Feuilleton. N". 3373. Za,tczmélsi/g HJL 0X0.21I. A5. 1887. g iQeze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van -Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Jnni. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 meenden1.10. 1 Prince per post1.10. At.-onderlflTcè Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ten 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineM- seeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Morgen zal een aanvang gemaakt worden met een nieuw FEUILLETON, getiteldEene Kunste naarsloopbaan, schets van Mr. Clovis. Aan da universiteit alhier is mot goed gevolg afge legd hot propaedeutisch examen in de godgeleerdheid door de heeren J. D. De Lind Yan Wijngaarden, P. A. Klap, C. D. Sax Jr. en H. Yisscher; het aanvullings-examen in de dier- en delfstofkundo door dn heeren J. J. Schoevers en J. J. Hofman het candidaats-examon in de wis- en natuurkunde door den heer J. P. Kunnen; dat in de rechts wetenschap door de heeren J. C. Stoop, E. M. Driebeek, J. P. Amshoff, C. L. Van Harinxma thoe Slooten. J. Van Raalte, G. HJjmans en A. Sigmond; dat in de geneeskunde door den hoer E. W. Melchior. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Edam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brie ven enz. uiterlijk hedenavond om 10 uren be zorgd zijn. De Indische mail per stoomschip „Gwalior" wordt 11 dezer alhier verwacht. Blijkens de statistiek der gehoorton en der sterfte naar den leeftijd en de oorzakon van den dood in Nederland over de maand April, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners por jaar: te 's-Herl ogenbosch 34.3; Arnhem 23.2; Dordrecht 22; 's-Gravenhage 22Rotterdam 24.3Amsterdam 27.4; Utrecht 25.3Leeuwarden 21.9; Groningen 22.6; Maastricht 39; Haarlem 21.9; Leiden 26.9. Naar vernomen wordt, zullen tijdens de voe dingstentoonstelling te Amsterdam de volgende muziekcorpsen zich op het marktplein doen hooren de Orkest-vereeniging, directeur de heer Wede- meyer; de stafmuziek van het 3de regiment inf. te Bergen-op-Zoom, directeur de heer Boumanhet Paleis-orkest, directeur de heer Coenende stafmu ziek van het 4de regiment infanterie te Leiden, directeur de heer Mannde muziek der Rotterdam- sche schutterij, directeur de heer Blumentritt-, en de kapel van het regiment grenadiers en jagers, directeur de heer Völlmar. Ofschoon met het afgraven van de terp bij Stiens nog geen begin is gemaakt, zjjn reeds in den grond aan den voet dezer terreinsverhooging, onder leiding van den heer dr. W. J. K. Schoor te Leeuwarden, belangrijke opgravingen gedaan. Ter plaatse, waar vroeger de gracht moet hebben be staan, die rondom de terp was aangelegd, is op 1.50 M. beneden zomerpeil (ongeveer 1.08 M. be neden Amst. peil) onder do pottebakkersklei eeno ongeveer 1 dM. dikke laag mosselschelpen ontdekt. In deze zelfde kleilaag, mede in de voormalige gracht, zijn voorts nog gevonden een kop on eenige been deren van een voorwereldlijk rund, vermoedelijk de „Bos primigenius of priscus", benevens eenige sche dels van den turfhond of paalwormhond en van den bronshond. Een en ander is opgezonden naar het Rijks-Mu seum van Oudheden te Leiden. De geagreëerde klerk aan het postkantoor te Noordwijk, H. Addens, is, bij het dezer dagen ge houden examen van postambtenaren in den telegraaf dienst, geslaagd. De vier ontwerpen van wet, alle betreffende den bouw van een magazijn van geneesmiddelen, hebben bij het onderzoek in de afdeelingen dei- Tweede Kamer aanleiding gegeven tot de navolgende opmerkingen en beschouwingen: Hoezeer de onvoldoende inrichting en de ondoel matige ligging van het tegenwoordige magazijn van geneesmiddelen door de meeste leden niet werd ontkend en men zelfs wilde toegeven dat overbren ging van dat magazijn te eeniger tjjd naar Amster dam zich om verschillende redenen kon aanbevelen, rezen toch, tegen deze voordracht, enkele beden kingen, wier beantwoording of oplossing werd wen- scheljjk geacht. lo. Kon men zich niet wel een denkbeeld vormen wat sedert 1869 tot eeno verviervoudiging der be hoefte kan hebben aanleiding gegeven en werd ge vraagd of niet verdeeling van hot magazijn wen- schelijk kan zijn in dien zin, dat het departement van koloniën een eigen magazijn bekwam, waarvan de kosten, zoowel van bouw als van beheer, op de Indische begrooting werden uitgetrokken; 2o. merkten meerdore leden op dat de bezwaren tegen het tegenwoordige magazijn niet op eenmaal zijn ontstaan, en sinds jaren bekend waren. Gaarne zou men van den minister vernemen, waar tor plaatse te Amsterdam het terrein gelegen is, waarop men voornemens is hot nieuwe magazijn te bouwon, terwijl bovendien werd gevraagd, wat de Regeering voornemens is met het eventueel te ontruimen magazijn te doen en of de gebouwen niet te benutten zouden zijn voor de over de ver schillende deelon der residentie verspreide adminis- tratiën van het departement van oorlog. Bjj de bespreking van eenige begrootings- wjjzigingen voor het departement van waterstaat in de afdeelingen der Tweede Kamer, werd in ééne sectie do aandacht gevestigd op den onlangs inge- voerden postpakkettendienst naar Nedorlandsch- Indië. Volgens sommiger oordeel had deze tak van dienst voorloopig zonder bezwaar aan de particuliere krachten, welke tot nog toe daarin voorzagen, kunnen ovorgelaton worden, vooral nu uitsluitend de vier hoofdplaatsen onzer Oost-Indische bezittingen door de Rjjkspakketpost gebaat worden. Gistornamiddag te 3 uren had op het stad huis te 's-Hage door den burgemeester, mr. J. G. Patijn, oere-voorzitter, de installatie plaats van de foestoommissie voor de te houden partieele uitvoe ring van het Nederl. gymnastiekverbond, bij ge legenheid van het 25-jarig bestaan der scherm en turnvereeniging ,,'s-Gravenhage." Tot voorzitter dier commissie werd gekozen jhr. W. A. Beelaerts Van Blokland en tot secre taris jhr. mr. W. Th. Gevers Dejjnoot. Van verschillende plaatsen hebben reeds een aantal vereenigingen hare medowerking toegezegd, zoodat deze uitvoering een schitterend succes belooft. Men meldt uit 's-GravenhageIn tegenspraak met de bewering van een Parjjschen correspondent der „Daily News" (zie ons vorig nommer), melden heden ontvangen berichten uit Wildungen, dat Z. M. de Koning volkomen welvarend is. Naar het „Hbl." verneemt, is de portefeuille van waterstaat, handel en njjverheid aangeboden aan een oud-lid der Tweede Kamer, thans nog een der oudste leden van de Provinciale Staten en industriëel, die door zijne eigenaardige positie tus- schen de partyen de aangewezen man was om in dit ministerie zitting te nemen. Bedoelde heer heeft evenwel bedankt. Men meldt uit Rotterdam, dd. 9 JuniB. en "Ws. waren in de zitting van den gemeenteraad van heden niet gelukkig. Twee hunner voorstellen zagen zy' verworpen. Het eerste, dat gold om aan de commissie voor de kinderspeeltuinen een stuk grond aan den hoek van den Diergaardesingel kosteloos in gebruik af te staan tot oprichting van een tweeden kinderspeeltuin in het westelyk deel der stad, werd verworpen met 19 tegen 14 stemmen, en daarna ook, na een warm debat, met 16 tegen 15 stemmen, het voorstel om in beginsel te besluiten, het gas der gemeente-gasfabrieken van gemeentewege te doen controleeren, onafhankelijk van de directie. Tot hoofd eener lagero school werd benoemd d» heer Knip aldaar, terwyl tot tydeiyk leeraaraan het Gymnasium werd benoomd dr. A. Beets. Door den minister van oorlog is bepaald dat de detachementen infanterie, die sedert de onlusten van verleden jaar ter versterking van het garnizoen te Amsterdam verblijf hielden, den 16den dezer naar hunne corpsen zullen terugkeeren, zoodat het Passantenhuis aan do Lauriergracht dan weder door de militairen ontruimd wordt. Bjj koninkiyk besluit zijn benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw: tot ridder groot kruis do minister van Staat A. H. A. Maybacb, minister van openbare werken van Pruisen; tot commandeur de heeren L. Brefeld, directeur, wer- keiyke geheim- en opporregooringsraad aan het departement van oponbare werken te Berlijn, en G. F. O. Hellwig, directeur, werkelyke geheim- en regeeringsraad aan het departement van buiten- landsche zaken te Beriyntot ridder de hoeren J. J. C. G. Hoeter, geheim regeeringsraad aan het departement van openbare werken te Beriyn, en R. H. G. O. Pritsch, gezantschapsraad en rapporteur aan het departement van buitenl. zaken te Beriyn. Tot directeur van het Schoolmuseum te Am sterdam is tegen 1 November a. s. benoemd de heer G. B. Lalleman, hoofd der oponbare school te Moordrecht. De gemeenteraad te Veur heeft de jaarwedde van den 2den onderwijzer aan de openbare school aldaar met 200 verlaagd, zoodat deze in plaats van ƒ650 thans ƒ450 bedraagt. Hot stoomschip „Limburg", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 8 Juni van Port-Said; de „P. Galand", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 9 Juni Dover; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 9 Juni; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, is 9 Juni te Port-Said aangekomen. Z. M. heeft den heer I. G. Ten Noever de Brauw, arts, benoemd tot officier van gez. 2de kl. by de zeemacht; eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van reserve-officier van gez. 2de kl. by de landmachtden heer W. J. Voorthuysen, arts te Baarn, en zulks in verband met de omstan digheid dat hy zich niet heeft aangemeld om voor eene herbenoeming in genoemde betrekking in aan merking te komenen op hunne aanvragen de heeren P. W. Mari en F. L. Arentz, artsen, respectieveiyk te Haastrecht en te Nieuwer-Amstolmet wy- ziging in zooverre van het besluit van 24 April 1887 bepaald, dat het daarby aan den kapitein H. J. Opscholtens, van het 3de reg. inf., toegelegd pensioen geacht moet worden te zyn verleend krachtens art. 42, sub 2 c, der wet van 28 Au gustus 18-51, tot een bedrag van ƒ1560 'sjaars. Gemengd Nieuw* De arrondissements-rechtbank ta 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak van t. B. tegen de erven S., waarin wij onlangs de pleidooien mededeelden. Overeenkomstig de conclusie van het O. M., ver- eenigde de rechtbank zich geheel met het stelsel van de gedaagden, voor wien gepleit was door mr. F. Was, advocaat te Leiden. De rechtbank besliste, dat de vordering van den boedel tegen een der erfgenamen volkomen bewezen was en dat dit bewys ook gold tegen den schuld- eischer, die, in de plaats van dien erfgenaam, vol gens art. 1107 B. W., do door dezen verworpen nalatenschap had aanvaard. Op die gronden werd de eischer, de heer t. B., voor wien was gepleit door mrs. D. S. VanEmden en F. J. Munzebrock, advocaten te 's-Gravenhage, veroordeeld om, met inachtneming van die beslis-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1