die naast elkaar stonden, en door twee vorschillendo families werden bewoond, stortten in en begroeven do bewoners onder het puin. Toen dit werd weg geruimd, vond men oen bedrag van 200,000 franken, deols in goud en deels in bankpapier. Het was onmogelijk uit te maken, aan welke familie het geld had toebehoord, daar geen der bewoners, van wie men oone oplossing van deze vraag had kunnen verwachten, het leven had gered. De erfgenamen der beide families, die de ingestorte huizen bewoon den, zijn nu in een proces gewikkeld, dat nog,wel veel moeite en last aan de rechters zal kunnen geven. X31X1 'r Z-0 KLAK X>. Frankrijk. Do begrotingscommissie heeft mot 25 tegen 5 stemmen eone motie van orde aangenomen, waarbij verklaard wordt dat de door de Regeering voorgo- stelde bezuinigingen onvoldoende zijn. Nu zullen de poppen er dus aan het dansen gaan! Tegenover het bericht van Duitscho couranten, dat. professor Scheiblor verklaard heeft dat meiiniet na eonigen tijd oplost, beweren die bladen nü, dat hierdoor Scheibier het bewijs heeft geleverd dat de bestanddeelen, waarmede hij proeven heeft gedaan, niet die van meiiniet goweest zyn en dat deze stof hem onbekend is. Generaal Boulanger heeft besloten aan de deel nemers aan de Cambodja-expeditie eene speciale medaille uit te reiken. Do bekende communard Felix Pyat heeft zich in de Cher candidaat gestold voor den Senaat. Een kort, snorkend manifest, door de „Cri du Peuple" van zijnentwege openbaar gemaakt, eindigt aldus: „ik zal den Senaat binnentreden als een korrel dynamiet, om, zoo ik kan, dit struikelblok der Republiek te doen springen en het Luxembourg met de Tuilerieën gelijk te maken. - Groete en broederschap!" Duitschlnnd. De Rijksdag heeft, in zijne gisteren gehouden zitting, hot wetsontwerp betreffende de alcohol belasting naar eene commissie van 28 leden ver zonden. De minister van financiën betoogde vooral nog maals de noodzakelijkheid der wet, ten einde do hoogere uitgaven des Rijks te kunnen bestrijden en de afzonderlijke Staten te ontlasten. Hy bestreed de bewering van den heer Richter, dat de wet eene nationale strijdvraag in het leven zou roepon en slechts de schadeloosstelling der groote grondeige naars beoogde. Zjj heeft alleen ten doei, de stokerijen voor ondergang te behoeden. De nieuwe suikorwet, die aan den Bondsraad verzonden is, stelt voor oone verbruiksbelasting te heffen van 10 mark per 100 kilo suiker en daar naast als grondstofbelasting 1 mark per 100 kilo beetwortelen. Suiker voor den uitvoer wordt vrij gesteld van de verbruiksbelasting en krijgt de helft- der grondstofbelasting vergoed. Graaf Herbert Von Bismarck zal, zoo het heet om gezondheidsredenen, van Berlijn naar Dublin vertrekken, waar hij een bezoek zal brengen aan den onderkoning van Ierland, met wien hy bevriend is. Doch werkeiyk wordt aan zyne reis eene ge wichtige staatkundige beteekenis gehecht met be trokking tot de Oostersche staatkunde en koloniale quaestiën. Oostenr.-ïloag.-ïlouarcliie. In het Algemeene Ziekenhuis te Weenen schijnen vreemde dingen te gebeuren. Het heet, dat het voedsel niet alleen slecht, maar dat de zieken soms dagen lang zonder voedsel gelaten worden. Ook wordt beweerd dat de ziekenoppasstors den patiënton geld afpersen en hen, die niet betalen kunnen, ver- waarloozen. De regeering, die in don Rijksraad over deze zaak geïnterpelleerd is, heeft beloofd een grondig onder zoek te doen instellen. Het Algemeene Ziokonhuis, dat vroeger vaak aan andere gasthuizen werd ten voorbeeld gesteld, be hoort nog steeds onder de grootste ziekenhuizen van Europa. Het bevat tweeduizend bedden, waarin jaarlijks ongeveer 26,000 zieken worden behandeld. De reden, waarom de studenten te "Weenen eene groote demonstratie hebben gehouden togen den hoogleeraar Maaszen, is deze, dat hy in het Heeren huis het besluit der regeering verdedigde, waarby voor de rechtbanken in Bohemen de Duitsche en Czechischo talen werden gelijk gesteld. Niettegenstaande de waarschuwing van den rector werden gisteren do manifestation herhaald. X>ox*tug-aL Naar aanleiding van het gisteren vermelde voorval met den afgevaardigde Ferreira Almeida hoeft de minister van marine zyn ontslag genomen. De Kamer heeft met groote meerderheid eene motie van vertrouwen in het Kabinet aangenomen. De minister van buitenlandsclie Zaken is tydelyk met.de portefeuille van marine belast. De Portugeesche afgevaardigde Ferrare-Alida, zeeofficier, is op last zjjner regeering gearresteerd men zegt, omdat hy, in eene woordenwisseling mot den minister van marine, dezen een klap had ge geven. Telegrammen. SOFIA, 11 Mei. Ondanks or vele berichten dienaan gaande in omloop zyn gebracht, is het tydstip van de bijeenkomst der Sobranja nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk zal de Groote Sobranja en niet de gewone Sobranja worden bijeengeroepen. Eenige bladen maken melding van een conflict, dat ont staan zou zyn tusschen eenige Kabinetsleden en het Regentschap, welke berichten echter niet geloof waardig zyn. BERLIJN, 11 Mei. De staatssecretaris graaf Von Bismarck-Schönhausen is hedenochtend, gehoor gevende aan eene uitnoodiging van den onder koning van Ierland, lord Londonderry, voor onge veer veertien dagen naar Ierland vertrokken om daar eenige rust te genieten. Zyne zaken zullen gedurende dien tijd hier worden waargenomen door den onder-staatssecretaris graaf Berchem. PEST, 11 Mei. Hongarije zal noch officieus, noch officieel deelnemen aan de tentoonstelling te Parys. Men twyfelt er over het algemeen aan of Frankryk aan de verschillende ryken wel officiëele uitnoodigin- gen heeft gericht; veeleer denkt men dat die uitnoodi- gingen slechts oen officieel tintje gehad hebben en dat er daarom ook maar half-officiëel voor bedankt behoeft te worden. BRUSSEL, 11 Mei. De Nationale Bank heeft haar disconto verhoogd tot 3 pCt. PARIJS, 11 Mei. Jules Ferry is van zyne reis naar Algiers weder te Parys teruggekeerd. PARIJS, 12 Mei. Het besluit der begrootings- commissie, waarby de regeering wordt uitgenoodigd nieuwe bezuinigingen voor te stellen, wordt be schouwd als eene volkomen breuk tusschen de regeering en de commissie. In de volgende week zal de Kamer worden byeengeroepen, ten einde het geschil uit te maken. Een deel der pers beschouwt eene ministeriëele crisis als zeer waarschynlyk. PETERSBURG, 12 Mei. Volgens de Duitsche „Petersburger Zeitung" zal de voortzetting der onder handelingen over de Afghaansche grensquaestie nog eenigen tyd worden uitgesteld, daar de Engelsche gemachtigden op nieuwe instructies wachten. Gr cmeeuteraad. In de liedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heerenDe Kanter, voorzitter, De Fremery, Bool, Van Buttingha Wichers, Juta, Du Rieu, Zaayer, Land, Alma, Fockema Andreae, Van Reenen, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Cock, Zaalberg, Hassel- bacli, De Goeje, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Kaiser, Bredius en Knappert. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. a. is ingekomen eene missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende afvvyzende beschikking op de reclame van W. J. Van Harteveld betreffende zyn aanslag in de plaatselijke directe belasting alhier, alsmede ee verzoek tot verandering van den naam der Vrouwenkamp; terwijl 40,000 als kasgeld is belegd bij de Leidsche Bankvereeniging. Benoemd werden tot leden van het Bestuur der Practische Ambachtsschool de heeren dr. P. J. Kaiser met 18 stemmen (de heeren J. Van dei- Kamp en P. Alma verkregen ieder 1 stem) en P. J. Groen met 20 stemmen. Ten aanzien van het verzoek van L. P. A. Winckel om terugbetaling van schoolgeld lager onderwijs voor zyn pupil E. Winckel was de heer Van der Hoeven evenals B. en Ws. er voor om afwijzend op dat verzoek te beschikken, doch niet op de gronden als door B. en Ws. wordt aange geven, want er is z. i. nu een heel ander geval dan toen op een zolfde verzoek van den heer Bientjes eveneens afwyzend werd beschikt. De heer Winckel is niettemin ontvankelijk in zyn verzoek, want niet hy, maar het kind heeft zich in den bepaalden tyd hier gevestigd en in een dergelijk geval voorziet 4 gebrekkige verordening niet. De heer De Goeje had vroeger omtrent deze zaal eone vraag gedaan, welke de Voorzitter beloofd te zullen doen onderzoeken. Na nog eene opmerking van den heer Bool worj overeenkomstig de voordracht van B. en Ws. ai] wijzend op het verzoek beschikt, zonder hoofdeljjkl stemming. Wat betreft het voorstel tot het leggen van eeJ gedenksteen op de plaats der Ramp van 18(1 zeide de hoor Du Rieu dat hy eerst dit plan tol juichte, want het feit, waartoe indertyd wel eel millioen om de gevolgen te lenigen in den lande werj bygedragon, verdient wel ook in zichtbare herinnerinl te blyven, nu men nog geen Kruitschipkade, RamJ straat enz. heeft. Hij achtte later echter een gedeull steen in den walmuur minder geschikt, want dezl zal slechts hoofdzakelijk door schippers kunne! worden ontcijferd en bovendien door de watel dampen onleesbaar worden. Hy blyft er dus de vool keur aan geven om het lood van het schip op fl Ruïne aan te brengen, b. v. onder een treurwiM of op een voetstuk met eon tralie- of yzerwerkj er om heen. Het moet, naar de oudheidkundig commissie terecht opmerkt, geen gedenk-maar ct! herinneringsteeken blyven. Do Voorzitter bleef het voorstel van B. en V/I handhaven om een gedenksteen in den muur, v 1 het schip gesprongen is, te plaatsen en om daar,oil een krediet van ƒ100 te verloenen. Ook achtte hl het stuk lood beter in het Museum thuis. Een amendement van don heer Du Rieu om hl voorstel der commissie van het museum van oul heden in behandeling te brengen werd wel goel gekeurd, doch niemand verlangde er het wool over. Het kwam dan ook verder niet meer in aal merking. Ten slotte werd de voordracht van B. en "ff! goedgekeurd met 11 togen 10 stommen, zoodat I een steen komt. Tegen stemden do heeren Van der Hoeven, yI ster, Fockema Andrere, Land, Hasselbach, De Gooi Was, Driessen, Zaayer en Du Rieu. Na de latere wyziging, welke B. en Ws. in hl voorstel tot wyziging van de verordening op I markten (tot verplaatsing der Westlandsehemarl hadden gebracht, verklaarde de heer Cock namel de commissie voor de huis'noudelyke verordening! dat deze zich nu met het Voorstel kon vereenigi Zo zal zich niet in verdere discussie mengen I niet het voorbeeld volgen van anderen, die zil nadat ze eens eene meening waren toegedaan, dal van niet zyn af te brengen en zich dan aan ml plaatste betweterij, zelfs aan rechthebbery gal schuldig maken. Toch zou de hoer Van Reenen zich aan eerste voorstel van de commissie voor dehuishl delyko verordeningen blyven houden. Z. i. is el markt gelyk aan eene teere plant, welke monnl zonder noodzaak moet snoeien of verplanten. Brei ze zich zelve uit, goed; maar men moet haaril vorplaatsen. Dan kan ze soms vergaan. Op eene vraag van den heer Van der Hoel deelde de Voorzitter mede dat er wel geon eigl lijke adressen of verzoeken tot verplaatsing I markt, wel daarentegen velerlei klachten over I ongerief, dat sommige bewoners op het tegenwoori gebruikte gedeelte van den Nieuwen Ryn inl uitoefening van hun bedrijf door de markt on® vindon, waren ingekomen. Dat is de aanleiding I het voorstel. Mot 18 tegen 3 stemmen werd tot verplaats! der Westlandsche markt besloten, in dier vol dat do desbetreffende bepaling in de Verorden! thans als plaats voor de verkoopers van bof vruchten en verder ooft zal aanwyzen den Nieuw Ryn van de Middelstegracht zich oostwaarts or! paald uitstrekkende. Tegen stemden de heeren Juta, Van Reenen! Hasselbach. Zonder hoofdelyke stemming werd vervol» vastgesteld het kohier der Plaatselijke Directe! lasting, dienst 1887, aan J. M. Scheffer eel ontslag verleend als derde onderwyzer aanl school -3de klasse No. 3, en goedgekeurd de i| ning der Plaatselijke Schoolcommissie over I Voordat de vergadering werd gesloten weel heer Van Reenon op do eindelyke opruiniin» spoorwegbrug in de Zijl, welke zooveel hindeif oorzaakte. Door deze opruiming zal echter de scl vaart 70, misschien wel 80 of meer dagen al gesloten zijn, en zal men dus een grooten omweg! j ten nemen, hetgeen niet alleen aan de sc-hipl

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2