lit mmm bestaat sit Twee Blades. Leiden, 21 Juni. ftze Qonrant wordt dagelijks, met altzondering ran <goa- en feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEZER COURANT: \oot Leiden per 8 maanden1.10. ÏY&nco per post1.40. Aft:onderlzjke Nommers0.05. Heden zy'n aan de universiteit alhier bevorderd tot do tor in de rechtswetenschap: de heer H. G. Yan Eolthe tot Echten, geb. te Assen, met acade misch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen over de concessie tot vervening in de provincie Drente", en de heer Th. Lorentz, geb. te Soemborketempa, met academisch proefschrift, get.: „Eenige opmer kingen over art. 84 der Gemeentewet." De Oost- en West-Indische huizen, toebehoo- rende aan 's Rijks Ethnographisch Museum en staande aan do oprijlaan naar de Sterrenwacht alhier, zy'n van af Woensdag 22 dezor, weder iederen Woen iag van 12 tot 4 uren voor het publiek ter bezichtiging opengesteld. Onder nadere goedkeuring van den minister van o log heeft do herbesteding plaats gehad van de levering van aardappelen, voor de militairen in liet garnizoen alhier, over het tijdvak van 5 Juli tot 1 November. Minste inschrijver was de heer Spaanderman voor den prijs van ƒ2.24 per I1L. Ter benoeming van een tydelyken leeraar in tie Noderlandsche taal en letterkunde aan hot gym nasium te Amsterdam is voorgedragen de heer F. A. Stoeht, doctorandus in de lettoren te Leiden. De kapt. A. J. Prins, van het 4de rog. inf., te Lc 1 len, is op zijn verzoek eorvol ontheven uit zijne betrekking van adjudant van het corps. Men vorzekert ons dat do heer J. E. Vlaande ren, hotelhouder te Katwijk aan Zee, in den loop van het badseizoen een achttal concerten zal doen gever op het terras van zyn hotel. Met zeer veel grond wordt zelfs verwacht dat onze verdienstelijke stadgenoot, de heer Mann, zijne kapel aldaar eenige malen zal doen hooren. Tevens meldt men ons dat, dank zy do welwil lendheid der H. IJ.-S.-Mü., do pogingen van eerst- genoemden heer om voor de concertbezoekers retourkaarten Leiden Katwijk te verkrijgen tegen verlaagd tarief, met gunstig gevolg zyn bekroond. De datums der concerten, de prys der retour- kaarten en de voorwaarden, waarop deze verstrekt zullen worden, zullen later definitief in ons blad worden vermeld. W uneer we nu nog zeggen, dat het bedrag dor intoekening uiterst laag is, ja bjjna met niets gelijk staat, dan meenen we te mogen veronder stellen dat van de gunstige gelegenheid, om te gelijk te genieten van de frissche zeelucht en van goede muziek, ruimschoots gebruik zal worden gemaakt. Zy, die er van willen profiteeron, zullen weldra in de gelegenheid gesteld worden, dat te doen bljj- ken, daar de inteekenlyst spoedig zal worden aan geboden. De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp heeft aan de manslidmaten aldaar, die zich by de doleerende kerk hebben aangesloten, een schrijven gericht, waarin hjj hun mededeelt dat hy tot zyne verwondering van de kerkvoogden mede- deeling heeft ontvangen van oen schrjj ven van ge noemde lidmaten aan de kerkvoogdij, in welk schry- ven dezen verklaren lidmaten der Herv. Kerk te zyn, maar dat de kerkeraad verplicht is onder hunne aandacht te brengen dat uit onderscheidene hunner handelingen het vermoeden gewettigd is, dat zy zich van de Herv. Kerk hebben afgescheiden, en zich hebben aangesloten aan de gemeente, die vol gens de kerkorde van 1619 georganiseerd is. „Het zal u duidelijk zyn," gaat hot stuk voort, „dat dit in strijd is met alle beginselen van kerkrecht en goede orde om tot twee gemeenten te gelyk te bo- hooren. Redenen, waarom de kerkeraad u verzoekt om voor hem te verschijnen, ten einde over dt tegon u gerezen bezwaar gehoord te worden, op Donderdag 16 Juni". Maar van do 150 personen, aan wie deze brief verzonden i3, verschenen er slechts vyf. Men meldt ons uit Aarlanderveen, dd. 19 Juni: Alhier is een begin gemaakt om een wettigen kerk- rochtelijken toestand te krijgen. Don ontzetten kerk voogden, den heoren P. Yan Leeuwen Dz. en W. Van Egmond Sr., was bevorens kennis gegeven dat de consulent, ds. Jansen Schoonhoven, pred. te Woerden, Zondag 19 Juni, des voormiddags te halftien, in de kerk der Ned.-Herv. gemeente (nog door lien in gebruik gehoudon) zou optreden. Do afgezette predikant J. Osinga trad niet op, daar hy de bevestiging van den heer J. H. Reuyl, voor ganger van de doleerende gemeente te Zevenhoven, zou bijwonen. Vergezeld van den doleeronden hoofd onderwijzer der Chr. school te Aarlanderveen, den heer H. Houtman, nam do ontzette president-kerk voogd, de heor P. Yan Leeuwen Dz., eerst in zit tende en, by de komst van genoemden consulent, in staando houding op de kerkzerk plaats en wei gerde, op diens verzoek, hom in het kerkgebouw te doen optreden. Namens het classikaal bestuur van Leiden, doende wat des kerkeraads is te Aar landerveen, heeft de heer J. A. Van der Lee, notaris, vergezeld van getuigen, van deze weigering eene notariëele akte opgemaakt, zoodat do zaak in rechten zal dienen. Ter bewaring der goede orde was do burgemeester mot twee veldwachters aanwezig. Yan de Herv. gemeente te Ter Aar heeft een twintigtal manslidmaten aan den kerkeraad het verzoek gericht de reformatie der kerk ter hand te nemen. De kerkeraad hooft op dit verzoek met eenparigo stemmen afwjjzend beschikt, doch drio van de vier kerkcraadsleden hebben voor hunne betrekking bedankt, daar zy, ofschoon geen bezwaar togen den predikant hobbende en by de Herv. gemeente willende blijven, zich om verschillende rodenen bezwaard achten in deze dagen aan hot bestuur te blijven. In de aanstaande zomervergadering derProv. Staten van Zuid-Holland zal o. a. ook een voorstel van Gedep. Staten worden behandeld tot verbetering, voor rekening der provincie, van den waterweg tusschen don IJsel en de Ringvaart van denLIaar- lommermeerpolder. De bedoeling is aan de wateren op Zuid-Hollandsch territoir, deel uitmakende van de vaart tusschen den IJsel on het Noordzee-Kanaal die verbeteringen aan te brengen, wolke in het belang zyn van scheepvaart en handel in de pro vincie. Het werk wordt geraamd op ƒ1,573,000. De brug over de Gouwe zal verhoogd worden tot eene doorvaarthoogte van minstens 3.50 M. boven A.P. De R(jnspoorweg-Maatschappy heeft zich voor- loopig tot overleg bereid verklaard. Verder zal worden behandeld een adres van L. Verkoren c. s., bourtschippers, in vaste voren va rende, verzoekende voor hunne vaartuigen recht van voorschutting aan de sluis aan den Leidschen- dam; alsmede een adres van A. J. Meliof, beurt schipper te Delft, houdende verzoek om te worden vrijgesteld van de betaling van rechten voor het gebruik van het trokpad tusschen Leiden en den Leidschendam. Tevens wordt door Gedep. Staten voorgesteld in te trekken het provinciaal reglement op de bewaar- en kloinkinderscholen, waartegen bezwaren zyn ge rezen en dat elke poenale sanctie mist. Do collecte voor den gewapenden dienst heeft te Koudekerk opgebracht de som van 19.73'/,. Tweede Kamer.- Het stuk duingrond te Katwijk aan Zee, op den onderhandsclion verkoop waarvan de bekrachtiging der Staten-Generaal is gevraagd, maakt oen onregelmatig deel uit van een door duinwegen ingesloten driehoek, waarvan het overig doel behoort aan den kooper. "Wegens zijn vorm heeft het voor andere personen PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—S regels 1.95. Iedere regel meer/0.174. Groetere letters naar plaaternimte. Voor het incas- eeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. dan voor den kooper weinig waarde. Het is duingrond ligt aan den buitenkant van het dorp on levert den Staat geene inkomsten. De Amstordamsche studentenfeesten ter ge legenheid van het 255-jarig bestaan der inrichting voor hooger onderwijs namen gisteren een aanvang. Reeds in den vroegen morgen kondigden de caril lons der stad de feostelykhedon aan. Van de open bare gebouwen wapperden de vlaggen, terwjjl ook enkele particulieren door hot uitsteken der drie kleur instemming met het feest betuigden. Om halféén vertrok de optocht van de Oude- manhuispoort, nadat het „Io vivat" was aangehe ven, voorafgegaan door de muziek van het 7do regimont en eene eerewacht te paard. Daarop volgden de pedel in pontificaal en de Senaatvervolgens de verschillende studenten-gezelschappon en vereeni- gingen met hunne keurige vaandels. Aan het station waren vele professoren, die zich by de studenten aansloten, om de gasten te ont vangen. Vele oud studenten en de Senaten van de ver schillende bevriende lioogescholen, Leiden, Utrecht, Groningen en Delft, waren reeds aangekomen. In do wachtkamer 1ste klasse had de ontvangst plaats. Eene ware feeststemming heerschte onder de aanwozigen. Op het stationsplein worden de reünisten be groet met het „Io vivat" door twee muziekcorpsen gespoeld en door allo studenten blootshoofds aan geheven. Van het station ging men in optocht naar „Felix", waar do heer D. E. Van Lennep, praeses van het corps, de feestrede uitsprak. De heer Van Lennep riep den reünisten een har telijk welkom toe. Hij verplaatste de oud-studen ten torug in de dagen van hunne jeugd toen zij zelf nog studeerden. Geheel het studentenleven ontrolde hy voor hunne herinnering, waarbij menige geestigo zet een glimlach op de professorale lip pen bracht. Hy wees vervolgens op den vooruitgang der universiteit, getuige de talrijke gevormde vereeni- gingon, welke zich dit jaar met hunne bevriende broeders maten (applaus). Kortelijk stipte hy de behaalde overwinningen aan, die met applaus wer den bogroet. Met eene opwekking om hulde te brengon aan Minerva gedurende de feestweek en vooral in de Studenten sociëteit, opende hjj de foesten. Na een daverend applaus en een uit volle borst .angeheven „Ié vivat", beantwoordde prof. H. P. r. Quack, voorzitter der reünisten, in korte, maar geestige en krachtige bewoordingen deze ope ningsrede. Hiorna ging men, weder omstuwd door eono groote menigte, in optocht naar het Universiteitsgebouw om hulde te brengen aan de daar vergaderde pro fessoren. Des avonds hadden de zonen van Minerva een huishoudelijk feest op do sociëteit „Nos jungit Amicitia." Eij het diner van reünisten, curatoren, profes soren en de senaten der studentencorpsen, in het „Amstel-Hotel" gehouden, gaf de voorzitter van de Amsterdamsche faculteit der rechtsgeleerdheid, prof. Asser, den gasten een door hem samengesteld overzicht der Amsterdamsche Academische Rechts- literatuur van de laatste 100 jaren, systematisch en chronologisch gerangschikt. Als hulde aan Neerlands aanzienlijkste koopstad noemde de hoogleeraar de geschriften over Handels recht in de eerste plaats. Ten slotte uitte hij den wensch dat de Amsterdamsche Academische Rechts- literatuur in de volgende 100 jaren niet alleen door een zeer groot aantal geschriften zich mogo

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1