Leiden, 13 Juni. (gezs Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Teer Ltidon per 3 ma-anden1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Kommcrg0.05. Blijkens een overgelegd rapport der commissie wan fabricage zal de som van ƒ1600, op de be- grooting voor dit jaar uitgetrokken voor besteige- ring, herstellen en verven van den stadhuistoren, niet voldoende wezen, maar zal een bedrag van ƒ1600 moor worden vereischt voor herstellingen, waarvan de noodzakelijkheid eerst na de besteige- ring kon blijken. Na die besteigering toch, welke bjj openbare aanbe steding voor de som van 600 is aangenomen, bleek lüj het onderzoek, dat de toestand over het ge heel genomen goed was en in het opgaande werk geen scheuren zijn ontdekt, maar dat verschillende herstellingen, vooral wat de loodbedekking betreft, hoog noodzakelijk zijn, waarvan do kosten worden geraamd op 550 extra, makende met de geraamde som van ƒ1000 voor het verfwerk en do voorziene herstellingen, eon bedrag van ƒ1550. Bij verder onderzoek kwam de toestand van den trsptoren in cylsndrischen vorm naast den toren ge bouwd, in aanmerking, daar het bovengedeelte van het metselwerk bepaald gevaarlijk kan genoemd worden, waarvan de lierstelSing bezwaarlijk kan worden uitgesteld, welke ongeveer 1050 zal kosten. B. en "Ws. geven alzoo in overwoging tot de vast stelling over te gaan van een evergolegden staat van ■af- en overschrijving, strekkende tot verhooging van het betrekkeïêjk artikel der begrooting, dienst 1887, met ƒ1600, te vinden door afschrijving van den post voor Onvoorziene Uitgaven. De commissie van finaneiën deelt mede dat er bij haar tegen dit voorstel geene bedenkingen bestaan. Dezelfde commissie berieht dat er ook geene bedenkingen bestaan tegen de inwilliging van het verzoek van de firma Jaeger Co. tot het in eigen dom bekomen van een gedeelte aangeplempt water ter grootte van 70 centiaren, zijnde een gedeelte van het kadastrale perceel No. 884 van don Vest- wal bij de voormaligo Marepoort. Zij geeft derhalve an overwoging bedoeld gedeelte aangeplempt water aan de genoemde firma in eigendom af te staan tegen den door B. en Ws. voorgestelden prijs van 0.50 per centiare en tegen betaling van do kosten van overdracht. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Sectieverslag omtrent de begrooting voor dit jaar is aan den minister van justitie medegedeeld dat in de sectiën van den gemeenteraad gewezen is op de billijkheid dat voor het gebruik van het gebouw 's-Gravenstein als Huis van Bewaring door het Rijk eene zekere huursom aan de gemeente zoude worden voldaan, vermits thans, de kosten der Huizen van Bewaring geheel komen ten laste van het It ijk, terwijl do opbrengst der boeten ook wegens politie- overtredingen in 's Rijks schatkist vloeien. De minister voornoemd heeft deze zienswijze ge deeld, waarop omtrent de vaststelling van den huur prijs nadere onderhandelingen zijn gevoerd. Deze onderhandelingen hebbeij tot den uitslag geleid dat door den minister een huurprijs van ƒ500 per jaar is aangeboden, te rekenen van 1 September 1886 tot wederopzegging, mits de opzegging één jaar te voren geschiede. Wanneer men in aanmerking neemt dat de kosten van onderhoud in dit geval komen voor rekening van het Rijk, zijn B. en Ws. van oordeel dat eene jaarlijksche huursom van 500 voor dit gebouw billijk kan worden geacht en aarzelen zij niet de aan neming van het aanbod der Regeering in overweging te geven. Evenals andere jaren stellen B. en Ws. wederom voor de tienden voor den oogst en de jaarschare dezes jaars onder de gemeente Leiderdorp te veld staande, ter vermijding van kosten, onder de hsnd, tegen taxatie van twee deskundigen, aan de tiend- plichtigen af te staan, tenzij deze zich met de taxatie niet mochten vereenigen, in welk geval eene openbare verpachting daarvan het noodzakelijk ge volg zoude zijn. De commissie van financiën ver- eenigt zich met dit voorstel. Ook bestaan er bij hen geene bedenkingen tegen de inwilliging van het verzoek van den heer J. Petri, om, wegens 65-jarigen leeftijd en 40-jarigen dienst, tegen primo Septemper a. s. eervol ontslagen te worden uit zijne betrekking van eersten onderwijzer aan de school der 4de klasse No. 2, waarom zij in overweging geven bedoeld ontslag eervol tegen ge noemd tijdstip te verleenen. Tevens doelen zij mede dat er ook geen heden- kingen bestaan tegen de inwilliging van het ver zoek van den heer H. W. De Koning, om ontslag uit zijne betrekking van derden onderwijzer aan dezelfde school, zoodat zij in overweging geven ook dat ontslag eervol te verleenen, ingevolge het ver zoek met ingang van 15 Juli a. s. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Ws. overgelegd een staat van de posten der bogrooting over 1886, welke niet voldoende zijn ter bestrijding van de vereischte uitgaven. Z\j geven in overweging in het tekort dier posten te voorzien bij suppletoire begroeting in ontvangst volgn. 30 „Ontvangsten, resultaat van een afzonderlijk beheer als a Gas fabriek," vermits de winst dier inrichting volgens de overgelegde rekening meer bedraagt dan op de gemeente-begrooting is uitgetrokken, en bieden ter vaststelling aan een staat tot een bedrag van 8522. Ten gevolge van het overlijden van den bode- eoncierge C. J. La Rivière is met ingang van 1 Juni jl. tot bode-concierge benoemd de oudste bode J. Schreuder, terwijl met ingang van genoemden datum tot bode is benoemd W. Brakel, sedert eenigen tijd werkzaam op het kantoor van den gemeente ontvanger. Wat de regeling van de jaar wedde voor den benoemde betreft, geven B. en Ws. in overweging deze vast te stellen op ƒ600 met drie periodieke verhoogingen, alle van ƒ50, om de drie jaren, tot een maximum van ƒ750. Zooals in de Memorie van Toelichting van de bogrooting voor dit jaar is opgenomen, bedroegen de jaar wedden voor den bode-concierge ƒ900, den bode Schreuder ƒ800 en voor de beide anderen elk 750. De commissie van financiën bericht den ge meenteraad dat hot onderzoek der in hare handen gestelde rekening der verantwoording van de Stads Bank van Leening over 1886, tot goene bedenkin gen heeft geleid. Zij stolt daarom voor die rekening goed te keuren: in ontvangst ad ƒ373,131.58, in uitgaaf ad 353,106.06, alzoo opleverende een saldo van ƒ20,025.52, waarvan in de eerstvolgende rekening door commissarissen verantwoording zal behooren te worden gedaan. Verder geeft zij in overweging hot dividend ad 2599.77 in de gemeente kas te doen storten. De commissie van financiën, in wier handen door B. en Ws. werd gesteld eene lyst van perso nen, die in den loop des jaars de gemeente ver lieten of overledon zijn en in de plaatselijke directe belasting over 1886 waren aangeslagen, geeft den Raad in overweging de voorgestelde afschrijving te verleenen en wel tot een gezamenlijk bedrag van ƒ268.34. Dezelfde commissie bericht dat het onderzoek van den staat van af- en overschrijving, en den supple- toiren staat van begrooting, dienst 1886, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis, tot geene bedenkingen heeft geleid. Ingevolge de daartoe ingekomen verzoeken geven B. en Ws. in overweging, restitutie van betaald schoolgeld, lager onderwijs, te verleenen: lo. aan jhr. C. J. Strick van Linschoten voor 2 kinderen, leerlingen dor jongensschool 1ste klasse, wegens vestiging van het gezin in de gemeente PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer 0.171. Grootere lotters naar plaatsruimte. Toor het inoae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. in April, over het tweede kwartaal 1887, tot een bedrag van 7.50 over do maand April, terwijl, blijkens overgelegde geneeskundige verklaring, de kinderen wegens ziekte eerst in Mei naar de school konden worden gezonden, en 2o. aan ds. S. Kutsch Lojenga voor één kind, leerlinge der meisjesschool lste klasse, wegens vestiging in de gemoente in Mei over het tweede kwartaal 1887, tot oen bedrag van 5 over de maand April. Naar aanleiding van art. 3 van het reglement van beheer, stellen bostuurderen van de Stedelijke Werkinrichting de volgende dubbeltallen voor, ter vorvanging van de leden van hun bestuur buiten den gemeenteraad, die den lsten Juli a. s. moeten aftreden, zijnde de hoeren C. J. Leembruggen, M. W. Jaeger en W. C. Jeltes, welke weder opnieuw be noembaar zijn, nl.lo. de heeren C. J. Leembruggen en A. L. De Sturler; 2o. de heeren M. W. Jaeger en C. J. M. Swaan; 3o. de heeren W. C. Jeltes en - L. C. Quant. De commissie van financiën heeft do rekenin gen van de Stedelijke Gasfabriek over 1886 onder zocht en, aangezien dat onderzoek tot geene beden kingen heeft geleid, stelt zij voor die rekeningen - goed te kouren, de exploitatie-rekening in ontvangst tot eene som van ƒ294,765.92, in uitgaaf tot een bedrag van 267,553.07en alzoo sluitende met een saldo van 27,212.84en de rekening van het uitbreidings- en vernieuwingsfonds in ontvangst tot een bedrag van ƒ14,810.13 en in uitgaaf tot een bedrag van ƒ9985.40 en alzoo sluitende met een saldo van 4824.73, onder bepaling dat heeren commissarissen gehouden zijn die heide saldo's in hunne respectieve eerstvolgende rekeningen te ver antwoorden. Wat het batig saldo betreft, dat volgens de rekening ƒ72,813.671/, bedraagt, stolt zij voor dat bedrag te doen storten in de gemeentekas. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidsche universiteit heeft aan don minister van binnenlandsche zaken een adres gericht, waarin instemming betuigd wordt met het adres derzelfde faculteit aan Groningens hoogeschool betreffende de toelating van leerlingen der H. B.-school tot de universitaire examens. Hot komt adressanten hoogst wenscheiyk voor dat aan den tegen woordigen toe stand een einde wordt gemaakt door eono regeling welke berust op de erkonning dat het onderwijs aan de Hoogere Burgerscholen eene voldoende voorbereiding tot de academische studie, levert warr- neer het nog wordt aangevuld met Latijn en Grieksch in den beperkten omvang, welke zij aangeven. Zjj/ zouden daarom eene wetswijziging, zooals die dooi de Groninger faculteit" wordt verzocht, zoer toe juichen, wanneer slechts aan de door die wijziging bevoordeelden de verplichting werd opgelegd van eene voldoende kennis van do beginselen der oude talen te doen blijken. De gelegenheid daartoe zou hun bijvoorbeeld geopend kunnen worden, telkens wanneer hot eind oxamen der Hoogere Burger scholen wordt afgenomen. In een door hem zei ven te kiezen jaar, hetzij vóór cf na zjjn eind-examen, zou de candidaat eene aanteekoning van do oude tilen op zijn eind-examen diploma kunnen verwer ven; hij zou te dien eindo geëxamineerd worden door één of twee literatoren, die aan de commissie voor het eind-examen moesten worden toegevoegd, en wier taak zeker door gemeen overleg met de andere leden der commissie gemakkelijker zou worden gemaakt. Hot beginsel, waarvan adressanten uitgingen, zal er wellicht in den loop der jaren toe kunnen leiden ook voor andere categorieën van jongelieden, dan die zij op het oog hadden, wetenschappelijke graden verkrijgbaar te stellen. Onze instellingen van onderwijs blijven net onveranderd, en de eischen, welke men aan ée beoefenaars dor weten schap stelt, evenmin; steeds zal men zich hebben

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1