Bcstuurdoren van hot Stedolyk Museum te Loiden, hebben aan den gemeenteraad alhier ver slag gedaan van hun beheer en van de lotgevallen aan die verzameling overkomen. Hun verslag is in twoe deelen gesplitst, namelijk in het geschied verhaal en in de opsomming van de aanwinsten, uit welke laatste blijkt dat in elk der twaalf onder dooien van den catalogus moer of min belangrijke aanwinsten gedaan zjjn. Uit het verslag loort men welke wijzigingen in de commissie van beheer hebben plaats gegrepen de ledige plaats, door den dood van den heer Rammelman Elsevier opengevallen, werd ingenomen door den nieuwbonoemden archivaris der gemeente, mr. Ch. M. Dozy, op wiens benoeming als zoodanig de commissie grooten invloed heeft uitgeoefend. Dr. "W. N. Du Rieu verving dr. E. F. Van Dissel als lid uit den gemeonteraaddr. W. Pleyte werd tot secretaris benoemd en de plaats van den over leden voorzitter, den heer H. C. Hartevelt, is nog onbezet. De heer P. Du Riou Jr. heeft, belangeloos, de betrekking van conservator op zich genomen. Do nieuwe catalogus werd voltooiden voor ƒ0.50 in don handel gebracht. In het museum is de kamer van het bierbrou wersgild afgewerkt; daarin ontbreekt echter nog een passend ameublement. De verzamelingen waren nuttig door raadpleging van belangstellendentegen betaling bezochten 3525 personen hot museumop de Zondagen, wanneer do toegang vry is, kwamen -or niet minder dan 14261. Onder de aanwinsten in bruikleen worden met onderscheiding vermeld de portretten van het Tevels- hof en de afbraak van de regentenkamer van hot Oudo-Mannenhuis. De commissie stelt in verschillende richtingen pogingen in het werk om zaken to verkrijgen, die voor de geschiedenis van Leiden belang hebben en roept de hulp van het publiek in om daarin te kunnen slagen. Gedurende de eerste helft der maand Mei zjjn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: "Wod. Ilijnenberg, A. J. Semberg, Amsterdam; H. J. De Wjjn, Deventer; Teepke, Enschedé; mej. Yesters, 's-Gravenhage; mej. E. Jeekel, Haarlem; J. Saras, Hillegom; J. Duivenvoorde, Katwijk aan Zee; mej. A. De Heij, mej. C. Verbeek, Loiden; R. C. Priester, LochomV. De Wetering, Nijmegen P. Van Thiel, Oude-Wetering; Koot, Rynsaterwoude; mej. C. De Kleine, Rotterdam; S. Kuiper, Scheve- ningen en J. Bennersbrook, Zutfen. Briefkaarten Mevr. Goudsmit, Amsterdam J. Niohot, mej. J Boot, 's-Gravenhage en J. Jonkman, niet vermeld. Brieven verzonden geweest naar Duitschland: Dr. E. Engel, Berlijn. De tegenwoordige hoofdredactrice van „Lelie- en Rozeknoppon", (uitgavo van Nijgh Van Dit- mar, te Rotterdam), mej. C. Alberdingk Thijm, zal, na verschijning van No. 24 van den loopenden jaargang, worden vervangen door mej. M. E. Pijn appel, te Leiden, by velen reeds bekend als de schrijfster van „Duifjes en Bokjes". Zjj stelt zich voor, hierin door vele bekwame modewerkers ondersteund, van „Lelie- en Rozoknoppen" in de volle beteekenis van het woord een meisjes-blad te maken (voor meisjes van 10-15) jaar, welks lectuur een gezonden, frisschen geest zal ademen. Uit Oudshoorn schrijft men: Lange jaren reeds zucht deze gemeente onder de prediking van 't ongeloof. Thans is men ook hier begonnen, de liand aan den ploeg te slaan, 't Voornemen bestaat, eene doleerende kerk in 't leven te roepen. Twee maal werd reeds Gods Woord verkondigd voor eene groote schare. Op Hemelvaartsdag trad ds. A. Van Schelven op en Zondag 22 Mei ds. Van Spall. Was de eerste maal reeds een 400-tal saamgekomen, Zondag was 't moer dan vol. Alles was bezet in de vergaderplaats, zijnde een ruime koestal van den heer Van Wijk. Op den zolder hadden niet minder dan ongeveer 200 personen plaats ge nomen, die door het wegnemen van enkele planken toch ook gelegenheid hadden den predikant te volgen. Zondag a. s., 29 Mei, hoopt des avonds te zes uren alhier op te treden ds. Van Schelven Jr., van Oude-Wetering. Door een 57tal onderteekonaron van het be kende Adres (der honderd) aan den koning, van 3 Maart, waarbij aangedrongen werd op versterkingvan personeel en materieel van leger en vloot in Neder- landsch-Indië is den 2-5sten Mei aan Z. M. den koning een adres gericht ter wederlegging van de huns inziens optimistische en minder juiste voor stelling van den minister van koloniën van den toestand van leger en vloot gegeven, die den indruk zou kunnen maken dat adressanten lichtvaardig waren overgegaan tot klachten en den gang van zaken te donker hadden voorgesteld. Zij blijven Z. M. wijzen »p hot gevaar dat nog steeds onze koloniale heerschappij bedreigt. Door den minister van oorlog is bepaald dat de leerlingen 1ste klasse der beide hoofdcursussen, van af 15 Juli a. s. tot en met ultimo September naar hunne corpsen zullen terugkeeren tot verdere praktische opleiding. De vier leerlingen der 1ste klasse van den hoofd cursus te Kampen en die tot het vaste kader van dat bataljon behooren, zullen tot genoemd doel gedetacheerd wordentwee by het 4de reg. inf. te Haarlem en twee bij het 4de reg. inf. te Delft. Vele waren de blykc-n van belangstelling en vereering, welke generaal Van Swieten heden, op zjjn 80sten verjaardag, mocht ontvangen. Niet alloon uit Den Haag, uit bijna alle oorden des lands vloeiden den grijzen veldheer die betuigingen van hartelijke deelneming en sympathie met het voor recht hem heden beschoren, toe. De waardige krijgsman telde onder dien stroom van bewijzen van hoogachting, onderscheidene die hem aangeboden waren door bekende staatslieden en ministers, o. a. het hoofd van het kabinet, den minister van Staat, Heemskerk, personen, die hooge burgerlijke en militaire waardigheden in de kolo niën hebben bekleed. Tal van hooggeplaatste autoriteiten, vrienden en belangstellenden brachten den 80 jarigen generaal persoonlijk een bezoek van gelukwensching en hoopten dat het don trouwen vaderlander nog lang gegeven mocht zjjn onder voortdurend genot der welverdiende rust zijne verdere levensjaren door te brengen, een wensch, waarmede ongetwijfeld zullen instemmen de velen in don lande, die een man met zoo gedenkwaardige loopbaan, als generaal Van Swieten achter zich heeft, in eere weten te houden. De gemeenteraad van Gouda heeft gisteren den gasprjjs met 1 October a. s. gebracht van 10 ets. op 8 ets. per Ms. Voorts heeft de gemeenteraad besloten tot het aangaan eenep goldleening van ƒ125,000 tegen 4 pet. met obligatiën van ƒ1000, met aflossing van minstens 3 per jaar. Aan de universiteit te Groningen is met goed govolg hot theoretisch geneeskundig examen afge legd door den heer S. W. Van Hettinga Tromp. Volgens ontvangen telegrafisch bericht is de heer G. N. Z. Wallin benoemd tot gezaghebber 3de kl. by de Gouvernements-Marine in Noderl. Oost-Indië. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 26 Mei te Suez; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Mei van Suezde „P. Caland", van Nieuw-York, arriveerde 27 Mei te Rotterdam. Gemengd Niow wa. Eene aangename verrassing viel dezer dagen den plaatsvervanger K., der lichting 1S87 van het 4do regiment infanterie 4de bataljon 3do compagnie alhier in garnizoen, ten deel. Eeno tante van genoemde liet h9m by haar ster ven de niet verwerpelijke som van ƒ65,000 na. Bij don provincialen schietwed strijd, te Amsterdam gehouden door de Amst. Studenten-scliietvereeniging, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, is op de vrije baan, afstand 200 meter, in 5 schoten, schyf voorgesteld door den minister van oorlog, do 2de prys behaald dooi den heer Van Bylandt, van „Pro Patria", van Leiden, mot 57 punten. De eerste pry's werd gewonnen met 58 punten door den heer H. G. Koster Wmz., van Amsterdam. In telegrammen uit St.- Petersburg, te Weenen ontvangen, wordt melding gemaakt van eene reeks branden in de nieuwe wyken der Rus sische hoofdstad. Twaalf villa's in de wykLessnoi, een dertigtal in eene voorstad by de Sampsonieffski Prospect, en over de twintig in andere voorsteden, gingen in vlammen op. Men schryft die branden toe aan de kwaadwilligheid der nihilistenalthans, drie dagen te voren werden de bewoners gewaar schuwd door middel van biljetten, welke Zondag nacht in de straten worden verspreid. In het gehucht la Guindalera, op 20 minuten afstand van Madrid gelegen, heeft ze kere Camarosa, voor de som van drie-en-een-hal ven gulden omgekocht, iemand eerst vermoord en daarna in stukken gesneden. Dezer dagen was te Parys een meisje van negen jaar, Joanne Z., bezig hare moeder te liefkoozen, toen deze opeens uitriep„Pas op kindl je prikt me. Gy hebt naalden in de hand." Inderdaad stak eeno naald onder den nagel uit, welke nog door zes anderen gevolgd werd. Nu herinnerde men zich, dat de kleine Jeanne zeven jaar geleden een pakje naalden had doorgeslikt, waarvan zy nooit eenigen hinder had gehad. De naalden zyn aan de Academie van Geneeskunde gezonden. Telegrammen. (Zie de Buitenlandsche berichten in het 2de Blad.) WEENEN, 27 Mei. De hier wonende bankier Emil Dessauer en zyne echtgenoote wonnen den lsten Mei den hoofdprys der krediet-lotery, welke 150,000 gulden bedroeg; ze maakten nu een plei- ziertochtje naar Parys en bezochten daar eenige schouwburgen. Thans worden zy vermist en zjjn er dus hoogstwaarschynlyk verbrand. Zyn brooder Adolf Dessauer, directeur der Deposito-bank, ver trok naar Parys om nasporingen te doen. PARIJS, 27 Mei. Hedenmiddag had alhier de algemeene vergadering van aandeelhouders plaats in de Comp. Financière et Commerciale du Pacifique, eene guanomaatschappy met oen kapitaal van 30 millioen franen, verdeeld in 60,000 aandeelen. Ver tegenwoordigd waren 43255 aand. Alavez, Oyens, Huydecoper en Pierson vertegenwoordigen 1330 Hollandsche aandeelen. Niettegenstaande sterke op positie werd, met eeno meerderheid van 496 tegen 186 stemmen, tot liquidatie besloten, waarmede op al te gunstige wyzo de directeuren en de raad van administratie worden belast. PARIJS, 27 Mei. De nasporingen naar de by den brand omgekomen slachtoffers brengen tot heden aan het licht dat zeventig personen zyn gedood, waaronder zich een Duitscher, zekere Ludwig Schoffel, agent te Berlyn, en diens vrouw bevinden. De lijken, meerendeels niet te herkennen, worden naar de Morgue gebracht, terwyl de namen dor ly ken, welke in de rue Drouot nedergelegd zyn, met uitzonde ring van twee bekend zyn. Heden werden twee nog in loven zynde machinisten uit de kelders te voor schijn gehaald. Beiden waren echter krankzinnig geworden. Te halfdrie werd nog een groep van twaalf dooden tusschen de puinhoopen van het verwoeste gobouw gevonden en tevens werd aangifte gedaan van het overlyden van vier gewonden. [Omtrent de meest interessante en uitvoerige byzonderheden over deze verschrikkelijke ramp, zie men het bij dit nommei belioorende derde blad. Men zal waarschijnlyk wel nooit het juiste aantal weten der slachtoffers. De correspondent van de „Indépendance" zag in twee lijkkisten, de geheel verkoolde, in stol nedervallende overblijfselon werpen van verschil lende lijken. Men kan zelfs niet gissen van hoevels personen dit het overschot was! Red.] BRUSSEL, 27 Mei. Eenige verdere ontploffingen van dynamiet hebben in het centrum bokken plaat: gehad. Hierdoor werd eene werkmanswoning ii Morlanwelz beschadigd. In La Croyère beoogde mei er een aanslag mede tegen het huis van een agent der verzekering; dit was evenwel meer het gevolg van persoonlijke wraak. De werkstaking is af-noch toegenomon en te Charleroi heeft de dag, waan; het loon werd uitbetaald, tot geen onaangenami voorvallen aanleiding gegeven. De bevolking in dr Borinage is min of meer onrustighier werden drii anarchisten in hechtenis genomen, waarvan éfi een Belg zijn, één onbekend en een één Fransch man is. BRUSSEL, 28 Mei. De werkstaking in den omtre! van Charleroi groeit steeds aan; sedert gisterfl staakten wederom 1150 personen den arbeid er hedennacht had daar de eerste dynamietaanslai plaats en wel tegen de woning van een werkman, di niet tot werkstaking gezind was. Te Seraing daai entogen verminderde het aantal ledigloopers, terwi het in het bekken van Luik steeg. De handhaver der openbare orde geven de overheid dringend i overweging, alle vreemdelingen, die er verdach uitzien en zich met de werkstaking bemoeien, i bewaring te nemen en ter beschikking te houder BERLIJN, 2S Mei. (Hbl.) Binnenkort zal ook t Antwerpen een Duitsch consulaat-generaal worde gevestigd. Totdat een consul-generaal benoemd zal zijn, z de vice-Duitsche consul te Londen, dr. Stammiche de leiding van dit nieuwe consulaat op zich neme LONDEN, 28 Mei. Hedenochtend lal eene beu

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2