A°. 1887. Woensdag 3_@ T^ei. geze fiourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Mei. i OOC7 it) OuO 4 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incas- eeeren bulten de etad wordt 0.10 berekend. Wegens den Hemelvaartsdag aal deze Courant Donderdag-avond niet verschijnen. Het Nederlandsch algemeen muzikaal tijdschrift „Caecilia" van heden bevat verschillende verslagen van de hand des heeren Mann over hier ter stede in don laatsten tijd plaats gehad hebbende concerten en muziekuitvoeringen. Van hot optreden van mej. G. M. C. Van Baaten op het concert der Leidscho Maatschappij voor Toonkunst wordt gezegd dat zij het 3de Concert (in c) van Beethoven zeer correct en duidelijk speelde; zy bleek oene degelijke en muzikale pianiste te zijn, die vooral ook als onderwijzeres zeer wordt ge waardeerd. Met genoegen wordt gesproken over de uit voering der afdeeling van de Mij. tot bev. der Toonk.. onder herinnering dat de koren in „Roméo" beter en zekerder waren dan in „Parsifal", in welk laatste werk niet alles zuiver was. Op de Kamermuziek-soirée hoorde do heer Mann met veel belangstelling mej. M. Enderle, zuster van den hier gevestigden pianist. Deze jonge dame, die te Brussel een eersten prijs behaald heeft, twonde eene muzikale en intelligente persoonlijkheid te zijn. Zij speelde smaakvol, ofschoon hier en daar sommige passages duidelijker hadden kunnen zijn. - Omtrent mej. Gripekoven acht de heer Mann het onnoodig veel te zeggen. Haro bekende goede en minder goede eigenschappen kwamen ook thans weer aan het licht; hare uitspraak van het Fransch liet hier en daar nogal te wenschen over. Omtrent de nieuwe Leidsche Zangvereeniging kan de heer Mann niet ontkennen dat ook by met gespan nen verwachting zich naar hare eerste uitvoering begaf. Met genoegen verklaart hij echter dat wat de Vereeniging te hooren gaf, de boste verwachtingen voor de toekomst doet koesteren. De klank van het koor was vooral bij de sopranen, alten en bassen werkelijk fraai; er werd met veel animo en brio gezongen; de vereischte kracht werd ont wikkeld zonder in ruwheid te vervallen en schrijver vermeldt gaarne dat, wat de koorwerken betreft, hij eer, aangenamen avond heeft doorgebracht. Natuurlijk bezit de heer Van Iperen nog geene routine genoeg als dirigent om alles met de ver eischte zekerheid en onwankelbaarheid te leidon; dit bleek vooral uit do orkestbegeleiding der reci- tativische gedeelten in „Eve"; voor deze eerste proeve als dirigent echter, verdient hjj allen lof. Het orkest, jammer genoeg alleen strijkkwartet, bestaande uit leden van het strijkorkest der infan terie cn eenige dilettanten, en piano, kweet zich nauwgezet en intelligent van zijne taak. Voorzeker is deze uitvoering van den heer Van Iperen en zijn koor van veel belang, en zal ze een prikkel voor allen zjjn om met ijver en toewijding de opgevatte taak voort te zetten. Tn het najaar zal by onzen uitgever een nieuwe bundel gedichten verschenen van Nicolaas Beets, ge titeld „Winterloof". Door B. en Ws. is in de plaats van wylen den heer C. J. La Rivière Sr. tot concierge van hot Raadhuis benoemd de heer J. Schreuder, thans gemeentebode. Naar wy vernemen, blyft voor den aanstaan- ■don zomerdienst de treinenloop op de lyn Leiden Woerden geheel onveranderd, met uitzondering van den trein thans om 4 u. 27 ra. van hier ver trekkende, daar deze met 1 Juni eerst om 4 u. 50 m. zal vertrekken en alsdan te Utrecht aan sluiting geeft naar het noorden en zuiden van »ns land en naar Duitschland. Nadat we eenst per Engelsche mail de Indi sche bladen ontvingen van 7 tot 12 April, kwam hedenmiddag ook do Nederlandsche mail aan, ech ter met bladen van denzelfden datum. Ze bevat ten dan ook geen nader nieuws dan door ons on der de rubriek „Koloniën" wordt medegedeeld. Al leen blykt nog uit het „Bat. Nbl." dat de te Atjeh zwaar gewonde officier is do tweede luitenant der infanterie W. C. Van Deventer, die een klewang- houw kreeg over het hoofd; de licht gewonden zijn de kapitein der infanterie T. W. J. Buijs, schampschot linkerhand, en de tweede luitenant der infanterie J. F. Cornelius, schot door de bil, al ler, van het 3de bataljon. Men schryft ons uit Oude-Wotering, dd. 16 Mei De zaken boginnen hier op kerkelyk gebied zoo zachtjes aan ook op hot juiste standpunt, afschei ding tusschen de nieuw-gevormdo Ned.-Gerefor- moerde en de sedert 1618 bestaande Ned.-Hervormde gemeente, te komen. Ofschoon het tegendeel ge tuigende, blykt het uit alles meer en meer dat de doleerende party dit wil. Immers, eene Christelyke zangvereeniging, sedert 13 jaren bestaan hebbende, spatte uiteende dolee- renden wilden niet langer met niet-doleerenden zingen; de bloeiende Meisjesvereeniging zou den- zelfden weg reeds gegaan zyn, hadden geldelyke rodonen dit niet doen uitstellen tot beter gelegen heid, en nu, voor eenige dagen, worden twee onder wijzers der Zondagsschool, opgericht in het jaar 1860 onder toezicht van den kerkeraad der Ned.- Herv. gomeonto, door „den doleerenden kerkeraad" onwaardig gekeurd om langer als zoodanig werk zaam te zijn, ofschoon één hunner tot de oprichters dier Zondagsschool behoort en do ander ook ruim 20 jaren daarin gearboid heeft; evenwel met geen andor gevolg, dan dat nu natunrlyk, door hun eigen toedoen, het kerkgebouw, tot hiertoe voor die zaak beschikbaar gesteld, thans alleen voor de twee afgezette onderwyzers wordt afgestaan. Aan de zyde der Ned.-Hervormden begint alles langzamerhand weer in zyn geheel te komen. Nadat reeds vroeger in de vacature van kerkvoogden was voorzien door de benoeming van den heer D. H. Prosman, zyn in de vorige week ook de vacant geraakte plaatsen in hot Kerkelyk Beheer aange vuld en wel het College van Notabelen door do verkiezing van do hoeren Hg. Los Mz., Jn. Zwaan, A. P. Van Pelt en P. J. Kroon, en het College van Toezicht met de heerenTh. Roosendaal, Jn. Koert, Jacs. Weststeyn en Ms. Los Tz. Alleen de Kerkeraad zelf vereischt nog aanvul ling, daar een tot ouderling benoemde gemeend heeft die betrekking niet te kunnen aanvaarden. Te 's-Gravenhage zijn gisteren voor de akte lager onderwys geëxamineerd acht mannelyke can- didaten. Toegelaten werden de heeren C. J. Ophorst te Dordrecht, R. A. Den Ouden te Gouda, D. Paap te Voorschoten en J. Prein te Schiedam. Er heeft zich te Aalsmeer eene commissie gevormd, om den nieuwbenoemden burgemeester, den heer J. G. Heydanus, by zyne komst in die gemeente op 1 Juni feestelyk in te halen. Te 's-Hage is de tentoonstelling van schilde ryen, driejaarlyksche Salon, in de zaal der Teeken academie geopend. Ruim 300 schilders van binnen- en buitonland zonden hun werken in tot een getal van ruim 300. Tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hansweert is benoemd de heer G. E. Van Krieken, telegraafdirecteur te Brielle. Gistermorgen is de koninklijke familie van Apeldoorn vertrokken. H.H. M.M. wandelden met de Prinses aan de hand naar den goroedstaanden trein. Hoewel Z. M. zich gedurende het verblyf op Het Loo niet veel vertoond heeft, heeft men toch opgemerkt dat zyn gezondheidstoestand vry goed scheen. HH. MM. reizen onder den naam van graaf en gravin van Buren, en zullen te "Wildungen weder intrek nemen in het „Hotel Göcke". Het gevolg bestaat uit de heeren: baron Sirtema van Grove- stins, adjudant van dienst, kapitein De Ranitz, secretaris, jhr. Vegelin van Claerber.en, referen daris van het Kabinet. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok van Marseille 16 Mei. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat, handel en nyverheid op Donderdag 19 dezer, en van marine op Vrydag 20 dezer, zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft den majoor-intend. bij de mil. adm. van het leger in Ned.-Indië, H. K. J. Van den Bussche, benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer aldaar. Geineugd Nieuvri». Een vry bejaard man bleef heden ochtend op de Oude Vest plotseling dood. Het lyk werd in oene vigilante en onder geleide van eenige politie-agenten naar 's mans woning op de Zijd gracht overgebracht. Evenals dezer dagen (vanmiddag voor het laatst) de handspuiten der brandweer op de Beestenmarkt werden beproefd, tot onderzoek van het materiaal, kwam van morgen ook aan de beurt de stoomspuit, welke aan de Nieuwsteegsbrug werd geplaatst en van daar door eene 280 meter linge slang het water van het Rapenburg op ver schillende punten tegen de Pieterskerk opwierp, zelfs, toen de slang tot 300 meter verlengd was, nog tot eene vrij aanzienlyke hoogte. Men bevond zich daar op de plaats, welke het verst van het water gelegen is. Men schryft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 16 MeiZaterdag 11. is de geheele visschers- vloot weder aangeweest. De vangst was schraal. Zy besomde van ƒ40 tot ƒ100 in 5 a 6 dagen. Er werd besteed voor tarbot ƒ2 a 8, tong ƒ0.15 a ƒ0.60 en bunschol (levend) 0.30 a ƒ0.50 per stuk; voor binnenlekschol ƒ3 a ƒ4.50 en droogscharren ƒ2.80 a ƒ4.25 per mand. Do vloot is weder op de visschery uitgegaan. Men meldt uit NoordwijkaanZee: De visschery blyft steeds ongunstige resultaten opleveren. De pryzen blyven ongeveer gelyk aan die der vorige weekscharren echter worden duur der betaald. Zeer veel visch wordt er gevangen, die te klein is voor den handel en alleen voor be mesting gebruikt kan worden. Een grenadier werd Zondag-namiddag in het Voorhout, naby de Kloosterkerk te 's-Hage, door eene hevige bloedspuwing getroffen. Korten tijd daarna overleed de man. Gisternacht is aldaar een man door een persoon, met wien hy eene woordenwisseling had, met een mos eene gapende wonde in de wang toegebracht. Hij werd aan het politiebureel verbonden. Gisterochtend is te 's-Hage in een bovenhuis in de Witte De Withstraat brand ont staan. Het vuur was hevig. Twee vrouwen, in het brandende vertrek aanwezig, konden niet uit de kamer komen. Zy werden er uitgeholpen door middel van openschuiving der ramen. De brandweer was spoedig aanwezig. De Haagsche rechtbank heeft den hulpwisselwachter aan het station der H. IJ.-S.-M. te Delft, aan wiens nalatigheid te wyten was dat een goederentrein met eenige andere waggons in botsing kwam, waardoor materiëele schade ontstond, veroordeeld tot 3 dagen hechtenis. Een koetsier, die in de vorige week door het schrikken van zyn paard met zyn rytuig te Rotterdam van den Oostzeedyk viel en onder het rytuig terechtkwam, is aan de gevolgen der bekomen wondon in het ziekenhuis overleden.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1