den in beweging zjnden trein sprong. Nadat de trein had gestopt, werd de vluchteling door zijne geleiders nagezet en gegrepen, en, van boeien voor zien, verder meegevoerd. Daar intusschon de trein den afloop van don wedstrijd niet kon afwachten, reed deze door, zoodat de agenten een rjtuig requi- reerden, om den onwilligen passagier ter be stemder plaatse te brengen. Pij moet te Arnhem terechtstaan. Op eene bovenkamer in eon perceel in de Jonkerstraat te Amsterdam ontstond een hevige twist tusschen twee personen. Het gevolg was dat de een den ander met eene by 1 eene wonde aan het hoofd toebracht, waardoor opneming van den gekwetste in het Gasthuis noodig was. De Berlijnsche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: Zondag.is de groote inter nationale vélocipède-wedstrijd begonnen, waarin de student Kiderlen, uit Delft, den prjs en den titel van „Europoesch meester op den driewieler" had te handhaven. Verscheidene weddingschappen waren er aangegaan. Velen achtten zijne zegepraal ver zekerd, te meer nu hj Zondag, bij don wedstrijd om hot Europeesche meesterschap op den twee- wieler, den eersten pry's bohaaldo. De baan van 10,000 meter lengte heeft hij in 23 minuten af gelegd. En workelijk behaalde Kiderlen gisteren ook by den wedstrijd met den driewieler op 5400 meter de overwinning, in 10 minuten. De prijs bestaat uit 500 mark, eene gouden medaille en don mees- terschapstitel van Europa. Daarop volgde een wedloopen van 30 kilometer, dat mede door Kiderlen in 59 minuten met glans gewonnen werd. De eereprijs bestaat uit eene gou den medaille, waard 100 mark, en eene groote zilveren. Den overwinnaar werden vele ovaties ge bracht. De voormalige predikant W. J. B. uit Arnhom, die, zooals in een vorig nommer medege deeld is, verdacht wordt te Arnhem bij een vriend, wien hij een bezoek bracht, een gouden horloge, ketting en medaillon ontvreemd te hebben, is te Almeloo aangehouden, in verzekerdo bewaring ge nomen en naar Arnhem overgebracht. Naar het „Groninger Weekblad" verneemt, worden er door bestuurders van verschil lende vereenigingen plannen beraamd om binnen kort uitvoering te geven aan eene groote demon stratie te Amsterdam en wel met het volgende tweeledig doel: lo. Bestrijding der Regeeringsvoorstellen aan gaande het kiesrecht en vragen om algemeen kies recht. 2o. Invrijheidstelling van den heer F. Domela Nieuwenhuis. De Maas isindelaatstedriedagen aanmorkelyk gewassen. De sluizen zijn reeds ge sloten; de uiterwaarden, alsmede de omliggende lage landen in Limburg en Brabant zijn overstroomd, waardoor groote schade is toegebracht. Eene onbekende stoomboot is heden gostrand in het Oostgat van Terschelling. Drie sleep- booten en schuiten zjn in de nabijheid. Te Heusden wilden zich gisteren vier jongens, van 14 tot 16 jaren oud, in de Maas met zwemmen vermaken. Een hunner waagde zich te ver, en verdween in de diepte. Eonige oogen- blikken later heeft men zjn Ijk opgehaald. In eene der werkplaatsen van het laboratorium te Kieff werd door het springen van eene bom 1 soldaat gedood, terwijl 2 anderen zwaar werden gewond. Bij de paniek in de kathedraal van Chihuahua werden 2 vrouwen en 3 kinderen gedood, 30 vrouwen en kinderen zwaar en velen licht gewond. Eene depeclie uit Bilbao meldt dat er eene ontploffing plaats gehad heeft in eene dyna- miet fabriek te Galbaccano. Eén werkman werd daardoor gedood en een ander ernstig gekwetst. Een kindermoord, welke, door de wjjze waarop hij gepleegd is, dubbel afgryzen inboezemt, is te Vecquemont (Luxemburg) ontdekt. Eene vrouw verstikte haar zeer jong kind onder haar hoofdkus sen, kapte het lykje het hoofd af op een kapblok, sneed het lichaam in stukken, gaf het vleesch aan de varkens, verbrandde de beenderen en begroef het overige in haar tuin. Gelukkig werd het monster weldra gearresteerd. Een vreeseljke moordis 1.1. V r j d a g nabij Pressbaum in Oostenrijk gepleegd. Des morgens kwam aldaar in een winkel eene net gekleede jonge vrouw en kocht eenige liters petroleum, die zij in den wagen, welke haar vervoerde, bewaarde. Zij begaf zich vervolgens naar een bosch, dat niet ver van de stad gelegen is, en zond het rijtuig weg. Kort daarna hoorden do boeren, die in de nabijheid waren, hartverscheurende kreten. Zij begaven zich naar de plek, van waar zy die kreten vernamen, en vonden het lichaam van de jonge vrouw geheel verbrand, torwjl verscheideno flesschen leeg naast haar lagen. Do jonge vrouw had hare kleederen met petroleum doorweekt en ze vervolgens aange stoken. KOLONIËN. BATAVIA, 1-3 Mei. Van een ooggetuige aan den wal wordt aan de „Soerab. Courant" het volgende medegedeeld: Het was Zondag-morgen eene geduchte drukte op Sembilangan, daar de compagnieën barisan van Atjeh dien dag zouden debarkeeren. De aan berri- berri lydende soldaten voeren met eene prauw door naar Bangkalan; de anderen, en dat waren er nog veel meer dan men gedacht had, stapten te Sem bilangan aan wal. Daar waren hot bataljon, alle officieren en een stoet van Europeesche en inland- sche ambtenaren en Chineezen vereenigd. De Pan- gerans en tal van adelljken waren present. Toen de boot ankerde, vielen een paar saluutschoten. Iedere tambangan, die van boord kwam, werd met een krachtig „"Wilhelmus" begroet, die van de officieren met luide hoezees. De adsistent-resident, regent en luit.-kolonel der barisan heetten in hunne toespraken de troepen harteljk welkom. Kapitein Doerachman, pas van Atjeh aangekomen, ant woordde in geestdriftvolle taal en was bereid, dadeljk weer uit te rukken, al heerschte in het vjandige land de fatale berri-berri. Over een paar dagen wordt den officieren in de „Ajo Masok" een groot welkomstfeest aangeboden. De geldelijke bjdragen voor dat feest vloeiden den adsistent-resident in zoo ruime mate toe, dat, zoo- dra de zieken van Padang hersteld zullen zyn teruggekeerd, ook aan het geheele bataljon in de Pontjoniti van de regentwoning een monster-sla- mettan zal worden aangeboden. De geest onder de teruggekeerden is in één woord uitmuntend. De gezonde soldaten waren den morgen na hunne aankomst in de kazerne allen op het appèl. De officieren zyn één en al lof over de uitste kende behandeling aan boord, m. a. w. over de onvermoeide zorgen, welke de officier van gezond heid, dr. Van Djk, den manschappen heeft gewijd. IBÜITENLAND. Frankrijk. De afgevaardigden Boysset, Guyot, Pichon, Royer, Simyan en Jouvencel, die meerendeels tot de con- cordaats-commissie behooren, zullen bij de Kamer van Afgevaardigden een wetsontwerp indienen, dat scheiding van Kerk en Staat beoogt. De „Agence Havas" deelt mede dat de interna tionale tentoonstelling voor landbouw en voedings middelen, welke te Amsterdam onder bescherming der Nederlandsche regeering zal worden gehouden, weldra zal worden geopend. Gehoor gevend aan de uitnoodiging, uit Nederland ontvangen, verzoekt de Fransche minister van koophandel en njverheid allen kooplieden en fabrikanten hun ondersteuning daarbij te verleenen. Tot bevordering van dit doel heeft zich to Parjs eene commissie gevormd van acht aanzienlyke fabrikanten en handelaars, onder voorzitterschap van den heer Charles Prevet, lid der Kamer. Duitsclilaud. De Borl jnsche correspondent van het „Hbl." seint Officiéél wordt gemeld dat, na het overbrengen van het Duitsch consulaat-generaal voor Nederland van Rotterdam naar Amstordam, te Rotterdam oen nieuw Duitsch consulaat is opgericht, dat voorloopig door den vice-consul, den heer Von Herff; zal bestuurd worden. De „Reichsanzeiger" deelt mede dat de keizer op de reis naar Kiel eene verkoudheid heeft opge daan, die wel niet van ernstigen aard is, maar hem toch noodzaakt de kamer te houden. De verkoudheid is zóó onbeduidend, dat Zijne Majesteit de loopende zaken kan afdoen en bezoeken ontvangt. De uit Londen weder te Berljn aangekomen specialiteit voor keelziekten, dr. Mackenzie, onder zocht gisteren nogmaals den kroonprins en vond daarbij zjne eerste, gunstige diagnose bevestigd: namelijk dat de ziekte geen kanker of ander kwaad aardig karakter ontwikkelt. Waarschijnljk zal de kroonprins, ten einde vorder door Mackenzie be handeld te worden, zich met zyne beide Duitsche artsen Wegner en Gerhard later naar Londen en naar het eiland Wight begeven. Zwitserland. De Zwitsersche regeering hoeft den koetsier, die den Italiaanschen afgevaardigde Sbarbaro, met opzet of by ongeluk, over de grenzen reed, waar hy in hechtenis genomen werd, doen arresteeren. De Bondsraad zal een onderzoek doen instellen en, als daartoe termen bestaan, op de uitlevering van Sbar baro aandringen. Volgens nadere berichten echter verschijnt de zonderlinge arrestatie van den vroegeren Italiaan schen afgevaardigde plotseling in een geheel nieuw licht. Op 13 Mei ontving de inspecteur van politie te Chiasso eene briefkaart van den heer Sbarbaro, waarop te lezen stond„Ik heb de eer u mede te deolen, dat ik my morgen, 14 Mei, des morgens vroeg, in uw bureau als gevangene ter uwer be schikking zal stellen. Ik verzoek u inmiddels, de koninklijke regeering hiervan in kennis te stellen." De inspecteur wachtte den ganschen dag en den volgenden nacht, maar Sbarbaro kwam niet. Toen deze later onder de bekende omstandigheden werd gearresteerd, vroeg hem de inspecteur, waarom hy op 14 Mei niet was gekomen. Sbarbaro antwoordde „Ja, dat was wol myn plan, maar in den nacht hob ik my weer bedacht." En toen men hem vroeg, of hy nu vrijwillig kwam, zwoeg hy. Het schijnt in de bovenverdieping van den heer Sbarbaro niet recht pluis te zijn. Oroot-ïïrita&ai& By do artikelsgewjze behandeling in het Lager huis der begrooting voor het burgerijk beheer heeft de heer Cecil Raikes, postmeester-generaal, de spoe dige wederinvoering van een monsterpakketpost in Engeland aangekondigd. Na een kort debat werden, zonder stemming, by tweede lezing de begrooting van ontvangsten en de wet op de staatsschuld aangenomen. In de militaire kringen te Cairo is men alge meen van gevoelen, dat binnen eenige dagen be velen zullen ontvangen worden voor eene groote vermindering in de getalsterkte van het Engelsche bezettingsleger. Te Bodyke (Ierland), waar de pachters wer den verjaagd, wierp het volk de deurwaarders en politie met kokend water en flesschen. Met groote moeite werd de rust hersteld. De „Daily News" meldt uit Konstantinopel dat de Engelsche consul te Van, tusschen Mossoel en Van, door roovers is uitgeplunderd. Bulgarije. Volgens te Weenon ontvangen berichten uit Bulgarje, welke echter slechts onder voorbehoud worden medegedeeld, is de regent Zvikoff te Sis- towa in hechtenis genomen. Als reden tot dezen maatregel wordt opgegeven dat Zvikoff het oneens was met zyne ambtgenooten, en deze laatsten daarop bevel hadden gegeven hem in het oog te houden. Een brief, geteekend door bijna 4000 Bulgaren, is aan Prins Alexander van Battenberg te Jugen- heim gezonden. Daarin wordt zijn bewind en vooral zyne vijandige politiek jegens Rusland scherp ge gispt; de onderteekenaars verklaren, dat, als de Vorst van plan mocht zyn terug te keeren, hy op hunn'e oppositie kan rekenen. Amerika. Het proces tegen den heer Jacob Sharp, beschul digd van omkooping van eenige Nieuw-Yorksche gemeenteraadsleden, in zake de concessie aan de Broadway-trainweg, heeft reeds eenige weken ge duurd, maar men heeft nog geen jury kunnen sa menstellen tot beoordeeling der zaak, niettegen staande reeds eene Ijst van 1500 personen is onderhanden geweest. Er worden weder pogin gen tot omkooping ten laste gelegd, die het hof moot onderzoeken. Men zegt dat Sharp's vrien den 25,000 doll, hebben aangeboden aan verscheidene personen, die tot juryleden waren benoemd, maar later werden afgewezen. Door te vroege ontploffing bij het doen sprin gen van rotsen nabj Tyrone, Pennsylvanië, zjn gis teren negen man gedood door de vallende rotsblok ken. Een man werd hoog in de lucht geslingerd en kwam in kleine stukken omlaag. Er is sprake van den bouw van eene groote Protestantsche kerk te Nieuw-York, welke 6,000,000 dollars zou kosten.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2