weg langs die kleine boerderij in liet Park tot aan den voormaligen hertenkamp, voor het publiek ge sloten. Het „Vad." kan met zekerheid mededoelen dat de geruchten omtrent eene voorgenomen ont ruiming van Atjeh, waarvan in den laatsten tijd in de mailbladen voortdurend gewag wordt gemaakt, van allen grond zjjn ontbloot. Men schrijft ons uit Rome omtrent de tentoon- stePing bij het jubilé van den Paus: Onder de beeldhouwwerken, die de tentoonstelling zullen sieren, mag vooral voor ons, Nederlanders, genoemd worden: een standbeeld van den wereld- beroemden Petrus Canisius, den burgemeesterszoon van Nijmegen. De beeldhouwer "Weber te Freiburg (Zwitserland) heeft het onderhanden, op kosten van een comité van streng ijverige Katholieken aldaar. De Nijmegenaar wordt voorgesteld in leoraarsge- waad van zijn tijd, staande voor den Senaat der stad op 't oogenblik dat hij aan de „beschreven Vaderen" zijn wijd vermaard Catechismusboek aan biedt. Hoogstwaarschijnlijk zal die beeltenis, na de tentoonstelling, geschonken worden aan het nieuwe kerkgebouw, by het Duitsch-Hongaarsch priester college alhier, waarvan de bouw onlangs begonnen is, ter gedachtenis van Canisius, den eersten Neder lander van geboorte en opleiding, aan wion dergelijk vereerend aandenken te beurt valt. (Vad.) Uit Parijs is den heer Chr. Kriens, van 's-Bosch, een aanbod gedaan, om op te treden als soloclari- nettist in een nog te vormen symphonic-orkest, dat bestemd zou zijn om o. a. eene reeks concerten te geven in Amerikade heer Kriens heeft dit aanbod niet aangenomen. Het stoomschip „Oranjo-Nassau" is 15 Juni van Paramaribo te Havre aangekomen de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 14 Juni; de „Prins Frederik", van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 15 Juni; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 15 Juni Scilly; de „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, is 15 Juni te Mar seille aangekomen; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 15 Juni. Z. M. heeft goedgekeurd dat de burgemeester van Vlachtwedde, J. J. Van Bakkenes, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Gnengd Nvre. Zooals bekend is, werd in den laat sten tyd des Vrijdags het Van-der-Werfpark aan do zyde der Doezastraat steeds afgesloten door oen touw, dat van boom tot boom liep en den toegang moest beletten aan het vee, dat op den marktdag in grooten getale van de zijde van Zoeterwoude de stad binnenstroomde en, uitgelokt door het malsche gras, gaarne eenige oogenblikken op het Park scheen te willen vertoeven. Nu zal dat touw vervangen worden door een los hek, waarvoor de ijzeren palen heden zjjn geplaatst. Ongetwijfeld zal dit eene ver betering zijn, daar de dieren, vooral de kleine, nu niet meer, zooals tot nog toe onder het touw door, do wandelplaats zullen kunnen betreden en ook de met een knuppel gewapende wachter wel overbodig zal worden. Gisteren werd door den aannemer een aanvang gemaakt met het maken der vaargeul door den bestaanden spoorwegdijk ter opruiming van de spoorbrug in de Zijl. De gisteren in a 11 e sti 11e geopende nieuwe schutsluizen aan den Leidschendam, door de provincie Zuid-Holland gebouwd, zijn gesticht in een doel der ruime, oude scliutkolk, naast de bestaande duikers, zoodat de scheepvaart geen enkel oogen blik gestremd behoefde te worden. De oude opening zal thans, na de opruiming der oude duikers, wor den gedempt. De oude sluis mot hare groote kolk, die slechts een beperkt aantal schuttingen gedoogde, en met eene doorvaartwijdte van niet meer dan 3.80 M., is een merkwaardig overblijfsel van den strijd, die vroeger in Holland over de vaarten gevoerd werd. De steden Gouda, Dordrecht en Haarlem hebben zich tot aan het einde der vorige eeuw tegen elko verbetering van den Vliet gekant, die daarentegen door Leiden en vooral door Delft vurig gewenscht werd. In 1492 werd het eerste verlaat, dat toen in den dam gebouwd was, op bevel van den magistraat van Gouda door Goudsche burgers vernield. In het begin van den tachtigjarigen oorlog waren er aan den Leidschendam staatsche krijgsknechten gepos teerd ter voorkoming van feitelijkheden tussclna Delft en Gouda. En toen er in het belang van de reizigers, door de trekschuiten vervoerd, eindelijk in 1648 een verlaat tot stand kwam, moesten daar aan de tegenwoordige afmetingen worden gegeven, om slechts kleine vaartuigen door te laten. De provincie is thans opgetreden als de prins, die na honderdjarigen slaap de slaapster zal wekken. De nieuwe sluis is nl. een deel der verbetering van de vaartgemeenschap tusschen Ryn en Schie, waar voor bij de wet van 16 April jl. onteigening werd toegestaan. Zy biedt eene doorvaartwijdte aan van 7 M. en eene sehutlengte van 79 M. Zij is echter in twee afdeelingen verdeeld, de eene met eene longte van 42, de andere met eene lengte van 37 M., zoodat kleinere vaartuigen geschut kunnen worden zonder watervorplaatsing van eenig belang. Eerst wanneer de vaartverbetering verder ge vorderd is, wanneer de verbinding tot stand is ge bracht tusschen den Vliet en het Galgewater, zal van de ruimere afmetingen dor sluis kunnen 'wor den party getrokken. De draaibrug in den Ryn- spoorweg bij Voorburg met eene doorvaartwydte van 5.38 M., en de hoogte der vaste brug in den spoorwog Leiden-Woerden zullen dan de ongun stigste afmetingen aanbieden. De vaart tusschen Den Haag en de Schie ver krijgt ruime afmetingendit vaarwater zal ge schikt worden gemaakt voor alle vaartuigen die de Delftshavensche sluis kunnen binnonkomon. Te Noordwykerhout is een knaapje van byna 10 jaar onder het hengelen te water ge raakt en verdronken. Volgens bericht uit Scheveningen, dd. 15 Juni, is het graaien thans algemeen; ondanks de felle hitte wordt er druk gewerkt, "t Is alsof de zeeman de schade wil inhalen door de werkstaking teweeggebracht. De geest is uitmuntend. Men ver wacht dan ook spoedig het vertrek der militairen. Hieruit moge blijken dat do verspreide onrust barende berichten als zouden nieuwe eischen zijn gesteld en de werkstaking worden doorgezet, op geen goeden grond steunen. U i t 's-H e e r-A rendskerke wordt aan de „N. R. C." gemeld: Gisteren, 15 Juni, begaf de justitie uit Middelburg zich naar Heinkenszand, waar eene vreeselijke misdaad heeft plaats gehad. In een gezin van 5 kinderen, van welke het oudste vóór het huweiyk geboren is, werd in don vroegen ochtend dit kind, een jongetje van om streeks S jaar, met afgesneden hals en met een paar zakken bedekt, door de moeder in het-geiten- hok gevonden. De man des huizes, die handel dryft in klein wild, was vroegtijdig weggegaan. Toen de moeder de misdaad ontdekte, werd daarvan terstond kennis aan de politie gegeven, die den man spoedig onder Ter-Nisse achterhaalde. Het scheermes, waarmee denkeiyk de misdaad gepleegd is, werd gevonden. De man ontkent alles. Gisternacht is onder Gastel (N.-B.) de bouwhoeve van C. De Groen door brand ver nield. De 23-jarige dochter des huizes, die eenig huisraad uit het brandende gebouw wilde redden, waagde zich te ver en vond een jammerlyken dood in den vuurpoel. Des morgens heeft men haar ver koold lijk gevonden. De ouders van het meisje zyn radeloos. BUITENLAND. Frankrijk. De benoeming van den heer Coulon tot directeur van het post- en telegraafwezen zal heden in het „Journal offlciol" worden afgekondigd. Het Fransche Staatsblad bevat eene wet, waar- by het verzenden van briefkaarten of kaarttele- grammen, waarop lasterlijke dingen zyn geschreven of gedrukt, wordt gestraft met 5 dagen tot 6 maan den gevangenis en 25 tot 3000 fr. boete. Indien de correspondentie slechts eene beleediging bevat, wordt de straf 5 dagen tot 2 maanden gevangenis en 16 tot 300 fr. boete. Te Somain, in het arrondissement Douai, Noorder-departement, is tegen middernacht, onder het venster van een koffiehuis eene dynamietbom gesprongen, waardoor aanmerkelyke schade aan vensters, muren en houtwerk werd toegebracht. Ge lukkig had iedereen zich reeds ter ruste begeven. Een paar uur vroeger zou de ontploffing niet wei nigen het leven hebben gekost. Of de aanslag aan anarchisten te wyten dan wel eene persoonlyke wraakneming tegen den eigenaar van het koffiehuis zy, moet nog blyken. De afgevaardigde van Metz, de heer Antoine, is thans voor persoonlijke aangelegenheden te Parys. Duitsckland. De Ryksdag heeft gisteren de tweede lezing van het wetsontwerp op de alcohol-belasting ten einde gebracht, bijna geheel naar do voorstellen der com missie. Daarby word de bepaling goedgekeurd dat, by de zoogenaamde nabelasting, de belastingvrije hoeveelheid in het bezit van herbergiers en hande laren 40 liter, by anderen 10 liter bedraagt. In de avondzitting werd verworpen het wetsont werp op de rechtsverhouding in het gebied dat onder bescherming van hot Duitscho rijk staat. In de plaats daarvan is de wet van verleden jaar aangevuld met eene bepaling over de regeling dei- rechtsverhouding wat den grondeigendom betreft. Do staatssecretaris Schelling verklaarde zich hier mede te vereenigen. Aangenomen werd, zonder lang debat, het wets ontwerp betreffende verzekering van zeelieden bij ongelukken. De staatssecretaris Von Bötticher heeft voor de najaarszitting een ontwerp aangekondigd, waarbij bepalingen worden getroffen om voor het lot van oude invaliden te zorgen. De „Reichs-Anzeiger" bevat hot volgende be richt Hoewel de teekenen der ongesteldheid, waar aan de keizer tot nog toe leed, voortdurend afne men, werd de keizer gisteren door eene verkoudheid aangetast. De keizer gevoelt zich ten gevolge hiervan eenigszins ongesteld en heeft daardoor voortdurend behoefte aan rust. Belfifïg. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het regeeringsvoorstel goedgekeurd, betreffende eene geldelijke bydrage voor den grooten internationalen wedstryd te Brussel in 1888, namolyk l,SOO,O0O fr. ten behoeve van definitieve bouwwerken en 1 mil- lioen fr. voor het hervatten van den bouw der gaanderijen. Bovendien zyn al de voordeelen, welke ten behoeve der ondernoming van regeeringswege waren gevraagd, door de Kamer toegekend. De schade door de werkstakingen veroorzaakt wordt voor de werklieden van Charleroi op 400,000 en voor die van Henegouwen op 1 millioen fr. geschat. Spanje. Het budget voor Cuba werd gisteren by de Cortez ingediend. De minister van koloniën is gemachtigd hot heffen der uitvoerrechten op suiker, melasse en brandewijn te schorsen, en eene surtax van 20 pet. te leggen op de koopwaren en de vlag der mogend- hoden, wier tarief den handel der Antilles benadeelt. Het koloniaal tarief zal aan eene herziening worden onderworpen. De invoerrechten zullen gewyzigd worden in het voordeel der volken, die handelsver dragen met Spanje hebben. Hoogere differentieels rechten zullen behouden worden voor den invoer der natiën, die zonder tractaat met Spanje zijn. De heer Camacho heeft het voorzitterschap der maatschappy voor de pacht van tabak aanvaard. Amerika. Een „koffieman" in Mincing Lane deelt het vol gende mede aangaande den toestand der koffiemarkt te Nieuw-York: De koffiemarkt te Nieuw-York is zeker wel in de afgeloopen week de levendigste geweest, welke men tot dusverre gekend heeft. De pryzen waren voortdurend aan het dalen. De bears hebben hun slag geslagen, want de pryzen daalden in ééne week l3/8 a l'/j c. per pond. Ontegenzeglyk was de stemming echter niet alge meen „bearish", want de verkoopen kwamen niet uit den hoek, waaruit in den laatsten tyd de groote aankoopen gedaan werden. De „cobles" zeggen dat de laatste verkoopen voor rekening van „out-siders" waren en voor Europee- sche rekening. Sterke partyen d la hausse namen op wat aangeboden werd en de omzet bedroeg 770,000 balen. Ofschoon de daling snel en doeltreffend was voor de koffie op levering, bleef het loco-goed veel vaster en koffie op Juni daalde nauwelyks c. De zwakke „bulls" verkochten aan „sterke" bulls, en het schynt dat de kans d la baisse niet veel vermeerderd is. De toestand van het artikel wettigt dan ook eerder eene ryzing dan eene verdere daling. De voorraad van ouden oogst in Brazilië is onge veer de helft van wat het anders gemiddeld in de laatste 5 jaar geweest is, en de zichtbare voorraad is 1,356,000 balen minder dan het gemiddelde vooi^ de laatste jaren. (-ETW.) De strike in de Pensylvania-, Connells- en Ville Cokestreek, die eenige weken heeft geduimd, is ge ëindigd met- eene opheffing van, de vereeniging der patroons, dewijl penigen hebben toegegeven aan

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2