BUITEIVE-A-IMI». Frankrjik. Het uiterlijk van den overleden rechtsgeleerde en staatsman Batbie beschrijft de „Figaro" aldus: „Het was geen mensch, maar een ontzaglijk, geweldig, reusachtig oorlogsgevaarte; zonder zijne jas zou men gemeend hebben een van die dapperen dor middeleeuwen te zien, die tweehands-slagzwaar- den zwaaiden en de vervaarlijke drinkglazen ledig den, welke wij in oude kasteelen met verbazing aanschouwen. Hy was zoo groot, dat hij op do tribune in een voetbad scheen te staan. Krachtig en breed van schouder, met vierkante borst, was hij een parlementaire Hercules, wien het hoofd te zwaar viel, zoodat het meestal naar den linker schouder overhing. Lange, hangende haren en een prachtige grijze ringbaard omlijstten het gelaat van dit eenig exemplaar der uitgestorven rassen, als een vertegenwoordiger van vroegere tijden, ver dwaald in de eenigszins dwergachtige vergadering van het Luxembourg." Ook na zijn aftreden blijft generaal Boulanger de gemoederen in Frankrijk vervullen. Men zegt dat hij 1 Juli van Parijs naar buiten vertrekt, om de wapenschouwing van 14 Juli te ontloopen. Maar anderen beweren dat die wapenschouwing niet zal plaats hebben, omdat generaal Ferron en Grévy voor eene manifestatie ten gunste van Boulanger vreezen, wanneer zij te Longchamps verschijnen. Bjj Decaux te Parijs is verschenen een werk ge titeld „Le Dossier du général Boulanger", eene ge schiedenis van den populairen ex-minister, met allerlei anecdoten en illustraties. Te Parijs is op klaarlichten dag in het Bois de Boulogne eene dame, die van haar man geschei den was, mile. M. C., opgepakt en in eon rijtuig gezet, dot, gevolgd door eenige gemaskerde man nen, in het bosch verdween. Haar gezelschapsjuffer begaf zich tot den zwager der dame, den markies De M., die de zaak aan de Spaanscho ambassade berichtte. Mile. M. C. is eene Spaansche. De geschaakte dame blijkt te zijn mile. Martinez Campos, bekend door het proces met haar man, den hertog de la Torre, Serrano's zoon. Duitschland. In den Rijksdag heeft de regeering gisteren, bij de behandeling in derde lezing van de kunstboter- wet, eene besliste nederlaag geleden. Reeds bjj de tweede lezing verlangde eene meer derheid, bestaande uit agrarische elementen van het centrum, de conservatieven en eenige nationaal- liberalen, dat het maken van vermengde boter geheel zou verboden wordenhoogstens zou slechts eene vermenging van 4 pet. natuurboter, melk of room met margarine geoorloofd zijn. Tegen dit besluit verzette de staatssecretaris Yon BOtticher zich met alle krachttot Donderdag-avond werden er door regeering tevergeefs pogingen in het werk gesteld, om de meerderheid te bewegen dezen eisch te laten vallen. Ondanks de bedreiging dat de regeering de ge- heele kunstboterwet terugnemen zou, indien de meerderheid haar standpunt handhaafde, hield zij daaraan vast, en deed slechts de concessie, dat zij hoogstens 10 pet. natuurlijk botervet als mengsel met margarine wilde toelaten. Ook hiertegen ver klaarde de heer Yon Bötticher zich gisteren, bij de derde lezing der wet, ten stelligste en verklaarde hij dat de regeering dan de wet niet zou tot stand brengen, daar zy onmogelijk er in zou kunnon toe stemmen, dat de eerlijke fabricage van gemengde boter en de belangrijke uitvoer van dit artikel ver nietigd zouden worden. Desniettemin nam de Rijks dag met 149 tegen 128 stemmen de bepaling, welke door de regeering aannemelijk was verklaard, aan, dat elke vermenging verboden is, waarin bij 100 gewichtseenheden margarine meer dan 100 gewichtseenheden melk of 10 gewichtseenheden loom gevoegd zyn. Na de ondubbelzinnige verklaring vanwege de regeering is dus de kunstboterwet voorloopig als mislukt te beschouwen. Gedurende de debatten had er een vermakelijk incident plaats. De heer Meyer, liberaal afgevaar digde van Breslau, had op de tafel van het bureau een aantal monsters van kunst- en gemengde boter gedeponeerd, opdat de leden persoonlijk het fabri kaat zouden kunnen proeven. Inderdaad werd door velen, onder luid lachen, van die uitnoodiging ge bruik gemaakt, terwijl de afgevaardigde Meyer in eene geestige redevoering aantoonde, dat het bij boter riet op den naam, maar op de hoedanigheid aankomt. Eindelijk word den voorzitter de var- tooning toch te erg, en eenigszins toornig dreigde hij, onder bravo's en luid gelach der leden, de boterbussen naar een hoek van de zaal te zullen laten brengen, waar de heeren naar hartelust er van zouden kunnen smullen zonder voor de beraad slagingen hinderlijk te zyn. (AT. R. C.) Lezers van Conscience's meesterwerk „de Leeuw van Vlaanderen" is het zeker aangenaam te ver nemen dat de standbeelden der twee Vlaamsche helden Breidel en De Coninck, op het marktplein te Brugge zullen worden opgericht. Den 18den en 22sten Augustus a. s. gedurende het badseizoen te Ostende en Blankenberghe, zullen ter gelegenheid der onthulling in tegenwoordigheid der koninklijke familie groote historische optochten plaats hebben, voorstellende de afwerping van het Fransche juk in 1302. Kosten noch moeiten zyn gespaard om de kos- tumes, wapenen en kleeding zoo juist mogeljjk weer te geven, terwTijl 1280 personen en 215 paarden in de optochton zullen meewerken. De koning en koningin van België zullen van Ostende naar Dover gaan niet met een Belgisch schip, maar met het in Engeland voor den mail dienst gehuurde schip „Manx Queen", staande onder commando van Engelsche officieren. Do Belgische Regeering, zegt de „Indépendance", geeft daarmede zelf te kennen dat zij de Belgische schepen niet vertrouwt. Groot'BritannlSb Toen gisteravond om tien uren in het Lagerhuis het tijdstip tot sluiting van het debat over de artikels- gewijze behandeling van het wetsontwerp op de Iersche strafvordering was aangebroken, verlieten de Parnellisten de zaal. Artikel C werd daarop met 332 tegen 163 stem men aangenomen. De Gladstonianen keordon na de stemming niet in de vergaderzaal terug. Al de artikelen werden daarop zonder stemming goedgekeurd. Men verneemt uit Simla dat de berichten in de „Civil and Military Gazette" van Lahor, als zouden er troepen naar de grenzen gezonden zyn ehz. ge heel en al onwaar zyn. De schandalen te Bodyke duren voort. John O'Halloran, die verjaagd moest worden, had om zijne woning eene diepe loopgraaf gegraven; de konstabels werden met kokend water ontvangen; ten slotte drongen zy door een raam het huis binnen, waarvan de bewoners werden gearresteerd. Het volk jouwde de politie uit; deze deed eene charge met stokken en hiermede was de rust hersteld. De „Times" meldt uit Calcutta, dat overeen stemmende tydingen uit Afghanistan bevestigen, dat het gezag van den Emir onherstelbaar geschokt en zyn val onvermjjdelyk is, tenzy Engeland hulp verleent. Naar de „Pioneer" verneemt, zyn er ver- kleede Russen in grooten getale in Britsch-Indië aangekomen. Gladstone kreeg te Swansea 86 adressen, eene fraaie cassette, een gouden sleutel, verscheidene bylen en nog andere geschenken tot een bedrag van 18,000 gd. Het geschenk van den Paus aan koningin Victoria ter gelegenheid van haar feest, hetwelk door den nieuwbenoemden nuntius te Munchen, msgr. Ruffo-Scilla wordt overgebracht, bestaat in een mozaïekwerk naar een van Rafaëls fresco's in het Vaticaan, de allegorische gestalte der dicht kunst voorstellende. Koningin Victoria is door haar verblyf in Schotland veel vooruitgegaan in krachten, zoodat men verwacht, dat de vermoeienissen der jubilé- week haar niet zullen hinderen. Maandag komt zy te Londen, 's avonds diner. Dinsdag dienst in de Westminster-abdy, receptie in Buckingham-palace. Woensdag receptie in Buckingham-palace, bezoek aan het kinderfeest in Hyde-Park, vertrek naar Windsor via Slough en Eton, onthulling van Hr. Ms. standbeeld op Castle Hill te Windsor. Donderdag receptie, wapenschouwing in Windsorpark, bezoek aan het kindorfeest te Windsor. Vrijdag receptie te Windsor, uitreiking van ridderorden. Prins Albert Victor gaat den 27sten naar Ierland, om de koningin bij de jubilé-feesten te Dublin te vertegenwoordigen. In Britsch-Indië schynt de inlandsche bevolking de beteekenis van het jubilé van koningin Victoria niet te best te begrijpen. Sommige Mohammedanen zeggen dat „Allah goed is geweest en der koningin q,p haar ouden dag een zoon heeft geschonken," Op vele plaatsen in Engeland zyn deze week feestelijkheden ter eere van het jubileum; redevoe ringen, maaltijden, illuminatiën, bals, volksspelen, concerten enz. worden van alle kanten in toene mende mate gemeld, nu de groote dag zoo naby komt. Bij Killarney, in het Iersche graafschap Cork, is een moord gepleegd, over welks oorzaak verschil van gevoelen bestaat. Zekere Hurley, een jonkman, die als knecht bij eene pachtersweduwe diende, is door eene bende personen, die met zwartgemaakte gezichten des nachts het huis binnendrongen, met tien of meer revolverschoten omgebracht. Volgens sommige berichten is dat geschied omdat hij zich meer dan zijne omgeving lief was met de politie inliet. Volgens eene andere lezing zou deze moord alleen eene wraakneming zijn van de dorpsbewoners, die verontwaardigd waren over het feit, dat Hurley met zijne meesteres in ongeoorloofde betrekking stond en die zich vast overtuigd hielden, dat in den plotselingen dood van haar man, die kort ge leden voorgevallen was, Hurley de hand had gehad. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Keizer Frans Jozef zendt, ter gelegenheid van het jubileum van koningin Victoria, den kroonprins Rudolf met eon kostbaar geschenk naar Engeland. Het is eene reusachtige kist met ouden Tokayer, den lievelingswijn der Engelsche koningin. Aan Tokayerwyn zyn voor Victoria zeer vriendelijke herinneringen verbonden en dit verhoogt niet weinig de waarde van het geschenk. Met Tokayer dronk de koningin hare verloving met den prins-gemaal en sedert heeft zy dezen wyn als dessert-wyn be houden. Maar de Tokayer, welken „onze koning" zendt, schrijft de „Pester Lloyd", is natuurlijk iets extra-fijns. Te Uzbegh (Hongarye) had eene antisemis- tische meeting plaats, die zóó luidruchtig werd, dat de politie die deed opbreken. Tusschen de manifestanten en de gewapende macht kwam het tot eene botsing. Er werd vuur gegeven en 18 per sonen werden gedood, 30 gevaarlijk gewond. De Keizer van Oostenryk heeft op don H. Sacramentsdag aan den optocht uit de Stefanuskerk door een gedeelte van Weenen, blootshoofds en eene met bloemen versierde kaars in de hand, deelgenomen, gevolgd door de prinsen van zijn huis, civiele en militaire autoriteiten, enz. Gedurende de 39 jaren zyner regeering heeft de keizer niet meer dan driemalen die plechtigheid verzuimd, in welke gevallen Z. M. door bijzondere omstandig- I heden daartoe genoodzaakt wa3. Amerika. Zoo te Nieuw-York als te Londen schynt aan de I fondsenmarkten de meening veld te winnen, dat de I val in tarwe en koffie als gevolg zal hebben de I verbetering van de pryzen der fondsen. De specu- I latiën in deze twee artikelen gingen te ver. Men I vreesde een krach, en daar niemand wist hoever I de speculatie reikte en wie er in betrokken was, I bestond er eene onbestemde vrees. Nu echter de I krach gekomen is, geeft het een gevoel van ver-1 lichting, dat die niet zoo ernstig is als men vreesde. I Bovendien is het meer dan waarschijnlijk, dat, nu I de corner is gebroken, de uitvoer van tarwe zalI toenemen en derhalve meer verkeer aan de spoor-1 wegen zal verschaffen, terwijl door de grootera I schuld van Europa aan de Vereenigde Staten del Amerikaansche kapitalisten in staat zullen zyn, zool noodig, meer goud te trekken. De stemming in de I geldmarkt wordt daardoor beter, terwijl het bepaald I den (stand der spoorwegen verbetert en zoodoende! den speculanten op rijzing dubbele kracht verleent.! De Paus zal de gouden roos zenden aan miss I Caldwell van "Washington, die 300,000 dollars schonk! aan de Katholieke universiteit van "Washington. Zijl is de tweede Amerikaansche die deze onderschei-! ding geniet; de eerste was de vrouw van generaal! Sherman. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukken, waar-I van de inzenders hun naam niet aan de Redactie! bekend maken, worden ongeplaatst ter zyde gelegd.1 Almr let berichten* Leiden, 18 Juni. Heden aangevoerd: Tarwe heen toliter. Wintertarwe f 9.a f 9.25. Zomertarwe f 8.&1 f 8.75. Rogge H. L. Winterrogge 5.25 a f 5.75. Zomer! rogge f a Gerat H. L. Zomergerat f 4.50al f 5.Chevalier-gerat f5.50 a f 6.50 Haver H. Li Zware Haver f 3.75 a f 4.Lichte Haver f 3.20 al f 3.75. Duivenboonen hectol. fa£P»3! denboonen hectol. f a f Boter: 12000 v.g. Grasboter, late qualit. 1/i vat f 36.-1 a f 52.Soheiboier 2dq qualiu 1/4 ïat I a ~~M Grasboter late qualit. pe;- kilogr. i 0.90 a f 1.30; Schel boter '2do qualit. per ki.ogr. f - 11 Lange Zwarte Turf 15000 dubb. hectol., f 0.21 r f 0.21

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6