Gemengd Nleawa. Een winkelier te Leiden kwam tot do overtuiging dat in den laatsten tijd verschillende kloedingstukken uit zijn winkel ontvreemd worden, waarvan hij verdacht zijne 18 jarige naaister. Toen dezo wodorom om werk kwam, werd zij gadege slagen en, even alleen zijnde, nam zjj eeno brook on een vest, waarmede zjj zich verwijderde. Kort daarop door do politie aangehouden zijnde, bleek het dat vele door haar ontvreemde goederen in de bank van leening en in huizen van koop- met recht van wederinkoop waren gezet. Bjj dat onderzoek bleek ook dat hare moeder zich heeft schuldig gemaakt aan medeplichtigheid, door hare dochter het belee- nen en verkoopen der goederen gemakkelijk te maken, die dan ook het daarvoor bekomen geld in ontvangst nam. De moeder is ter beschikking van den officier van justitie te 's-Gravenhage gesteld. Een zevenjarig meisje, dat gistor- avond omstreeks halftien op de Turfmarkt aan den walkant liep, had door onvoorzichtigheid het on geluk daar in het water te vallen. Daar de jeug dige drenkelinge te ver van den kant was gedreven, slaagde men er nog in haar door middel van eene dregge, welke men had toegeworpen, behouden op het droge en daarna naar hare woning te brengen. Een dergelijk geval had ook des namiddags plaats op de WaardgrachtEen jongen, J. O. genaamd, zat daar rustig op de leuning eener brug, doch op een onbedacht oogenblik liet hjj zijne handen los en, plomp, daar viel hij in het water. Door het spoedig aankomen van hulp mocht men ook in dit geval slagen den jongen, wion men met een stok naar den wal had getrokken, uit het nog wel wat frissche bad to halen en naar zjjne ouderlijke woning in de Groenesteeg te brongen. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 867 zwembaden door heoren en 61 door dames. Do temporatuur van het water is 19° Celsius. Gisteren hoeft te Schoveningon de commissie uit de Kamer van Koophandel onder scheidene stuurlieden en de oudste matrozon van verschillende roeders gehoord over het bekende ge schil. Als algomeene slotsom van het verklaarde kan worden vermeld dat sommigo zeelieden erkenden te hebben geweten dat het graaigeld zou ophou den dit jaar te bestaan, anderen dit ontkenden, maar dat allon hierin overeenkwamen, in de mee ning te verkeeren dat voor het goroodmaken der schuit voor de haringvangst eenige mindere scha devergoeding zou worden gegeven. Ten slotte ver klaarden allen zich bereid het werk te horvatten, wanneer hun 50 zou worden uitgokeord als fooi, plus 75 als voorschot. De voorloopige uitslag van dit onderzoek is ge weest, dat do commissie de omschreven meening der visschers aan do roedersvereeniging heeft ken baar gemaakt in een schrijven, waarin zjj voorstelt voor ditmaal nog 75 voor iedere schuit beschik baar te stellen, waarvan '/j der besomming zal worden terugbetaald. Reeds zijn 17 schepen van het ter rein der damosbadon vóór het Kurhaus te Scheve- hingen, door de zorg der schippers verplaatst. Eene Katwijkor schuit is gisterochtend aldaar mot een handje vol visch aangekomen; deze was buitengewoon duur; de besomming beliep ruim ƒ40. Gisteravond is te Rotterdam oen 7-jarig meisje, spelende achter de woning van hare ouders, ongemerkt in het water van don Kraling- schen plas gevallen. De vader zag op het water een klompje drijven, en haalde zjjn kind leven loos op. Bjj gelegenheid van het Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres, van 28 tot 30 Juni te Haarlem te houden, zal den 29sten Juni aldaar eene harddraverij in den Dreef gehouden worden, om prijzen van f 300, 100 en 50. De Engelse he visschersboot „Belle of the Fleet" kwam te Ramsgate beschadigd binnen. De kapitein verklaarde, dat, terwijl hij Zaterdag nacht in de Noordzee aan het visschen was, eene smak, thuis behoorende te Ostende, met opzet door zijne netten zeilde en een gedeelte daarvan weg sleurde. Hiermede nog niet tevreden, zeilden de Ostenders tegen de „Belle" aan, beschadigden de boot, verjoegen de bemanning met steenen van het dek, sprongen toen over op het Engelsche schip, sneden het grootzeil in stukken en stalen verschil lende zaken. Nadat er in Richmond-park te Lon den 200 herten, aan dolheid lijdende, waren afge maakt, is het gelukt, dezo ziekte onder de daar aanwezige herten zeer te doen verminderen. De bouwcommissie te Parijs heeft op advies van den heer Diet bevel gegevon om de nog overeind staande muren van de Opéra Comique te sloopen. Tevens heeft de commissie zich ver klaard tegen elk plan, waarbij do oude grondslagen voor hot nieuwe gebouw gebezigd worden. De Parijsche gemeenteraad heeft een votum van afkeuring aangenomen over hot beleid van den prefect van politie en dor ministers van binnenland- sche zaken en schoone kunsten, die verantwoordelijk zijn voor de ramp van de Opóra Comique. In dezelfde zitting werd een bosluit genomon, waarbij aan alle schouwburgen en café's-concerts in Parijs drie maanden tijd wordt gegeven om hun gaslicht door electrisch licht te vervangen, en be paald dat alle. decoratiën binnen denzelfden termijn ontbrandbaar moeten zjjn gemaakt. De ramp van de Opóra Comique zal waarschijn lijk ten gevolge hebben, dat het oude Ilofburgthoater te Weenen na de jaarljjkscho zomorsluiting niet meer zal worden geopend. In afwachting van de voltooiing van den schit terenden nieuwen schouwburg aan den Ring, zullen de voorstellingen van het Hofburggczelschap, afwis selend met de Opera-voorstellingon, in het gebouw van de Opera worden gegeven. Het Hof burgtheater is een van de oudste van Europa; het werd 120 jaren onafgebroken gebruikt. De prefect dor Seine heeft van den burgemeester van Weenen voor de slachtoffers van den brand der Opéra Comiquo eene som van 10,000 fr. ont vangen, krachtens besluit van den Weener gemeen teraad, benevens 1000 fr. van het „Theater an der Wion". In een begeleidenden brief wordt herinnerd, dat Parijs bjj den bekenden brand in den Ring- schouwburg een der eersten was, dio hulp en sym pathie betoonden. Een paar dagen geleden heeft in den dierentuin te Hamburg een gevecht tusschen oen leeuw en een tijger plaats gehad, dat met de neder laag van den eerste eindigdo. Hot hok van den zilverleeuw moest schoongemaakt worden en het dier werd nu door onachtzaamheid in plaats van in een leegstaand, in het hok van den tijger gelaten, welke zich terstond woedend op den ongevraagden gast wierp. De worstelstrijd was kort. Do konings tijger beet z'qn tegenstander de koel af, maar, na zjjn vjjand te hebben gedood, keek hij niet meer naar deze om. Hot ljjk van den zilverleeuw werd nu uit het hok gehaald en, daar de huid slechts aan den hals geschonden is, zal men het dier laten opzetten. Onder het opschrift „Melk als oor zaak van roodvonk-epidemie" bevat de „Deutsche Medic. Ztg." oen artikel, waarin onderzoekingen worden medegedeeld door dr. Klein te Londen in gesteld naar aanleiding van het uitbreken Van rood vonk onder eenige gezinnen, die melk van denzelfden stal ontvingen. Hjj vond onder de koeien in dien stal een beest met zieke uiers. Hij entte eene an dere koe met stof uit de zweren van het zieke beest in en die koe werd daarop door eene ziekte aangetast, die veel overeenkomst had met roodvonk bjj menschen en ook met eene aandoening der nieren gepaard ging. Dr. Klein acht het op grond van een en ander hoogst waarschijnlijk, dat ook bij koeien roodvonk voorkomt en dat hare molk die ziekte op mensohen kan overbrengen. In de „Uitenhage Times" (Zuid-Afrika) komt eene beschrijving voor van eene bondsvergade ring, waarop een zevenjarig meisje, Irene Bell, bewonderenswaardig op de viool speelde. Een van de a/gevaardigden was daardoor zóó verrukt, dat hij uitriep; „Dat mot die pad na de Hemel wees." Zekere Lapton, een Amerikaanse li fabrikant van kaas, heeft 15 kazen laten maken, elk van gemiddeld 1800 kilo. De zwaarste weegt 2260 kilo en daarvoor was de melk noodig, welke 3000 koeien op éèn dag geven ('s morgens en 's avonds). Eene familie van boeren te Nyons (Zuiden van Frankrijk) werd dezer dagen aange naam verrast met eene erfenis van een verren neef, generaal Farre, die hun zjjn gelieele vermogen, 670,000 fr., vermaakt had. De wetgevende vergadering van Guernsey heeft eene straffe wet betreffende de but- terine aangenomen, om de op dat eiland gefabri ceerde natuurboter te beschermen. Alle ingevoerde en ten verkoop gestelde kunstboter en oleomarga rine moeten met de ware benaming worden ge stempeld, terwijl gee.i natuurboter zonder den naam van don maker mag verkocht worden. Aile kleuring is verboden. INGEZONDEN. Zeer geachte Redacteur Aangozien het onderstaande in het belang zal zjjn van ouderloozen enz., enz., twijfel ik er niet aan of UEd. zult hier willen modewerken, tomeer, daar het te doen is om orde te stichten. Zooals UEd. misschien bekend is, gaai er een man met een wagen rond ten dienste van ouder loozen enz., die oude couranten en lomp en ophaalt, met één woord, alles verzamelt wat nog geldswaarde heeft. Pas ovenwei heeft die persoon een voorraad opgehaald, of hij is reeds aan het verkoopen bjj een koopman in vodden of couranten, bij vleesch- verkoopers enz. Nu komt het mij voor, dat dezo man geheel han delt alsof dit alles ten zjjnen bate was, das zonder eenige verantwoordelijke controle. Mogen liefdegaven zoo gansch zonder toezicht behandeld worden? Ik geloof van niet. Nu ben ik dan ook van meening dat het beter ware, zoo dezo goederen zorgvuldig werden bijeengegaard en bij groote of kleine hoeveolheden publiek of bij inschrij ving werden verkocht. Alsdan zouden zo voorzeker meer geld o brengen en ware tevens juisto vorantwoording te doen. U, mijnheer de Redacteur, bjj voorbaat dank be tuigende mot het vast vertrouwen dat U dit plaat sen zult, aangezien het in het bolang van ouderloozen enz. is, verblijf ih met de meeste hoogachting Leiden, UEd. dw. Dr., 11 Juni 1887. Een vriend van Ouderloozen. Mijnheer de Redacteur Ik las heden het navolgende in een verslag over de gemeenteraadszitting van Amsterdam, dato 1 Juni: „Het vreeselijke onheil, dat de Opóra Comique te Parijs hoeft getroffen, zal wel moer autoriteiten ook in andere steden van ons wereldrond wakker hebben geschud 1 De heer Willeumier stelde zich het eerst in de bres, en vooral indruk maakte zijne mededeeling, dat ten gevolge van het openslaan naar bui ton van do deuren der loges en balkons de toestand voor de bezoekers nog ernstiger was, want er werd toen op gewezen, dat ook in onzen Stadsschouwburg die deuren zich in dezelfde richting openon. Schuifdeuren of portières van eene of andere zware stof, meende do heer Willeumier; deuren, die naar beido richtingen zich bewogen, oordeelde de heer Hovy, zouden voor die toegangen meer ge- wenscht zjjn, omdat men bjj dezen in tegenstelling met de straatdeuren, juist den tegenstand van buiten te verwachten heeft door de zich in do couloirs opdringende vluchtelingen" enz. Tot hiertoe het verslag. Ik meende, Mijnheer de Redacteur, dat boven staande ook van groot belang geacht kan wor den met het oog op den toestand van onzen schouwburg. Dat de veiligheid aldaar bij oene even- tueele paniek te wenschen overlaat, zal wel niemand betwisten, immers, wanneer men nagaat de nauwe gangen om de baignoires en parterre, de talrijke naar buiten openslaande deuren dier baignoires, en men stelt zich voor, dat op een oogenblik van paniek zich die gang opvult met vluchtenden van uit par terre, baignoires en loges, dan kan het niet anders,, of groote onheilen zouden te duchten zjjn. Neemt men nu nog daarbij in aanmerking de slechts twee zeer nauwe uitgangen voor parterre, houten trappen naar loges en gaanderij, en alit)s zoo eng en opeengedrongen mogelijk, dan zoude het onver antwoordelijk zjjn, een dergelijken toestand te doen blijven bestaan. Het zoude dan ook wenschelijk zjjn dat spoedig doeltreffende maatregelen genomen weiden, opdat het spreekwoord van den put dempen, nadat het kalf verdronken is, ook hier niet bewaarheid worde. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de verleende plaatsruimte Leiden, Uw bestendige lezer 3 Juni 1887. D. Aangekomen Badgasten te Katwijk aan Zee. Villa van Leeuwen: Mevrouw dewed.Groll en mej. A. E. Groll, 2 logées en dienstb. Bij C. K r u ij tHr. Reeling Brouwer, hr. J. Eichhorns en hr. I. Harmens. Bij F. F. Halleen: Mevr. de wed. De Mytelaer. Hotel Levedag: W. Gonglas, Ch. Wood en F. Hoyer.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6