feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franc*, por post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het ineas- aeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aa de universiteit alhier is het voorbereidend kerkelijk examen met gunstig govolg afgelegd door den heer J. H. Willebrands; het candidaats examen in d theologie (2de ged.) door den heer .T. O. V. Meischke; dat in de rechtswetenschap door don heer J. A. Schorer; het theoretisch examen in do gone- kunde door de heeren D. Schouwman, C. L. Bense on A. Spruitenburghet doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer E. Löhnis; dat in de staatswetenschap door den heer S. J. M. Van Gouns; dat in de geneeskunde door de heeren J. P. F. A. Noorduyn en P. Huyser. Heden is alhier tot arts bevorderd de heer W. 1 Kersbergen, doctorandus, en toegelaton tot het eerste gedeelte van het arts-examen de heer J. K. A. Wertheim Salomonson, doctorandus. "Woensdag-avond jl. werd op „Rhynzigt" de algemeone vergadering gehouden van de Leidsche Zwei lub." De voorzitter wenschte bij den aanvang don leden van harte geluk met do vernieuwing der inrichting „Rhynzigt", door den ondernemenden eigenaar, den heer H. J. Yan Nouhuys, tot stand gebracht. Uit het jaarverslag van den secretaris, waarin den burgemeesters van Leiden en Oegstgeest dank werd gebracht voor hunne belangstelling, bleek dat de club op dit oogenblik 110 werkende leden, 35 contribueerende en 2 donatrices telde, en uit dat van den penningmeester dat, niettegen staande de uitgaven van een eerste jaar altijd be trekkelijk hooger zijn en het goed geslaagde feest na aboop van den gehouden wedstrijd, de kas met een, alhoewel gering, voordeelig saldo sloot. Nadat het bestuur, bij acclamatie op voorstel van den heer A. J. Corts was herbenoemd, welke benoeming onder dankbetuiging werd aanvaard, werd. overgegaan tot het bespreken der te geven feesten in dit jaar. N eenige discussie werd met algemeene stemmen op twee na, besloten een zwemwedstrijd voor de loden onderling te geven met een nationaal nummer en op een nader te bepalen dag tot een zwem wedstrijd voor minvermogenden. De club toch was algemeen van oordeel dat een dergelijke zwemwedstrijd onder onze minvermogenden te houden, den lust tot zwemmen ook hier ter stede ten zeerste zou aanmoedigen. Wij kunnen niet anders dan dit besluit ten zeerste toejuichen, te meer, daar eerst een voorstel tot het houden van een zwemfeest werd verworpen, omdat waarschijnlijk de kas de onkosten van een wedstrijd voor minvermogenden dan niet zou kunnen dragen. Mocht later de kas toereikend zijn, dan zou nog een zwemfeest kunnen worden gegeven en met het oog daarop stelde de heer H. J. Kramers, uit den Haag, voor, dat leden, die mochten wenschen iets bij te dragen tot den wedstrijd voor minver mogenden, hunne bijdragen zouden zenden aan den penningmeester, hetgeen met applaus werd begroet. Volgens onze meening strekt eene dergelijke daad do lub tot eer, en wy wenschen dan ook van har:o dat de club het beoogde doel, n. 1. hot be vorderen van de edele zwemkunst, zal bereiken en dat de deelneming aan hare wedstrijden en vooral aan den laatstgenoemden, eene zeer talrijke moge zijn. Na bospreking van nog enkele voorstellen ging de vergadering uiteen. Op de driejaarlyksche tentoonstelling te 's-Hage worden gisteren van onze stadgenoote, mejuffrouw M. F. W. Tonnet, twee aquarellen voor particuliere rekening aangekocht. Er bestaat golegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middol van hot stoomschip „Zaandam", van Amsterdam vertrek kende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedenavond om 10.2 bezorgd zijn. In de Mavtha-stichting te Alfen aan den Rijn, e ne inrichting voor verwaarloosde jongens en meisjes, worden thans 55 meisjes en 83 jongens verpleegd. Sedert de vier jaren dat deze inrichting bestaat, zyn daarin reeds 184 kinderen opgenomen gewoest. Ofschoon de finantiëele toestand is ver beterd, sloot de rekening over 1886 weder mot een nadeelig saldo van ƒ2866.35. Do te Alfen plaats gehad hebbende stem ming voor een lid van den gomeenteraad heeft tot uitkomst gehad, dat op 31 Mei a. s. herstemd moet worden tusschen do heeren N. D. Kemink (A. R.) en C. Aelbors (R.-K.). Bij het dezer dagen te Utrecht gehouden examen voor bewaarschool-onderwijzeres is voor de akte A (den lichteren vorm) o. a. geslaagd mej. M. J. Van Dorp, te Bodegrave. Tweede Kamer. Door den heer Fabius is op Hoofdstuk VIII der Grondwet een amendement voorgesteld om een nieuw artikel op te nemen, lui dende: „De dienstplichtigen kunnen tot eerste oefe ning hoogstens 18 maanden onder de wapenen ge houden worden. Gedurende hun volgenden diensttijd kunnen zy niet meer dan viermaal, telkens niet langer dan eene maand, te zamen geroepen worden." Gisteren is te 's-Hnge in 75-jarigen ouderdom overleden het liberale lid der Tweede Kamer mr. P. Blussé van Oud -Alblas, do nestor van dit hooge Staatscollege. Maandag jl. woonde de heer Blussé nog de Kamerzitting bij, maar verliet die vóór het einde, daar hy zich onwel gevoelde. Zijn toestand scheen intusschen volstrekt niet bedenkelijk, doch moet plotseling verergerd zijn door een hevigen schrik, daar er Dinsdag avond een begin van brand in zyne woning was ontstaan. Gelijk bekend is, was de heer Blussé jarenlang lid der Tweede Kamer, meorendeels voor zijne ge boorteplaats Dordrecht, doch in de laatste jaren zijns levens vaardigde het district Deventer hem af. Ruim anderhalf jaar maakte hij deel uit van het laatste ministerie-Thorbecke, waarin hy de porte feuille van financiën vervulde. Ofschoon hy ook in die betrekking belangrijke diensten bewees, slaagde hy er niet in zijne inkomstenbelasting tot wet te zien verheven. In handels- en finantiëele zaken vooral was Blussé een man van gezag. Zyne begrafenis is op Maandag a. s. bepaald. Woensdag-avond is in de Kurzaal te Scheve ningen de zonnebrander beproefd en zóó gesteld dat hy ook 't licht onder de gaanderijen verspreidt. De proefneming heeft uitmuntend voldaan. Mevrouw de groothertogin van Saksen heeft eene belangrijke bijdrage beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling van land- en tuinbouwvoortbreng- selen, welke van 29 September tot 1 October a. s. door de afdeeling Westland der Hollandsche Maat schappij van Landbouw te Loosduinen zal worden gehouden. De Paus heeft den heer J. W. M. J. Kolkman, te Dordrecht, benoemd tot ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten. Naar de „N. R. Crt." verneemt, zal er bin nenkort een postpakketdienst op Ned.-Indië in wer king treden. De pakketten, tot een maximum van 5 kilogram, zullen met do stoomschepen van de Maatschappij „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" worden verzonden en in Indië door die maatschappijen verder naar de plaatsen van bestemming worden g^ëxpediëerd. De uit Indië verzonden pakketten worden hier te lande verder per post bezorgd. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Mei van Port-Said; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 19 Mei van Port-Said; de „Leerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 18 Mei Lizard; de „W. A. Scholten", vanNieuw-York naar Rotterdam, pass. 18 Mei Lizard; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, passeerde 19 Mei Perim; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 19 Mei van Marseille; de „Prins Maurits", van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 17 Mei van Havre en passeerde 18 Mei Dover. Z. M. heeft aan J. D. Monhemius, op zyn verzoek, eervol ontslag verteend als burgemeester van Rozenburg; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Sliedrecht J. A. A. Schwan, thans telegrafist lsto kl. bij de Rijkstelegraaf. Grondwetsherziening. De heeren Van der Feltz, Gleichman, Borgesius, Van Houten en De Vos Van Steenwyk hebben op de additioneele artikelen een amendement voorgesteld, dat strekt om de voorgestelde bepalingen omtrent het kiesrecht te veranderen en uit te breiden. De door de Regeering voorgestelde bepalingen omtrent het kiesrecht leiden er toe dat in de grootere gemeenten byna geen gezeten werklie den het kiesrecht erlangen, terwyl deze klasse van ingezetenen in de plattelandsgemeenten wel wordt bereikt. Het blykt dat de belasting op het personeel op het platteland tot eene in welvaart en ontwikkeling lagere bevolkingsklasse is uitge strekt dan in de grootere gemeenten. Ten einde met de hieruit ontstaande onevenredigheid rekening te houden, is het noodig by de regeling van het kiesrecht af te wijken van de grenslijnen, wolke do personeelo belasting stelt ten aanzien van de berekening der remissiën voor den grondslag der huurwaarde. Terwijl do Regeering voorstelt het kiesrecht slechts te verbinden aan de voor de volle huurwaarde aangeslagen perceelen, sluit het amen dement zich hieraan slechts aan, voor zoover de gemeenten betreft, welke eene kom hebben beneden 5000 zielen. Voor de gemeenten wier kom tusschen 5000 en 36,000 inwoners heeft, wordt het kiesrecht ook verbonden aan de perceelen, welke voor 2/3 in de huurwaarde worden aangeslagen, en in de gemeenten met eene kom van boven 36,000 zielen aan eiken aanslag. Het aantal woningen, aan welker bewoners het kiesrecht verbonden zal zyn, bedraagt volgens het Rogeeringsvoorstel 349,959 en volgens het amen dement 384,913. De andere bepaling strekt om personen, die een afzonderlijk perceelsgedeelte bewonen, doch daarvan niet rechtstreeks aan do schatkist betalen, het kiesrecht toe te kennen, indien do huurwaarde van dit perceelsgedeelte het gestelde minimum bereikt. Voorts wordt nog in de gevallen voorzien dat gezeten of ontwikkelde personen het kiesrecht niet zouden erlangen, hetzy, omdat zy by een ander gezin inwonen zonder een bepaald perceelsgedeelte afzonderlijk in huur of gobruik te hebben (inwo nende zonen, onderwijzers, kapelaans enzhetzy, omdat de huurwaarde van het door hen bewoonde perceel of perceelsgedeelte beneden het minimum blijft. Om ook deze te bereiken, strekken de be palingen van het amendement. De in het amendement voorgestelde regeling zal de grondslag van het kiesrecht kunnen blijven,, totdat eene hervorming van het belastingstelsel nauwkeuriger gegevens oplevert, om het meer wel varende deel der werklieden te onderscheiden van dat deel van hen, hetwelk tot het proletariaat na dert. Daarentegen zal de aanneming van het voor stel der Regcering door zyne onregelmatige werking en ongerechtvaardigde uitsluitingen er slechts toe kunnen leiden, de agitatie op dit gebied te verle-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1