vendigen en dadelijk eene nieuwe kieswet te doen eischen. O o IX» o t\ Nieuw». Bij den aanstaanden Zondag op het Noorder-bniten Spaarne bp Haarlem te houden uni- versiteits wedstrpd tusschen „Njord", „Laga", „Tri ton" en „Nereus" is de indeeling van de Leidsche mededingers als volgt Oude vier. - „Vanity." De heeren Leuring, Van Seters, Van den Broek, Vissering (slag) en "Wyde- nes Spaans (st.). Oude twee. „Paramaribo." De heeren Jonges, De Vogol (slag) en "Wpdenes Spaans (st.). Jonge vier. „Poscimur." De heeren Van Troos- tenburg de Bruyn, Van Seters, Jonges, Van Rhede v. d. Kloot (slag) en "Wpdenes Spaans (st.). Jonge twee. „Frou frou." De heeren Van TVoostenburg de Bruyn, Van Rhede v. d. Kloot (slag) en Wpdenes Spaans (st.). Sculling. „De vliegende visch." De heer Vis sering. Met spanning wordt in verschillende academie steden uitgezien naar dezen jaarlpkschen wedstrpd, welke belangwekkender zal zpn dan vorige jaren en wel om twee redenen. In de eerste plaats is ook de Amsterdamsche Studenten-Roeivereeniging „Nereus" toegetreden tot den bond der drie andere zusteren, en in de tweede plaats prpkt op het programma een nummer meer dan gewoonlijk, een wedstrpd namelpk in „single-sculling outriggers", welke zeer belangwek kend belooft te worden. Het hoofdnummer van het programma is, zooals men weot, „de universiteitswedstryd" in vierriems gieken. (Zoolang do Stud.-Roeibond bestaat, werd dit nummer gewonnen door „Njord" van Leiden.) Verder zpn er nog vier wedstrpden in vier-, twee-' en éénriemsgieken. De wedstrijd vangt aan te één uur; terwpl eone flinke tribune voor de fabriek van den heer Figée is opgericht om het zeker talrpke publiek te ontvangen. Bp eene arme weduwe, wonendein een hofje aan de Van-LimburgStirumstraat te 's-Hage, heeft men zich door middel van een val- schen sleutel toegang verschaft en al hare spaar penningen, een /"40, gestolen. Een buurmeisje van 14 jaren heeft de daad gepleegd en het grootste gedeelte van het geld met een vriendinnetje op gemaakt. Naar men verneemt, zal binnenkort het Paviljoen te Scheveningen, het eigendom van de Prinses Van Wied, verbouwd worden en eene aanzienlijke uitbreiding ondergaan. Te 's-Bosch is een kind vaneenige maanden oud, hetwelk, in de wieg liggende, met nog twee andere kleine kinderen, 5 en 2 jaar oud, door de moeder was thuis gelaten, tijdens zp naar de markt was, in brand geraakt, vermoedelijk ten gevolge van het spelen met lucifers door het oud ste kind. Het kind heeft vrij belangrijke brandwonden bekomen. Men schrijft uit Breda, d d. 17 Mei: Hedenvoormiddag, tusschen 9 en 10 uren, is mr. Coenegracht, sedert kort president der arr.-recht- bank alhier, door een noodlottig toeval in den Academiesingel te water geraakt en verdronken. De opzichter Waals bjj den aanleg van het Valken berg, die zich het eerst te water begaf, hoewel niet kunnende zwemmen, was bijna het slachtoffer zijner hulpvaardigheid geworden, als niet de opzichter Nuland hem met een boom gered had. In de geweorfabriek en geschut gieterij te Breslau, waar tot dusver dag en nacht met vermeerderde krachten gearbeid werd, zpn beschikkingen genomen ter vermindering der werk zaamheden en het ontslaan van een talrijk per soneel. Eene kluchtige vergissing heeft dezer dagen in een dorpje van het departement der Seine vrjjwat vroolpkheid verwekt. De vrouw van een bleeker beviel van tweelingen. Daar men daarop niet gerekend had, werd het tweetal door de vroedvrouw in plaats van in de wieg in eene baliemand gelegd en zorgvuldig toegestopt. Groot was de verrassing in de villa van den baron S., toen men er van den trein, in plaats van schoon linnengoed, de twee zuigelingen bezorgd kreeg, dooi den gelukkigen vader zelf verzonden. Ten huize van den bleeker averd de vergissing eerst ontdekt, toen de commissaris van politie inlich tingen kwam vragen. Men had er zich in verheugd dat de kleinen zoo voorbeeldig rustig waren. Hoe het met deze jeugdige reizigers is afgeloopen, meldt de historie niet. KOLONIËN. BATAVIA, 13-20 April. (Fransche mail). Aan het mail-overzicht van het „Bat. Hbl". is het volgende ontleend: De „Jav. Crt". behelst het besluit, waarbjj do adspirant-controleur D. F. W. Van Rees, de zoon van den Gouverneur-Generaal, ter beschikking ge steld wordt van den algemeenen secretaris, met bepaling dat hp bp het kader der ambtenaren by het binnenlandsch bestuur op Java en Madura ge voerd wordt a la suite. Te betreuren is het, dat hiertoe niet eer is overgegaan en dat van den aan vang met is ingezien dat de zoon des landvoogds geen deel behoort te hebben aan het binnenlandsch bestuur, allerminst te Buitenzorg. Ware dit begre pen, dan zou naar alle waarschpnlpkheid de Tjio- maszaak niet zpn voorgevallen of althans niet geleid hebben tot hot vele, dat zoo hier als in Nederland wordt afgekeurd. Zooals te verwachten was, gaan de Atjehers voort met alarmeeren, zoowel binnen onze liniën als in de kuststaten. De verwoestingen, door do borri berri aangericht onder de Madureesche-, naar Atjeh overgebrachte barisan, heeft het wps besluit tot evacuatie doen nemen. Don 18den dezor kwam het stoomschip „Sumbawa" alhier aan met 8 Madureesche officieren, 12 Madureesche onderofficieren, 155 Madureesche mindere militairen en 16 bedienden van Maduroescho onderofficieren tot do barisan behoorende, die naar Madura terugkeeren. Verscheidene dier manschap pen zpn lijdende aan berri-berri. Op reis zijn drie man overleden. Naar wp vernemen, is in de kas van don eervol uit 's lands dienst ontslagen architect bp den waterstaat J. De Vink, een tekort ontdekt van circa 2000. J. B De kapitein der artillerie J. C. Van Geel is van Atjeh naar Batavia overgeplaatst. Blijkens een telegram door den Gouverneur van Atjeh onder dagteekoning van 9 dezer via Penang verzonden, was de toestand der gewonden van do affaire van 3 dezer gunstig, en bedroeg het verlies van den vpand aan dooden 33. Onder dagteekening van 12 dezer telegrafeert de Resident van Palembang het volgende „8 en 9 dezer herhaalde aardbeving in Sindang- streken en gerommel Kaba; 10 dezer van halftien tot 4 uren 22-maal aardbeving; nacht 10 op 11 zeer harde slagen en hooge vuurzuil uit Kaba; plotselinge rjjzing water in de Djelatangpersonen uit Soebang (Redjang) bestegen Kaba; berichtten groot kratermeer geheel opgedroogd". Do 2de luit.-kwartiermeester M. H. Kroonen- burg is van Atjeh naar Palembang overgeplaatst. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. V erloend: Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den architect 2de kl. T. J. T. Martij; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den ingenieur 2de kl. bij het kad. in Ned.-Indië J. A. W. Van Bergen. Benoemd: Tot commies 2de kl. bij den post- en tele graafdienst, J. A. Van Htlsdingen. Tot notaris: te Pasoeroean, A. H. M. Michielsen; te Grisaee, A. I. C. Hazenberg. Tot secretaris van het dep. van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de leeraar bij de afd. „Taal-, Land- en Volkenk. van Ned.-Indië" aan het gymnasium Willem III te Batavia, P. H. Van der Kemp. Ter Algemezne Secretarie: tot lsten commies, D. A. J. B. De Graaf; tot 3den commies, de klerken K. C Van den Bor en J. H. Meursinge. Bij het biunenl. bestuur op Java en Maduratot contr. late kl. W. F. H. Van Amerom, H. B. Pereira en R. A. Maurenbrechertot contr. 2de kl. H. Buisman, H. G. Hey« ting en W. P. Quartero; tot asp.-contr. A. L. T. A. Nepveu tot Ameyde, P. F. Abell en T. Van der Dussen. Tot ambtenaar bij den dienst der in- en uitvoerr. en acc. J. W. G. Timmermans; tot-tijd. verif. 5de kl. A. Van I-Tsseldijk. Bij den waterstaat en 's lands burg. op. werken: tot opz. 2de kl. W. L. Mulder; tot opz. 3de kl. E. Ch. Verstcegh. Bij het kadaster in Ned.-Indiëtot ingenieur 2de kl. D. A. Berkhout; tot bewaarder 2de kl. R. Suringa; tot be waarder 3de kl. J. C. Bertsch; tot landmeter 1ste kl. G. F. Wiemans; tot landmeter 2de kl., de landmeter 3do kl. J. W. H. Ader. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de lsto commies bij de Algemeene Rekenkamer J. Lucassen; op verzoek, eervol als adjunct-secretaris van het bestuur over de Prot. kerken in Ned.-Indië, W. P. Groeneveldt; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, w. ziekte, de pred. bij de Prot. gemeente te Soerabaia J. F. Thieme. Gesteld: Ter beschikking van den Algemeenen Secre taris de aspirant-controleur bij hot binnenl. bestuur op Java en Madura D. F. W. Van Rees, met bepaling dat hij bij het kader der ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur on JaTa en Madura wordt gevoerd a la suite. Belast: Met ingang van 1 Mei 1887 met de waar neming der betrekking van onderwijzer 2de kl. L. Hovenkamp. Departement van Oorlog. Verleend: Zes maanden verlof n. Europa, buiten bezw. ar van den lande, c-n met stilstand mitsdien van alle inkomsten ten laste van den lande, aan den lsten luit. der inf. L. Labotz; een 2-jarig vorlof n. Europa, w. vijftien jaren onafgebroken dienstin Ned.-Indië, aan den kapitein der genie M. P. M. Kuijl; een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den kapt. der inf. C. M. Visser; aan den lsten luit. van dat wapen A. W. Gijsberti Hodenpijlaan den majoor der genie A. J. J. Staal en aan den milit. ambtenaar 3de kl. A. Heilbronn. Ontslagen: Op verzoek, eorvol uit Zr. Ms. milit. dienst, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de luit.-kol. der inf. E. Terne en de ritmeester der cav. J. A. Brass. Bevorderd: Bij het wapen der inf.: tot kapt., do late luit. J. L. Lacoulle tot lsten luit. de 2de luits. A. J. Gijsen (met verlof in Nederland) en P. A. J. Veermantot rit meester bij het wapen der cavalerie, de lste luits. jhr. C. J. H. Meijer on A. M. Hoogeveon, met bepaling dat laatst genoemde ook in zijn nieuwen rang in zjjno tegenwoordige betrekking van adjudant van den Gouv.-Generaal van NecL- Indië zal continueoren en bij zijn wapen gevoerd blijven a la suite. Departement van Marine. Benoemd: Bij den dienst der Gouvernements-Marinetot gozagh. 2de kl. L. Alings; tot gezagli. 3de kl. C. Engelstot lsten stuurman, de ambte naar op non-act. N. M. Van den Ham. ISUJI'jCïilINI-.A.IXrX». frankrijk. On middellijk na de verwerping van het voorstel- Delaforge door de Kamer, verlieten de ministers de zaal en beraadslaagden in een ander vertrek over hetgeen hun te doen stond. De beraadslaging duurde niet lang, want terstond werd besloten den voorzitter van den ministerraad op te dragon den president der Republiek het verzoek om ontslag van allo ministers over te brengen. Do heer Ooblet begaf zich onmiddellijk naar het Elysée en kweet zich daar van de hem opgedragen taak. President Grévy heeft een aanvang gemaakt met de oplossing der crisis, door, volgens de gewoonte, eerst de voorzitters van den Senaat en de Kamer, de heeren Le-Royer en Floquet, te ontbieden. Algo- rneen houdt men den heer De Freycinet voor den aanstaanden president-minister, doch de groote vraag, welke het meest wordt besproken, is, of generaal Boulanger weer als minister van oorlog zal optreden. Belgie. De botsing tusschen de werkstakers en gendarmes te La Croyère werd uitgelokt door de werkstakers, die ten getale van ongeveer 1000 met eene roode vlag rondtrokken en de voor de fabriek geposteerde gendarmes uitjouwden en met slijk en steenen wier pen. De gendarmes stegen toen te paard en dreven de oproermakers uiteen waarbij twee van dezen werden gedood. Eenigen werden gewond, waaronder een zóó ernstig, dat hij den volgenden dag reeds overleed. Alle werklieden van deze fabriek der „Sociétó francobelge" hebben echter nu den arbeid gestaakt. Ook te Beaume (bij Lalouvière) is het tusschen een troep werkstakers en de gendarmes tot een gevecht gekomen, waarbij echter slechts enkelen werden gekwetst. De werklieden zijn zeer verbitterd op de gendarmerie, maar de soldaten, die overal geposteerd zijn, worden goed ontvangen. Ofschoon do werkstaking zich nog uitbreidt, geloofde men niet, dat er ernstige ongeregeldheden zouden plaats vinden, daar alle gevaarlijke punten door eene vol doende troepenmacht waren bezet. Intusschen trokken de werkstakers in optochten naar vergaderingen, waar vaak heftige redevoeringen werden gehouden. In eene dezer vergaderingen te Lalouvière, verklaarde Anselle, do bekende leider der sociaal-democaten te Gent, dat hij in beginsel tegen werkstaking is, maar zich er nu niet tegen zal verzetten, daar de algemeene werkstaking nu eenmaal een voldongen feit is. Behalve de reeds ge noemde Loor, werd ook Conreux, de redacteur van het te Lalouvière verschijnende blad „Combat" en een der aanhangers van Defuisseaux, in hechtenis genomen. Groot-BritftnnlA Het Lagerhuis heeft een aanvang gemaakt met het debat over art. 2 van het wetsontwerp op de strafvordering in Ierland, en 14 amendementen afgehandeld. By genoemd artikel wordt de summiere rechtspraak tot zekere gevallen uitgebreid, o. a. tot boycotten, samenzwering en verzet tegen gerech- teiyke uitzettingen. Hierop zyn door de oppositie 87 amendementen ingediend. Het belangrijkste van deze is het voorstel van sir Charles Russell, strek kende om de vereenigingen van pachters aan de toepassing dezer bepaling te onttrekken. Telegrammen. ZITTAU, 18 Mei. Door den hoogen waterstand van de Mandau en Neisze zyn vele Ziltauer tuinwi

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2