Dingdag: BJTei. A0. 1887. §tze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Mei. iV QO r o LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incss- seeren buiten de stnd wordt 0.10 berekend. Bü de Muziekschool der Maatschappij voor Toon kunst to Leiden is benoemd tot onderwijzeres in den Solozang mej. Wia Dikoma, uit Berlijn. Naar wij uit goede bron vernemen, is mej. Dikema geboren te Groningen en heeft zij hare muzikale opleiding genoten eerst aan het conservatorium te Frankfort onder prof. Stockhausen en later gedurende ruim vier jaren bij mevrouw Viardot, onder wier leiding zij onderwijs heeft gegeven volgons de methode Garcia. De eerste luitenant Obreen dor 2de compagnie van het 2de bataljon 4de regiment infanterie alhier, zal tijdens de ontstentenis van den luitenant-kwar tiermeester van genoemd bataljon als zoodanig dienst doen. Door de Leidsche Sleepstoombootmaatschappij is een adres bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland ingediend, waarin zjj verzoekt do reeds plaats gohad hebbende inschrijving voor de weg ruiming van den onderbouw van de spoorwegbrug in de Zijl niet te gunnen, daar volgens de voor- waardon, in het bestek vervat, de scheepvaart daar ter plaatse zeventig achtereenvolgende dagen ge stremd zal worden, iets dat voor den sleepdienst tusschen Amsterdam en Leiden hoogst bezwarend is. Gedurende de tweedo helft der maand April zijn aan hot postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerde;1. niet besteld konden worden: Wed. Th. Zwaanvelt, AlfonDe Vos, Mej. M. Ros, Mej. 0ijsman, W. T. Wagth, Amsterdam; Wed. Blouwers, Brammen; H. Sluimers, Mevr. J. H. De Bruyn Caperus, 's-Gravenhage; J. Van Burik, Hazerswoude; M. Sprayt, Leiden; C. De Jong, Leiderdorp; Bierbrouwerij „Drie Hoefijzers", Maas tricht: A. Spaan, Zwijndrecht; P. Van der Meulen, G. Vaaneman, niet vermeld. Briefkaarten: Mej M. Buys, Amsterdam; A. De Bruyn, 's-Gra venhage; C. T. Amerlaan, niet vermeld. Verzonden geweest naar DuitschlandW. Heino, RheineH. O. Graaf van Limburg Stirum, Wiesbaden. By de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen 18, 3.70 en ƒ1.85. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres 4de kl. aan de openbare school voor onvermogenden aan cle Tullinghstraat te 'sHage zijn geplaatst: mejn. J. Wentholt, te Scheveningen K. Jenné, te Bussum, en A. C. De Ridder, onder wijzeres aan eene openbare school te Hillegom. De geneeskundige staatscommissie te Amster dam heeft tot arts bevorderd don heer J. Sasse, doctorandus, en den heer P. H. Eykman, cand.-arts. Verder is toegelaten voor het 1ste gedeelte de heer F. P. Schuitemaker. Tot tandmeester werd bevor derd de heer A. Rogmans. Bij het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen in Nederl.-Indië kunnen worden geplaatst lo eenige onderwijzers 3de kl., bij voorkeur ongehuwd, in het bezit van eene der akten van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 a en b der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. No. 127), of van daarmede gelijkstaande akten en voorzien van speciale akten of aan teekeningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor do Fransche taal. Zjj, die de akte b of eene daarmede gelijkstaande akte bezitten, kunnen slechts voor plaatsing in aanmer king komen, wanneer zij nog geen dertig jaar, en zjj, die de akte a of eene daarmede gelijkstaande akte bezitten, slechts wanneer zij nog geen vier en twintig jaar oud zijn; 2o. eenige hulponderwijzeressen, beneden den leeftijd van dertig jaar, in het bezit van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 565 der wet van 17 Augustus 1878 (Stbl. No. 127), en van eene spociale akte of aanteekening voor de Fransche taal. Zjj, die voor plaatsing wenschen in aanmerking te komen, kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departoment van koloniën gericht, doch aan dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's-Gra venhage, franco in te zenden request. Verdere bijzonderheden worden vermeld in de Staatscourant van 15/16 Mei. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, zal zitting houden op Maandag 6 Juni a. s. en volgende dagen te Utrecht. Het Staatsblad bevat een koninklijk besluit, waarbij, met wijziging van hot koninklijk besluit van 12 Februari 1886, tot vaststelling van het model, waarnaar de loten der Staatsloterij vervaar digd worden, wordt bepaald dat het nommer van het lot, op elk bewijs van 1/20 aandeel in een lot der Staatsloterij, zal worden gedrukt met eene roode kleur op azure lijnen, terwijl overigens het bij even- vermeld besluit vastgesteld model van kracht blijft. Dit. besluit treedt in werking met de 325ste Staatsloterij. Het stoomschip „Edam" arriveerde 14 Mei van Amsterdam te Nieuw-York; de „P. Caland" vertrok 14 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Marseille 15 Mei; de „Rotter dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 15 Mei Lizard; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Mei van Colombo; do „Limburg" vertrok 14 Mei van Batavia naar Rotterdam; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Mei van Suez; de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, passeerdo 14 Mei Wight; de „Soenda" vertrok van Batavia naar Amsterdam 14 Mei; de „Prins Maurits", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 15 Mei to Havrede „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Mei te Southampton. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal 19 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot burgemeesters: van Herten, Chr. B. Korsten, secretaris dier gemeente; van Borgharen, A. P. Scheepers; van Duiven, H. J. H. Libourel, secrotaris dier gemeente; van Rui- nerwold, M. J. Bosma, secretaris dier gemeente; van Beerta, H. J. Onnes, en van Venraai, Ph. H. W. Esser; met ingang van 15 dezer aan R. Blok, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Lekkerkerk, met dankbetuiging voor de door hem aan don lande langdurig bewezen dienstenaan F. C. H. Norger, geboren te Tessin, en E. Quentin, geboren te Lilienthal, ver gunning verleend tot uitoefening der geneeskunst op Nederlandsche zeeschepen, met. uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zjj de wetteljjke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stipteljjk nakomen; den luit.-kol. J. H. Verschoor, van het 7de reg. inf., in zijn rang overgeplaatst bij den generalen staf. Gemengd Nieuw». Op het Schuttersveld had gisteren de aangekondigde Cricket-Match plaats tusschen het 1ste elftal der Leidsche Cricket-Club „Achilles" en het 2de elftal der L. C.-C. „Sixteen", uit welken strijd „Sixteen" zegevierend te voorschijn trad. „Achilles" maakte n. 1.107 punten, terwijl „Sixteen" er 181 behaalde. Topscorer van „Achilles" was de hoer G. Huet met 24 en van „Sixteen" de heer Van Tubergen met 44 punten. Voor do rechtbank te 's-Gravenhage is eene niet onbelangrijke rechtsvraag behandeld. De heer S., in Gelderland, had van den heer t. B. geld ter leen ontvangen, op voorwaarde het te zullen restitueeren zes weken na den dood van één zijner ouders, die in de omstreken van Leiden woonden. Nadat de moeder van S. was gestorven, vordert t. B. het door hem geleende geld op, doch S. ver werpt de nalatenschap zijner moeder, en daarop vraagt en verkrijgt t. B. verlof van de rechtbank te 's-Gravenhage om ingevolge art. 1107 van het B. W. de erfenis in de plaats van zijn debiteur te aanvaarden. Bjj de daarop gevolgde boedelbeschrijving wordt echter door den vader van S. opgegeven, dat zijn zoon, wegens voorgeschoten geld, meer aan den boedel verschuldigd is dan zijn aandeel in de na latenschap bedraagt, en deze akte van boedelbe schrijving wordt mode door S. onderteekend. Nu ontkent echter de crediteur op verschillende gronden het bestaan dezer schuld, en laat de fa milie en mede-erfgenamen van S. dagvaarden voor de rechtbank te 's Gravenhage, om alsnog met inachtneming zijner rechten tot boedelscheiding over te gaan. Er rijst dus de vraag, of de volgens art. 1107 in de plaats van zijn debiteur aanvaardende cre diteur al dan niet gebonden is door de erkentenis van zjjn oorspronkelijken debiteur, m. a. w. heeft de crediteur, die volgens art. 1107 aanvaardt, een zelfstandig of slechts een afgeleid recht. Door de advocaten mrs. D. S. Yan Emden en F. J. Munzebrock werd namens den eischer bij pleidooi het laatste bestreden, zoowel op rechts gronden als op grond dat in deze zaak uit latere brieven van den bedoelden erfgenaam bleek, dat hij niets aan den boedel schuldig was, en dit slechts had erkend op verzoek zijner familie, ten einde don eischer te benadeelen. Door mr. F. Was, advocaat te Leiden, werd de beschuldiging van conniventie tusschen den erfge naam en zijne familie bestreden, terwijl hij voorts betoogde dat een crediteur in het geval van den eischer gebonden is door hetgeen erkend is door hem, in wiens recht hjj treedt. Het O. M. zal 27 Mei a. s. in deze zaak conclu- s'e nemen. Door de politie te Delft is aange houden en naar het huis van bewaring te 's-Hage overgebracht A. S., mandenmaker, zonder vaste woonplaats, bij vonnis van het kantongerecht te Leiden veroordeeld tot geldboete of subsidiaire ge vangenisstraf wegens openbare dronkenschap. Te Alfen zal op 18 Mei a. s.te 1 1 uren, bjj de wed. De Wit in het logement „De ver gulde wagen" (Aarlanderveon) vanwege het Ne derlandsche Paarden-stamboek, afdeeling Zuid-Hol land, eene keuring plaats hebben van hengsten en merrien Aan de leden van roeivereenigin- gen, die deelnemen aan den te Haarlem te houden wedstrjjd, is door de Ned. Rjjn- en Holl. IJze- ron-Spoorweg-maatschappjjen verlaging van tarief toegestaan, zoodat een retourbiljet tegen den prjjs van enkele reis voor hen verkrijgbaar is. U i t V e n 1 o o wordt aan de „N. R. C". g e- meldHet gerucht, als zoude de Pruisische regee ring het verbod tot invoer van vee uit Nederland opgeheven hebben, bevestigt zich niet. Te Kranen burg en Yenloo staat eono groote menigte vee, door kooplieden voor Pruisen op de Zwolsche en andere markten aangekocht, waarvan de invoer door de Pruisische regeering niet wordt toegelaten. De trein van Calais kwam 's avonds aan de Gare du Midi te Brussel aan. In oen waggon 2de klasse zaten drie dames; twee stapten uit, do derde bleef zitten, zeggende dat zij naar Keulen zou doorreizen. Nauwelijks was de conducteur door-

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1