raamsan jaBzosgzaasasgassBagw ■sa&sszw&s^^xiiszisssasKrs&i sing, tot de boedelscheiding mede te werken en tot betaling van de proceskosten. Omtrent het Woensdag-avond op den Holl. IJzeren-Spoorweg tusschen het station Veenenburg en de halte Hillegommerbeek, tegen over het landgoed „Rustenburg", plaats gehad heb bend treffend ongeluk, waarby de heer K. Overvoordo, van Hillegom, door éene van den kant van Rotterdamkomer.de machine werd aangereden, meldt men ons nader dat bp de naderende machine waar- schyniyk niet heeft hooren aankomen, daar juist ter plaatse een goederentrein van Amsterdam passeerde. Eén arm werd hem verbrijzeld en de val had een oogenblikkelyken dood ten gevolge. Naar het station Veenenburg gebracht, werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen, doch een der te Hillegom gevestigde doctoren kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd in den laten avond naar de woning van den ongelukkige vervoerd. Gaven d e h e e r e n V a n d e n B e r g h e n Dolman te 's-Hage by de illuminatie op 's Konings verjaardag op den Dennenweg eene buitengewoon groote verlichte rytuiglantaarn te aanschouwen, gisteravond vertoonden zy weer iets nieuws op dat ge bied. In de groote laan van het Haagsche Bosch reed nl. een hunner rytuigen op en neer, dat in plaats van kaarsen van electrische gloeilampjes in de lantaarns voorzien was, welke een schitterend licht ver spreidden en het rytuig reeds van verre deden opmerken. De voor deze verlichting bonoodigdo electriciteit wordt verkregen door een dubbel element, in een klein mahoniekastje gesloten, dat onder den bok van het rytuig geplaatst kan worden, terwyl de geleidingen door den hollen lantaarndrager worden aangebracht. De inrichting kan du3 met weinig kosten aan elk rytuig worden aangebracht. (Fad.) Nader bericht men ons uit Scheve- ningen dat de stuurman van de schuit, welke gister middag by hoog water zou zyn uitgevaren, zich op 't laatste oogenblik by den waterschout heeft vervoegd om mede te deelen, dat hy 't niet raad zaam achtte te vertrekken. De vrees bestond dat de overige visschers dit met geen goed oog zouden hebben aangezien, en ten einde alzoo alle mogelyke gebeurlykheden te voorkomen, is het schip niet afgevaren. Nadat de heer Rutten gisteren onderscheidene visschers en voorname reeders had gesproken, zou hedenochtend eene commissie uit de Kamer van Koophandel een officieel onderzoek instellen. Van de voornaamste reeders zullen, om gehoord te wor den, voor do commissie verschynen do stuurman en de oudste matroos. Bedoelde commissie bestaat uit de heeren leden van de Kamer van Koophandel C. Rutten, L. J. S. Van Kempen, H. Mulder, M. Parser en A. A. Knuyver. Overigens is te Scheveningen alles rustig. Nog twee garnalenbooten van Scheveningen oefen den de visschery uitdoch ten gevolge van de werkstaking der visschers waardoor geen vorsche visch ter markt komt hebben een paar roeibooten zich ook ingericht tot die visschery, en gezamenlyk brachten deze een 20 manden garnalen aan, die van ƒ1.75 tot 2.10 per mand bedongen. Eene Noordwyker schuit markte gisternamiddag aldaar ook haro versche visch en maakte daarvan 36. Men berekent dat het verlies wegens het niet visschen der Scheveningsche vloot nu reeds bedraagt ƒ12,000, wanneer elke schuit slechts 20 per etmaal aan visch vangt. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren de beide vrouwen uit Hillegom, die de vorige week terechtstonden wegens mishandeling van den echtgenoot van ééne van beiden, veroor deeld tot eene geldboete van 5 voor ieder, en eene ontrouwe 16-jarige dienstbode uit Jisp, die haro meesteres aan spoken wilde doen gelooven en haar vervolgens bestal, of liever de gelden, welke zy voor de ongenoode gasten moest neder- leggon, ten eigen bate aanwendde, tot eene ge vangenisstraf van één jaar. Ongeveer 1200 personen waren gis- teravond ter byeenkomst in het „Volkspark", te Amsterdam, gehouden naar aanleiding van het be richt dat gratie is geweigerd aan veroordeelden, wegons het Juli-oproer, die geen cassatie hadden aangeteekend, niettegenstaande vier anderen, die dit wel hadden gedam, zyn vrygesproken, één door den Hoogen Raad en drie door het Haagsche gerechtshof, waarheen de zaken waren verwezen. (Gelijk in ons vorig nommer is gemold, heeft mr. Hartogh, lid der Tweede Kamer, vergunning be komen daarover op oen nader te bepalen dag do Rogeering te interpelleeren.) De byeenkomst had plaats in twee der over dekte ruimten, in eene derde lag het adres ter teekening aan de Staten-Generaal, waarin amnestie voor de veroordeelden wordt verzocht, en dat veler handteekening verkreeg. Van de afdeeling Amster dam van den Sociaal-Democratischen Bond ging de vergadering uit. Het woord werd gevoerd door Croll, Van der Stadt, Fortuyn en Penning, die allen in verband met vroeger gevoerde processen de nu aanhangige zaak bespraken. Natuurlyk werden van hun stand punt de omstandigheden in het licht gesteld, ten einde als hunne meoning te doen uitkomen dat in zake rechtsbedoeling en gratio-verleening niet met ge- lyke maat wordt gemeton. De gewone socialistische uitingen omtrent de justitie waren schering en inslag der redevoeringen. Aan de Tweede Kamer werd een telegram ge-, zonden, waarin de „onmiddellyke invrybeidstelling der onschuldig veroordeelden" wordt gevraagd. De ruimten waren beplakt met toepasselyke opschriften, o. a.„verlost de onschuldiger, uit den kerker der klassenjustitie." De menigte ging in goede orde uiteen, nadat op het terrein het zoo genaamde vrijheidslied was aangeheven. (ff67.) Een tweehonderdtal werklieden, meerendeels smeden en ketelmakers derLandswerf te Amsterdam, zullen met 1 Juli worden bedankt en ongeveer vyftig anderen zullen met pensioen die inrichting verlaten. Gisteravond om over halftwaalf heeft er in een pand aan de Leuvenbrugsteeg te Rotterdam, bewoond door een manufacturier, brand plaats gehad, waardoor het geheele benedenhuis en een gedeelte van de 1ste verdieping geheel is uit gebrand. De brand werd het eerst ontdekt door een agent van politie en door de werking van drie handbrandspuiten spoedig gebluscht. De oorzaak is onbekend. (N. B. G.) Gisternacht omstreeks halftwee miste de boterkoopman L. te Charlois zyne vrouw, die reeds lydonde was aan vlagen van waanzin. Hy dacht alle voorzorgsmaatregelen genomen te hebben om zyne vrouw het verlaten der woning te beletten, doch het bleek hem reeds spoedig, dat de ongelukkige een zolderraam had weten te openen om zich daardoor op het dak te begeven. Van daar is zy in den boomgaard gestort en is ten slotte in Waaloord te water geraakt, waaruit dan ook des morgens te vyf uren haar lyk werd opgehaald. De ongelukkige had slechts den leeftyd van 35 jaar bereikt. Te Herwarden zyn de uiterwaarden langs de Waal (de Vogelzang en Koewaard), in woerwil van alle krachtsinspanning van 70 a 80 manschappen, ingeloopen. De hoogopgeworpen kis ting bezweek voor het steeds wassende water. Daardoor is veel hooigras, maar zijn vooral veel veldvruchten van den minderen man verloren gegaan. Uit Venendaal meldt men dat gisternacht ook de sluis voor den Maurikschen polder geen weer. stand aan de kwel heeft kunnen bieden en de polder is ondergezet. De Ryn bleef wassen. Te Herwynen is het lyk van een in verren staat van ontbinding verkeerenden, onbeken den man, gekleed in een zwart werkmanspak, uit de Waal opgevischt, en zonder verwyl op de alge- meene begraafplaats begraven. Te Maastricht is Woensdag-morgen om kwart over achten een lichte aardschok ge voeld. Ook in naburige gemeenten werd een gelyk verschynsel waargenomen. Uit Wyk-by-Duurstede wordt ge meld De kersenverpachtingen nemen zeer spoedig een aanvang en de oogst zal zeer tegenvallen. De boomen hebben wel prachtig in bloei gestaan, doch het weer was ongunstig. De nachtvorsten op het natte hout hebben veel schade gedaan, niet alleen aan de vrucht, maar ook aan het hout. Uit Deventer meldt men aan de „N. R. C.": In jaren waren de nuchtere-geitevelle- tjes, waarvan glacé-handschoenen gefabriceerd wor den, niet zoo goedkoop. Vroeger golden zy tot 80 cents, en dit jaar 10 cents per stuk. By de rechtbank te Vienne, in het Fransche departement Isère, is de zaak behandeld van zekeren geneesheer Grenouillet, die, verliefd geraakt op eene zyner patiënten, eene mevr. Chareton, deze eene menigte flesclijes met vergif, benevens gebruiksaanwyzing had doen toekomen, ten einde haren echtgenoot, zonder eenigen argwaan te wekken, uit den weg te ruimen. Deze laatste ontdekte het fraaie plan nog juist bytyds. Daar er evenwel nog geen begin van uitvoering had plaats gehad, kon de heer Grenouillet slechts vervolgd worden wegens ongeoorloofde aflevering van vergiftigdo stoffen. De rechtbank, de hoogste straf toepassende, heeft hem tot twee maanden gevangenisstraf en 300 fr. boete veroordeeld. Hy was tor terechtzitting niet ver schenen. Men telegrafeert uit Pagny dat vier jongelieden, Franschen, uit Elzas-Lotharingen ver bannen zyn, omdat zy zonder toestemming vertoefd hebben in verschillende lokaliteiten te Munster. Tot dusver is voor de slachtoffers van de ramp der Opéra Comique 700,000 fr. ont vangen. Een lid vaneenderaanzienlykste geslachten in Oostenryk, prins Alfred von Wrede, heeft zich te Perctholdsdorf bij Weenen neergezet als groenten- en vruchtenkweeker. Do prins, die alles verloren had, vond het beter eene goede zaak-te beginnen dan een slechtbezoldigd staatspostje te vragenmaar de aristocratie is natuur- lyk zeer ontstemd over deze „burgerlyke" afwyking. Do moordenaar Aloys Thiem, naar wien zoo lang gezocht is en die te Breslau een der politie-dienaars gedood heeft en twee anderen zwaar verwondde, toen hij wegens geringe overtredingen zou gevangengenomen worden, werd gisteren aldaar in den vroegen morgen gearresteerd. Wederom loste hy vier schoten en wondde een zyner geleiders. Een voormalig Fransch officier, Casalta genaamd, die, zonder van den prins kwaad te weten, te Livorno met een degenstok door de straten wandelde, is deswege tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De meeste arbeiders, die by de ont ploffing in de steenkolenmyn „Hibernia" te Gelsen- kirchen omkwamen, laten vrouwen en kinderen achter. Deze ongelukkigen staan nu te weenen by de plaats, waar het ongeluk geschiedde, een ongeluk, dat groote uitgebreidheid had, getuige de ver nielingen, welke in de mynschacht zyn aangericht. Niet alleen de werklieden, die in de afdeeling, waar het onheil plaats had, arbeidden, maar ook die der aangrenzende schachten hadden het hard te verant woorden; eenigen hunner z^Jh dan ook gestikt door den bedwelmenden rook. De lyken zyn in een doek gewikkeld en voorzien van de namen in de hallen der myn nedergelegd; enkelo lichamen werden gereinigd ton einde herkend te kunnen worden door de bloedverwanten. Morgen, Zaterdag, zal de teraardebestelling plaats vinden. Nog wordt gemeld dat sedert Pinksteren in de groeve de zoogenaamde Geiszlersche ventilator aanwezig is, een toestel om de schadelyke gassen zoo spoedig mogelijk te doen ontsnappen. BXJI'X'KpqijA.IV JX Frankrijk, De minister van buitenlandscho zaken heeft ter kennis gebracht van de buitenlandscho kabinetten, dat Frankryk de Engelsch-Egyptische conventie niet kan aannemen. Er bestaat echter reden om te onder zoeken of dez9 overeenkomst zou kunnen strekken tot den grondslag, hetzij van onderhandelingen, hetzij voor het houden eener conferentie. Geheel onjuist wordt nu weer het bericht ge noemd dat de minister van oorlog voornemens zou zyn het plan om eene proef te nemen met de mobi lisatie van het leger te laten varen. Die proefneming zal wél geschieden. BelgiS. Uit Brussel wordt aan 't „Hbl." gemeld dat er niets aan is van het bericht, dat het „Journal de Bru- xeiles" het aftreden van den minister Beernaert heeft aangekondigd. De „Indépendance" had dit verkeerdelyk opgemaakt uit eene zinsnede van ge noemd ministerieel orgaan. Even weinig geloof verdient het bericht van de „Indépendance" dat Defuisseaux zich weder in het dep. du Nord zou bevinden; die onruststoker zal zich daarvoor wel wachten, want hij loopt anders gevaar te worden uitgeleverd. Eindelijk is het onwaar, wat de „Réforme" bericht, als zou de Belgische regeering aan de gezanten te Brussel eene nota hebben overhandigd over de jongste onlusten. Groot-B rltanni De hoer "W. H. Smith heeft in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting aangekondigd dat hy heden zal voorstellen den dag te bepalen, waarop de artikelsgewyze behandeling van het ontwerp der Iersche strafvordering gesloten wordt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2