tQezs Qonrant wordt dagelijks, roet uitzondering van ion- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Juni. PRIJS DEZER COURANT: Toar Leiden per S maanden1.10. I Prance per poet1.40. Afconderljjka Kommen0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/ 0.174. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het inoee- eeeren buiten de stad vrordt f 0.10 berekend. In do maand Mei zün binnen deze gomeonte geboren 145 kinderen, als: 78 zoons en 67 doch ters, waaronder zijn begrepen 5 tweelinggeboorten overleden 100 personen (van welke 7 olders woon achtig), als: 18 mannen, 20 vrouwen, 27 zoons en 35. dochters; daarenboven als levenloos aange geven 4gehuwd 54 paren. De off. van gezondheid 2de kl. D. II. Zee huizen, chef van het militair hospitaal te Naarden, wordt den loden Juni a. s. overgeplaatst bij het 4de bat. 4de reg. inf. te Leiden. Yolgens het „Vad." heeft Leiden veel kans om in aanmerking te komen als plaats voor de volgende algemeene vergadering der Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brie ven enz. uiterlijk "Woensdag-morgen om 7.56 be zorgd z'jn. De Indischo mail, per stoomschip „Gwalior", wordt 11 dezer alhier verwacht. De beslissing over art. 194 der Grondwet is eindelijk, althans bg eerste lezing, gevallen. Gelijk we reods meldden nam, met 43 tegen 40 stemmen, de Tweedo Kamer het voorstel van dr. Schaepman aan, na dat gewgzigd te hebben overeenkomstig het amendement van den heer Vos de Wael. Art. 194 heeft nu dezen vorm gekregen „Het geven van onderwjjs is vrg. „Het onderwijs is een voorwerp van aanhoudende zorg der Regeering. „Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijkheid worden door de wet geregeld. „De Koning doet van den staat der hooge-, mid delbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven." Naar men verneemt, is de commissie, belast met het onderzoek naar de mogelijkheid van den aanleg van eene haven te Scheveningen, daarmede in zoover gereed, dat de verschillende afdeelingen hare taak hebben volbracht, zoodat de secretaris zich thans bezig houdt met het opmaken van het eind-rapport. Is men wel ingelicht, dan zou het onderzoek geleerd hebben dat aanleg van zulk eene haven voor particuliere rekening hoogst bezwaarlijk is, daar zelfs zonder de kosten voor de defensie-werken en de renten van het kapitaal, de uitgaven de inkomsten verre zouden overtreffen. Zoodra het rapport gereed zal zijn, zal de com missie worden bijeengeroepen om de conclusion vast te stellen en tot eene beslissing te komen, of op andere wijze de zaak tot stand te brengen. De off. van gezondheid 2de kl. J. Nord, van het 4do bat. 4de reg. inf. en gedetacheerd bij het militair hospitaal te Delft, wordt op 15 Juni a. s. overgeplaatst bij het 4de bat. 7de reg. inf., doch blijft bij gemeld hospitaal gedetacheerd. Het bericht van de „Amst. Crt." dat onder de sollicitanten naar de betrekking van kapelmeester bij het 7do regiment infanterie ook behoort de heer Ch. Krien luitenant-kapelmeester der schutterij te 's-Bosch, is eveneens ongegrond. Te Utrecht is geslaagd bjj het eerste natuur kundig examen de heer E. C. Lorentz. Aan dr. H. C. Michaels is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als conrector aan het gym nasium te Zutfen, onder toekenning van eenojaar- Igksche gratificatie, groot 1000. Bij het zilveren jubilé an den heer H. A. Meyroos te Arnhem als muziekdirecteur, werd den jubilaris eene aubade gebracht door het muziekcorps der schuttorij en de stafmuziek van het 8ste reg. inf. mej. Starck had voor deze gelegenheid een feestlied gedicht, dat door den heer Costor op muziek was gebracht; des avonds werd in „Musis Sacrum" Meyroos', „Alcmaria Victrix" uitgevoerd. Den jubi laris werden een zilveren lauwerkrans, een album met de namen der schenkers en een bloemkorf aangeboden. De hoogleeraar dr. G. Van Overbeek de Meyer te Utrecht is benoemd tot „membre correspondant étranger" van de Belgische „Académie royale de médicine." Z. K. H. Hamid-Bey, broeder van den sultan van Turkije, is uit Konstantinopel in de residentie aangekomen en heeft zgn intrek genomen in het Hotel „De Ouden Doelen". Met leedwezen vernemen wg dat de toestand van den heer Willem Van Zuylen, die, zooals bereids gemeld werd, te Carlsbad eene kuur ondergaat, dermate is verergerd, dat de overkomst zgner familie wenschelgk is geacht. Het gerucht, dat gistermiddag door de stad liep, dat de heer Willem Van Zuylen reeds ovorleden zou zgn, kunnen wg met zekerheid tegenspreken. (E. N.) De Russische consul te Amsterdam, graaf Kosküll, wordt naar Leipzig verplaatst. Het stoomschip „W. A. Scholten", van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 6 Juni Lizard; de „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, ver trok 4 Juni van Marseille; de „Utrecht", van Rot terdam naar Java, arriveerde 6 Juni te Southamp ton; de „Prins Alexander", van Batavia naar Am sterdam, passeerde Gibraltar 6 Juni. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats Roor- dahuizum, gemeente Idaarderadeel, D. Burgij, can- didaat-notaris te Sneek; benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervangerin het kanton Zwolle, mr. F. W. Van Riemsdgk, advocaat en procureur te Zwolle; in het kanton Kampen, mr. F. O. Van der Dussen, advocaat en procureur te Kampen; aan den eersten luit. F. W. baron Van Randwijck, van het 3de regiment huzaren, op zgn verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den reserve-offic. van gez. 2de kl. dr. J. C. Bolle, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zgne tegenwoordige betrekking tot de landmacht; den goneraal-majoor J. H. Kromhout, inspecteur der genie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur 1ste klasse der Danebrogsorde, hem geschonken door Z. M. den koning van Denemar ken; den majoor der inf. van de landmacht in West-Indië J. W. O. Van Dijck eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten aan Z. M. en aan den lande bewezen, en zulks met toekenning van den titulairen rang van luit.-kol. en van pensioen; bevorderd bg de landmacht in West-Indiö tot majoor der inf., commandant der troepen en van het gar nizoen te Suriname, den kapt. der inf. A. Boomgaart, van het garnizoen op Curasao, en tot kapitein den eersten luit. der inf. D. Charlouis, thans met verlof in Nederland. Gemengd Nieuw* Men sehrgft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 6 Juni: Er zgn hier weer oenige schuiten aangekomen, met besommingen van 24 tot 123 in 5 dagen. Er werd besteed voor tarbot 2.50 a ƒ6.50, tong ƒ0.15 a ƒ0.40 en levende bunschol ƒ0.30 a ƒ0.50 per stuk; binnenlekschol 3 a ƒ4, droogscharren 5.50 a ƒ7 en garnalen ƒ1.50 a ƒ2.25 per mand. Een 10 tal schuiten zgnmetdekantvisscherg geëin digd om zich voor do haringvangst gereed te maken. Vyftig schuiten zyn weder op de visscherg uitgegaan. Nader deelt men mede dat het ge schil tusschen de Scheveningsche visschers cn hunne reeders hierop nederkomtDe schuiten moeten schoongemaakt en opgetuigd worden om ter haring- visscherg te gaan. De visschers beweren dat de schrobnetvisscherg zeer slecht is geweest en zg niet veertien dagen kunnen arbeiden zonder loon, wat 't geval is wanneer ze zouden moeten missen de som van ƒ100, welke per schuit voor 't graaien, tot dusver werd betaald en waarvan zij na afloop van de vaart 33 aan de reeders teruggaven. De reeders beschouwen dit graaigeld als een misbruik, vroeger ingeslopen wegens bostaande wan verhoudingen bg het aannemen van volk. De vis schers werken met de reeders in deelgenootschap en ontvangen 1/3 van de besomming. De reeders moenen dat het geen zin heeft, afzonderiyk loon te betalen voor werkzaamheden, die in verband staan tot het uitoefenen van een bedrgf voor gemeen- schappelgke rekening. De visschers waren op deze verandering voorbe reid en hadden haar ingewilligd. Thans zgn zij eene algemeene werkstaking be gonnen en willen haar ook uitstrekken tot die schui ten, welke nog do schrobnetvisscherg uitoefenen, hoezeer dit niet lang meer kan duren, daar de haringvisscherij voor de deur staat. Naar men wil, zyn 't vooral de Scheveningsche vrouwen, die eene belangrijke rol in deze werk staking spelen. Ter aanvulling van het bericht dat reeds Zaterdag avond ongunstige voorteekenen bij het inslaan van brood zouden opgemerkt zyn, verneomt men nader dat algemeen besloten was geen brood meer te koopen bg een bakker, die gewoonlgk leverde, omdat hy reeder is. Door Katwgker karren werden gis teren te Scheveningen 20 manden garnalen aange bracht, terwijl de booten 4 tot 6 manden hadden. Deze brachten in publieken afslag 21/, to^2s/t per mand op. Het openingsfeest van het Kurhaus te Scheveningen zal in plaats van den 15den Juni den 18den Juni gehouden worden. In het voormalige Delftshaven heeft een treurig ongeval plaats gehad. Schipper "W. K. Schellaars, die den sluisknechts aan de Ruige- plaatsluis bg het opendraaien der deuren de be hulpzame hand wilde bieden, werd zoodanig door don slinger getroffen, dat lig reeds eenige uren later aan de gevolgen overleed. De ongelukkige laat eene weduwe met acht kinderen achter. Op den 23sten dezer zal te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) do gewone jaarlgksche wolmarkt worden gehouden. Het 3-jarig dochtertje van D. Hen- nink, Veldweg by Aalsmeer, is in eene sloot geraakt en verdronken. Om voor bezoekers dor tentoonstel ling van voedingsmiddelen te Amsterdam het ver voer door de stad gemakkelgker en goedkooper te maken, zal de Amsterdamsche OmnibusMaat- schappg ook biljetten uitgeven van 15 cents, welke over drie lgnen vervoer geven, naar en van het tentoonstellingsterrein. Aangaande het ontvluchten van een gevangene bg Vleuten wordt nader uit Utrecht gemeld: De trein van den Ned. Rgnspoorweg van 's-Gravenhage, welke 11.20 te Utrecht aankomt, had gistermorgen bg de halte Vleuten eenige ver traging, veroorzaakt doordien een gevangene, door twee veldwachters overgevoerd wordende, daaruit

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1