Gemengd Nieuw* Een 8 O-jarig en man overviel heden ochtend op het Spui te 's-Hage plotseling de dood. Het lijk werd door de politie naar het ziekenhuis veivoerd. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden don persoon, die 09n brandbrief geschreven hid aan den eigenaar van eene der tenton in het Haagsche Bosch, tot 6 maanden gevangenisstraf. Provinciale schietwedstrijd te Am sterdam. Dinsdag middag nam de algemeene corpswedstrijd eon aanvang. Yan de ingeschreven corpsen waren, uitgezonderd de „Utrechtsche Stu- dentenvereeniging", alle opgokomen. Alhoewel de felle noordwestenwind dwars door de banen joeg, word er zeer sterk geschoten. De uitslag van dezen strijd is als volgt1ste prjjsverguld zilveren medaillo, werd behaald door „Schietschool", Amsterdam, met 257 punten; 2de prijs: zilveren medaille, door „Eendracht", id., met 255 punten3de prijszilveren medaille, door „Neerl. Burgerwacht", id., mot 255 punten. De overige corporatiön, die als afgevaardigden van hunne vereenigingen mededongen, behaalden het volgende aantal punten: „J. Pzn. Coen", Hoorn, 250, Amst. Stud.-Schietver. 249„Claudius Civilis", 244; Leidsche Stud.-Schietvereeniging „Pro Patria", 242; „Alkmaar", 225; „Hoornsche Burgerwacht", 198 punten. Eene ontaarde moeder, A. M. ge naamd, die met zekeren G. B. een zwervend leven leidt, besloot tusschen Venondaal en Ede zich van haar achtjarig zoontje te ontdoen, niettegenstaande het ongelukkige kind eiken dag nog 50 a 75 cent met bedelen ophaalde, hetgeen genoemd tweetal aan sterken drank offerde. Ver van eenige woning werd het kind stevig aan een boom gebonden en toen verwijderde men zich, als ware er niets gebeurd. Na langen tjjd wist het knaapje zich los te worstelen en dwalendo be reikte het Venendaal, waar het voorloopig door de politie onder dak is gebracht. A. H. en. G. B. wor den opgospoord. Luidons oen telegram uit Par ij s van hedenmiddernacht stonden de „Opéra Comique" en belendende huizen aldaar in brand. Volgens een later telegram waren, voor zoover toen bekend was, zes personen omgekomen en twaalf gekwetst. De meesten zijn gedood of gewond door uit do vensters te springen. Men vreesde dat vele vrouwen en tal van mannelijke als vrouwelijke figuranten hot gebouw niet bijtijds hebben kunnen verlaten. De brandweermannen hebben velen uit de bovenste verdiepingen gered. De belendende huizen bleven behouden. Eene derde depeche van halfdrie, na middernacht, meldt dat de brand ontstond in oen kruisbalk op het achtertooneel. De toeschouwers konden gemak kelijk het gebouw verlaten, doch, daar do gaskraan was uitgedraaid, voordat de schouwburg volkomen was ontruimd, vreesde men dat eenige toeschou- jvey§ van de bpYensto verdiepingen, door do duis ternis misleid, niet de deuren hebben kunnen bo- reiken. De vlammen doelden zich met snelheid mede aan het dak, en de zoldering stortte bijna onmid dellijk naar beneden. Volgens gerucht bedroeg het aantal gekwetsten tegen middernacht ongeveer zestig, toiaar het was onmogelijk tot dusver nauwkeurige bijzonderheden te wetétt tö kómen. De brand duurde voort en dreigde de belendende huizen te zullen aantasten, welke den schouwburg van den boule vard scheiden. Volgens een particulior telegram aan het „Hbl." ontstonden de vlammen door het gas in de friezen, bij het ballet in het eerste bedrijf van „Mignon.'' Het aantal dooden is 14, dat der gewonden 110. De toeschouwers, die beneden zaten, zijn gered, doch de hooger geplaatsten liepen gevaar. De artisten verboten in tooneoldracht het gebouw. Vele per sonen wierpen zich van de balkons en uit de ven sters naar beneden. Eene dame bleef vijf minuten op het dak van den schouwburg te midden van de vlammen. Men verdrong zich tot stikkens toe aan de deuren. Het gebouw was slecht ingericht. Laatstelijk was daarover in het Parlement gesproken, doch thans is het te laat. Een eigenaardig geschenk wordt of is door de Koningin-Regentes van Spanje, Chris tina, de jonge weduwe van Koning Alphonsus, H. M. Koningin Victoria bij haar aanstaand feest toegezonden, namelijk eene oud-Spaansche weduwkap van Spaansche kant en geborduurde, tot op den grond afhangende sluiers. Hot voorste gedeelte is versierd met een handwerk van Koningin Christina zelve, een met paarlon bestikto, geborduurde wrong. Het geheel is govolgd naar den hoofdtooi op het afbeeldsel eener vóór eeuwen ovorleden Konings weduwe, door de Koningin onder do schilderijen in haar paleis opgemerkt. Een eigenhandige brief be- geloidt het geschenk, waarin de jonge Vorstin betuigt, zich in moeieljjke oogenblikken steecis het schoone voorbeeld liarer lotgenooten op den Engel- schen Troon voor oogen gesteld te hebben. Te Mende (Frankrijk) is, naar men meent door vonken uit een naburigen schoorsteen, het gebouw der prefectuur in brand geraakt en geheel verwoest. Slechts een gedeelte van hot archief enz. kon worden gered. Te Lake Linden, in Michigan, zijn 200 huizen afgebrand. De schade wordt op 2 mil- lioon dollars geraamd. Verscheidene personen ver loren het leven. Ten gevolge van de droogte grepen de Ylammen zoor snel om zich heen BUIT Ki iV 3L jX IV IX De Rpsdag heeft het ontwerp betreffende de suikerbelasting naar eene commissie verzonden. Bij de beraadslaging over de suikorwet was alleen de mededeelir-g nieuw en belangrijk, dat in do thans te Berlijn bijeengekomen vergadering van Duitsche belanghebbenden bij de suikerquaestie 588 stommen zich ten gunste der regeeringsvoordracht hebben verklaard en slechts 96 daartogen. Bij de vervolgens aangovangen beraadslaging over het verleggen van de Duitsche stoomvaartlijn naar Genua als aanleghaven, beval de hoer Eor- inann (consorvatief) doze verandering aan. Hjj vroeg tevens aan do regeering, of het in hare bedoeling lag om Antwerpen te laten varen als aanleghaven. Plierop antwoordde de staatssecretaris Bötticher: „Antwerpen is in 18S6 voor één jaar als westelijke aanloghaven gekozen en deze tjjd loopt den 30 Juni ten einde. Het is thans onze plicht te onderzoeken, of onze belangen boter zullen gediend zjjn met eene andore haven. Ik bon thans nog niet in staat dienaangaande eene bepaalde verklaring te geven; doch ik kan niet nalaten bij deze gelegenheid in het licht te stellen, dat tot dusverre nog niet de geringste klacht over de keus van Antwerpen uit den handelsstand vernomen is. De thans aanhangige voordracht, strekkende om don rijkskanselier be voegdheid te geven de richting der Ijjn van do Middellandscho Zee te bestemmen, staat niet in verband met do quaestie aangaande Antwerpon als aanleghaven. "Wij hebben spoedig na hot vaststol- len der lijn erkend, dat het allernoodzakelijkst is onverwachte hinderpalen, zooals b. v. ton tjjdo der cholera in het vorige jaar, door het veranderen van den koers te ontgaan". Do beraadslaging moest vervolgens afgebroken en, nadat nog eenige wetsontwerpen van minder belang waren afgedaan, verdaagd worden tot na het Pinkster-reces, (tot 7 Juni) daar reeds vele afgevaardigden heengingen, zoodat de Rijksdag niet talrijk genoeg meer was om eene beslissing te nomen. België, Vóór hot gold, dat de arbeiders in de Borinage Zaterdag, den betaaldag, ontvingou, hebben velen revolvers gekocht. Het parket te Borgen heeft on middellijk den verkoop van wapenen verboden. Naar men zegt, heeft de socialist Vanloo 1000 revolvers met patronen onder de arbeiders verdeeld. De troepen zenden 's nachts voortdurend patrouil les uit, daar men ernstige ongeregeldheden vreest. Do opgewondenheid onder de werkstakers is zeer groot. Tallooze plakkaten zijn overal aangeplakt met de woorden: „Grève of de dood." De tegenwoordige beweging is uitgegaan van de partij van Defuisseaux, die in de arbeiderspartij de minderheid vormt. Defuisseaux, die een rechter lijk vonnis ten zijnen laste heeft, had het begin der werkstaking willen uitstellen tot na afloop van het congres der progressisten, maar de mijnwerkers beweorden niet langer to willen wachten. Troepen zijn gisteren van Luik naar Seraing ver trokken. De workstaking in de werkplaatsen van Cockerill is algemeen. De volksmenner Defuisseaux is te Maubeuge in hechtenis genomen en vervolgens naar Parijs ge bracht, krachtens een vroeger door de Fransche regeering genomon besluit, waarbij hem het ver blijf in de departementen aan do Belgische grens was ontzegd. Tel ogrr amiiicn. KONSTANTINOPEL, 25 Mei. De minietêr van financiën is bezig over eene leoning van 3'/2 pd. st. millioen, a 5 pCt. rente, mot 1 pCt. amortisatie. De prijs van uitgifte zal waarschijnlijk 55 zijn. De leening zou tot zekerheid de inkomsten van het kantoor van in- en uitgaande rechten to Konstan- tinopol erlangen. LONDEN, 25 Mei. Bij de Epsom-wedvar.non is de Derby-prijs behaald door Merry Hampton. He tweede paard, dat aankwam, was Baron, het derde Hartley. "VVEENEN, 25 Mei. De Kamer van afgevaardig den hooft zondor discussie aangonomc-n do nadere overeenkomst met België betreffende de onderlinge maatregelen aangaande handelsreizigers en hunne, monsters, benovens hot scheepvaart-verdrag. PARIJS, 25 Mei. De heer Grévy heeft den heer de Freycinet uitgenoodigd lieden avond bij hem te komen om nogmaals over den toestand te beraad slagen. Do heer Floquet heeft hedenmorgen het aanbod tot het vormen van een ministerie geheel afgeslagen. Nu zal, naar het heet, Duclorc de op dracht daartoe krijgen. PARIJS, 26 Mei. (Hbl) Uit nadere inlichtingen betreffende den brand der „Opéra Comique" blijkt, dat een twintigtal figuranten en koristen onder de puinboopen is bedolven. Het aantal toeschouwers, dat omkwam of gewond werd, is nog niet met zekerheid bekend. De brand ontstond op het oogenblik dat het gordijn opging bij het eerste bedrijf van „Mignon". De bovendecoratie van „Lakrné", die aangebracht was in de friezen, viel op de voetlichten en deed aldus don brand ontstaan. Volgens een later bericht zijn 100 personen bij den brand omgekomen. PEST, 26 Mei. Hedon is de Rijksraad gesloten met het voorlezen eener troonrede. Daarin erkent do keizer met genoegen de vaderlandlievende offer vaardigheid, waarmede ondanks den ongunstigen toestand der geldmiddelen voor de veiligheid vau troon en monarchie is gezorgd. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeoi teraads- zilting waren tegenwoordig de heerenDo Kanter, voorzitter, De Fromery, Bool, Van Buttingha Wicliers, Bredius, Juta, Du Rieu, Alma, Land, Fockema. Andreas, Van Reenon, Le Poole, Van Hoeven, Van der Hoeven, Knappert, Cock, Zaalberg, Nykamp,. Hasselbach, De Góoje, Kaiser, Was, Driossen en Verster. Afwezig met kennisgeving de lieer Zaayer. Do Voorzitter doolde mede dat o. a. was inge komen eene missive van den heer P. J. Groen, hou dende kennisgeving dat hij wegens drukke bezig heden verhinderd is de benoeming tot bestuurslid van de Practische Ambachtsschool aan te nemen; zoomede een verzoek van den heer De Vries te Rotterdam tot het leggen van eene brug over den Zoeterwoudschen singel. Benoemd werdentot dorde onderwijzeres aan do Leerschool mej. J. G. Blok en tot eersten onder wijzer aan de Jongensschool 1ste klasse de heer J. M. L. Rietdijk, beiden met algemeene stemmen. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd het voorstel tot uitbreiding van hot onderwijzend personeel voor de school 3de klasse No. 3 met één derden onderwijzer of eene derde onderwijzeres. Op het voorstel betrekkelijk de ingebruikgeving van grond der gedempte Kool-en Brandewijnsgrach ten werd bij nader rapport door de Commissie van financiën gunstig geadviseerd, welk advies nog na der door den heer Fockema Andreae word toege licht, voornamelijk wat betreft de afschoiding der verschillende erven van den openbaron grond en onderling. Het komt hem voor, dat analogische toe passing van het betrekkelijke artikel omtrent de afscheiding van particuliere erven met openbaren grond niet houdbaar is. Hjj meent dat later de ge meente toch verplicht kan worden bij te dragen. Alleen als aan de geopperde bezwaren wordt te ge- moet gekomen, kan de commissie van financiën met het voorstel medegaan. Be Voorzitter beantwoordde spr. en doeldomede dat het voorstel van B. en Ws. gegrond is op verkregen inlichtingen van deskundigen. Volgens spr. beschouwt bovendien het Burg. Wetb. de af scheiding door water reeds als eene behoorlijke afscheiding. Ook is door het betalen van recog nitie de gemeente togen mogelijke schade ge waarborgd. De heer Knappert kan met het voorstel niet meegaan, op grond van wat hij heeft gezien dat met aangeplempten grond gebeurt als hij eenmaal

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 8