Pit mimmer bestaat Bit Twee Bladen. 8363. U>oiiL€le^cia«: 33ei. A0. 1887. feze (Qouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Leiden, 25 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leidon per 8 maanden1.10. France per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Toor het incas- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Leidens Mannenkoor gaf gisteravond in Zomer- zorg zijne 15de huishoudelijke uitvoering. De groote zaal was reeds lang vóór den aanvang geheel bezet door begunstigers en genoodigden met hunne damos. Het programma was ditmaal niet aan slechts twee of drie groote composities gewijd, maar bevatte thans niet minder dan dertien nommors, zoowel vocale als instrumentale. Met de zangkoren, waarvan enkele oude, maar beste bekenden, werd bjj vernieuwing getuigenis af gelegd van de goede krachten, welke de vereeniging bezit, zoomede van het fraaie klankgehalte, dat door eene juiste overeenstemming, onder de krachtige leiding van den heer B. H. Taylor, werd verkregen. Wederom mocht men ondervinden dat enkel mannengezang insgelijks zijne vele schoonheden bezit. Dat deze werden op prijsgesteld ook, bleek uit den betoonden, herhaalden bijval. Als solo-zanger trad op de heer H. J. Withake, die met zijn sympathiek geluid in de eerste afdee- ling met veel uitdrukking de cavatino „sei getreu bis in den Tod," uit Mendelssohns „Paulus", voor droeg, alsmede na de pauze Reineckes „Waldes- gruss" en Kalliwoda's „In die Ferne", met welke laatste lieve compositie, evenals do voorgaande met viool- en piano begeleiding, hij niet het minst veel bijval inoogstte, zoo zelfs, dat hij ze moest herhalen. Het instrumentale gedeelte van het programma werd vervuld door den heer Job. M. Coster, een Leidsch élève der Koninklijke Haagsche Muziek school. Al schenen het Allegro uit het 3de Viool concert van De Bériot, in do eerste, en Wieniawski's „Légende" in de tweede afdeeling, nu en dan wel eenigszins te zwaar voor hem te zijn, om al de technische moeilijkheden te overwinnen, om deze werken, welke hier reeds door priesters in de kunst waren ten gehoore gebracht, geheel tot hun recht te brengen, zeker is dat deze jonge violist veel van zich mag doen verwachten bij voortgezette studie, welke ook aan de zuiverheid van het spel en de bezieling in de voordracht niet anders dan ton goede kan komen. Want dat hij reeds werkelijke verdiensten bezit, bleek uit de „Mazurka caractéristique" (mede van laatstgenoemden componist), welke hij met veel bekwaamheid en gevoel speelde en welke zóódanig in den smaak viel dat hij haar nogmaals moest ten beste geven. Het bood een bijzonderen aanblik naast dezen jeugdigen musicus, die nog zjjne eerste sporen moet verdienen, te zien zitten den man, die reeds zooveel lauweren op muzikaal gebied heeft verworven, den heer Mann, die zich welwillend had bereid ver klaard de klavier-partij te vervullen. Aan hem heeft hij dan ook in niet geringe mate, om de schoone begeleiding, het succes van den avond te danken. Wat de zangnommers betreft, zou men dezen lof, zoo niet geheel, dan toch grootendeels, ook kunnen toepassen op den pianist, die al de koorwerken ac compagneerde en daarin blijkbaar volstrekt geen vreemdeling meer is. Akte-examens L. O. te 's-Hage op 24 Mei. Geëx. 15 vrouw, cand.; toegelaten zjjn de dames: G. I. M. Schretlen, L. Trago, W. H. Temminck, uit LeidenM. W. Schreuders, uit KedichemE. Th. Steller, J. W. M. Vissers, uit 's-HageA. Tillemans, C. Vermeer, uit RotterdamT. Visser, uit Sliedrecht; Th. M. J. Vlasveld, uit Gouda; W. L. Veenvalck, uit Schiedam, en A. Spoel, uit Dordrecht. In de plaats van den heer O. H. Wildt, van Amsterdam, is als secretaris van den Algemeenen Wielrjjdersbond benoemd de heer E. W. baron Van Wassenaer, voorzitter der Studenten-Wielrijders- vereeniging te Leiden, die ook gekozen werd tot lid dor redactie-commissie. Door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid» Holland is thans gesloten de lijst, aanwijzende de hoogstaangeslagenen in deze provincie in de Rijks directe belastingen, welke bij hun besluit van 26 April 1887 voorloopig werd vastgesteld. Op deze lijst komt o. a. nog voor de heer K. Van der Torren Kz. te Waddingsvoen voor een bedrag van f 1524.93'/,. De kerkeraad der Nederduitsch-Hervormde ge meente te 's-Hertogenbosch heeft het navolgende 6-tal opgemaakt ter vervanging van wijlen ds. Rut gers Van der Loeff: dss. G. C. Boomer te Ritthem, L. H. F. A. Faure te Woudenberg, A. Ter Haar Romeny te Dedemsvaart, O. Schrieke te Pijnakker, I. Th. De Visser te Almeloo en A. Voorhoeve te Katwijk aan Zee. Door vertrek van den heer P. Verheul naar elders, waren te Benthuizen vacant de betrekkin gen van wethouder en president-kervoogd. Beide betrekkingen zijn echter thans weder vervuld, en wel de eerste door den heer L. Lekkerkerker en do laatste door den heer Willem Grootendorst. Naar men verneemt, zal aldaar a. s. Zondag-mor gen, gedurende de gewone godsdienstoefening, het orgel mot zijn uiterst sierlijk front geplaatst, in het kerkgebouw der Ned.-Hervormden, op plechtige wijze worden ingewijd. Dat front, grootendeels vervaardigd door de hee- ren B. en D. Van Leeuwen, wagenmakers aldaar, verstrekt zijnen vervaardigers tot groote oer, terwijl het schilderwerk daaraan, verricht door den heer M. I. Bleyleven, mr. schilder aldaar, niet minder prachtig en smaakvol heeten mag. Men schrijft uit 's-Gravenhage, dd. 24 Mei De dag van heden zal voorzeker onvergetelijk zijn voor den weleerwaarden heer ds. C. E. Van Koetsveld, predikant bij de Nederduitsch-Hervormde gemeente te 's-Gravenhage en Hofprediker, wien het vandaag gegeven was in blakenden welstand zijn Spsten verjaardag te vieren. Ondubbelzinnige bewijzen van belangstelling, zoowel van binnen als van buiten deze stad in het feest van den alom geachten grijsaard, vloeiden den ganschen dag toe in den vorm van telegrammen, brieven, persoon lijke bezoeken en levende bloemen. Uit Wildungen, in welke badplaats de Koning en de Koningin thans vertoeven, ontving de predikant het volgende telegram „HH. MM. de Koning en de Koningin dragen mij op u ter gelegenheid van uw tachtigsten verjaar dag Hoogstderzelver gelukwenschen en de verzeke ring hunner belangstelling aan te bieden. De adju dant en secretaris des Konings De Ranitz." De geschenken, die den waardigen man van verschillende zijden werden aangeboden, waren groot in aantal. De predikanten der Herv. gemeente boden hem nevens hunne gelukwenschen eene prachtige staalgravure aan. Te 3 uren verleende de heer Yan Koetsveld gehoor aan eene commissie uit den ker keraad der Ned.-Herv. gemeente. Eene commissie uit de onderwijzers aan do idioten-school, door den heer Yan Koetsveld opgericht en waarvan hij thans voorzitter is, was de vertolkster der gevoelens van hoogachting en liefde, die men daar jegens den jubilaris koestert. Ook smaakte de heer Van Koetsveld het genoegen, heden onderscheidene kleinere en grootere giften te ontvangen ten be hoeve van de zesde Hervormde Kerk, die hij eens hoopt in te wjjden. Moge die wensch vervuld wor den en het den waardigen voorganger tevens ge geven zijn, nog tal van gelukkige jaren in voorspoed door te brengen. Een bekend Hagenaar, de heer Snabilié, apo theker, is te 's-Hage overleden in den ouderdom van 60 jaren. Met deelneming maakt de „Haarl. Crt." mel ding van het overlpden van den heer L. J. Sabelis, sedert April 1868 lid van den staf van het corps brandblusschers en den 12den Maart 1879 com mandant van dat corps te Haarlem, welke betrek king hij steeds met ijver, toewijding en belangeloos vervulde. Eerst een paar weken geleden werd hij als zoodanig eervol en onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten ontslagen. De overledene bereikte den ouderdom van 61 jaren. Het stoffelijk overschot van mr. P. Blussé is gistermorgen uit Den Haag naar Dordrecht ver voerd om daar in het familiegraf bijgezet te worden. De lijkkoets werd uit de woning van den over ledene naar het spoorwegstation gevolgd door de boden dor Kamer, terwijl de voorzitter, mr. Cremers, de griffier, mr. Yeegens, de commiezen-griffier en vele leden van alle richtingen der Kamer aan het station den stoet afwachtten. Mr. P. L. F. Blussé, de zoon, en lid der Ged. Staten van Zuid-Holland, dankte daar voor de eer, den overledene bewezen. Men schrijft uit Dordrecht dat om 1 u. 14 m. het lijk aldaar aankwam. Tal van belangstellenden waren aanwezig. Nauwelijks stelde echter de stoet zich in beweging, of door een noodlottig toeval brak de as van de rouwkoets, zoodat deze ineen zakte, midden op het stationsplein. Eenigen tijd later was eene nieuwe koets aanwezig. Nadat door een en ander de begrafenis een groot half uur vertraging had ondervonden, begaf zich- de stoet grafwaarts, gevolgd door eene groote menigte vrienden, onder wie ook de burgemeester, de leden van den gemeenteraad en die der Kamer .van koophandel. Op het kerkhof gekomen, werd de onder bloemen bedolven kist in den familiegrafkelder bijgezet. Daarna dankte mr. A. Blussé, lid der Eerste Kamer, voor de laatste eer, den overledene bewezen. De lijkbaar werd door de gezellen der drukkerij van de „Dordr. Crt.", waarvan de overledene mede werker was, grafwaarts gedragen. Toespraken werden bij het graf niet gehouden, maar aan bewijzen van stille deelneming jegens de familiebetrekkingen in hun verlies ontbrak het niet. Onze landgenoot, de kunstschilder C. Springer, te Amsterdam, viert heden zijn zeventigsten ver jaardag. Het bestuur van „Arti et Amicitiae," waarbij de overige schilders zich aansloten, maakte den begaafden kunstbroeder zijne opwachting en wenschte hem hartelijk geluk met dit geboortefeest. Ook de Vereeniging „Arte et Amicitia," die den heer Springer vaak als gast op hare vergaderingen had, liet zich niet onbetuigd. In eene feestelijke bijeenkomst ten huize van den heer A. Willet, werd hem bjj eene door Rochussen geteekende oorkonde, het eerelidmaatschap van genoemde Vereeniging aangeboden, waarbij tevens een fraaie krans was gevoegd. (Hbl.) Bij het wapen der infanterie zal eerstdaags weder eene groote promotie plaats hebben. Volgens een Haagsch correspondent der „Midd. Crt.", moet de minister Van den Bergh tot herstel van gezondheid voor geruimen tijd naar eene bad plaats en zal hjj daarom zijne portefeuille neerleggen. De generaal-majoor Kromhout, inspecteur der genie, is door den Koning van Denemarken benoemd tot commandeur der Danebrogsorde. De heer G. Brom, uit Utrecht, is te Rome, na afgelegd examen, bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1