W°. 8367. "V^oensdLag 1 Juni. A0. 1887. Rit emmer bestaat git Twee Bladen. Bericlit. Leiden, 31 Mei. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSC DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. France per poet1.40. Afeondorlijto Nommors0.05. De Zomerdienst op de Hollanasche en Rjjn- sporen, Noord-Zuid-Holl. Stoomtram,IJselstoomtram, Rjjnlandsche- en Noordwjjksche Stoomtram, benevens he uren, waarop het post-en telegraafkantoor alhier is geopend, zal, evenals het vorig jaar, weder aan onze abonné's en wel bjj het Dagblad gevoegd, morgen, Woensdag, worden aangeboden. Aan ons Bureel zullen echter exemplaren op stevig papier gedrukt voor de portefeuille verkrijg baar zijn ad 10 cents en exemplaren geheel gereed om op te hangen, voor kantoren enz. ad 15 cents. Bij het dezer dagen gehouden onderzoek naar de bekwaamheden van postambtenaren in den tele graafdienst slaagden o. a. de heeren H. J. G reven en J. E. A. Post Uiterweer, beiden commiezen der posterijen alhier. In de ledenvergadering van het departement Leiden der Noderlandsche Maatschappij tot bevor dering van Nijverheid werden de punton van be schrijving voor de algemeene ledenvergadering, in Juli te Purmerend to houden, behandeld. Tot can- didaten voor directeuren der Maatschappij werden gekozen de heeren: dr. D. De Loos, A. L. De Sturler en mr. Hamelberg uit Arnhem. Tot afgevaardigden werden gekozen de heerendr. D. De Loos, Willem F. Yerhey Van Wjjk, Pierre Driessen en tot plaats vervangers de heerenA. L. De Sturlor, P. Zillesen, S. B. Vos en C. Van Ruyven. Dr. H. Zeehuizen, chef van het militair hos pitaal te Naarden, zal worden overgeplaatst naar Leiden en vervangen door den officier van gezond heid 1ste kl. dr. J. E. L. Kraft. In dit nommer komt het programma voor van het concert, dat a. s. Donderdag-avond op Zomerzorg zal worden gegeven door de kleine kapel van het regiment grenadiers en jagers. Dat programma getuigt meer dan vele woorden voor de degelijkheid, waarmede ook dit jaar weer de acht zomerconcerten zich zullen kenmerken. Biedt do eerste uitvoering naast veel kunst- en natuurgenot tevens eene gewenschte verscheidenheid aan, de zeven anderen beloven dit dientengevolge niet minderwant welk hoog standpunt de konink lijke militaire kapel moge hebben ingenomen, het „excelsior!-' schittert nog steeds in hare banier. Die leuze wordt door haar nog immer op schoone wijze hoog gohouden en vindt in hare leden warme vereerders. Dat wederkeerig hun de waardeering onzer stad- genooten niet zal ontbreken, daarvan houden we ons overtuigd, op grond van de belangstelling der 48 vorige concertjaren, en ongetwijfeld zullon zij, die voor do nieuwe reeks nog niet teekenden, zich haasten dit alsnog te doen. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 35, /"3.70 en ƒ1.85. Men schrijft ons uit BenthuizenZondag-mor gen werd alhier het orgel, geplaatst in het kerkge bouw der Ned.-Hervormde gemeente, ingewijd. Het werd gratis bespeeld door den heer Johs. Kooien, die daartoe van uit Leiden was overgekomen, en wien daarvoor de dank der gemeente, langs dezen weg, zij toegebracht. Oog en oor werden thans aangenaam gestreeld. Het oog, èn in den aanblik van zulk eene schoone opkomst van belangstellenden, èn in het waarnemen van het uiterst sierlijke front des orgels het oor in het met orgelmuziek begeleid gezang. Na het eindigen der predikatie werd door den leeraar nog eene kleine feestrede uitgesproken, waarna de gemeente, dankbaar gestemd, het kerkgebouw verliet. In de onder leiding van prof. Buys Ballot gehouden gewone vergadering van de afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der Koninklijke Academie is o. a. medegedeeld dat de ontzegeling is geschied van het standaard-kilogram en dit te Utrecht door hem is in ontvangst genomen. Voorts, dat van den minister van waterstaat enz. eene assignatie is ontvangen van ƒ1000, als subsidie voor de limnoria-zaak, onder opmerking dat dit het laatste is. Hierna werd de beraadslaging voortgezet over het verslag van de commissie voor de geologische kaart van Nederland, en besloten den minister het vervaardigen van eene nieuwe geognotisch-agrono- mische kaart voor Nederland dringend aan te be velen; het bureel te Leiden te vestigen; de werk zaamheden te verrichten door twee geologen en een agronoom, onder toezicht van eene commissie eene jaarljksche subsidie van 14,000 toe te kennen en gedurende 12 jaren te continueeren, behoudens eenige verhooging, wanneer op sommige plaatsen diepere boringen noodig zijn. Inmiddels wordt de vergadering verklaarde zich in dien zin met 19 tegen 17 stemmen de kaart van Staring onver anderd herdrukt, met het oog op de bestaande behoefte. De minister van waterstaat, handel en nijver heid, de heer Van den Bergh, hoopt nog in don loop dezer maand tot herstel van gezondheid ge- ruimen tijd naar Ems te vertrekken. De levendigheid, die het bezoek op do Pink sterdagen gewoon is aan de residentie bjj te zetten, ontbrak ook ditmaal niet. Vooral op den tweeden Pinksterdag was hot druk langs de straten, op c'e wandelwegen en te Scheveningen. De spoortreinen brachten den ganschen dag een breeden toevloed van bezoekers aan. Eene regen- en onweersbui in den voormiddag noodzaakte het grootste gedeelte een heenkomen binnenshuis te zoeken en bracht voor eone wijle het gewoel, dat op straat heerschte, naar do koffie- en bierhuizen over. Spoedig echter klaarde de lucht op. Het Holl. station had in die 2 dagen 30,000 reizigers. In do heden door de Tweede Kamer gehouden zitting stelde de heer A. Mackay eene motie voor om in het additioneel artikel op te nemen de be paling dat de leden der nieuwe Eerste Kamer zullen gekozen worden door nieuwe Provinciale Staten. Bjj de discussie over het voorstel-Schaepman tot wijziging van art. 194 der Grondwet (onderwijs) bestreden de heeren Vermeulen, Ruys en Brouwers het voorstel. De twee eerstgenoomden zouden hot misschien amendeeren. De heeren Rutgers, Buma De Beaufort en Lieftinck bestreden het, juist omdat het de subsidiëering aan bijzonder onderwijs voor onvermogenden inhield. De heer Schaepman ver dedigde zijn voorstel uit het oogpunt van rechts gelijkheid. Morgen voortzetting. De Tweede Kamer heeft, zegt men, het plan nog vóór haar uiteengaan, vermoedelijk de derde week in Juni, te behandelen de zaak Tjiomas. Door den heer B. M. Duyser, een der pachters van „Stads Doelen" te Delft, is bij adres aan den gemeenteraad, en naar aanleiding van het eindigen der huur op 31 Mei, het verzoek gericht, voor het geval zich voor de uitgifte in erfpacht en ver. bouwing geene gegadigden hebben aangemeld, aan hem „Stads Doelen" opnieuw in huur af te staan voor den tijd van drie jaren, tegen betaling van f 1-500 per jaar. De bjj het departement van buitenlandsche zaken benoemde commies mr. H. Pijls is werk zaam gesteld aan de afdeeling consulaire- en han delszaken. PRIJS DER ADVERTENTIEN: T*n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaa- «eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam, arriveerde te Batavia 28 Mei; de „Noord-Holland" is 28 Mei van Batavia naar Rotterdam vertrokken de „Prins Alexander", van Batavia naar Amster dam, vertrok 28 Mei van Port-Saidde „Prins Frede- rik," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Mei te Southampton; de „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 30 Mei Lizard; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Rocca 29 Meide „Schiedam" vertrok 28 Mei van Nieuw-York naar Amsterdam. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 2 Juni a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter-plaats- vorvanger in het kanton Harlingen, mr. W. W. Wichers Wierdsma, burgemeester der gemeente Franeker; tot vice-president dor arrrondissements- rechtbank te Middelburg, mr. J. Van der Lek De Clercq, thans rechter in dat college; tot president der arrondissements-rechtbank te Breda, jhr. mr. B.M. De Jonge Van Ellomeet, thans rechter in dat college; goedgekeurd dat de burgemeester van Aalsmeer J. G. Heydanus is benoemd tot secretaris dier ge meente; dr. G. Van Overbeek De Meyer, hoogl. aan de Rijks-universiteit te Utrecht, en dr. W. P. Ruysch, referendaris bij het departement van bin- nenlandsche zaken, chef der afdeeling Medische Politie, te 's-Graveuhage, benoemd tot vertegen woordigers der Nederlandsche Regeering op het zesde internationaal hygiënisch congres, dat in 1887 te Weenen zal worden gehouden. Gemengd Nieuw* De frissche temperatuur, welke wjj dag aan dag hielden, zonder dat de zomer er nog aan scheen te denken ons met een bezoek te ver eeren, speelde menigeen leelijke parten. Zoo ook dengenen onzer inwonenden, die het zwemmen be oefenen. Niemand nog heeft zich aan het koele bad gewaagdnu het water echter de temperatuur van 16 graden bereikt heeft, is door don ondernemer van „Rhynzigt" besloten zijne inrichting te openen. Wij vertrouwen dat daarvan een druk gebruik zal gemaakt worden, evenals van de koffiekamer en het bordes met het bekende uitzicht op het Galge water: beiden zijn, zooals men weet, voor iedereen opon gesteld. De consumptie is uitstekend en voor jeugdige bezoekers is in den tuin gelegenheid genoeg zich te amuseeren. Gedurende de beide Pinksterdagen werden van het station alhier vervoerd: in de richting naar Amsterdam 792 en in de richting naar Rotterdam 2777 personen, terwijl van de ljjn Leiden-Woerden 1532 personen gebruikmaakten. Gisternamiddag had nabjj de Tol onder Oegstgeost een hevige twist plaats tusschen een in Breda te garnizoen liggend artillerist en een burger, waarbij de eerste misbruik maakte van zijne sabel door zijne tegenpartij verschillende slagen toe te brengen. De tolbewaarder tusschen beiden komende, maakte hieraan gelukkig een einde door de sabel met behulp van anderen te ontnemen. De vereischte maatregelen zijn genomen, zoodat de artillerist zijne straf niet zal ontgaan. Zondag-avond omstreeks zeven uren had in den speeltuin van het café „Bellevue" onder Oegstgeest, een treurig voorval plaats. Een man, die zich aldaar vermaakte met schom melen, had het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij, zwaar gekneusd aan het hoofd, eenige oogenblikken daarna per as naar het ziekenhuis alhier moest vervoerd worden. Uit Maastricht wordt gemeld dat Zondag-namiddag een hevige brand is uitgebarsten in de koninklijke papierfabriek aldaar. Het dak en een der lompenzolders zijn afgebrand. Door het

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1