B TJIT EIV L. A. IVIX Frajikrlik. De „Gazette" heeft op rekening der „Franco" meegedeeld dat hot nieuwe ministerie de vraag heeft behandeld aangaande het uitstellen der inter nationale tentoonstelling te Parys tot het jaar 1890. Dit bericht is evenwel onjuist. Het kabinot-Rouvier heeft niet beraadslaagd over dit onderwerp en is integendeel vast besloten de tentoonstelling op den bepaalden datum te houden. Nu reeds is bepaald dat er to Parys, ter gele genheid van de tentoonstelling in 1889, een schaak- tornooi zal gehoudon worden onder patronaat van den heer Jules Gróvy, prosident der Republiek, die, geljjk bekend, een groot liefhebber Is van het schaakspel. De Kamer zet ongestoord de beraadslaging voort over het voorstel betreffende do leger-wet. Kolonel Plazanet gispte het voorstel omtrent eon driejarigen diensttijd. Naar zyno meening levert het geen voldoond aantal geoefende militairen op dat de kaders der reserve-troepen kan aanvullen. De heer Laisant (van de radicale linkerzijde) achtte goede kaders niet voldoende om een degelijk leger te vormen. Alle manschappen moeten ge oefend zijndaarom moet de algemeeno dienstplicht ingevoerd worden, een beginsel dat diepe wortels in het land geschoten heeft. De tegenwoordige wet, zeide hij, is niet slechts eene democratische wet, maar ook eene wet van gelijkheid, welke ons eon leger zal bezorgon, dat voor het vaderland en voor die wet strijden zal (toejuichingen der linker zijde). Markies Ferronnays achtte dat de uitdruk king het „democratische leger" twee woorden bevat, welke niet in overeenstemming zijn, want het leger bestaat niet uit gehoorzaamheid van een groot aantal aan een klein. Heden, Zaterdag, wordt de discussie voortgezet. Do afgevaardigde van Corsika, Emmanuel Arêne, hoeft geduelleerd met den directeur van do „Lanterne", Mayer, omdat deze had geschreven dat alle senatoren en afgevaardigden van Corsika be driegers waren. Mayor werd aan den voorarm en aan do rechterhand gewond. De aangekondigde verkooping van „legitimis- tische relieken" in het Hotel Drouot te Parijs, be staande in haar van Marie Antoinette, eon stukjo van het mot bloed bevlekte hemd van den hortog van Berry enz. heeft met moeite 115 fr. opgebracht. Volgens de „Lanterno" zijn al de officieren, behoorende tot den talrijken staf van generaal Boulangor, ontslagen, en wel door toedoen van genoraal Bruyóre, commandant op het Elysée, en generaal Saussier, militair gouverneur van Parijs. Uit Parijs wordt weder aan de Duitsche bladen bericht, dat de rogeering plan heeft de oude vier en een half percents rente in vier perconts te con- verteeren. Het stoffelijk overschot van den heer Thiers en zijne echtgenoote is op Père Lachaise uit het graf, waarin het voorloopig geplaatst werd, in tegen woordigheid van mej. Dosne in den kelder of krypt ondor het door deze laatste gestichte prachtige ge- donkteeken overgebracht. Duitsclilaud. Volgons de „Kölnischo Zeitung" is het reeds zoo goed als zeker, dat keizer Wilhelm weer eeno bij eenkomst zal hebben met czaar Alexander, en wel in September, onmiddellijk na de groote najaars. oefeningen van het Duitsche leger. De ontmoeting zal vermoedelijk plaats vinden te Dantzig of to Koningsbergen. De operatie, die dr. Mackenzie op den kroon prins heeft toegepast, bestond uit het verwijderen van twee stukjes der aangroeiing op de stem banden. Zy zal vermoedelijk nog eenige malen, om de 14 dagon, herhaald moeten worden. Do fabrikant Krupp te Essen, heeft den 5den dezer het eerste nummer eener courant uitgegeven, welke in zijne eigene drukkerij verschijnt. De „Reichsanzeiger" deelt mode dat de keizer, meermalen door pijnon in het onderlijf geplaagd, de laatste dagen bijna geheel in bed doorbracht. Daarbij vertoonde zich ook eene katharalo ontste king der oogleden. De afgevaardigde voor den Rijksdag, de heer Calance, ontving Donderdag bevel om Mühlhausen (Elzas) binnen 24 uren te verlaten. De directeur van het Leipziger Stadttheator, de heer Stagemann, zal in de weken tusschen 24 Juni en 10 Juli een volledigen cyclus van Wagners werken ten tooneele brengenRienzi, Fliegende Hollander, Tannhiiuser, Lohengrin, Meistersinger, Tristan und Isolde, en eindelijk de Nibelungen tetralogio. Niet alleen uit allerlei oorden van Duitsch- land, maar ook uit het buitenland zijn reeds bezoe kers aangemeld, die weten, hoe voortreffelijk de uitvoeringen van Wagners werken te Leipzig ple gen te zijn. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden hield de heer Boviani gisteren zijne interpellatie over de staat kunde der regeering tegenover het Vaticaan. De minister van justitie en eeredienst antwoordde dat geen handeling der regeering de interpellatie rechtvaardigt. De vroeger verkondigde denkbeelden over de betrekkingen tusschen Kerk en Staat heb ben geen verandering ondergaan. De regeering is tegen elke vervolging, en, met den grooten eerbied voor de gewetensvrijheid, voor de vrijheid van eeredienst bezield. De tegenwoordige Paus is zeker geen gewoon man; de tijd kan Staat en Kerk tot elkander brengen, maar de regeering zal geenerlei inbreuk maken op de rechten des lands. Italië kent slechts één opperhoofd, namelijk den koning. De heer Crispi, minister van binnenlandsclie zaken, verklaarde dat de denkbeelden van zijn ambtgenoot door het geheele Kabinet gedeeld worden. De re geering behoeft geen verzoening na te streven, daar zjj met niemand in oorlog verkeert, doch zij wil niet weten wat er in het Vaticaan omgaat. Bel)Sfi8, De regeering heeft eenige maanden geleden bij de Kamer een wetsontwerp tegen de openbare dron kenschap ingediend. De commissie der Kamer heeft, zooals uit een dezer dagon bekend geworden rap port blijkt, er belangrijke wijzigingen in gebracht. Zoo bedreigde het regeeringsontwerp straf tegen den herbergier, die sterken drank schonk aan een mijnwerker beneden 16 jaar; de commissie heeft er bijgevoegd: „indien hij zich niet onder het opzicht van een ander bevindt." Ook wil de commissie, dat aan iemand, die bij herhaling wegens dronkenschap wordt veroordeeld, het dragen van wapenen ge durende een jaar zal worden verboden. Het rapport constateert, dat in België na Beieren het moeste bier wordt gedronken240 liter per inwoner en per jaar. In het verbruik van alcoho lische dranken wordt België alleen door Rusland en Denemarken overtroffendaaraan wordt jaarlijks 450 millioon fr. besteed. In de drie jaren van 1870 tot 1872 bedroeg het alcohol verbruik per jaar 39,109,300 liter; van 1873 tot 1876 steeg hot op 49 millioon en in 1884 en 1885 op 64 millioen liter. De twee lichtingen, welke voor een tiental dagen buitengewoon onder de wapenen geroepen waren met het oog op de woelingen in de indus- triëele streken, keeren heden, Zaterdag, weder met onbepaald verlof naar hare haardsteden terug. Öroot-Brit«n»l8. Lord Salisbury verklaarde in de gisteren door het Hoogerhuis gehoudon zitting, dat de overeenkomst betreffende Egypte do volgende bepalingen bevat Engeland trekt zyno troepen binnen drie jaren terug zijn recht tot benoeming van officieren bjj het Egyp tische leger eindigt na verloop van vijfjaren. Enge land behoudt het recht troepen naar Egypte te zenden, in geval van binnen- of buitonlandscho onlusten. Geene andere natie is bevoegd troepen naar Egypte te zenden. De overeenkomst verliest hare geldigheid, indien zij niet door de mogend- hoden is geratificeerd. Nog werd door lord Salisbury medegedeeld dat ook de Porte het recht heeft troepen naar Egypte te zenden. "Wat het Suez-kanaal betreft, bestaat eenvoudig eene verbintenis, door lord Granville inder tijd aangegaan, houdende dat het kanaal voor allen en te allen tijde open is. In het Lagerhuis kondigde de heer Brookfield aan dat hij een voorstel zal indienen, waarvan do strekking is te verklaren dat, onder billijking van het vrijhandelsstelsel, de tijd voor Engeland is aan gebroken voor gewichtige hervormingen in de tegen woordige finantiëele politiek. De heer W. H. Smith diende daarop zijn Donder dag aangekondigd voorstel in, betreffende het wets ontwerp op de strafvordering in Ierland. (Sluiting van het debat.) Bij de verdrijving van pachters te Bodyke werd de zoon van John Cooney, die aan eene hart kwaal lijdt en sedert anderhalf jaar het bed niet kon verlaten, terwijl het regende weggedragen door de bres, welke de politie had moeten maken in zijns vaders woning. Het volk wierp met kalk en een agent werd zwaar aan het oog gewond. Aan O'Brien werd te Nieuw-York eenl scheidsmaal aangeboden door 150 Amerikaansl Ieren. Hjj kreeg 5000 pd. st. voor het Parn| fonds mede. De koningin van Rumeniê (Carmen Sy]| hoeft aan koningin Victoria bjj gelegenheid haar jubileum een rijk gebonden exemplaar geschenke gezonden van eene Rumeensche taling, door haar zelve bewerkt van hot verle; jaar verschenen dagboek van koningin Victoria Oostenr.-Hong.-Mounrclile. De koning van Denemarken is naar Kopenhal teruggekeerd zonder zijne dochter, de hertogin! Cumberland, gezien te hebben. Do geneesheej vonden dat minder raadzaam, maar schijnen tevreden te zyn over den toestand der hertog hoe langzaam deze ook vooruitgaat. In Hongarije is den 8sten dezer de 20j jaardag der kroning van keizer Frans Jozef gevit] Alle bladen, tot welke party ook behoorende, zen het geluk, dat het land ton deel is geval door de voortdurende versterking van „denvóórl jaren tusschen de dynastie en Hongary'e nieuw hechten band". Volgens de laatste berichten uit het oil stroomde gedeelte van Hongarije had men den spol wegdijk by Vasarhely en Mako versterkt en i ringdam by de vernielde sluis van Kistisza wei op te werpen, zoodat het gevaar voor de genoenj steden als geweken beschouwd werd, terizy nietil stortregens of felle wind het water nogmaals del wassen of in beweging komen. De schade eclil loopt over millioenen. Duizenden hectaren metf vruchtbaarste graanvelden zyn ondergeloopen, groot aantal hofsteden en arbeiderswoningen geheel vernield. Van de groote grondbezitters, do eersten zoudon zyn om de noodlydende king by te staan, zijn velen door de overstroom! zelf geruïneerd. Denemarken. In Denemarken zyn de meeningen verdeeld ol de gevolgen, welko hot Noord-Oostzeekanaal i hebben. Sommigen beweren dat de Deensche harl er niet veel door zal lyden, omdat do schepen slec| langzaam door het kanaal zullen kunnen gai zoodat des zomers vele kapiteins liever den om| door het Kattegat en Skagerak zullen maken. kooplieden duchten eene vermindering van het 1 delsverkeer in de haven van Kopenhagen, wj thans byna alle naar Zweden of de Russische havf bestemde schepen binnen vallen. Om met HambJ oenigermats te concurreeren, wordt reeds nu vcj gesteld Kopenhagen tot vrijhaven te verklaij zoodra het kanaal geroed is. Te Kopenhagen zal in Mei 1888 eene „Sd dinavische tentoonstelling van landbouw, nijverl| en kunst" gehouden worden ter herdenking de afschaffing der lyfeigenschap in Denemarl vóór 100 jaren. Voordat de Deensche regeer] daartoe besloot, wendde zy zich tot de Zweeds! om van deze te vernemen, of op medewerking! rekenen viel. Het antwoord was toestemmef maar nu heeft het Zweedsche Parlement geweigl de daarvoor uitgetrokken 50,000 kronen te bef ligen en ook de Zweedsche vereenigingen van 1 bouw en nyverheid toonen weinig lust tot dl neming. Er zal wel uit Zweden worden ingezond maar het „Scandinavische" karakter der tentc stelling zal toch wel op den achtergrond treil vooral indien Noorwegen Zwedens voorbeeld vc| LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabri\ WEEK van 29 Mei tot 4 Juni. Datum. Uur. Aantal. Gemiddelde El Standkaarseij 20 30 31 1 3 4 Mei. Juni 7.45 7.45 7.45 7.45 7.45 7.45 7.45 9.30 9.30 9.15 9.15 9.30 9.30 9.30 17.4 17.3 17.0 16.7 16.5 16.4 1C.5 334ste STAATSLOTERIJ. VIJFDE KLASSE. ZEVENTIENDE LIJST. Trekking van Zaterdag 11 Juni. No. 14205 f 100,000 en Premie 30,000. No. 1S60 I en Premie ƒ3000. No. 16906 f 100. Prijzen van f 70. 1551 30SS 3832 8416 9552 12082 13665 15520 'j •^37 3175 5525 8561 10262 12242 14231 18137 ij 2374 3576 6S42 S052 11063 '3507 14274 18580 21 2S65

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 10