ja^Maajaaas^JBUUUB '■trffflaimeMMmr AIT: rwuaüMiSMml Be tentoonstelling van "Voedingsjnitlclelen te Amsterdam. De omvangrijke voorbereidende werkzaamheden tot deze tentoonstelling waren eindelijk zooverre gevorderd dat liedennamiddag de plechtige opening er van kon plaats hebben. Nog voor een paar dagen, zelfs gisteren en van ochtend, bood het terrein vóór en de ruimte in het tentoonstellingsgebouw een tooneel van groote bedrijvigheid. Het was een aanhoudend komen en gaan van karren met goederen beladen, van personen die het vreeseljjk druk hadden en van menschen die iedereen moesten spreken en die soms op het uitgestrekt terrein, maar niet te vinden waren. Reeds gisteren waren in de groote zaal enkele étalages gereed, maar de meeste inzendingen schenen zooals dit bij tentoonstellingen meer en meer gebruikelijk wordt, gelijk dezer dagon een der Amsterdamsche bladen terecht opmerkte gewacht te hebben tot den laatsten dag, d. i. tot den dag van heden. De drukte van vroeger was er dus thans niot minder om. Integendeel. Het was een zeldzaam woelig schouwspel. Was, uit de korte mededeelingen, nu en dan gedaan, al op te maken dat hot terrein achter het Rijksmuseum gelegen een zeer aange- namen aanblik zou opleveren, die verwachting werd nu door het feestelijk aanzien, dat het terrein heden had, niet beschaamd. Vooral het 17de-eeuwsch marktplein is keurig in al zijne eigenaardigheid. Het verplaatst ons als in werkelijkheid een paar eeuwen terug, zoowel om de bouwwijze en be schildering als om de uithangborden met Oud- hollandsche opschriften en do dichterlijke ontboe zemingen, waarmede de tentoongestelde waren wor den aanbevolen, te veel om hier te worden opge nomen. Zelfs het moderne product van de tweede helft onzer eeuw, de broodfabriek, heeft de Muzen aangeroepen. Zoo gaf het kunstig penseel van den schilder van het dorp, op het uithangbord voor de fabriek „De Haan", het aanzijn aan een „backer" en oen „haen." De „backer" spreekt Ay, burgers, seght my eerelick „Wie vroegher op is hij of ick!" Voor de „van outs vermaerde toebackwinckel genaempt ,,'T Hollantse Wapen" gehouden-bij Th. A. Petit, waar „echte verinas en de Porto-Rico toe back, leckere toeback van Habana, Bresiel ende van de Manillen en „de cortelinghs geinventeerde toebackx rolletgens, die men gemeynlich Cigaerren hiet, omme in de mondt to suyghen" worden ver kocht, plaatste de gelegenheidsdichter „Pitje, Patje Poe! „Die hyer trou toeback koopt, kryght Sondaeghs [een Pypie toe." Nadat nu gisteravond door het comité der ten toonstelling in het tentoonstellingsgebouw eene receptie was gehouden, waarbij ook waren genoo- digd de journalisten uit de hoofdstad en die van elders waren overgekomen enkelen zelfs buiten- landsche bladen vertegenwoordigende, - waarbij een aangename toon heerschte en het niet ontbrak aan het uitspreken der beste wenschen voor het wel slagen der onderneming, kwamen heden tegen den middag de genoodigde autoriteiten op het terrein, velen in groot kostuum, totdat eindelijk het be stemde uur was aangebroken, waarop de groote plechtigheid zou aanvangen. Nauwelijks had het uur van éénen geslagen, of de voorzitter van het hoofdbestuur nam het woord tot het uitspreken zijner openingsrede. Allereerst bracht hij daarin z[jn groet aan hee- ren burgemeester en wethouders van Amsterdam, aan de aanwezige ministers en commissarissen des Konings der provinciën, de burgemeesters der hoofd steden in Nederland, consuls van vreemde mogend, heden, leden der regelings-commissie, heeren en da mes deelhebbers in het waarborgfonds, aan den voorzitter der jury, aan heeren inzenders en aan alle aanwezigen, nu hjj ze voor zich zag om bjj deze openingsplechtigheid togenwoordig te zijn en waardoor zjj bewijs aflegden van hunne belang stelling. Daarna stond hij eenige oogenblikken stil bij de geschiedenis der tentoonstelling en wees er op hoe de overtuiging, dat de volksvoeding een onderwerp van het hoogste belang is, daartoe aanleiding had gegeven, er bijvoegende dat het voor den philan- throop eene waardige taak is zich met dat onder werp bezig te houden, aangezien hij (do philanthroop) in het huisgezin doet wat do staatsman verricht in de groote maatschappij. Eene tentoonstelling op zulk een belangrijk gebied mag gehouden worden, zeide spreker, niettegen staande de rij van tentoonstellingen, welke in don tegenwoordigen tijd plaats hebben, en ondanks do uitspraak van velen, dat men er vermoeid van raakt en de uitkomsten meestal niet bijzonder schitterend zijn.. Vervolgens wees de redenaar er op dat zij, die het initiatief genomen hadden tot deze tentoonstelling, personen moesten zijn, die op den naam van „prac- tisclie mannen" konden aanspraak maken, mannen, die gevoelden dat de voeding des volks in den engeren zin van de minder bedeelde klassen, van hot hoogste gewicht is en dat juist een drukke handelsstad als Amsterdam eene uitnemende plaats was om belangstelling daarvoor te wekken. Zooals men weet, staan vooropdo bevordering van de kennis der voedingstoffen, door de natuur den mensch in het planten- en dierenrijk aange boden, het streven naar verbetering in cultuur en bereiding dier stoffen en het bestrijden van voor- oordeelon, welke het gebruik van nuttige stoffen in den weg staan, en toch zal de tentoonstelling aantrekkelijk gemaakt worden door expositie van de voedingsmiddelen zelve en van de middelen tot gebruik, bewaring, verzending, bereiding en verval- sching. Goede en goedkoops voeding is het vraag stuk, welks oplossing bevorderd moet worden en dit, zei spr., beoogt deze tentoonstelling. Vandaar heeft zij dan ook geen absoluut nationaal, maar tevons een internationaal karakter. Spr. merkte daarna op dat deze tentoonstelling als eene proef beschouwd moet worden op een go- bied, dat wel betreden is in ons vaderland, maar nog geen tastbare uitkomsten heeft opgeleverd, eene proef, welke toonen moet, dat het bereiden van den maaltijd meer is dan een handwerk en wel een samenstel van wetenschap en practjjk, waardig door eene vrouw beoefend te worden, eene proef, welke bewijzen zal, dat eene school van hoog ge wicht, die nog niet bestaat, hoog noodig en nuttig is, nl. de kookschool, eene vakschool, die reden van bestaan heeft. De redenaar was van oordeel dat hjj geene voor beelden behoefde op te noemen van niet goed be reide maaltjjden, en noemde daarom slechts enkele mislukte gerechten. Veel is dus op het torrein dei- tentoonstelling te leoren en menigeen zal een blik kunnen slaan in eene voor hem of haar onbekende wereld. En toch, zoo vervolgde hjj, zjjn tentoonstelling en kookschool slechts tijdelijke zaken en 0111 nu iets blijvends als uitvloeisel van den arbeid te aan schouwen, zjjn wedstrijden uitgeschreven ter ver krijging van populaire geschriften over voeding, van sprekendo tabellen over voedingswaarde, over de voeding van soldaten, janmaat in alle omstan digheden, ter verkrijging van een degeljjk leerboek voor eene kookschool en om te laten zien wat gedaan is en kan worden op 't gebied der volks gaarkeuken enz. Daarop richtte spr. een woord van dank tot do leden van den Amsterdamschen gemeenteraad voor het afstaan van het terrein, alsmede tot de rego- lingscommissiën, tot de deelnemers in het waar borgfonds, tot do heeren der Pers, wier vliegend woord overal de belangen der tentoonstelling voor stond, tot den architect en vooral ook aan heeren inzenders, die zich niet hebben laten afschrikken door de bron van zorg, kosten en teleurstelling, welke eene tentoonstelling dikwerf is. Eindelijk dankte spr. ook in het bijzonder den schilder van het Oud-Hollandsche Marktplein, den heer Springer, wiens werk die dankbetuiging vol komen verdient. Nog enkele zaken moest de redenaar mededeelen en wel dat de tentoonstelling niet gereed en nog incompleet isniet gereed, daar de inzendingen uit Frankrjjk nog moeten komen, hoewel de vertegen woordiger van de Nederlandsche belangen te Parijs zich hoogstverdiensteljjk heeft gedragenincompleet uit den aard der zaak, daar in Juni ooft noch wild kan verkregen en niet over het hoofd gezien moet worden, dat de tentoonstelling uit een blijvend en uit een afwisselend deel bestaat. Ook kunnen vele zaken moeilijk tentoongesteld worden, bijv. de ant woorden op de prijsvragen. Ten slotte vroeg spreker verschooning van het noemen van cjjfers en namen, "welke op den cata logus te zien zjjn, en verklaarde dat nu eenigo tevredenheid bij de ontwerpers kon aanwezig zjjn, hoewel zij op meer hadden willen bogen, daar de belangstelling nog wel iets te wenschen overliet. Hierop verzocht hij den burgemeester de ten toonstelling te willen openen, waaraan deze bereid willig voldeed, in zijn rondgang weldra gevolgd door de overige aanwezigen. Des namiddags om halfdrie werd de toegang opengesteld voor het publiek. Op de lijst der inzenders komen in den catalogus in de eerste plaats voor de ministeriën van oorlog, financiën en marine; het scheikundig laboratorium van de universiteit der gemeente Amsterdam; hot college van inspecteurs tot keuring van voedings middelen te Amsterdam. Voorts telt Groep I (dieren en planten, lovend of versch, waaraan voedingsmiddelen ontleend wor den) twee inzenders; Groep II (lo. voedings middelen in onbereiden toestand en 2o. in gedeeltelijk bereiden toestand) 62; - Groep III (voedings middelen tot gebruik geschikt) 90; - Groep IV (bieren, minerale wateren, vruchtensappen) 21 Groep V (hulpmiddelen voor bereiding, bewaring en verzending van voedingsmiddelen en dranken) 109; Groep VI (hulpmiddelen voor het onder zoek en de konnis van voedingsmiddelen, dranken enz.) 7Groep VII (de voedingsmiddelen in de keuken gereed gemaakt, zoowel die in Nederland bekend of tot gebruik aan te bevelen zjjr als de in Nederland niet bekende voedingsmiddele geene en Groep VIII (gebruik en toediening) 24 inzondors Het uitvoerig programma voor cursus A. van de Kookschool op het terrein der tentoonstelling is mede publiek gemaakt en voor belangstellenden te verkrjjgen. De tentoonstelling van voortbrengselen der brood- koek- en beschuitbakkerijen is bepaald op 18, 19 20 en 21 Juni. (Zie verder laatste berichten) B ÜJ I T E DJ 3L A. N Jj>. STreiu terflix. In de Kamer van Afgevaardigden werd gisteren de aangekondigde interpellatie gehouden over de benoemingen bij het personeel dor posterijen, waarbij de wensch werd geuit dat de heer Rouvier een ernstig onderzoek zou instellen, waardoor aan een schandaal, als hier was gepleegd, een einde wierd gemaakt. De zitting was zeer onstuimig en de voorzitter der Kamer verwittigde den leden dat hij het regle ment streng zou toepassen. De minister Rouvier, daarop het woord voerende, zeide in hoofdzaak dat da handelingen van een minister niet door zjjn opvolger behooren beoor deeld te worden. Hij gaf toe dat er zekere onregel matigheid was gepleegd. Het onderzoek was aan gevangen, en do benoemingen, welke bicken niet rechtmatig te zjjn, zouden ingetrokken worden. De hoer Granet maakte voor een minister aan spraak op het recht, zijn personeel te kiezen onder de schrandersten. Zijn doel was vooral, een per soneel van republikeinschgezindon te vormen. In antwoord op de vraag over de rijzing van tarwe, antwoordde de heer Barbe dat de tegen woordige lichte rijzing het werk is van speculanten, doch dat de staat van den oogst reden geeft eene aanstaande daling te verwachten. De heer Ducouchay stelde voor, den surtax van 5 fr. op tarwe af te schaffen en vroeg de urgentie, doch deze werd mot 322 tegen 201 stemmen verworpen. Oroot-Brltaniü8> De heer Pukersgill vroeg in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting, of het waar was wat de „Times" berichtte, namelijk dat de populariteit en het aanzien van den Emir van Afghanistan vol komen zijn ondermijnd en dat zonder Engelands tusschenkomst te zynon gunste hij eerlang zal moe ten vallen. Sir James Fergusson antwoordde dat in do laatst ontvangen berichten deze mededeeling op geonorlei wjjze bevestigd wordt. Naar de „Standard" verneemt, heeft de regee ring aan do Londensche bankiers doen weten, dat zij de nieuwe munt, ter gelegenheid van het jubi leum geslagen, den 18den dezer zouden kunnen krijgen, onder voorbehoud dat zij die niet eerder uitgeven dan den 20sten dezer. Op die wijze zouden de bankiers in de provincie deze ook op tijd kun nen hebben, om ze aan hunne klanten te kunnen uitreiken, terzelfder tijd als te Londen goschiedt. Duitsclilancl. De hertogin Sofia van Alenijon (geboren hortogin van Beieren, zuster dor keizerin van Oostonrijk),

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2