Te Freiburg is tot doctor phil. gepromoveerd de heer J. C. Schoneveld v. d. Cloet, geb. te Gouda, met eene dissertatie, getiteld: „Ueber die Dichlor- naphtochinonsulfonsaure". Tweede Kamer. In het Defensie-hoofdstuk, dat heden werd aangenomen mot 55 tegen 20 stem men, is de uitvoerende macht bevoegd verklaard tot afkondiging van den staat van oorlog of beleg, volgens regels bij de wet te stellen. Bij het debat over het hoofdstuk "Waterstaat werd uitvoerig ge sproken over de bevoegdheid der Staten. Morgen voortzetting. Vrijdag a. s. zullen do afdeelingen van de Tweede Kamer onderzooken de volgende wetsontwerpen: bouw van een magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam; verevening eener vordering ten l3ste van hoofdstuk V 1886; wijziging van hoofdstuk IX on van de begrooting van uitgaven voor don aanleg van Staatsspoorwegen voor 1886; verlenging en wijziging van het aan de Nod. Bank verleende octrooi. De Eerste Kamer heeft heden aangenomen met 30 tegen 2 stemmen de onteigeningswet tot uit breiding der haven- en sluiswerken te IJmuiden. Vrijdag komen de overige ontwerpen aan de orde. Het stoomschip „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 24 Mei van Southampton; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde ■25 Mei te Pad an g. Gemengd Nieuw». De officieren, die aan de door ons vermelde kadermanoeuvres zullen deelnemen, van het 4de regiment infanterie, hebben allen eene kaart ontvangen van de gemeenten Hillogom, 's-Hage en Rotterdam. Dezer dagen werd van hier door een plaatsvervanger der nieuwe lichting oen brief verzonden met het volgende adres: „An Meheer Goe-dapel hantlaar in plasvevangers te Groingen". Te Haarlemmermeer schrikte het paard, bespannen voor den grooten vrachtwagon met vaste houten kap van Tates, van zakken mot kalk, welke op don Kruisweg stonden tusschen den Spieringweg en de Cruquius, zoodanig, dat de wagen met acht passagiers, goederen en paard in de vaart geraakte, langs eene glooiing van p. m. 7 meter. Eene vrouw is aan het hoofd nogal door glasscher ven gewond, de anderen zjjn er met den schrik en sommigen bovendien met een nat pak afgeko men. De voerman, die onder den wagen geraakte, had moeite zich te redden. In eene sloot aan den Parallelweg, nabij het spoorwegstation te Delft, is het lyk ge vonden van don heer J. A. M., commies bij de plaatselijke belastingen, die onderhevig was aan duizelingen. Wegens voltalligheid is de werving van tamboers en hoornblazers by het 1ste regi ment infanterie gesloten. Te Arnhem kregen 2 knapen ruzie, die zóó hoog liep dat de een den ander een klap met een stok gaf, waardoor de jongen bewusteloos werd. In het ziekenhuis opgenomen stierf hy een paar dagen daarna. Zijne peettante trok zich de zaak zóó aan, dat ook deze den volgenden dag, na eene korte ongesteldheid, overleed. Eene Russische gravin, gelogeerd in het Hotel Huffnagel, Plantage te Amsterdam, bezocht dagelijks het Amstel-Hotel, ten einde aldaar onder behandeling te zjjn van dr. Mezger. Zy maakte daarvoor gebruik van de tram Plantage Leidsche- plein. LI. Zaterdag, toen zy haar laatsten rit af legde, verraste zy het personeel dier ljjn met een geschenk van f 50. Te Rottevalle heeft een 10-j a r i g knaapje, dat zich langs een paal van den zolder liet glijden, een daaraan bevestigd touw zoodanig om den hals gekregen, dat men het kind weinige oogenbükken later geworgd vond. Te Lemmer is de zeilmakersknecht T. M. in een ketel met kokende traan gevallen en daarin verbrand. In Friesland is de boterprys gedaald tot 25 cent de 5 ons. Te Calmejane, in het kanton Salles- Cuvan, is eene mme. Boulois van drie gezonde meisjes bevallen, na reeds vroeger tweemaal twee lingen ter wereld te hebben gebracht. Deze ryk gezegende vrouw is eerst vier jaar gehuwd. Volgens de „Correspondencia" is weer te Madrid in een huis een koffertje gevonden met 25 dynamietpatronen, alle van lonten voorzien. Verscheidene personen zyn in verband daarmede in hechtenis genomen. 13 U" IT HL JN" L A. IV li. Fraukrlik. De hoer Floquet, voorzitter der Kamer van Afge vaardigden, heeft den president der Republiek schrif telijk medegedeeld, dat hjj, na ryp beraad, meent geen gevolg te kunnen geven aan zyne belofte, om den heer De Froycinet alsnog tot de vorming van een nieuw kabinet over te halen. De voorzitter der Kamer voort daarbjj o. a. aan, dat liy niet tusschen- beide kan komen in reeds aangeknoopte onder handelingen. De heer Duclerc werd toen op het Elysée ontbo den. Gelyk men weet, is deze senator door veeljarige vriendschap aan den heer Grévy verknocht; hy meende dan ook zich Riet te mogen onttrekken aan het beroep, dat de president der Republiek op zijne welwillendheid maakte. Zonder zich al8 officieel met de vorming van oen nieuw Kabinet belast te achten, beloofde hy toch in de republikoinsche groe pen van Senaat en Kamer de elementen op te sporen voor een „ministère de concentration". Hy onderhield zich daarop met den heer De Freycinet, doch deze verklaarde opnieuw dat hjj geen deel van eon kabinet wilde uitmaken. Men is dus nog niet veel gevorderd. Ingevolge do aangekondigde manifestatie voor de Kamer van Afgevaardigden ten gunsto van Bou- langer stonden gisteren ongeveer 150 personen voor het palois Bourbon. De politie liet niemand in do nabyheid daarvan komen en de prefect van politie was persoonlijk aanwezig. De manifestatie liet even wel op zich wachten. Uit Belfort wordt dd. 23 Mei aan de „Vol taire" gemeld dat de Duitsche gendarmerie te Mon- treux-Vieux twee personen in hechtenis heeft ge nomen, namelijk de heeren Reinpold en Schmidt, beiden Fransche beambten bjj den Oosterspoorweg. Zy worden beschuldigd van het omverhalen van den Duitschen grenspaal. Men weet nog niet, waar zij opgesloten zyn. De feesten ter gelegenheid van hot 50-jarig bestaan der spoorwegen in Frankrijk zyn Zondag in het bosch van Vincennes begonnen. De tentoon stelling werd geopend. J3«isriS. Uit La Louvière wordt dd. 23 Mei gemoldDe dader van de dynamiet-ontploffing is dadelijk door militairen aangehouden, des nachts door hot gerecht te Bergen verhoord en heden naar die plaats over gebracht. Hy is een jong Franschman, en oen dergenen, die in talrijke vergaderingen optraden. Zyne geboorteplaats is Cherbourg. Het is aan do plaatselijke politie te wjjten dat de boosdoener van woorden tot daden kwam. Ook de bi) den gasmeter neergeschotene was geenszins onschuldig, maar integendeel een doortrapt individu, dat met twee anderen naar den meter sloop. De schildwacht trof hem in het hart. Een andere man, die ook by La Louvière door een schildwacht werd doodgeschoten, bljjkt een doove hoefsmid geweest te zijn, die toevallig eene straat uitkwam en getroffen werd, toen op eenige personen gevuurd werd, die hot op de telefoon schenen gemunt te hebben. Eene treurige vergis sing dus. Na deze gebeurtenissen worden de bedaarde ar beiders bevreesd en werd het werk op eene plaats gestaakt, ofschoon men kalm bleef. In Mariemont wordt weder overal gewerkt, maar in Charleroi hebben 3500 werklieden den arbeid gestaakt. In vele bijeenkomsten, gisteren gehouden, werd op algemeene werkstaking aangedrongen en heden vóór vieren zou eene manifestatie plaats hebben, alvorens in de mynen af te dalen. Ze werd evenwel door den burgemeester verboden. Uit Charleroi, dd. 24 MeiDe werkstaking heeft zich hedenochtend uitgebreid tot verschillende an dere steenkolenmijnen. Benden van 300 a 400 werkstakers doorkruisten vele gemeenten met de roode vlag voorop, doch werden met gebruikma king der vuurwapenen door de troepen en de gendarmes uiteengejaagd. Thans is alles rustig, hoewel de burgerwacht steeds onder de wapenen blijft. Uit Bergen (Henegouwen), dd. 24 Mei: In de Borinage heerscht volkomen stilte, ofschoon er nog vele arbeiders leeg loopen. Te Levant-Flenu hebben 300 werklieden den arbeid hervat, en dit wordt als een gunstig voorteeken beschouwd. Groot-UrttaniilA Het Lagerhuis is tot 6 Juni a. s. uiteengegaan. Naar men verneemt, hebben de Hollandsche, Fransche en Belgische comité's van houders van Peruaansclie schuld geweigerd mede te gaan met het Londensche comité in hare pogingen om moer geld voor Peru te krijgen, onder voorwendsel daar mede tot eene regeling der betalingen op de oude- schuld te komen. Poru heeft bovendien zich niet geneigd betoond de ontvangsten dor in- en uit gaande rechten te Moilendo af te staan als basis, waarop eene nieuwe leening te scheppon. Do invoer van vee in Groot-Britannië klom in 1886 tot 1,376,000 stuks, een kwart millioen moer dan het jaar te voren. Indien men Ierland en de Kanaaleilanden er by voegt, wordt het cyfer 3,249,000 en de vermeerdering boven 1885 byna een half millioen stuks. Gisteren trad koningin Victoria haar 68ste jaar in. Slechts 4 souvereinen van Engeland be reikten een hoogeren leeftijdElisabeth, George II, George III en Willem IV. Gladstone krygt van de HomevRulers in Amerika een geschenk in zilver, ter waarde van 8000 gulden. Oostonr.-Hong.-Monarolile. In het Huis van Afgevaardigden heeft do heer Tisza, in antwoord op eene interpollatie van den heer Iranyi, verklaard dat, toon de laatste oorlog tusschen Rusland en Turkyo onvermijdbaar waSj Oostenryk besloot onzydig te blijven. Doch om de belangen der monarchie zooveel mogelijk tegen alle gebeurlijkheden te beveiligen, werden met Rusland onderhandelingen gevoerd, waarbij de Oostenryksch- Hongaarsche regeering verklaarde, niet te stroven naar het bezit van Bosnië en de Herzegowina, zoolang Turkye in staat zou zijn de orde aldaar te handhaven, maar dat in het tegenovergestelde geval de monarchie genoodzaakt zou zijn, zelve de naburige provinciën te bezetten. Uit die onderhan delingen ontsproot de overeenkomst, waarbij Rus land tot het gevoelen dor Oostenryksche regeering toetrad, en waarvan ook aan Duitschland mededee- ling werd gedaan. Er was geen sprake van deeling van Turkye tusschen Rusland en Oostenrijk. Het vredestractaat van San-Stefano was in tegenspraak met de over eenkomst. De Oostenryksche regeering kwam na drukkelijk daartegen op, en het Berlynsche congros droeg, door wijziging van het vredesverdrag, aan Oostenrijk de bezetting op. „Wij hebben dus," zeido de minister verder, „Bosnië en do Herzegowina bezet, niet krachtens do bedoelde overeenkomst, maar op den grondslag der volmacht, ons door het Berlynsche congres verstrekt. Gedurende den geheelen loop der onder handelingen behartigde Oostenrijk zooveel mogelyk do belangen van Turkije; de Oostenryksche regee ring liet zich door geene vijandelijke of eigenlievende gevoelens jegens eenige mogendheid, hoe ook ge naamd, medesleepenhare houding kan dus geen» aanleiding geven tot het verstoren der goede be trekkingen met eenige mogendheid." De minister eindigde met het betoog dat door de gevolgde staatkundige richting do stelling van Oostenrijk Hongarije in het Oosten en hare ver houding tot do Europeesche mogendheden algemeen verbeterd zijn. Het antwoord des ministers werd door hot Huis goedgekeurd. De jongste dochter van den keizer van Oos tenrijk, de aartshertogin Valerie, is te Ischl ernstig ziek geworden. De keizerin is daarheen vertrokken. De kroonprinses van Oostenrijk, hoewel her steld van hare langdurige ziekte, zal haar echtgenoot niet naar Londen vergezellen by gelegenheid van het jubilé van koningin Victoria. Hongaryo zal niet officieel deelnemen aan da tentoonstelling te Parys, maar de rogeering zal de inzenders zedelijk steunen. Telegrammen. BERGEN, 24 Mei. Tweeduizend personen ongeveer stelden zich op te Wasmes op het plein Saint-Pierre. Daar de burgemeester samenscholingen van meer dan vyf personen had verboden, hadden de troepen zich geposteerd op den weg van Dour om den manifestanten te beletten die gemeente binnen te komen. Door dit flinke optreden ging men uiteen en meerendeels naar de meeting te Frameries, waar een Brusselaar, de burger Minne, het woorf voerde en waar het plan tot algemeene werksta king word aangenomen. By het uiteengaan der ver gaderden, deed de gendarmerie, hierin bijgestaan door de troepen, rondgangen, zoodat alles kalm bleef. Geen rood vaandel werd bespeurdeen enkel slechts in het vergader-lokaal te Frameries. De

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2