U». 8358. Vrijdag £50 j^JLei A». 1887. <§eze fëourant wordt dagelijksmet uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 18 Mei. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidsn per 3 maanden1.10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inoas- eeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Aan den Raad wordt overgelegd het verzoek van J. Yan der Steen ter bekoming van grond der gedempte Binnenvestgracht nabij de Buiten sociëteit Amicitia, met het daaromtrent door de comm. van fabricage uitgebracht afwijzend rapport. Ook B. en Ws. komt het voor dat er bezwaar bestaat tegen den afstand van den gevraagden grond, zoodat zjj in overweging geven afwijzend op het verzoek te beschikken. Ter benoeming van eene derde onderwijzeres aan do school der 2de klasse voor jongens en meisjes ('Leerschool bij de Kweekschool voor onder wijzers) ter vervulling van de vacature ontstaan door het aan Mejuffrouw E. H. Hoogeboom ver leend eervol ontslag, is de volgende voordracht opgemaaktmoj. J. G. Blok, tijdelijk werkzaam aan de openbare school der 1ste klasse voor jon gens; mej. C. Slok en mej. J. Dijkman, beiden adspirant-onderwijzeressen. Aan deze betrekking is eene jaarwedde van f 550 verbonden. Ter vervulling van de betrekking van eersten onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse, is de volgende voordracht opgemaakt: J. F. L. Riet dijk, thans tijdelijk met de waarneming der be trekking belast, H. L. De Haas en J. A. Buys, de eerste werkzaam aan de Jongensschool 1ste klasse en de laatste aan de school der 3de klasse No. 3. Bij adres wordt door de weduwe Du Pon De Gelder te 's-Gravenhage ontheffing verzocht van de betaling van verschuldigd schoolgeld voor haar zoon als leerling aan de Hoogere Burgerschool over de laatste twee kwartalen van het schooljaar 1886/1887 op grond dat haar zoon wegens plaatsing bij het Instructie Bataljon te Kampen, alleen de lessen gedurende het 1ste en 2de kwartaal heeft bijgewoond. Vermits adressante niet te Leiden woonachtig is, kan er, zeggen B. en Ws., geen sprake zijn van een vertrek van den leerling met de ouders uit de gemeente, terwijl het hier evenmin geldt een verlaten van de school wegens ziekte. Er bestaan, huns inziens, in dit geval geen ter men voor het verleenen van vrijstelling, zoodat zjj in overweging moeten geven om afwijzend op het verzoek te beschikken. Na het dempen van de Kool- en Brandewijns grachten, waartoe in de zitting van 22 Juli ji. werd besloten, zijn onderscheidene verzoeken inge- gekomen van eigenaren van aangelegde perceelen ter bekoming van een gedeelte der gedempte grach ten in eigendom of gebruik, alsvan den Directeur der Leidsche Zoutkeet, mevrouw A. C. De Fremery, de firma De Vries en Stevens en A. Degon. Tevens hebben de bewoners van de Brando- wjjnspoort en Brandewijnsgracht, ten getale van 17, bij adres verklaard dat zij geen bezwaar hoegenaamd hebben tegen het in gebruik nemen van het ge dempte gedeelte Koolgracht, gelegen achter de ge bouwen der Leidsche Zoutkeet, evenmin als tegen het plaatsen van de afschutting, terwijl de eigenaar van de panden gelegen aan de gedempte Koolgracht, J. Moenen, bezwaar heeft ingebracht tegen het afstaan van grond dier gracht aan de firma De Vries en Stevens, omdat dan de gedempte gracht aan de zijde van de Oostdwarsgracht zal worden afgesloten, het uitzicht zal worden belemmerd en alzoo de waarde dier eigendommen zal verminderen. Alle deze stukken zijn gesteld in handen van de commissie van Fabricage, door wie nu een rapport is uitgebracht. In overeenstemming daarmede stellen B. en Ws. thans voor tot de ingebruikgeving van den in het rapport dor Commissie omschreven grond tegen betaling van eene recognitie van tien cents per centiare 's jaars te besluiten, onder voorwaarden dat a. de in gebruikgeving geschiedt tot wederop- zeggens, mits de opzegging geschiede schriftelijk twee jaren te voren. b. geene andere dan tilbare gebouwen op den grond worden gesteld en in de afscheiding aan de openbare straat een uitgang worde gemaakt. c. door de belanghebbende gebruikers ten allen tijde toegang moet worden verleend tot den in ge bruik gegeven grond, ten einde zoo noodig de rioleering vanwege het Gemeentebestuur kunne worden onderhouden of hersteld. Heden verkreeg te 's-Hage de akte lager onderwys de heer P. C. Schreuder, van Leiden. De Indische mail per stoomschip „Ava", met berichten uit Batavia tot 21 April, wordt 19 dezer alhier verwacht. Tweede Kamer. - De minister van waterstaat verklaarde aan den heer Cremer dat spoedig het plan omtrent de overkapping van het Centraal station te Amsterdam gereed zal zy'n. De zaak- Salomon over den Kruisberg werd geschorst, tot dat nader zal zyn gerapporteerd over het proces verbaal en werd het rapport van den procureur- generaal van Arnhem door den minister van justitie overgelegd. Het ontwerp onteigening voor den spoor weg Cromvoirt— 's-Bosch werd aangenomen, na aan neming met 38 tegen 22 stemmen van het amende ment-Kerkwijk tot beperking van den aanleg tot eene lijn Zwaluwe 's-Bosch. De Kamer is daarop gescheiden tot Maandag. Do Commissie uit de Tweede Kamer in wier handen is gesteld de Nota van Inlichtingen des Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid op het adres van den gemeenteraad van Haarlem mermeer, betrekkelijk de instandhouding van het telegraafkantoor aldaar, heeft rapport uitgebracht. De organieke regeling, bjj K. B. van 15 Sep tember 1886 tot stand gekomen, gaf aanleiding aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer, om opnieuw tot deze kamer zich te wenden met tweeërlei bedenking: vooreerst, dat de nieuwe rege ling voor de gemeenten, waarop zij wordt toege past, nog veel nadeeliger is dan die van 1870ten tweede, dat zij eenige, in 't bijzonder tegen de ge meente Haarlemmermeer gerichte, met den aard eener organieke regeling niet overeenstemmende bepalingen bevat. Aangezien de adressanten, na deze benadeeling te hebben gewraakt, evenwel te kennen geven, het Kon. besluit van September 1886 niet in algemeenen zin te willen benadeelen, maar zich te willen bepalen tot de daarin verscholen, tegen Haarlemmermeer in 't bijzonder geschreven bepalingen, meent de Commissie dat het ook niet op haren weg ligt, naar aanleiding van dit adres, en de daarop gegeven inlichtingen, een bepaald voorstel ten opzichte van het eerste bezwaar van meer algemeenen aard tegen het besluit van de Kamer te doen. Wat het tweede bezwaar betreft, meent de com missie dat zoo klaar mogelijk blijkt, dat de Regeering opnieuw vervallen is in de meening, door haar tot 1884 voorgestaan, doch toen opgegeven, dat het besluit van 1870 de instandhouding van een gegarandeerd telegraafkantoor na afloop van de tienjarige garantie afhankelijk stelt van de besten diging van die verbintenis. De commissie wil de bevoegdheid der Regeering niet betwisten, om aan het besluit van 1886 een anderen inhoud en eene verdere strekking te geven, dan dat van 1870 had; doch, wanneer de Regeering het nieuwe besluit voorstelt als eene verduidelijking van het oude, mag de commissie niet verzwijgen haar gevoelen, dat dan het besluit van 1886 steunt op eene uitlegging van het besluit van 1870, welke door het votum der Kamer van 15 Mei 1884 ver oordeeld is, en door de Regeering voorlang prijs gegeven was. En wanneer wijders de Regeering op grond van het aldus uitgelegd besluit van 1870 de door haar van sommige gemeenten na afloop der tienjarige garantie gevorderde bijdragen voor werkeljk ver schuldigde houdt, is dio opvatting niet anders dan onjuist te noemen. Op grond van deze overwegingen concludeert de commissie, dat de Kamer besluite, onder dankzegging aan den minister van waterstaat, handel en nijver heid voor de gegeven inlichtingen, te verklaren, dat de in alinea 3 van art. 3 van het Kon. besluit van 15 September 1886 vervatte voorwaarde betrekke lijk vergoedingen, gevorderd tot 1 Januari 1887, daarin niet terecht is opgenomen. Hedenmiddag zal bij het regiment grenadiers en jagers eene voorloopige bespreking plaats heb ben van de groote kadermanoeuvre, die van 26 Mei tot 3 Juni a. s. op de Hollandsche kust zal plaats hebben. De kapiteins Weenink, jhr. Van Goens, De Wendt en jhr. Beelaerts van Blokland zjjn bjj die manoeuvre als bataljons commandanten ingedeeld, terwijl de luitenants Van Ryssen, Ver- vooren, Vinkhuijzen en Van der Mandele als adju danten zullen fungeeren. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 17 Mei; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 17 Mei; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 17 Meide „Zuid- Holland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 18 Mei to Marseille. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: westelijke wind. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 93 Celsius 48.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 10° C. 50° F.; 'smidd. 12 uren 13° C. 55.4° F.; 's namiddags 4 uren 13° C. 55.4 F. Gemengd Nieuw». BI ij kens eene in dit blad geplaatste advertentie zal op Zondag 22 Mei a. s. te één uur op het Spaarne bij Haarlem de jaarlyksehe universiteits-roeiwedstryd van den Nederl. Studenten- Roeibond gehouden worden. Deze wedstrijd, welke zich steeds in veler belangstelling mocht verheugen, belooft dit jaar nog luisterrijker te zullen zijn_ dan andere jaren, een gevolg van de toetreding van do Vereeniging „Nereus" tot den Bond. Velen zullen dus zeker dezen wedstrijd wederom met hunne tegen woordigheid vereeren. De koopman C. J., wonende te Ree u- wijk, die de vorige week voor de rechtbank te Rotterdam terecht stond, beklaagd van diefstal van kippen, te Gouda en te Reeuwyk gepleegd, is gisteren vrijgesproken. Onder hen, die te Rotterdam hebben verzocht als bruid en bruidegom bij den burgerlij ken stand te worden ingeschreven, behoort ook een meisje, dat zich door een huwelijk wil verbinden met een weduwnaar, die ruim driemaal zoo oud is als zjj zelve. Zy is 16 en hy is 49 jaren oud. Te Messina had dezer dagen een treurig voorval plaats. Een tienjarige jongen vond op de straat een voorwerp, dat een zyner kame raadjes, het zoontje van een mijnwerker, herkende als eene patroon met dynamiet geladen. Nadat nog eenige kleinen waren saamgekomen, werd beslo ten om „nihilistje" te spelen, waarbij 0en der jon gens den czaar zou voorstellen, terwijl twee ande ren moesten beproeven hem te dooden. Dit laatste gelukte helaas maar al te goed. Een der „nihilis ten" wierp de patroon voor de voeten van den „czaar", met het gevolg dat deze zwaar gewond werd en kort daarna den geest gaf.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5