K°. 8364. ^rrijda<j 33Tei A0. 1887. De 3-0ctober-Vereeniging ftze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering ran gpn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCItSiS&MG PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mundan.'.7 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. hield gisteravond in de Stadszaal hare algomeene Mei-vergadering, waarop hoofdzakelijk moest worden vastgesteld de wyze, op welke de aanstaande ge denkdag van Loidons Ontzet zou worden gevierd. Na de vergadering, welke, met inbegrip van het bestuur, door 140 leden werd bijgewoond, te hebben geopend, deed de voorzitter, de hoer N. Brouwer, vooraf de volgende mededeelingen lo. dat van den minister van binnenlandsche zaken de schriftelijke kennisgeving was ontvangen, dat aan de Vereeniging rechtspersoonlijkheid was verleend en dat de koninklijk goedgekeurde statuten eerstdaags in do Staatscourant zouden worden op genomen. 2o. dat het 9de bestuurslid, de heer P. J. Van Wijngaarden, als vertegenwoordiger van het Leid- sche Studentencorps, gemeend heeft te moeten af treden, aangezien by do jaarlyksche verkiezing op 8 Februari ook zyn mandaat als praeses van genoemd corps was geëindigd en hy als zoodanig door eon opvolger was vervangen, doch dat het studentencorps hem als bestuurslid der 3 October- Vereeniging opnieuw had gekozen, waarmede èn bestuur èn vereeniging kon worden gelukgewensGht; 3o. dat de heer E. A. O. Was om redenen, welke het bestuur moest billyken, als 1ste secre taris gemeend heeft te moeten bedanken, evenwol niet om het bestuur te verlaten, maar om de be trekking van 2den penningmeester te vervullen, terwyl de heer F. H. A. Driessen zich bereid verklaard hoeft als 1ste secretaris op te treden, eeno ver wisseling, waaraan de vergadering by applaus hare goedkeuring hechtte; 4o. dat, wat de aanstaande feestviering betreft, bij het bestuur geen plannen van de leden waren ontvangen. Bit is hoogst vleiend voor het bestuur, want men kan er uit opmaken dat dit het vol komen en algemeen vertrouwen bezit. Maar daar tegenover staat dat de vindingrijkheid van het bestuur hare grenzen hoeft. Niettemin zyn er denk beelden aan de hand gedaan, waarvoor het bestuur dankbaar is en het zich voor het vervolg blyft aanbevelen, want ook daardoor wordt zijne taak gemakkelyker gemaakt. Staande de vergadering vroeg de heer Van Veen of het geoorloofd was een plan mede te deelen aangaande de feestviering, waarop door den voor zitter geantwoord werd dat dit bezwaariyk ging met het oog op art. 12 van het reglement, hetwelk zegt dat een voorstel als het bedoelde, schriftelyk en uitgaande van minstens twintig leden, veertien dagen vóór de algemeens vergadering, tot vaststel ling 'van het feestprogramma belegd, moet ingeko men zijn by het bestuur. Evenwel wilde het bestuur later gaarne kennis nemen van het plan des heeren Van Veen om daarvan misschien een volgend jaar voordeel te kunnen trekken. Ter benoeming voor eene commissie van controle waren door de aftredende commissie, bestaande uit de heeren P. J. Groen, K. T. Caron en G. Henri Sijthoff, het bestuur 3 dubbeltallen aangeboden, waaruit volgens het reglement door de vergadering nu eene keuze moest worden gedaan. Deze dubbel tallen bestonden uit de heeren lo. A. G. Hessels en C. Goekoop; 2o. F. A. Wilhelm Schüdel en S. Thors; 3o. J. Filippo en R. De Wilde Rz. De uitslag bij opening der stembiljetten was, dat waren uitgebracht op den heer Hes seis 81, Goekoop 17, Schüdel 66, Thors 33, Filippo 3D en De Wilde 56 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren Hessels, Schüdel en De Wilde. In het geheel waren uitgebracht 107 stemmen, waarvan 3 van onwaarde en 6 blanco. Aangezien er geen feestplannen waren ingeko men, had het bestuur zelf een programma opgemaakt, dat thans aan de goedkeuring dor vergadering werd onderworpen en op het volgende neerkomt: A. Vlaggen, iets, waarin de burgery, evenals ver leden jaar, niet zal achterblyven om de stad een feestelyk aanzien te geven. B. Koraalmuziek op de Korenbeurs. Het vorig jaar had dit plaats op den omgang van den stadhuistoren, doch het bleek toon, dat de muziek van die hoogte niet genoegzaam te hooren was en dus goen voldoend effect maakte, zoodat het bestuur nu de keuze op de Korenbeurs had laten vallen. De heer Planjer wees op den Burg als z. i. zeer geschikt voor het geven van zulke muziek, daar hy vreesde dat deze door het gewoel om de beurs toch niet goed te hooren zou zyn; waartegen de voorzitter opmerkte dat dit denkbeeld ook by het bestuur reeds een punt van overweging had uit gemaakt, maar was opgegeven, omdat het bezwaar aangaande het rumoer niet zoo groot voorkwam, aangezien do drukte wel niet van dien aard zal zyn als tydens er midden op den dag muziek gegeven wordt, want 's morgens toch is het publiek, als de voorzitter het zoo zeggen mocht, nog eonigszins „maagdelyk". [toejuichingen.] De heer J. I. Planjer zag zyne bezwaren hier mede blijkbaar opgeheven en trok zijn voorstel in. C. Het bespelen van het Carillon en het springen der Fontein, twee zaken, die bij een Leidsch feest onafscheidelyk zyn. D. Uitdeeling aan mannen van bier en tabak. De ervaring had het bestuur geleerd dat het beter was do sigaren van verloden jaar ditmaal door tabak te vervangen, als meer overeenkomende met den wensch der belanghebbenden. E. Uitdeeling aan vrouioen van levensmiddelen. Wel heeft het bestuur reeds oene berekening ge maakt omtrent het aantal personen, dat voor deze uitdeelingen in aanmerking zou komen, maar het vertrouwt dat het van enkelen der burgerij ook nu wel weer op aangename wyze met buitengewone geschenken of bijdragen zal worden verrast, zoodat de kring dan nog naar evenredigheid kan worden uitgebreid. F. Gekostumeerde intocht te water (door den Vliet) eener vloot met Watergeuzen, Boisot en andere hoofdpersonen, binnon Leiden na het ontzet, alsmede van schout en schepenen van Leiden uit den tyd van het beleg enz., geopend door eene sleepboot met het bestuur en een muziekcorps en gevolgd door zes platboomde vaartuigen, niet geboomd, maar gotrokken door genoemde sloepboot. De tweede afdeeling zou eveneens worden ge opend met eeno sleepboot, waarop muziek en gevolgd door zes versierde pramen, met leden van ver- eenigingen uit Leiden mot hare banieren. Dezo watertocht zou plaats hebben 's middags van 1 tot 4 uren, en heeft dit voor, dat men er mede kan komen langs straten, welke met den optocht van verleden jaar onbezocht moesten bly- ven. De platbodem-vaartuigen en do hoogte der bruggen zyn geen bezwaar om zich byna overal vry door Leidens grachten en kanalen te bewegen. Het bestuur heeft natuurlyk gerekend op de mede werking van de vele vereenigingen, welke zich de vorige maal ook zoo gewillig bereid verklaarden om mede te werken tot welslaging van het feest. Reods heeft het van Sparta" toezegging dienaan gaande ontvangen. Op eene vraag van den heer M. Oudshoorn of het niet billijk zou zijn, om, wanneer twee of meer vereenigingen met een zelfde plan voor een bepaalden groep, welken zy wilden voorstellen, voor den dag kwamen, wat niet onmogelyk is, dan den voorrang te verleenen aan die vereeniging, welke het eerst zich er mede had aangemeld, antwoordde de voorzitter dat hij voor zich dien wensch niet PRIJS DER AD VERTEN-TIEN: V»n 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Groetere letters naar plaatsruimte. Voor het inoae- seeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. onbillyk vond, maar dat dit punt meer behoort tot de werkzaamheden wat de uitvoering inbyzonder- heden betreft, terwijl wat nu der vergadering wordt overgelegd slechts een oppervlakkig plan is. G. Groot concert des avonds op het Schuttersveld, met twee muziekcorpsen. Was de toegang tot Zomerzorg en genoemd veld verleden jaar gebrekkig, door het welwillend aan bod van don heer Couvée en den eigenaar van het naastgelegen „Zomerlust", den heer De Haan, ver krijgt men thans twee flinke toegangen met nog een derden aan den Stationsweg en één aan den Rynsburgschen singel, waardoor men hoopt het vreeselyke gedrang te voorkomen. Ter vervanging van de gasverlichting van ver leden jaar, is het bestuur nu verder in onderhan deling tot eene electrische verlichting van het Schut tersveld en het vertrouwt dat het met hare be moeiingen in deze wel zal slagen, maar vond nog geen vryheid daaromtrent thans nadere mededeelin gen te doen. Tydens het concert zou men aldaar op reusachtige chassinetten doen verschynen de portretten van Van dor Werf en andereu uit en tydens het beleg, met Drummels kalklicht of Bengaalsche verlichting. Een lid stelde voor om 3 muziekcorpsen te enga- geeren, waarvan er dan één ook op Zomerzorg kon spelen; doch de Yoorzittor wees op den toestand, waarin dat trouwens uitgestrekte terrein verkeerde, daar het er niettemin overal stampvol was, zóó zelfs, dat men er byna niet kon loopon. Aangezien het Schuttersveld nu eene veel grootere uitgestrekt heid aanbiedt, waar de leden met hunne dames zich vry kunnen bewegen, achtte de voorzitter het minder gewenscht nog een derde muziekcorps er by te nomen, dat bovendien de kosten weer aanzienlyk zou ver- hoogen. Het genoemde lid gaf toen zyn denkbeeld prijs. H. Eene groote taptoe zou tot besluit der feest viering strekken. Deze zou na afloop van het concert op hot Schuttersveld gegeven worden door al wat men van muziek en tamboers van hier kon by olkaar krygen, doch by minder gunstig weer op de Beestenmarkt. I. Bovendien zou het bestuur voor de jeugd op de Lammermarkt willen geplaatst zien een paar draaimolens en poppenkasten van Leidsche ingeze tenen en dezen daartoe uit te noodigen tegen ga rantie van een klein sommetje. Ook kunnen dan, eveneens onder goedkeuring van het gemeente bestuur, hier en daar in de stad zich poffertjeskramen vestigen, zonder dat daarom alles eene formeele kermis wordt. Ook tegen dit voorstel had niemand bezwaar. De voorzitter kon verder mededeelen dat wat zich tegenwoordig in kas bevindt, ruim voldoende is om het hier ontwikkelde programma tot uit voering te brengen. Volgens de gemaakte globale begrooting blijft er zelfs nog een goede ƒ200 over van hetgeen in de Leidsche Spaarbank is belegd, voor mogelyke vergissingen in de berekening en onvoorziene uitgaven. Deze kennisgeving werd door de vergadering met toejuiching begroet en tevens bleek dat geen der leden eenige opmerking meer in het midden had te brengen, zoodat het ontwerp-programma werd in stemming gebracht en onder algemeens goedkeuring, by applaus, definitief vastgesteld. Niemand meer het woord verlangende, noch iets verder te behandelen zynde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten, met dankzegging aan de loden voor hunne opkomst en met den wensch. dat de uitvoering van het plan met succes moge worden bekroond. Tot dat succes behoort zeker in de eerste plaats „mooi weer", en dat wenschen wij der Ver eeniging wederom op den 3den October toe!

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1