A0. 1887. Dit onmmer bestaat sit Twee Blades. Leiden, 27 Mei. tere jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. I k: PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1,10. Franco per post*1*40* Afzonderlijke Nommers0.05. Wegens ïset Pinksterfeest zal deze Cou rant Maandag-avond niet verschijnen. De Zomerdienst op de Hollandsche en Rjjn- sporen, Noord-Zuid-Holl. Stoomtram, IJselstoomtram, Rijnlandscho- en Noordwyksche Stoomtram, benevens de uren, waarop het post- en telegraafkantoor alhier is geopend, zal, evenals het vorig jaar, weder aan onze abonnés en wel bij het Dagblad gevoegd, wel licht "Woensdag worden aangeboden. Aan ons bureel zullen echter exemplaren op stevig papier gedrukt voor de portefeuille verkrijg baar zijn ad 10 cents en exemplaren geheel gereed om op te hangen, voor kantoren enz. ad 15 cents. Oilicieolo Kennisgevingen. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester cn Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor de Hoogere Burger school voor Meisjes wordt opengesteld gedurende do maand Juni a. s. op eiken Maandag tusschen 1 wee en vier uren des namiddags, in bet schoolgebouw aan do Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, BE KANTER, Burgemeester. 27 Mei 1887. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter alge- meene kennis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld 3 suppletoire kohieren wegens de personeele belasting en 1 suppletoir kohier wegens het patentrecht, allen over hot dienstjaar 1886/87 en executoir ver klaard den 2ósten Mei 1887 en herinnert voorts de belang hebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den hij de We* bepaalden voet te voldoen. Leiden, Dc Burgemeester voornoemd, 2G Mei 1887. DE KANTER. Aan de universiteit alhier is mot goed gevolg afgelegd het candidaats-examen in do rechtsweten schap door den heer Th. M. Schultz van Haegen; het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer C. Loth; dat in de wis- en natuurkunde door den heer A. G. De Baas en dat in de genees kunde door den heer C. A. Duyvis. Heden is alhier tot arts bevorderd de heer W. J. F. Stortenbeker, candidaat-arts. Evenals dezer dagen de overwinnende leden van „Njord", werden hedenmiddag ook de leden van „Pro Patria", die by het provinciaal sehiet- concours te Amsterdam in den universiteitswed- stryd den eersten prijs behaalden, aan het station alhier door het collegium en de verschillende stu dentengezelschappen met hunne banieren opgewacht en vervolgens met muziek langs eenige straten der stad in optocht naar de sociëteit Minerva geleid. Met meerderheid van stemmen is tot com missaris van het kleedingfonds der officieren alhier herkozen de 1ste luitenant van speciale diensten Gerritsen, die tevens blijft belast met de functiën van commissaris-speciaal. De commissie van gemold fends is nvt samen gesteld als volgt: kapitein Yioweg, om af te tre den in 1889; de 1ste luit. Obreen, om af te treden in 188S, en de 1ste luit. Gerritsen, om in 1899 af te treden. Bij beschikking van den minister van finan ciën is, met ingang van 1 Juni, de adjunct-contro leur der directe belastingen te Rotterdam, jhr. M. Do Jonge, belast met de waarneming der controle te Leiden, terwijl de heer A. J. J. Maas, adjunct- controleur, met de waarneming te Rotterdam is belast. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgenochtend om 9.39 bezorgd zijn. Gaarne maken wjj de lezers van ons blad opmerkzaam op eeno advertentie van do heeren Gebr. Cohen, in dit nummer geplaatst. Men behoeft slechts evon de namen der schrijvers te lezen om zich er van te overtuigen of het aanbod degelijke werken geldt. Te gelijkertijd zal men dan opmer ken dat de prys dezer voortreftelpke boeken inder daad zeer laag mag genoemd worden, en dat niet dikwijls de gelegenheid wordt opengesteld zich zulke boeken voor zulk een prys, en dan nog wel gebonden en geheel nieuw, te kunnen aanschaffen. Zoowol de fantastische Arabische vertellingen als de boeiende jongens-verhalen van Gustave Ai- mard, Cooper en Hendrik var. Balen, zyn bij alle jongelui in groot aanzien. Gerard Keller's belegerd en vermoord Parjjs bohoeft geen aanbeveling, even min als Motiey's historie der vereenigde Neder landen. Op romantisch terrein hobben de namen van Huf Van Buren en Marlitt goeden klank, terwyl by mannen van wetenschap de dictionnaires van Calisch goed staan aangeschreven. Wanneer wy nu de rij sluiten met Ten Kate's naam, dan vertrouwen wy genoeg gezegd te hebben om onze lezers aan te sporen eens bijzondere aan dacht te wijden aan de bedoelde aanbiedingen. De heer A. Meerburg hoopt den lsten Juni a. s. zijn vijftigjarig jubüé als genees-, heel- en verlos kundige binnen de gemeenten Zoetermeer en Zeg waard te gedenken. Aan den onderwijzer van do school No. 4, H. A. Yan Westendorp te Hoofddorp, is op diens ver zoek eervol ontslag verleend, ingaande 6 Juli a. s. Naar men verneemt, zal prof. Oudemans te Amsterdam in November a. s. zijn veertigjarig jubilé als hoogleeraar herdenken. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be noemd tot eersten adsistent-geneesheer in het zie kenhuis aan den Coolsingel aldaar, dr. A. C. Harte- velt; tot onderwijzer aan de kosteloozo school No. 1, Vasteland, den heer H. A. Yan Westendorp, en tot onderwijzer aan do school voor gewoon lager onderwijs, Benedenhavenstraat, G. W. De Hondt, te Heenvliet. Morgen, Zaterdag, zal generaal Van Swieten te 's-Hage zyn SOsten verjaardag vieren. Naar het „Vad." verneemt, is er bij onze Regeering officieel bericht ontvangen, dat definitief is besloten om de geheele Noordduitsche mail naar en van Engeland over Vlissingen te verzenden. Het stoomschip „P. Galand", van Nieuw-York naar Rotterdam, is 26 Mei Dover gepasseerd; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 26 Mei; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 26 Mei. Z. M. heeft mej. E. C. Tak, laatstelijk 1ste hulponderwijzeres aan de openbare lagere meisjes school te Padang, thans met verlof in Nederland, met ingang van 1 Juni a. s., op haar verzoek, eer vol uit 's lands dienst ontslagen; benoemd: by den generalen staf, tot kapt., den lsten luit. W. A. T. De Meester, van den staf der inf., thans werkzaam aan de Kon. Mil. Academieby het wa pen der inf., tot lsten luit., den 2den luit. J. A. Franken, van het wapen, gedetacheerd by liet le ger in Ned.-Indië; by het 3de reg., tot kapt., den lsten luit. C. P. De Veer, van het 8ste reg., tot lsten luit. den 2den luit. J. C. L. Oberholzer, van het corps; bij het 7de reg. tot lsten luit., den 2den luit. A. F. W. Stroo, van het corps; by hot 8ste reg. tot lsten luit. den 2den luit. C. D. Schlosser, van het corps; aan mr. H. J. Carsten, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 26 Mei, eervol ontslag verleend als notaris te Hoogeveen; den tijdelyken officier van gez. hij de zeemacht PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incae- eeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. dr. J. R. Kappeler, met ingang van den 6don Juni a. s., eervol uit den zeedienst ontslagen; den kolonel H. P. Alings, commandant van het 3de reg. inf., op ziji.e aanvrage opjnon-activ. gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden be schikt; met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot directeur van het postkantoor te Overveen P Van Twisk, thans commies der posterijen van de 4de kl.den telegrafist 2de kl. by de Rijkste legraaf, G. Ribbink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Gemengd Nieuw». Voorde Haagse he rechtbank stond gisteren terecht een arbeider aan de katoondrukkerij der firma De H. Co. te Leiden, die op 23 Maart jl., na eene woordenwisseling met den meesterknecht over werk, dezen met het houten onderstel van een inktkoker slagen op het hoofd toebracht. Twee dagen later overleed de meesterknecht. Het door dokter Kist en prof. Zaayer geschouwde lyk vertoonde kleine wondjes aan het hoofd, maar aan hals, schouder, horst en linkerarm de sporen van roosziekte. De dood werd in verband gebracht met de be komen verwondingen en ter terechtzitting werd de vraag of dit verhand kon bestaan door de des kundigen bevestigd. Bekl. beweerde in drift te hebben gehandeld en wist zich niet meer te herinneren dat hjj geslagen had. Door drie getuigen werd verklaard dat do overleden meesterknecht niet een van de gemakke lijkste was. Subst. off. van justitie, mr. baron De Yos van Steenwyk, achtte, naar aanleiding van de verkla ringen der deskundigen, dat verband kon bestaan tusschen do toegebrachte verwondingen en de roos- ziekte, bewezen, dat de dood het gevolg was van beklaagde's handeling en vorderde tegen hem 18 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 1 Juni. Gisteravond omstreeks half negen had in de Hoefstraat alhier een begin van brand plaats, dat veroorzaakt werd door het in vlam ge raken van don inhoud van een petroleumstel. De brand werd onmiddellijk met behulp van eenige emmers water gebluscht, zoodat hij geen groote schade aanrichtte en tot geen luidruchtigheden aanleiding gaf. Onze lezers, die met eender Pink sterdagen eene aangename en goedkoope uitspan ning zoeken, maken wij opmerkzaam op de in dit blad voorkomende advertentie van de stoomtram Leiden Haarlem. Naar wjj met zekerheid vernemen, zal het eerste lustrum der zeil- en roeivereeniging „Hollandia", gevestigd te Oudshoorn, zeer luisterrijk gevierd worden. Eene commissie, in de algemeeno vergadering gekozen, is in dien zin werkzaam en heeft besloten: lo. een gondeltocht, 2o. vuurwerk en 3o. een bal-champètre te arrangeeren. De plaats, daarvoor uitgekozen, leent er zich uitstekend voor. Men hoopt zoo den 18den Juni tot een grooten feestdag van „Hollandia" te maken. Alweder was "Woensdag een kind' te Rypwetering bijna verdronkon. Het zesjarig zoontje van J. Van der Holst liep, door niet be hoorlijk vóór zich uit te zien, pardoes in de vaart en geraakte weldra geheel onder water. Gelukkig kwam op dit oogenblik H. Castelijn voorbij, die het kind van een wissen dood redde. Te Katwijk aan Zee waren gisteren 18 schuiten aan, met besommingen van f 40 tot f 60. Enkele schuiten hadden deze week van 120 tot f 160 aan den wal. Door booten en korders werden nogal garnalen aangevoerd, die 2.75 tot f 2.90 per mand bedongen.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1