Bit nummer bestaat uit Brie Binden. Mlaaiiclao: Juni. A-. 1887. <§eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Jimi. N°. 8377. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T*or Leiden per 3 maanden1.10. Franoe per poeta 1.40. Aüondorlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoaa- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oiïloieel© Eennisgeylngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien do Wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 102) tot her ziening van de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet Brengen ter kennis, dat het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1887, in afschrift gedurende vijf maanden op de Seerotarie der gemeente (finantiëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd, cn dat elke aange slagene binnen drie maanden na de uitreiking van het aanslagbiljet togen zijnen aanslag bezwaren bij verzoek schrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwijl do belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van 's lïaads beslissing bij de Gedepu teerde Staten dezer provincie in beroep kan komen, wor dende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door hot indienen van bezwaren en het instellen van beroep niot opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Mei 1887. E. KIST, Sesretaris. REIZEN. Al hoeft de zomer zijne nadering nog slechts aan gekondigd. en daartoe niet eens bij voorkeur de vriendelijkste vormen gebezigd, toch staat hy voor de deur en we hebben in zijne welwillendo geaard heid genoeg vertrouwen, om er op te rekenen dat hij ons zijne koesterende stralen niet zal onthouden. Er zal dit jaar nog wel een tijd komen, dat men geen grove onvoorzichtigheid begaat, met de overjas aan don kapstok te laten, en het geenszins als oen sterk sprekend bewijs van jeugdige onbezonnen heid zal worden beschouwd, wannoer iemand in niet kunstmatig verwarmd water gaat baden. En gelyk de zwaluwen, gezeten op de pyramide van Cheops, tegen het eind van Maart onrustig worden, omdat zij zich door eene geheimzinnige macht getrokken voelen naar de plaatsen in liet Koorden van Europa, waar zy gelegenheid hebben haar bouwkunst aan den dag te leggen en een huis gezin te vormen, begint ook in menig menschen- hoofd de gedachte aan een zomer uitstapje meer bepaalde vormen aan to nemen. Do onbestemde gedachte trekt zich samen tot een donkbeeld, waar uit na korten tijd een plan zal rypen, dat, in het gezin of don vriendenkring besproken, van allo kanten bezien, geamendeerd zonder politieke bijbedoelingen, reeds een voorloopig genot geeft aan allen die er zich mede bezighouden. Sommigen beweren dat de voorafgaande besprekingen, de voorsmaak, in den regel nog meer genoegen geven dan do zaak zelve, omdat de misères van het reizen, elk ding heeft, gelyk men weet, zijne schaduwzijde! dan achterwege blijven. Het aanbreken van de voorbereiding tot de reis- periode wordt het best waargenomen by do heeren boekhandelaars. De verzameling werken van beliot- tristischen of wetenschappelijken aard, welke hunne smaakvolle uitstallingen waarde geven, krimpt langzamerhand in, om plaats to maken voor Bae dekers, spoorboekjes, plattegronden en wandel- kaarten; bovendien wordt onze aandacht getrokken door dichterlijke reisbeschrijvingen, welke den lezer, zonder dat het van zijne hersenen bijzondere in spanning eischt, eene voorstelling doen krijgen van do schoonste gedeelten van ons nog niot go- heel e al „Vermolmd Euroop." De man, die ge woon is er alle jaren eens uit te breken, omdat zijne betrekking of zijne maatschappelijke positie hem dit niet slechts vergunt, maar het hem zelfs als eene soort van verplichting^oplegt, aarzelt langor met eene keuzo dan de minder gelukkige, v.ien het slechts enkele malen in zijn loven te leurt valt, eenige dagen achtereen volkomen vrij '0 zijn; bij den eerste komt het niet zelden voor dat zekere geblazeerdheid het genot vermindert, m or misschien meer sprake is van het volgen eener mode, dan van het voldoen aan een verlangen- Voor dozon is het niot kwaad de hedendaag- sche rejslitteratuur bijzondere opmerkzaamheid te schenken, opdat er van de animo, van de geestdrift der dichterlijke toeristen iets overga in zijn moei lijker te bevredigen gemoed! Gelukkig hij, die mot een tevreden hart, on met achterlating van alle zorgen, eenige dagen geheel en al „uit" kan zyn, hetzy met de leden van zijn gezin om zich hoen, hetzij in gezelschap van één, hoogstens twee vrienden, die met hem over eenstemmen in smaak en neigingen, ontvankelijk zijn voor do indrukken van het schoone, en met wie hij, vertrouwelijk en opgewekt, van gedachten kan wisselen over alles wat het oog aanschouwt. Indien gy iemand, met wion ge in de samenleving verkeert, nauwkeuriger wilt leeren kennen, ga dan eene week met hem op reis; öf ge zult aan het oind van dien tyd genoog van hem hebben, öf u vaster, misschien wel voor het ganscho leven, aan hem hechten. Voor het laatste is de kans na- tuurlyk verreweg het grootst, als men in de keuze niet al te onbesuisd is geweest. Het schijnt dat de mode, om in korten tijd groote afstandon te doorvliegen, niet moer zoo algemeen lieorscht als voor eltelijko jaren. Het reizen is zoo algemeen geworden, dat er geen verdienste meor in steekt, wanneer men zeggen kan veertien dagen te Venetië of te Konstantinopel doorgebracht te hebben; en, wil man zicli waarlijk onderscheiden, en by zyne terugkomst geloof doen hechten aan do verzekoring dat men genoeglijk is uitgeweest-, dan blijve men dicht by huis. Er is een tijd geweest, toon niemand gelooven wilde, dat ons eigen vader land zoo verrukkelijk mooi isen dat men, even over de grenzen gaande, alios kan bewonderen wat met grooto moeite en kosten en niet zonder allerlei verdrietelijkheden op hondorden uren gaans van hier te vinden is. Men komt langzamerhand tot de overtuiging, dat het genot van het reizen verhoogd wordt door beperking. Niet slechts wat don afstand aangaat, maar ook wat betreft de eischen, dio men stelt. Wat wij in den held van Jules Verne's Beis om de Wereld het moest bewonderen is dat hij zoo dood leuk, zonder andere bagage dan een wandelstokjo, zijn tocht aanvangtdo magazijnen van koffers, die we dik wijls medesleuren, en die ons eindelijk zoo gaan vervelen dat wy de tusschonkomst van een spoor- wegdief als eene weldaad des hemels zouden be schouwen, zijn in staat om iemand een afschrik van het reizen in te boezemen. Met dames reizen is het aangenaamste wat men hebben kan, onder éóne voorwaarde, dat zy hot maximum harer colli's op een laag cijfer houden. Eindelijk zij nog do aandacht, inzonderheid van onze jonge lezers, gericht op de aangenaamheden van oen reisje te voet. Wie dat genot eens hoeft gesmaakt, wil het ieder jaar opnieuw leeren kennon. Des morgens vroeg uitgerukt in niot to talrijk ge zelschap, en slechts met de alleronontbeerlykste voorwerpen belast; dan een uur of vior, vijf mis schien en liefst in twee tempo's, gemarcheerdop de warmste uren van don dag, tot twee uren in don namiddag, uitgerust en middelerwijl een een voudig maar krachtig tweede ontbijt gebruiktdaarna weer hoogstens vier uren geloopen met eene tus- schenpoos van minstons een uur en des avonds tijdig naar bed om den volgenden morgen weer te zes uren present te kunnen zyn, zietdaarhet programma dat zonder te groote inspanning gevolgd kan worden. Hoe eenvoudiger men daarbij leeft, vooral op het stuk van spijzen en dranken en rooken, hoe minder bezwarend de wandeling zal zijn. Het dagelyksch gebruik van een bad is daarby natuurlijk even sterk r.an te bevelen als nauwlet tende zorg voor een goed schoeisel en inachtneming van de hygiëne der voeten. Voor jongelieden, die in vacantietijden verpoozing zookon van studiën, is d9ze soort van sport bij zonder aan te raden. Natuurlijk is het niet noodig in de nabijheid der woonplaats te blyvenmen kan zich per spoortrein naar een of ander merkwaardig gedeelte van ons land verplaatsen, daar eenige dagen zyn hoofdkwartier vestigen, of wel er alleen hot uitgangspunt eener reeks vam uitstapjes van maken. De Fransche Academie van Wetenschappen te Parijs heeft dit jaar den prijs „Stanislas Julien" (voor het boste werk met betrekking tot China) toe gekend aan den Leidschen hoogleeraar dr. G. Schlegel, voor zijn Nederlandsch-Chineesch woordenboek. Do jury voor den nationalen schietwedstrijd, welke door de Leidsche Studentenvereeniging „Pro Patria" van 13 tot en met 16 Juni te 's-Hage zal worden gehouden, bestaat uit: jhr. W. A. Beelaeits Van Blokland, majoor-commandant van het corps kon. scherpschutters van 's-Hage; J. H. Weenink, kapitein der grenadiers; J. M. Obreen, 1steluitenant van hot 4de reg. inf., instructeur van „Pro Patria"; S. J. Van den Bergh, 1ste luitenant der artillerie- schutterij van 's-Hage, on jhr. A. Roel, president van „Pro Patria." Deze jury zal al dadelijk te beslissen hebben lioe er gehandold zal worden, indien bij hot gezamenlyk snelvuur één of meer schoten weigeren, of, ten gevolge van het onklaar worden van geweren, niet kunnen worden afgegeven. Hedenmiddag ontvingen wo per Engelsche mail do Indische bladen van 4 tot 6 Mei. Gedurende de vorige week zijn dagelijks in de St-edelyke Werkinrichting alhier opgenomen van 34 59 volwassen personen en van 6 12 kinderen. Te do Lier by Delft is beroepen ds. Ph. Peter te Sorooskorko op Walcheren. Naar men vernoemt, zal de militie luitenant F. Rotlio van het 3de reg. huzaren in de gelegen heid gesteld worden examen af te leggen, en zal hij, daaraan voldoende, tot gewoon officier worden, benoemd. De lsto luit. der huzaren A. P. J. Van Duuren, thans op non-activitoit, wordt, wegens ongeschikt heid voor den verderen dienst, op pensioen gesteld. De tydelijke officier van gez. 2de kl. by de zeemacht, dr. W. LI. LI. Lolimann, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gosteld. De adelborst lsto kl. De Waal, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomboot „Zilveren Kruis", wordt met den 14den dezer op non-activiteit gosteld. Te Borgen-op-Zoom worden ernstige pogingen in het werk gosteld tot verkrijging van oene tele foonverbinding met Antwerpen. Het plan gaat uit van eenige fabrikanten. (1) .v. Z.-1I) Do minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissiën, dio in 1887 belast zijn met het. afnemen van do examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Kampen op 27 Juni on te Breda op 4 Juli a. s. en volgende dagen. Dezelfde minister brengt tor algemeene kennis dat de eindexamens ven ;3 Eijksnormaalschool voor teekenonderwijs en van de Rijksschool voor kunst nijverheid, in het openbaar zullen plaats hebben in het Rijks-Musoumgebouw te Amsterdam, op 2,3 Juni a. s. en volgende dagen. Het stoomschip „P. Galand", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 10 Juni Lizard; da „Schiedam van Nieuw York naar Amsterdam, passeerde 10 Juni Lizard.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1