzs!!rrrr-ri>etxni a^yjsMmiJuuiiH^^i^Me.wJWgegS In de gemeente Montaimont, in het arrondissement Mourienne, heeft een brand zeven en dertig woningen in vlammen doen opgaanj Slechts één eigenaar was tegen brandschade ver zekerd. Weinige jaren geledon had in dezelfde ge meente een soortgelijk ongeval plaats. Een meisje van twintig jaren, dat te Couvin, waar zjj woonde, een houtvuur, dat door haar broertje was aangestoken, wilde uit- dooven, en dat wel midden op een veld, bemerkte tot haar schrik eensklaps dat hare japon vlam had gevat. Op hare kroten snelde men toe, maar het was reeds te laat. Dos avonds stierf de onge lukkige onder de vreeseljjkste smarten aan de wonden, welke des te meer pijn veroorzaakten, doordien men onvoorzichtig genoeg was geweest, in de meening dat dit helpen zou, die wonden met water te besprenkelen terwijl men het meisje naar huis bracht. Blijkens de te Budapest ontvangen berichten, zyn tot dusverre bij Paks 230 lyken uit de Donau opgevischt. 95 personen worden ver mist. Do ramp is dus veel grooter dan aanvanke lijk gemeld werd. Door het onderzoek is reeds ge bleken dat de schuit overladen was. BUITÜNLANÏX Fraukrlik. De minister van handel en nijverheid heeft met drie directeuren-generaal der internationale tentoon stelling gistermorgen de terreinen bezocht van het Champ de Mars. De arbeid aan de nivelleeringen en de kanalisatie schiet goed op en naar men denkt zal hij den lsten April gereed zjjn en zal men den lsten Januari de eerste verdieping van den Eiffel-toren kunnen waarnemen. Er is een voorstel in aantocht om belasting te heffen van in Frankrijk vertoevende vreemdelin gen. De opbrengst van de belasting zal komen aan de gemeenten; de vreemdelingen zullen zich bin nen twee maanden na de afkondiging der wet moeten opgeven. Te Chatillon hebben Bertol Graivil, redacteur van de „Réveil-Matin", en Jules Roques, directeur van de „Courrier Francais", geduelleerd ten gevolge wan eene polemiek. By den 5den stoot werd Roques gevaarlijk aan de borst gewond. Dnitschland. De toestand van den waanzinnigen koning Otto van Beieren is achteruitgaande. Niet alleen nemen de oogenblikken van betrekkelijke geesteshelderheid •eer af dan toe, maar ook do slaap wordt ongere gelder, evenals de behoefte aan voedsel. Meestal slaapt de koning over dag en te zamen genomen gemiddeld 9 uren, maar op enkele dagen blijft hij uren achtereen, soms 20 uren lang, in de ver moeiendste houdingen wakker. Het zou dus niet te verwonderen zijn, als de tegenwoordige Prins- Regent (prins Luitpold, oom des konings), hoewel 27 jaren ouder dan zjjn neef, hem overleefde en nog koning werd. Enkele Pruisische huzarenregimenten worden tegenwoordig, bij wjjze van proef, van eene rechte sabel voorzien, tweesnijdend en mot een korf aan het gevest, lichter dan de gewone cavaleriesabels. De bekende romanschrijfster Marlitt is in den ouderdom van 61 jaren te Thuringen overleden. Oroot-BrltJinglA De koningin ontving gisterochtend talrijke vor stelijke en andere hooge bezoekers en 's namiddags verscheidene deputation uit het binnen- en buiten land, die aan H. M. adressen van hulde en vele zeer kostbare en hoogst belangrijke geschenken aanboden. Onder de deputation was er eene van dames, die uit naam van drie.millioen bijdragende Engelsche vrouwen (waartoe 200 gemalinnen van pairs, mevr. Gladstone, lady Salisbury, de echtgenoote van den minister Smith behoorden) der koningin een jubileum geschenk aanboden van 75,000 pd. st. H. M. ontving ook een prachtig geschenk van hare hofhouding. Koningin Victoria kreeg van hare 31 kinderen en kleinkinderen een geschenk, dat te Berlijn werd vervaardigd. Het is een kostbaar massief tafelorna ment van goud en zilver, in den stijl van het begin der 17de eeuw. De voornaamste gebeurtenis van den dag van gisteren was echter het groote feest in Hydepark voor de kinderen der verschillende gemeentescholen van Londen. Gelijk men weet, waren daarvoor by openbare inschrijving giften ingezameld. De kinderen, ongeveer 30,000 in getal, verlieten des morgens de verschillende wijken, om zich naar de hun aan gewezen plaats te begeven, van waar zij in twee afdeelingen naar Hydepark optrokken, met muziek aan het hoofd. Het initiatief tot dit feest was ge nomen door den heer Lawson, eigenaar der „Daily Telegraph." De prins en de prinses van Wales, vergezeld van den Duitschen kroonprins en vele andere vorste lijke en hooggeplaatste personen, kwamen tegen vier uren in Hydepark, waar zy de regeling met groote belangstelling gadesloegen. De prins en de prinses van Walos onderhielden zich minzaam met vele kinderen, die in grooten getale om do vorste lijke personen vereenigd waren. De volkslioderen werden door de kloinon gezongen. Om kwart voor zessen kwamen, onder het spelen van het „God save the Queen" en onder fanfares, de hofrytuigen, waarin de koningin en eenige harer kinderen en kleinkinderen gezoten waren, op het terrein, waar do prins en de prinses van Wales en andere vorstelijke en andere aanzienlijke personen de koningin afwachtten. Er heerschte ook op dat oogonblik eene groote geestdrift onder de kinderen, die in tien groote tenten rjjk onthaald werden en jubileumskroezen kregen. De koningin scheen bijzonder veel behagen te scheppen in het feest. Zy knikte herhaaldelijk de kinderen lachend toe. H. M. stapte niet uit het rijtuig, maar zjj hield stil voor de tent van het feestcomité, van waar de koninklijke vlag wapperde. De dochter van den heer Lawson bood der koningin een prachtigen, uit orchideeën samengesteldenbloem ruiker aan, voorzien van toepasselijke inschriften op witzijden zilverlint. Daarna stelde de prins van Wales aan de koningin do jongejuffrouw Duun, een twaalfjarig kind, voor, die gedurende haren zeven jarigen schooltijd geen enkelen dag de school ver zuimd had. Het meisje ontving uit handen der koningin eene bokaal, waarbij het kind het volkslied aanhief, gevolgd door een psalm, het „Rule Brit- tania" en het „God save Prince Wales." Daarna was de koningin weggereden en vertrok zij naar Windsor. Vooraf was nog een reuzenballon, „Victoria" genaamd, opgelaten met ettelijke personen in het schuitje. Geen enkel ongeluk had in Hydepark plaats. Het kinderfeest liep in de beste orde af. Dos avonds was er illuminatie te Windsor ter eere van de koningin. Te Londen hebben de meeste huizen gisteren weer geïllumineerd. Honderdduizen den personen bewogen zich door de straten. In de Westminster Abdij is gisteren de jubileum-dienst herhaald. Het hotel van de Nederlandsche legatie te Londen prykto den vorigen avond met een V en R, waar boven eene kroon tusschen de jaartallen 1837 en 1887, in gas. De kosten dezer illuminatie bedroegen ongeveer f 540. Telegrammen. PARIJS, 22 Juni. Het „Journal des Débats" spreekt het bericht tegen, dat de gezanten van Frankrijk en Rusland aan de Porte eene dreigende nota zouden overhandigd hebben, betreffende do bekrachtiging der Engelsch-Turksche conventie over Egypte. Vele huizen in de Elyseesche velden en in de voorstad Saint-Honoré waren, evenals het gebouw van het Engelsche gezantschap, gisteren geïllumi neerd ter eere van koningin Victoria's jubileum. Heden had van 3 tot 7 uren een feest plaats in den tuin van het Engelsche gezantschapsgebouw, dat door ongeveer 2500 personen werd bijgewoond en waaronder zich ook de Fransche ministers en het geheele corps diplomatique bevonden. LONDEN, 22 Juni De Duitsche Kroonprins sliep gedurende den afgeloopen nacht in het paleishy keert heden in den namiddag naar Norwood terug en zal verder aan de feesten geen deel nemen. NIEUW-YORK, 22 Juni. (H.) De Tarwe-markt opende circa '/4 c. hooger, daalde echter spoedig zeer sterk. De daling werd gestuit door inkoopen van export-firma's en door dekking van „shorts". De prijzen voor verschillende termijnen daalden tot circa 5/s c. onder de laatste slotkoersen; de markt sluit echter zooals zy opende, daar de verkoopers meer terughoudend waren en de ontwikkeling der zaken wilden afwachten. Ofschoon de berichten omtrent de „bulls" misschien overdreven zyn, is het toch aan te bevelen met hunne operaties rekening te houden. Men verwacht dat de toevoeren in het Westen gedurende eonigon tyd zullen verminderen. In Koffie was weinig omzet. Onze markt is heden avond door Europeesche orders en berichten zeer gevoelig. RIJSEL, 22 Juni. Eon brand brak gisteren uit te Varysscheuro bij Cassel in eene boerderij, be woond door zekeren Dors. Vier personen zyn eene prooi der vlammen goworden. Twee personen, die de slachtoffers wilden redden, bekwamen hevige brandwonden, welke hun leven bedreigen. De brand moot toegeschreven worden aan kwaad willigheid; althans zekere Van Cappel is aange houden, daar men zware vermoedens tegen hem heeft. WEENEN, 22 Juni. De Joodsche bevolking van Szardahely is gevlucht om te ontkomen aan de mishandelingen der anti-semiton. Een deel heeft de wijk naar St.-Petersburg genomen. Te Szarda. zijn de gewelddadigheden weder begonnen in eenige stadswijken en werden eenige huizen, eigendommen van Israëlieten, verbrand. De overheid heeft nieuwe troepen van Presburg gezonden. Deze fanatieke handelingen worden hier ten hoogste gelaakt evenals te Pest, waar de minister van openbaar onderwjjs in welsprekende bewoordingen het onzedelijke en het afkeurens waardige voorhield van de anti semitische leer stellingen, welke de geestelijkheid om meer dan ééne reden moest nalaten in de hand te werken. BERLIJN, 23 Juni. Volgens de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" heeft de keizerin wegens de voortgaande verbetering in den toestand des keizers haar voornemen laten varen om terstond naar Ber lijn terug te keeren. Daar de keizer binnenkort zeker naar Ems zal vertrekken, zal de keizerin haar ver blijf vestigen te Coblenz, zoodat zij dan tevens dicht by Ems is. MADRID, 23 Juni. De Kamer beraadslaagde over het ontwerp-Botya, betreffende het heffen eener belasting van 10 pCt. van de rente der binnenland- sche schuld. Een lid der commissie bestreed het voorstel en de minister van financiën liet zich in denzelfden geest uit. Galzados betoogde dat er eene overeenkomst be staat tusschen den Staat en zijne schuldeischers en verzette zich tegen deze belasting. De Kamer verklaarde zich ten slotte tegen de belasting der binnenlandsche schuld. NIEUW-YORK, 22 Juni. De „Fidelity National Bank" te Cincinnatie is gisteren op last der regee ring gesloten. Do vice president, de kassier en zjjn adjunct zyn heden in hechtenis genomen, onder beschuldiging van verduistering van het geld der Bank. N iar het schijnt leenden die ambtenaren groote sommen aan de deelnemers in de tarwe-speculatie te Chicago, zonder evenredigen waarborg te eischen. Het passief der Bank wordt op 5 millioen dollars geschat. LEIDEN, 23 Juni. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: veranderlijke wind. De Tweede Kamer heeft heden aangenomen het ontwerp tot wijziging van art. 385 van het Wetboek van Strafvordering, zoodat de inspectie over de gevangenissen enkel aan de rechtbanken blijft overgelaten, alsmede het ontwerp tot bouw van een nieuw magazijn voor geneesmiddelen te Amsterdam. De discussie over de Tjiomaszaak werd voortge zet. De heer Van Gennep bleef de heeren Sol en De Sturler verdedigen. De heer Schaepman verde digde den heer Lautier en de inlandsche bevolking. Do heer Borgesius wilde wijziging in den toestand van alle particuliere landen. Eene nieuwe conclusie werd voorgesteld door 10 leden, waarbij op intrek king van het uitzettingsbesluit, als de toestand het gedoogt, wordt aangedrongen. Morgen om halftien voortzetting. Aan het diner, gisteren door den president van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijnen medeleden aangeboden en hetwelk gehouden werd in de groote eetzaal van het Kurhaus te Scheve ningen, waren alle afgevaardigden, op enkelen na, verschenen.. Aan de. tioofdtafel zaten bovendien aan de minis ter van Btaat en van binnenlandsche zaken, ter rechter? jjdo van den gastheer; de ministers van marir10, van financiën en van oorlog. 7L»e griffier en commiezen-griffier der Kamer be hoorden mede tot de genoodigden. Op 1 Juni jl. bedroeg het getal der gepension- neerde officieren hier te lande 717.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3