N°. 8381. Vrijdag UT Juni. A°. 1887. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. France per poet1.10. Afeonderlijke Nomxnere0.05. Gemengd Niouvr*. Schietwedstrijd „Pro Patri a." Aan don gistoron to 's-Hage gehouden Champion-wed- striid werd door 26 schutters deelgenomen. De Championprys (groote beker mot zilver gemon teerd, benevens eone gouden medaille met diploma), word behaald door den heer H. G. Koster Wzn., van de vereeniging „Eendracht", te Amsterdam, met 233 punten in 30 schoten. De l3to promie behaalde de heer Thieme, uit Rotterdam, met 232 punten; de tweede premie do hoor J. J. Becht, uit 's-Gravenhage, met 230 punten. Om halfvyf was de zeer belangwekkende strijd geëindigd. In het werkplaatsje tot het vervaar digen van vuurwerk, staande aan hot zoogenaamde Voontjo, achter den Loosduinschenweg te 's-Gra- vonhage, had gisteravond eene ontploffing plaats, wolke, naar men zegt, ontstaan is bij het wrijven van kruit, waarin zich een scherp bestanddeel scheen te bevinden. De kleoderoh van een vuurwerk maker vatton vlam. Door de tegenwoordigheid van geest van dezen werkman werd een grooter onheil voor komen. Terwijl z\jne kleederen in brand stonden, wist hij, met gesloten oogen, nog twee bussen kruit uit het huisje te verwijderen, die anders waar schijnlijk ontploft zouden zijn. Na deze handeling sprong liij in eono sloot om te trachten do vlam aan zijne kleeren te blusschen. Daarna is hy per rijtuig naar zijne woning in de Rubensstraat gebracht. De man heeft ernstige brandwonden aan aangezicht en handen bekomen, doch zijn toestand boezemt geen zorg in. Naar mon ons mededeelt, is dit reeds de vierde maal dat in deze werkplaats een onheil plaats had. Do rechtbank te Haarlem deed dezer dagen uitspraak in de volgende zaak: Twee jongens werden door hun voogd besteed in het weeshuis dor Herv. gemeente te Hillegom, bij een behoorlijk contract, waarin onder meer voorkwam, dat zij aldaar op den voet vcm het gesticht toerden opgeno mentegen betaling van zeker bedrag in gold, en wol tot hun 20sto jaar. Bij die geldelijke regeling was ook de bepaling gevoegd, dat als één dier kinderen of beiden vóór hun 20ste jaar zouden komen te overlijden, hun gelieele vermogen respec tievelijk en naar gelang van den tijd dat zij in het gesticht geweest waren, berekend tegen f 3.50 per week, aan het gesticht zoude komen te vervallen, enz. enz. Een dier jongens gaat vroegtijdig uit het huis. De tweede blijft er in en wordt daarin verpleegd tot na zijn 19de jaar, wordt toon ziek en sterft. Zijne geheslo bezitting komt nu, zooals dat by het contract was geregeld, aan het gesticht, tiaar nu had die jongen reeds verscheidene jaren gewerkt en gold verdiend, hetwelk door het gesticht was in ontvangst genomen en beheerd. Van dat geld nu vroeg de overgebleven broeder en eenige erfge naam rekening en verantwoording en uitkeering aan regenten. De regenten bestreden dit en boweorden dat zy dit niet behoefden te doen, omdat in het contract stond, dat die jongens in het weeshuis zouden wor den opgenomen en verpleegd op den voet van dat weeshuis, waaruit zij venneenen dat hun recht ge boren werd, om dat geld te beschouwen als voor het gesticht verdiend. Van den kant van den erfgenaam word deze op vatting onder meer bestreden mot do bewering dat er goen enkele reglementaire bepaling werd over gelegd, waaruit dit bleek, dat do geldelyke positie door hot contract werd beheerscht, en al wat daar buiten viel ook beschouwd moest worden als niet aan het gesticht toe te komen, terwijl de bewoor ding opname en verpleging op den voet van het we»s- feze Courant wordt dagelijks, as! uitzondering van £pn- en feestdagen, uitgegeven. huis, wel verplichtingen voor het gesticht deden geboren worden, maar geen andere on meerdere rechten daardoor voor regenten verkregen konden worden dan in hot contract omschreven. Het O. M. by de rechtbank to Haarlem conclu deerde tot ontzegging der vordering. De rechtbank was echter van een ander gevoelen en weos aan den oischonden erfgenaam zyno vordering toe, zoodat de regenten van het gesticht werden veroordeeld tot het doen van rekening en verantwoording en in de kosten der procedure. Voor den eischer traden op mr. S. J. Cohen van Amsterdam als advocaat en jhr. mr. Van Styrum als procureur; en voor de gedaagde regenten mr. De Haan Hugenholtz, adv. en proc. te Haarlem. Door den persoon van M. L., wonende te Middelburg on thans te Goes werkzaam, is eergisteren in den omtrek van de aanlegplaats der mailboot te Vlissingen gevonden eene portefeuille, waarin ruim ƒ1100. Hy heeft deze portefeuille gedeponeerd op het bureel van politie te Middelburg, waar de rechtmatige eigenaar gevonden en roeds weder in het bezit van hot verlorene gestold is. Zekere Vanderburgh, die te Rock- ville, prov. Bates, Missouri, terechtstond wegens liet mishandelen van een jong meisje, is in de rechtzaal, op hot oogenblik, dat men hem naar de gevangenis wilde terugbrengen, mot drie revolver- kogels gedood, naar men verzekert, door de broe ders van het meisje. Zyne vrienden beweron, dat hy aan het hom ten laste gelegde geheel onschul dig was. In het kamp van Chalons is dezer dagen by do schietoefeningen het culas van een der stukken, waarschynlyk slecht gesloten, achter- uitgosprongen, zoodat drie artilleristen afgryselyk gekwetst werden. Eén bleef op do plaats dood, de tweede stierf toen men hem in de infirmerie bracht, den derden is een been afgeslagen, doch deze schynt in het leven te blyven. Do procureur der Republiek te Mont- brison heeft zich in de Allier verdronken, wegens verliezen met spelen te Vichy geleden. Hy had zyne zakken gevuld met steenen en eon doek stijf om den hals gebonden, om zekerder te zyn van den dood. De 2 0-jarige ambtenaar Grosse to Vincennes, die wogens ziekte goruimen tijd in hot ziekenhuis had doorgebracht, wierp zich uit wanhoop, omdat de doctoren hadden verklaard dat hij de tering had, uit het raam van eene tweede verdieping. Hy gaf onmiddellijk don geest. By Zanzibar word een Engolsch schip aangevallen door oen slavenschip. In liet gevecht worden een Engelsch officier en 5 man gewond. Het slavenschip zonk; 43 slaven werden gered. Mej. Assailly, de danseres, die by den brand der Opéra Comique zoo deerlyk gewond werd, is tegen alle verwachting horstellende. Zy zal echter levenslang do litteekenen dragen. Voor do slachtoffers van den brand is thans circa 1 millioen fr. byeen en nog vloeien giften toe. Reeds zyn ruim 1100 wagenvrachten puin van do Opéra Comique opgeruimd. De „Times" b e v a t verscheidene tele grammen van don gebeurtenis vollen Dinsdag aan do beurzen van Niouw-York en Chicago, waarvan de hoofdzaak reeds bekend is. De dag opende in de eerstgenoemde plaats met eene daling in koffie van 3 cents (Amer.) en werden 400,000 balen omgezet. De bears (de baissiers) waren de groote koopers en steunden daardoor de markt, wolke dusdoende later meer vastheid herkreeg. Te Chicago was de opwinding nog grooter. De partij, die de tarwe in de laatste maanden wegge kocht en vastgehoudon had, kon het niet langer houden, toen do aanvoeren zoo ontzaglijk groot PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regol meer 0.17$. Groot-ere letters naar plaatsruimte. Voor het ino*s- ecoren buiten de stad wordt 0.10 borekond. werden; Dinsdag werden 500,000 bushels aange voerd. Eone paniok ontstond en een van de eerste huizen dat viel, de firma Rosenveldt Co., verloor dien dag 500,000 dollars. Zestien millioen bushels tarwe, welke do ring by elkander had gebracht, komen nu onder den hamer. Do leden van de Chicago Clique beschuldigen nu elkander van kwade trouw en dat eonigen van hen verkocht hebben zonder do anderen te waarschuwen. Te Milwaukee failleerden ook drie huizen. Aan de Nieuw-Yorksche graanbeurs heorschte ook groote opwinding en zy opende met eene daling van 5 punten, maar door een bod op 1,000,000 bushels door een voornaam huis verbeterde de markt weder 3 cents Yoor Juni. Dos namiddags was de markt intusschen weder minder en sloot op hot laagste punt. Eene vroeselyke ontdokking is te Langoiran (Gironde) gedaan. Een knecht, die daar in een stal werkte, zag een hond, welke jongen had, met iets naar zyn nest gaan dat zyne aandacht trok. Hij ging naar het nest en zag tot zyn schrik dat het een deel van een menschelyk lichaam was. Hy ontrukte het dier de vroeselyke buit en ging de politie waarschuwen. Deze kwam met een ge neesheer en do laatste verklaarde dat het een dool van het lichaam moest zyn van oen zeer jong kind, dat het lichaamsdeel in het water moest hebben gelegen en het kind door midden gesneden was. Men nam nu den hond mede naar do oevers der rivier en spoodig vond hot dier daar hot hoofd, den arm en eono hand van het wicht. Do bedrijvers van den moord zyn nog onbekend, doch men gelooft dat het leden vajn eener Zigeunerbende, welke in dio buurt gekampeerd had. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Schyn kan bedriegen. In den laatsten tyd worden telkens partijen van 1000 HL. cokes verkocht, welke zoo wat 20 percent minder opbrengen dan dio van 100 HL. Dit is, dunkt my, nadeel voor de gemeente en heeft den schyn als moot een be paald persoon, die eone groote party' kan plaatsen, daaraan voor oen koopje geholpen worden. Als or eono verordening is, wolke dit voorschrijft, dan dunkt my dat die moest veranderd wordon. Wat dunkt UEd. daarvan? Hoogachtend, Leiden, Uw Dw. Dienaar, 14 Juni 1887. C. Blansjaar. [De geachte inzender vergeet o. i. dat, wannoer de kleinhandelaren geen 100 HL. koopon, do cokes toch niet kan blyven liggen on men zyne toevlucht wol moet nemen tot een dorgolyken verkoop. Wy meonen dat dit volkomen gerechtvaardigd is. Red.1 BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN. van 9 Juni tot en met 15 Juni. BEVALLEN: S. M. Molenaar gob. Dool D. G. E kir- bout geb. Dc Bruin Z. J. Zaalberg gcb. Zaalberg Z. J. Meijer gel». Labordus D. F. E. Servaaa geb. Vilders Z. E. A. Haasbeek gcb. Smagtel D. S. M. Arcntsen geb. Brittijn, Z. c-n D. B. T.E. v. Wijk geb. Bracht'rrnizen D. S. Mizco gcb. Dc Kier D. J. W. Dros geb. v. Rbijn Z. C. v. Rosmalen geb. Massaar D. O. Dc Groot geb. v. Ees D. J. Erades gcb. v. Hoovon Z. C. A. Hartwijk gcb. Veldhuizen D. J. A. Froger geb. v. Meeningen Z. E. W. Muyzert geb. Livingston Z. N. Arbouw, geb. v. Winkel Z. A. G. Krct gcb. Kerkboff D. S. S. Riet bergen geb. Robijn Z. E. Hogendoorn geb. v. Leeuwen Z. GEHUWD: B. Erades jm. en M. J. Stouten jd. L. Erades jm. en A. Onvloe jd. A. J. v. Duuren jm. en C. M. Spierenburg jd. D. De Kier jm. en M. J. Dcvilco jd. J. v. Ulden jm. en E. J. Neutcboom jd. C. J. v. Tol jm. en A. L. v. d. Broek jd. OVERLEDEN G. Onderwater D. G m. G. Waasdorp D. 4 m J- E. C. Rudolph D. 25 j. J. A. Stol D. 2 m. S. De Gooijor M. 32 j. E. Neuteboom M.-19 j. J. G v. Rossen Z. 11 in. A. T. Do Vos D. 15 m. J. H. Clioufoer geb. v. d. Genugten W. 84 j. E. Oud er kerk gcb. v. d. Wijngaard W. 67 j. M. Dokter geb. Flos W. 75 j. W. F. Bleijie M. 43 i. H. M. Heilsbergen D. 10 m. D. v. d. Bent Z. 9 d. F. Boon D. 8 j. U. Baumann M. 50 j. B. Dc Jonge Z. 1 ru. J. Ber nard W. 70 j. J. Le Noble D. 5 m. P. J. A. Wijnbeek Z. 14 ra. P. Groenendijk Z, IS j. C. Trouwce M. 55 j.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5