A0. 1887. <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <£pn- en feestdagen, uitgegeven. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. N°. 8368. 33iii@cla.-g; 31 ]M!ei. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Teer Leiden per 3 maanden1.10. Franc* per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1C regels ƒ1.05. Iedere regel meer/ 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot incae- eeeren buiten do etad wordt 0.10 berekend. De Zomerdienst op do Hollandsche en Rijn- sporen, Noord-Zuid-Holl. Stoomtram, IJselstoomtram, Rijnlandsche- en Noordwijksche Stoomtram, benevens de uren, waarop het post- en telegraafkantoor alhier is geopend, zal, evenals het vorig jaar, weder aan onze abonné's en wel by het Dagblad gevoegd, wel licht Woensdag worden aangeboden. Aan ons Bureel zullen echter exemplaren op stevig papier gedrukt voor de portefeuille verkrijg baar zjjn ad 10 cents en exemplaren geheel gereed om op te hangen, voor kantoren enz. ad 15 cents. BUITENLAND. Fraukriilr. De uitslag der besprekingen in zake de ministerëele crisis, door den heer De Freycinet gehouden met de voornaamste leiders dor gematigde republikein- sche groepen, is niet gunstig geweest. Gisteravond was De Freycinet genoodzaakt Grévy te schrijven, dat hij tot zijn leedwezen verplicht was de opdracht tot het vormen van een ministerie van de hand te wijzen. De „République Fran^aise" betuigt haar leedwezen over het mislukken dezer pogingen en schrijft dit uitsluitend toe aan de bezwaren, welke de hand having van generaal Boulanger als minister van oorlog meebrengt. De radicale „Justice" daarentegen juicht en betoogt opnieuw, dat alleen een ministerie, dat met een duidelijk omschreven radicaal hervor mingsprogramma optreedt, aan de verwarring een einde kan maken. In. de Kamer hoerschte gisteren groote ontevre denheid over den Sonaat, omdat de voorzitters der partijgroepon in don Senaat zich in betrekking hebben gesteld met de hoeren Grévy en Do Freycinet. Het is mogelijk, dat deze inmenging goeden invloed oefent op de verdeeldheid, welke onder de afgevaar digden heerscht, zoodat er eene regeeringsmeerder- lieid onder de republikeinsche partij worde gevormd. De „Justitie" verneemt dat zij uitdrukkelijk hebben verklaard geen ministerie te kunnen steu nen, waarvan generaal Boulanger deel uitmaakt. De radicale linkerzijde wil eene samenkomst be leggen van alle afgevaardigden, die het ministerie Goblet deden vallen. Men spreekt reeds openlijk van eene ontbinding der Kamer en zelfs over het ontslag van president Grévy. Na de ontvangst der weigering van den heer De Freycinet, heeft president Grévy den heer Devès op het Elysée ontvangen, maar, voor zoover bekend, nog geen nieuwe officieele stappen tot oplossing der crisis gedaan. Vermoedelijk zal de heer Rouvier, die zijne officieuze onderhandelingen weer heeft opgevat, nu weer met het vormen van een kabinet worden belast. Als aanstaande ministers werden reeds genoemd Devès, justitie; Raynal, binnenlandsche zaken; Etienne, openbare werkenPrevet, handelSpuller, onderwijs, en Thommassin, oorlog. Ten einde blijk te geven van zijne goede ge zindheid jegens de radicalen, bood de heer Rouvier den heeren Granet en Lockroy portefeuilles aan, doch zij weigerden. Hij blijft zich dus houden aan de „Union des gauches", welke zou kunnen regeeren met de twijfelachtige hulp der rechterzijde. De eigenaardige combinatie blijft bestaan, met uitslui ting van Boulanger. Thomassin weigerde. Men spreekt thans opnieuw van Billot. Naar men zegt zou Boulanger, indien hij wilde wijken, als belooning tot gezant te St.-Petersburg benoemd worden. Een inwoner van Roubaix, zekere Alfred Motte, die dezer dagen overleed, vermaakte bjj testament 425,000 franken aan de gemeente, doch op zulke voorwaarden dat deze daarvan vooreerst geen veordeel zal hobben, want eerst over eene eeuw, dus in 1987, mag het geld worden uitge keerd. Dit wordt intusschen interest op interest uitgezet en zal aldus in honderd jaren 20,000,000 tot franken aangroeien. Dan moet volgons testamentaire beschikking deze som gebruikt worden tot het bouwen van woningen voor werklieden. Daaraan zal dan zeker groote behoefte wezen, daar Roubaix eene fabriekstad is, welke zich steeds uitbreidt. Aangaande de werkstaking is het ook te Brussel niet pluis. Er heeft aldaar eene vergadering plaats gehad in het „Volkshuis" van eenige honderden machine-werkers, waarin besloten werd, dat, zoo met Pinksteren door de radicale party het algemeen stemrecht niet geëischt wordt, 2000 makkers zullen opstaan. Er heerschte tijdens deze vergadering veel beweging, maar toch werd do orde niet verstoord. Niettemin hadden er enkele huiszoekingen en arrestaties plaats. Betreffende den toestand in de streek by Char leroi schrijft de correspondent der „Kölnische Zei- tung" van daar, dat de toestand nu in zoover verschilt van dien in het vorige jaar, dat, terwijl toen de glasblazers de aanvallers waren, deze nu eene verdedigende houding moeten aannemen. Te Lodelinsart is, gelijk in bijna alle plaatsen, een bur gerwacht gevormd, doch daar bestaat deze bijna geheel uit glasblazers. Nu reeds heerscht er groot gebrek aan steenkolen. Te Charleroi heerscht groote teleurstelling onder de werkstakers, omdat Defuisseaux niet kon komen. Zy geloofden werkeiyk, dat dez9 volksmenner zich weer in hun midden zou wagen. De door hem van uit Maubeuge in het begin dezer week tot de Belgische werklieden gerichte opruiende proclamatie luidt aldus: „Eindeiyk is het uur der verlossing geslagen. De werkstaking breidt zich uit van den oenen kant van België naar den anderen. Heden richten wy de laatste opeisching tot de regeering en zeggen: Indien binnen 8 dagen de Kamers niet zyn ont bonden, indien binnen 8 dagen de afschaffing der constitutie niet is afgekondigd; indien gy binnen 8 dagen het volk niet hebt byeengeroepen tot het kiezen van nieuwe afgevaardigden, welnu, indien gy dit niet binnen 8 dagen hebt gedaan, dan zal het volk van alle hoeken van België op Pinkster- Maandag optrekken naar Brussel. Burgers, een ieder make zich gereed voor dezen tocht 1 Laten ook de vrouwen, grysaards en kinderen meegaan. Voor een jaar zyn 50,000 werklieden rustig te Brussel byeen geweest, maar men heeft niet naar hen geluisterd. Maandag zullen er 500,000 heen gaan en ditmaal, dit verzeker ik u zal men naar ons hooren. Nog acht dagen wachten en dan, voorwaarts raarsch! om brood en de vryheid te veroveren." Gelijk men weet, is Defuisseaux terstond naar Parys gebracht onder verbod zich weer in de noor- deiyke departementen te vertoonen. De werkstakers uit de Borinage doen ook pogingen om de Fransche grens te overschryden en de werkstaking naar de Fransche fabrieken in het noorder-departement over te brengen. De prefect heeft daarom een regiment kurassiers uit Cambray ontboden en dit te Condé en te Maubeuge geposteerd tot bewaking der grenzen. Te Gilly en te Compenaire kwam het tot bot singen tusschen werkstakers en gendarmes. Men telt een aantal gewonden. Te La Bouverie werd eene dynamiet-patroon geworpen tegen het huis van een werkman, die het work niet had gestaakt. Morgen, Zondag, zullen een aantal socialistische vrouwen te Brussel eene byoenkomst houden. Te Gent hebben de socialisten Woensdag-avond eene groote samenkomst gehouden, maar hesloten aan de algemeene werkstaking niet mee te doen, omdat die, by gebrek aan organisatie, toch niets baten zou. De „Réforme" deelt ook een adres mede, volgens haar door het „comité van actie voor de algemeene werkstaking" te La Louvière aan den min.-pres. Beernaert gericht en waarin de regeering insgeiyks „voor het laatst" wordt aangemaand om het alge meen stemrecht in te voeren, terstond do Kamers te ontbinden en een Constituante byeen te roepen. Doet zy dit, dan zal de orde onmiddeliyk hersteld worden en anders de burgeroorlog in het gansche land ontbranden. „Wy wachten uw antwoord af tot Zondag 29 Mei,"' zoo eindigt het stuk; „indien het op d6zon datum by ons niet ontvangen is, zoo wijt u zeiven de schrik- keiyke rampen, welke gü over België ontketent." Het adres is geteekend: Stanislas Tondeur. Te Brussel had gisteren eene samenkomst plaats van de hoofdofficieren van het leger, onder voor zitting van den minister van oorlog. Waarschijnlijk zal artillerie naar La Louvière worden gezonden. Twee lichtingen, d. i. ongeveer 15,000 man.zyn reeds onder de wapenen geroepen. Deze maatregel is genomen met het oog op mogeiyke rustverstoringen op de aanstaande Pinksterdagen. Rusland. Het keizeriyke echtpaar is evenals zijne naaste omgeving zeer tevreden over het tochtje naar het land der kozakken. In Moskau echter is men er eenigszins ontsticht over, dat de keizer zoowel op de heen- als op de terugreis die oude hoofdstad voorbyspoorde. Van het overbrengen van don troon naar die stad is geen sprake geweest. De geruchten, betreffende eene samenzwering, te Novo-Tjerskash tegen het leven des czaars gesmeed, worden van bovoegde zyde voor onjuist verklaard. Aanleiding tot deze geruchten gaf de inhechtenis neming van een paar personen, van wie de politie niet zeker was, maar die, gelijk later bleek, niets kwaads in hun schild voerden. Omtrent dezen vermeenden aanslag worden niet temin in een telegram uit Weenen aan de „Daily Telegraph", op gezag van daar ontvangen brieven uit Odessa, de volgende bijzonderheden medegedeeld Toen de keizer en de keizerin in een open rytuig huiswaarts keerden van het bal, dat de edelen hun hadden aangeboden, werd uit het volk op de straat een schot gelost. Een jonkman, dien men had zien schieten, werd door hot volk gevat en zoo mishandeld, dat hij bewusteloos was, toen de politie hem weg droeg. Een fleschje met vergif, zes patronen, een revolver en een scherpen dolk had hy by zich. Hy weigerde te antwoorden op de vragen, die hem ge daan werden, en men veronderstelt dat hij een student is. Depeches uit Warschau melden dat de Rus sische regeering de wet, waarby aan buitenlandscbe Joden in Russische gouvernementen verboden wordt handel te dry ven, ook op de Poolsche gouverne menten toepasselijk heeft verklaard. Dientengevolge is reeds aan een aantal kooplieden te Warschau het verder verbiyf ontzegd. Musis Sacrum. Zondag 29 Mei, dee namiddags te twee uren, door het muziekcorps der dienstdoende schutterij, kapelmeester de heer A. Van Leeuwen. 1ste afd.: No. 1. „Frühlingsgrus9" (1ste nitv.J, Unraht; 2. Ouverture „Man- schaft an Bord" (lste uitv.), Suppé; 3. „Goldene Sterne," Gavotte (lste uitv.), Sahan; 4. „Wald-Idylle", Tougcmalde (lste uitv.), Hasselmann. 2de afd.: No. 5. „König-Karl- marsch" (lste uitv.), Eilenberg; 6. „Les Patineurs", Valse (lste uitv.), Waldteufel; 7. „Waldvögelein", Bravour Polo naise, Picolo-solo (lste uitv.), Thierry; 8. „Bettclstudent", Quadrille (lste uitv.), Millöcker.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5