WILLEM VAN IPEREN. Eene Dame Aardappelenbericht. Nieuwe RIJTUIGEN f 5.90. BADTOESTELLEN, J. L. CREYGHT0N, Donderdag 16 Juni. A". 1887. JAARLIJKSCH VERSLAG MUZIEKSCHOOL TE KOOP, voor UITERST BILLIJKE PRIJZEN. De Vogels van Nederland. N°. 8380. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Veryolg der Adyertentiën. 3 Berliner Vigilantes, 2 Berliner Lan dauers, Landauelet, Coupée, Coupée-Cla- rence, Victoria en Vis-a-Vis Tentwagen. LEIBSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maanden............. f 1.10. Franco por poet1.40. AfeonderLjjke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- seeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. van de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkin gen van verongelukte visschers der Ree- derijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. In het afgeloopenboekjaar 1886/87 zijn ontvangen Aan contributiën van de reeders, die zulks ge deeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden te Katwijk 53 bomschuiten a 3.- f 159.- 3 bomschuiten voor '/j jaar a ƒ1.50 4.50 163.50 te Noordwijk 16 bomschui ten a ƒ3.— 48.- 211.50 Aan jaariyksche bijdragen van 50 cents of hooger906.90 Aan giften: van een onbekende in eene enveloppe, postmerk Leiden, 6 October 1886, aan hot adres van Mr. S. LePoole 200.— van diversen te Gouda 12.47s 212.47s Aan renten 1762.81 3093.68s Bij het einde van dit boekjaar genoten onder steuning: te Katwijk aan Zee 32 weduwen, 44 weezen en 1 bejaarde; te Noordwijk aan Zee 5 weduwen en 3 weezen. In dit boekjaar is uitgekeerd 3433.62sgedurende de zomermaanden: per week ƒ1.25 voor elke weduwe, 0.25 voor elk kind, ƒ0.875 voor een be jaarde; gedurende do wintermaanden: ƒ1.50 voor elke weduwe, ƒ0.35 voor elk kind en ƒ1.05 voor een bejaarde. Het kapitaal bedraagt: aan inschrijving op het Grootboek der 2'/, pet. Nationale Schuld 66,000, aan belegging in de Leidsche Spaarbank 2900, aan belegging in deposito 1532.24s en aan con tanten ƒ483.725. Be Vereeniging betuigt hare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund en wenscht zeer dat men blijve medewerken om het fonds door jaarljjksche bijdragen, giften en legaten te steunen. De Vereeniging voornoemd, Samuel Le Poole, Voorzitter. M. J. Eigeman, Secr.-Penningm. INGEZONDEN. Aan wie de schuld f Toen Zaterdag-morgen de tram, van Noordwijk aan Zee komende, langs het in aanbouw zijnde raadhuis stoomde en den hoek bjj het goederen bureau wilde omdraaien, had een kind van ruim twee jaar, dat zooeven de bewaarschool der Eerw. Zusters had verlaten en daar in de nabijheid op een zandhoop speelde, het ongeluk onder de loco motief te geraken en was aanstonds een lijk. Dit is het treurige feit, dat Zaterdag en Zondag en ook thans nog to Noordwijk iedereen bezig hield, allen het hart vervulde met innig medelijden met de troostelooze ouders, doch ook velen woor den van wrevel in den mond legde tegen hen, aan wie mon met meer of minder rechtvaardigheid de schuld gaf van dil treurige voorval. Immers, dit is niet het eerste ongeluk, dat in Noordwijk gebeurt, en dat men niet meerdere on gevallen te bejammeren heeft, is zeker niet te danken aan de groote voorzichtigheid, waarmede in onze gemeente gereden wordt. Aan wie de schuld? Ik zal mjj wel wachten iemand te beschuldigen, maar 't wil mij toch voorkomen, dat het lioogt\jd wordt, dat er verandering kome in een toestand, die dagelijks tot groote ongelukken kan aanleiding geven. Toen de Noordwijksche Duinbouwmaatschappij het noodzakelijk oordeelde een tramweg aan te leggen, en hare middelen daarvoor niet toereikten, vroeg en verkreeg zjj van de gemeente Noordwijk een offer van 40,000 gulden. Vele ingezetenen, die bezwaren inbrachten of toekomstige gevaren ducht ten, werden met de schoonste beloften gerustge steld. Aan hunne bezwaren zoude worden te gemoet gekomentegen de gevaren zouden voorzorgen ge nomen worden. Doch, voor zoover mij bekend is, i3 er niets van dien aard geschied, geene enkele voorzorg is genomen. En toch was dit in Noordwijk zeker zeer nood zakelijk. Immers, de tramweg doorloopt de geheele gemeente en passeert vele zeer gevaarlijke punten, zooals langs de Voorstraat, de plaats, waar de Dou- zastraat er op uitkomt, en waar het goederen-bureau staat. Vooral deze laatste plek is uiterst gevaarlijk daar bevinden zich den geheelen dag kleine kinderen, die naar do bewaarschool gaan of er uitkomen en daar komt de tram, van Zee komende, ongemerkt en ongezien, plotseling achter de groote Kerk te voorschijn. Verder kunnen als zeer govaarljjk geacht worden de overweg bjj de woning van den heer Mens, de geheele Tramsteeg, waardoor het wel verboden is te loopen, doch aan welk verbod niet de hand wordt gehouden, en de uitgang van de Tramsteeg en de Zeestraat, waar voor eenigen tijd een rijtuig verbrijzeld werd. Kunnen op die punten vooral, geen voorzorgen genomen worden ter voorkoming van ongelukken? Is het zoo'n moeieljjke zaak voor den machinist flink de bel te luiden, hetgeen thans zelden of nooit gebeurt? Zoude het ondoenlijk zijn voor den conducteur, op die uiterst gevaarlijke plekken de tram te verlaten en er enkele passen vóór, niet er langs of achter te loopen? Was dit verleden Zater dag gebeurd, de diep bedroefde ouders zouden dezen morgen niet het verminkte lijkje van hun lieveling ter aarde besteld hebben! Of is dat te véél gevorderd ter wille van één of meer menschenlevens Of rust op de directie der Maatschappijen niet de dure plicht, alles, wat maar mogelijk is, te doen, om de gevaren zoo ge ring mogelijk te maken En indien de directies aan dien duren zedelijken plicht te kort schieten, bestaat er dan geen mogelijkheid ze te dwingen tot voor zorgen en voorzichtigheid? 14 Juni '87. A. L. Programma's vaa Muziekuitvoeringen. Musis Sacrum. - Donderdag 16 Juni, de9 avonds te halfacht, door het muziekcorps der dienstdoende schutterij, kapelmeester de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd.: No. 1. „Hochzeitsmar8ch", Mendelssohn; 2. „Symphonie"(lsteUitv.j, Schubert; 3. a. „Traumerei", Schumann; h. „Wiegenlied", Flöte- und Hobo-Solo, flste Uitv.j, Braum4. „Sylvia ou la Nymphe de Diane" (1ste Uitv.j, Deslibes. 2de afd.: No. 5. Ouverture: „Le DominoNoir", Auber; 6. „Thüringer Waldklange", Piston-Solo, (lste Uitv.j, Beek; 7. „AufGlückes Wogen", Walzer (1ste Uit--.), Waldteufel; 8. „Danse des Satyrs", Picolo-Solo, (1ste Uitv.j, Damare; 9. „Waffenruf", Air Militaire (1ste Uitv.j, Ckarens. Bodegrave, 14 Juni. Op de weekmarkt alhier werden heden aangevoerd: 233 wagens Kaas, te zamen 13284 stuks, wegende rir 60567 kilo, prijs 1ste soort Goudsche f 23a f252de soort f 18 a f 20l/o, zwaardere fhieronder 23 wagens Derbykaas, prijs lste soort f23a f252de soort f20 a f 211/2! 28 wagens Edammerkaas, prijs lste soort f 25 a f 272de soort f 19 a f 21wagens Leidsche kaas prijs fhet schippond. Handel matig. Boter aan gevoerd Kg. liooiboter, f per 1/2 Kg.Koe, prijs f a f Kalf prijs f af Schaap, prijs f a f 243 Lammeren, prijs f7 a f 13; 27 Biggen, prijs f 6 a f 10. De Zomcrvacantle aan bovengenoemde Inrich ting zal aanvangen Maandag 18 «Full en eindigen Maandag 15 Augustus daaraanvolgende. Inschrijving van Leerlingen voor den nieuwen cursus op eiken WOENSDAG en ZATER DAG vóór de Zomervacantie, van twaalf tot twee uren, Langebrug No. 32. Prospectussen en Inlichtingen worden aan genoemd adres en op genoemde uren, gaarne verstrekt. uit den deftigen stand vraagt dadelijk voor 3 a 4 weken eene VAt- en Slaapkamer met of zonder kost, buiten eene der poorten of op een der Singels in de onmiddellijke nabijheid der stad Leiden. Franco brieven met opgaaf van prijs enz. onder letter W aan het Bureel van het Leidsch Dagblad. eigen Fabrikaat, met nieuw soort Reservoir- kachel voor kolenvuur of gas, in prijs en soli diteit concurreerende met het -buitenland, worden geheel klaar geleverd en geplaatst. Prijsopgaaf en verdere inlichtingen op aanvraag. Aalmarkt 25. LEIDEN. Heden versch uit het land ontvangen prima quali- teit Blauwen en Jammen-Aardappelen. Blauivcn a 20 tot 24= Cts. en Jammen a 2G en 30 Cts. per '/i Decaliter. Dagelijks te bezichtigen aan de Neder- landsehe Fabriek van Rijtuigen en Tram wegrijtuigen in Liquidatie, te Rijswijk, nabij Delft. Dr. H. SCHLEGEL. Be Vogels van Neder land, 2de druk, met 53 fraaie gekleurde Platenf keurig gebonden. Prijs f 9.50. Dit bekende, uitmuntende Werk van Dr. H. SCHLEGEL wordt uitverkocht voor slechts ƒ5.00. De voorraad is nu nog geringspoedige hestelling wordt noodig. Verkrijgbaar bij B. BOLLE, Bazaar van Goed- koope Boeken, Hang bij de Vischmarkt te Rotter dam. Voor buiten de stad franco op ontvangst van Postwissel, waarbij staatDe Vogels van Nederland.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5