voor de uitzichten op een goeden oogst in Brazilië. Te Chicago hebben enorme omzetten in tarwe plaats gevonden. Misschien zijn Zaterdag 25 mill, bushels verkocht mot eene daling van 86'/s ets. tot op 82l/i ets. voor Juli. Dewijl men meende dat de corner-makers den prys op Só'/j haddon vastgesteld, brengen de lagere cijfers degenen, die gedaan hebben, in de war. (HU.) In Amerika heeft weder een zware brand plaats gehad, 11. Zaterdag. De Haver-Meyer Suikerraffinaderij in het "Williamsburg-district van Brooklyn, by Nieuw-York, uit negen groote gebou wen bestaande, alle van negen of tien verdiepingen, geraakte in brand. Het pakhuis en vier raffinade rijen werden geheel vernield. Het verlies wordt op 800,000 doll, begroot. KOLONIËN. BATAVIA, 7 14 Mei. Door den luit.-kolonel der artillerie H. Adema "Van Scheltema is het verzoek gedaan om eervol ontslag uit Zr. Ms. militairen dienst. Ook de majoor der infanterie A. De Haas heeft een eorvol ontslag uit den dienst met pensioen aangevraagd. De heer Lebret, te Pasoeroean, heeft een be zwaarschrift ingediend togen de bestaande bepa lingen omtrent de justitie-kosten en salarissen in burgerlijke zaken voorde Europeesche rechtbanken. Een inlandsch hoofd in de residentie Preanger- Kegentschappen moet hebben ontdekt dat het veelvuldig gebruik van katjang-tjina een goed voorbehoedmiddel tegen berri-berri is, welke be vinding hy aan de autoriteiten moet hebben mede gedeeld. Aangezien bedoelde boonen heel goedkoop te krygen zjjn en zeer in den smaak der inlandsche soldaten vallen, zullen zy in groote hoeveelheden door de menages verstrekt worden, in de hoop dat zoodoende de lastige ziekte, hierboven genoemd, weer oen poosje tot stilstand komt. Men bericht ons dat de heer H. W. L. Baud opgetreden is als administrateur van het particuliero land Tjiomas. (Java-Bode.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de voorz. van de landraden to Makasso-, Maros, Pangkadjene, Segeri on Tjamba, mr. J. Sehoutendorp op verzoek, eervol uit haro betrekking, de hulponderwijzeres te Soerabaia, A. M. Moens, geb. Verhoeff; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de hoofdambt. S. L. Huizer, laatstelijk hoofding, chef der afd. stoomwezen van het dep. der burg. openb. werken. Benoemd: Tot adv. en proc. bij den raad van just, te Soerabaia, mr. J. Schoutendorp voornoemd; tot voorzitter van do landraden to Makassar, Maros, Pangkadjene, Segeri on Tjamaa, mr. W. A. P. T. L. Winckel. Tot onderwijzer 2de kl. de oud. 0de kl H. W. De Vriendt. Tot ros. van Tegql. de hoofdambt. J. C. Th. Kroesen, laatstelijk res. van Bezoeki. Tot inspecteur van fin. in de 7de afd. (standplaats Maltas- sar), J. O. Bouman. Bij den waterstaat tot ingeniouv 2de kl. G. Van Nes, tot ing. 3do kl. G. J. Cambier; tot architect 2de kl. J. W. P. Vrijbergen; tot opz. 3de kl. A. Th. Coorengel. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. meer dan 15-jarigen onafgebrokeu dienst, aan den chef van het atelier van den post- en telegraafdienst J. A. Hamburg; en aan den hoofdingenieur 2do kl. hij den waterstaat, F. J. Th. N. Beukman Van der Wijck; een tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den commies op het bureel van den ads.- 'res. van Siboga, res. Tapanoeli, L. Bax; een 2-jarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den lecraar aan do Hoogere Burgerschool te Soerabaia, A. Wijngaard. Geplaatst: Te Pasoeroean, de tijd. werkzaam gestelde hulponderwjjzercs J. Ch. H. De Boer. Overgeplaatst: Van Pasoeroean naar Soerabaia, de tijdelijke hulponderwijzeres M. J. E. Klasing. Bevorderd: Bij de in- en uitvoerr. en ace.tot verific. 2de kl. J. Spaandermantot verific. 3de kl. H. F. De Jongh Swemer; tot verific. 4de kl. W. F. G. G. Pelzer. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof u. Europa, w. ziekte, aan den milit. apoth. lste kl. E. Polak zes maanden verlof n. Europa, huiten bezwaar van den lande, aan don lsten luit. der inf. W. Hamerster. Ontslagen: Op verzook, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, w. volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. F. G. Bodaan en de majoor der inf. W. V. Van Erp en de kapt. der art. J. H. Van der Burg. Bevorderd: Bij den mil. goneesk. dienst, tot dirig. apoth. lste kl., J. A. B. Erkelens; tot dirig. apoth. 2de kl., H. Bolff; bij het wapen der inf., tot kapt. J. F. T. Veeren; "tot lsten luit., J. N. C. baron Van Heerdt. Overgeplaatst: Als adjudant van den militairen commandant van Sumatra's Westkust, de lste luit. van het garnizoensbat. van Amboina en Ternato W. H. Bneninck bij de inf.: bij het 10de bat., do kapt. G. M. Burgcrkoudt; bij liet 13de bat., de 2do luit. B. F. Biermann; bij het 14de bat., do lste luit. A. N. A. Pauli; bij het 15de bat. tc Fort de Koek, de 2de luit. H. G. C. Munnich: bij bet 4de depot bat. de kapt. A. E. Albrecht; bij bet garn.-batalj. van Palembnng, de kapt. J. F. Battaerdbij bet garns.-bat. van de Zuider- en Oosterafd. van Borneo, de lste luit. H. H. Ij. Kuilman; bij het garn.-bat. van Atjeb en Ondcrkoorig- hedeu de lste luit. W. De Beijer, benevens de 2de luits. J. M. M. F. Van Hout, J. H. Kutten en A. Kisjes; bij bet snbsistentenkader te Soerabaia, de 2de luit. J. L. A. De Grave, van bet 13de bat.; bij de art.: bij de 15de comp. (5de comp. vest.-art.) tc Willem I, de lste luit. W. J. Giel hls onderconstrueteuï bij den art.-constl'.-winkel te Soerabaia, de lste luit. van de 16do comp. (6de comp. vest.-art. te Soerabaia) J. II. S. Sclmller. Gesteld bij de art.op non-act. wegens overcompleet in zijn rang, de lste luit. A. B. Bromberg, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. BUITENLAND. Frnnkrjjk. Berichten uit Konstantinopol, te Parys ontvangen, bevestigen de tijding dat men in Muzelmansche kringen verontwaardigd is over de ministers, die eene overeenkomst teekenden, welke des Sultans rechton op Egypte opgeeft; men hoopt dan ook, dat de sultan haar niet zal bekrachtigen. Yolgens eene nota der Mexicaansche legatie te Parys heeft de regeering van Mexico de conversie der staatsschuld ten einde gebracht, de eerste cou pon der geconverteerde schuld zonder korting be taald, en is zy volkomen in staat de begrooting in evenwicht te brengenalle geruchten omtrent nieuwe leeningen zyn valsch. Zondag-ochtend heeft een duel met het pistool plaats gehad tusschen de heeren Clémenceau en Paul Foucher, hoofdredacteur der „National", naar aanleiding van eene polemiek tusschen dit blad en de „Justice." Er werden twee schoten gewisseld, doch de kampioenen hebben elkander niet geraakt. Do Kamer van Afgevaardigden ging gisteren over tot het kiezen van een vice-president in de plaats van den heer Spuller, die deel uitmaakt van het kabinet-Rouvior. De opportunist Develle werd met 189 stemmen als zoodanig gekozen, ter wijl de radicaal De Magy, zyn tegen-candidaat, er 181 op zich vereenigde. De regeering heeft daarop gezegevierd. Bij de verkiezing van een secretaris behaalde de opportunist Horteur (uit Savoye) met 200 stemmen de zege op den radicaal LaHarisse, wien 172 stemmen gewerden. De Kamer zette onmiddellijk de beraadslaging over de legerwet voort. De keizer heeft gisternamiddag om kwart voor tweeën het bed verlaten. De kroonprins en de kroonprinses, die zich te 1 uur, na van den keizer afscheid genomen te hebben, naar Potsdam terugbegaven, vertrokken des avonds te 83/4 uur per rytuig naar Spandau, waar zij te 10'/4uurper spoortrein de reis naar Engeland aanvaardden. Ge neraal Von Loë vergezelt hen. Yolgens het reisplan moest de kroonprins met zijn gezin hedenmiddag om 12 uren te Vlissingen aankomen, waar hot Engelsche jacht „Victoria Albert" gereed lag om hen naar Queenborough over te brengen. De „Reichs-Anzeiger" meldt dat de keizer de laatste dagen langzamerhand beterde, korten tijd mocht opzitten, en de ontsteking zijner oogen voelt eindigen. De Rijksdag heeft, na eene zeer langdurige beraadslaging, paragraaf 1 van het voorstel op de brandewijn-belasting, naar de lezing der commissie, aangenomen. In de zitting van den Ryksdag deed zich gis teren een ongehoord incident voor. Yon Mirbach, leider der agrariërs, verklaarde in den loop van het debat dat hy en alle zijne politieke vrienden volgaarne bereid waren tot een duel met den afge vaardigde Eugen Richter, omdat deze, naar aan leiding van het wetsontwerp betreffende belasting van het gedistilleerd, in zijn blad de agrariërs openlyk ten ernstigste had beleedigd. Richter riep by deze gelegenheid mot gemaakten schrik„Wilt gylieden mij doodschieten!" hetgeen groote vroo- lijkheid verwekte. Natuurlijk bedankt Richter voor elke uitdaging. Gkroot-Britaanlik In het Hoogerliuis verklaarde Sir Richard Cross, minister voor Indië, gisteren een telegram van lord Dufferin te hebben ontvangen, waarin gemeld wordt dat sedert 2 Juni jl. geen gevechten tusschen de Afghaansche troepen en de Ghilzaïs geleverd zyn. Yolgens berichten van 9 dezer was in den stand van zaken geene merkbare verandering gekomen. Het Huis zette daarop de artikelsgewijze be raadslaging voort over het ontwerp op het Iersche grondbezit. Al de artikelen van dat wetsontwerp werden achtereenvolgens met slechts geringe wyzigingen aangenomen. Het eenige amendement van eenige betoekenis, dat met de toestemming der regeering werd goedgekeurd, bepaalt de schrapping van het artikel, waarby wijziging en vermindering der pacht som wordt toegestaan. Het Lagerhuis heeft met 229 tegen 117 stemmen art. 5 van het wetsontwerp op de strafvordering in Ierland, met geringe wijziging aangenomen. Dit artikel heeft betrekking op de proclamatiën in de verschillende districten. Telegrammen. BORDEAUX, 13 Juni. Een boschbrand in het pijnbosch van Canaia werd verergerd door een hevigen noordoostenwind. Het vuur heeft verscheidene naburige eigendom men aangetast en breidt zich uit over een terrein van meer dan acht kilometer. De verliezen zyn aanzienlyk. Men werkt ijverig om den brand te stuiten. Eenige werklieden bekwamen wonden. Hun toestand is evenwel niet bedenkelijk. SZEGEDIN, 13 Juni. Do berichten uit het door de overstroomingen geteisterde gebied luiden gun stiger. Het groote gevaar voor de naby gelegen steden schijnt afgewend te zyn, daar de waterstand in de Theiss-rivier aanmerkelijk minder hoog is. LONDEN, 13 Juni. Om aan het verlangen des volks te voldoen, heeft de koningin besloten bü de godsdienstige plechtigheid in de Westminster- Abdjj op den 21 sten Juni alle teekenen der konink lijke waardigheid te dragen. NIEUW-YORK, 13 Juni. Er heerschte heden hier eene paniek op de koffiemarkt, en eenige faillisse menten worden aangekondigd. (Tweede Tel.) Ten gevolge van de paniek in koffie, heeft eene belangrijke firma hare betalingen gestaakt met een passief van 1 millioen dollars- Twee andere firma's, met een minder belangrijk tekort, zijn insgelijks failliet. Het syndicaat der „baissiers" deed al wat in zyn vermogen was om de paniek tegen te gaan, maar deverkoopen duurden den geheelen morgen voort, te midden eener onbe schrijfelijke spanning. Na het bekend worden der faillissementen deden invloedrijke firma's eene poging om den prijs op te houden, en het gelukte haar eene algemeene stijging van 1 (dollar) cent te be werken. De sluiting is betrekkelijk vast. SIMLA, 13 Juni. Men meent reden te hebben om aan de trouw te twijfelen van de regimenten der Ghilzaïs, welke in dienst staan van den Emir van Afghanistan. MADRID, 13 Juni. In Barcelona en andere be langrijke provinciën worden sedert eenige dagen door de overheid groote voorzorgsmaatregelen ge nomen, naar men zegt ter voorkoming eener mili taire beweging. Te Madrid worden de kazernen be waakt. PARIJS, 13 Juni. De nieuwe minister van han del liet zich heden zijne beambten voorstellen. Tot de directeuren-generaal zeide hy„Er is beweerd dat ik het voornemen had de groote tentoonstelling uit te stellen. Dit is echter onwaar. Noch door woorden, noch door daden heb ik tot deze bewering aanlei ding gegeven. Overigens moet niet voorbijgezien worden, dat de openingsdag van de tentoonstelling door eene wetsbepaling is vastgesteld. Daarom zou eene nieuwe wet noodig zyn om dit tydstip te ver anderen en niet één medelid van hot ministerie, noch ik zelf denken er aan zulk eene wet aan de Kamer voor te leggen. De koning van Griekenland kwam heden alhier aan en zal hier drie dagen vertoeven. LONDEN, 14 Juni. De „Times" verneemt dat de Fransche regeering heeft besloten binnenkort eene door Frankrijk gewaarborgde leening voor Tonking te sluiten, ten einde aldus het tekort op do begrooting, dat door de uitgaven in Tonking is veroorzaakt, te dekken. ROME, 14 Juni. De Kamer van Afgevaardigden heeft de begrooting der inkomsten goedgekeurd. BELGRADO, 14 Juni. De koning heeft zijne goedkeuring gehecht aan de volgende samenstelling van het nieuwe ministerie: Ristics, buitenlandsche zaken; Milojowitch, binnenlandsche zaken; Was- siljewitch, onderwys; Avakumovitch, justitie; kol. Jankovitcb, oorlog, die allen tot de liberale partij behooren; Yelinovitch, openbare werken; "Wuitch, financiën, beiden radicalen. Het vormen van dit liberaal-radicaal kabinet trekt zeer de aandacht. LONDEN, 14 Juni. (HU.) Ten gevolge der groote paniek, welke heerscht op de koffiemarkt te Nieuw- York, hoeft de heer B. G. Arnold zijne betalingen ge staakt met oen passief van een millioen dollars. Eveneens de makelaars Mackey en Small en Norton Bevan. De opwinding op de koffiemarkt was onbe schrijflijk groot, daar allo makelaars verkochten en realiseerden zonder op den prjjs te letten. Het be stuur van het beurscomité Gruner en Crossman, de hoofden van het syndidaat dat de markt drukken

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2