8353. "VrijdLag H3 Mei. A°. 1887. Bit nimmer bestaat uit Twee Bladen. Leiden, 12 Mei. feze Qoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LE1D80H J§|§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Het was eene gezellige en tevens genotvolle soirée, welke gisteren door tusschenkomst van de Leidseho Studentenafdeeling van het Nederlandsch Toonoelverbond in de Stadszaal werd gegeven. Gezellig om de opgewekte stemming, welke er gaandeweg heerschte, dank zij het viertal voor drachten („De hoed", „Eene gewichtige rol", „Eene eerste liefde" en „Een gedicht dat als eene nacht kaars ui'.gaat") van den hoer Willem Van Zuylen, die zich op dit terrein wederom een meester toonde en bijzonder de kunst bleek te verstaan om aan liet eenvoudigste een geestigen tint te vorleenen. Genotvol om hetgeen op muzikaal gebied werd ten gehoore gebrachtallereerst door de zoo geliefde zangeres van de Rotterdamsche Duitsche opera, mej. Kathi Bettaque, die reeds door de Aria van Suzanna uit „Figaro's Hoehzeit" aller harten won, maar daarna, naast Vissers „Frühling", vooral met Nicolaï'ü oud-Hollandsche liedjes der minne „Het Hexken" en „Een bloemken" om hare naïeve, ongekunstelde voordracht, do aanwezigen als ware het in vervoering bracht, waarom zij nogmaals hare gaven moest doen bewonderen, evenals zij daartoe do gedegenheid bood in de groote aria uit Von Webors „Freischütz". Do in den aanvang haar aangeboden bouquet was wol eene kleino, maar daarom niet minder welgemeende en, gelijk men mocht verwachten, tevens kostelijke, welverdiende hulde. Eon belangrijk aandeel in het succes van den avond verwierf eveneens de heer Orelio, die met zjjn zeldzaam schoon baryton-geluid eerst een recitatief en aria uit Diaz' opera: „La coupe du rei do Thulé" zong, waarbij zijne talenten als zanger die wat zjjne uitspraak van den tekst betreft over troffen, zoodat hy later in de „vier Loverkens" van Nicolaï, waarvan er echter één, misschien om het gevorderde uur, achterwege bleef, beter voldeed. Niettemin zal zeker ieder bijzonder voldaan, toen de soirée was geëindigd, zijn heengegaan, meteen gevoel van erkentelijkheid tegenover de Leidsche Studentenafdeeling. Deze had zich dan ook wel op eene eenigszins grootere opkomst kunnen behooren te roemen. Menigeen is het waarschijnlijk echter reeds te laat in het seizoen om zich nu nog naar een winter-concert-gebouw te begeven. De Kinderbewaarplaats alhior (crèche) werd in do afgeloopen maand door 728 kinderen bezocht. Voor de in 1S88 te 's-Hago te houden nati onale tentoonstelling Yan oude en nieuwe kunst nijverheid is ook te Leiden een plaatselijk comité tot stand gekomen. Voor het maken van een hoofdgebouw in aansluiting met het bestaande gesticht en pensionaat der Eorw. zusters Dominicanessen op den huize „Bijdorp" te Voorschoten, was ingeschreven als volgt: G. Van Eassel, te Utrecht, 65,735; T. Los, to Leiden, ƒ65,000; F. H. Joseph, te Utrecht, ƒ60,670; Gebr. Andreoli, te 's-Gravenhage, 59,800 L. Vlusman, te Amsterdam, ƒ59,666; De Waal Kraaij vanger, te Rotterdam, 59.564 J. Slenters te Haarlem, 59,500; J. Van Groenendaal, te's-JIage, ƒ59.317; J. J. Balm, te Vour, 59,000; A. Moons, to Berkel, ƒ58,858; Wed. G. Camesi Co., te Rot terdam, 58,817P. C. Dessing, te Stompwijk, ƒ58,500; A. P. W. Dessing, te Gouda, ƒ57,400; A. v. d. Bogaard G. Van Lent, te Stompwijk, ƒ54,999. Het bestuur der zeil- en roeivereeniging „Ilollandia" is voor het jaar 1887 samengesteld als volgt: H. Le Coultre te Boskoop, prosidont; F. II. Schouten te Altén a/d Rijn, secretaris; J. J. A. II. Clignett te Alfen a/d Rijn, penningmeester; J. 1 II— IIIIIMI III III W I IHH IIIII I I |H II II II UW——III IT—II—IM— W. C. Bloem te Oudshoorn, vice-secretaris, D. P. Ramp te Woubruggo, vice-penningmeester. De wedstrijden, door de Vereeniging te geven, zullen dit jaar Zaterdag 18 Juni voor zeilvaartui- gen op het Braassemermeer en Zondag 19 Juni voor roeivaartuigen op den Rijn te Oudshoorn ge houden worden. Heden, 12 Mei, viert professor doctor W. Hecker, hoogleeraar in de oude geschiedenis aan de rijks universiteit te Groningen, zjjnen zeventigsten ge boortedag. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft van den hoer N. te Rotterdam eene gift ont vangen, groot 2000, voor don bouw van het achtste weeshuis. Het dividend der Nederlandsche Bank over 1886 bedraagt ƒ107 per ƒ1000, d. i. ƒ16 minder dan in 1885. Van 26 Mei tot 3 Juni zullen door hoofd- en subalterne officieren van de 1ste divisie inf. (het reg. grenadiers en jagers, het 4de en 7de reg. inf.) kadermanoeuvres worden uitgevoerd, ten grondslag hebbende de verdediging dor kust van den Hoek van Holland tot IJmuiden. Als leider zal optreden de divisie commandant generaal jlir. Klorck, terwijl de commandant van het 4de reg. inf., kol. Doorman, tot algemeen bevelhebber is aangewezen. Ook offi cieren van het 3de reg. huzaren en van het 2de reg. veld-art. zullen aan deze oefening deelnemen. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeli, gedurende het tijdvak van Juli 1886 tot Fobr. 1887, zijn door.Z. M. de 1ste luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. F. Breyer en de 2de luit. van dat wapen G. Nypels, benoemd tot ridder der 4de kl. van de Mil. Willemsorde; is aan den kapt. der inf. E. W. Bischoff van Heemskerck toegekend de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, en is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld de fuselier van het voormelde leger W. A. Pruss. De heer dr. Joseph Mooren, sedert ruim 60 jaren R.-K. priester in de grensplaats Wach tendonk, is op bijna 97-jarigen leeftijd overleden. De zeoreerw. heer Bernardus Hermanus Brink man, pastoor te Schiedam, is gisterochtend over leden. Hij bezweek aan eene uitputtende kwaal, maanden lang met het volmaaktste geduld geleden, in den ouderdom van ruim zestig jaren, waarvan hij de laatste 2'/, jaar in Schiedam leefde en arbeidde. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Perim 11 Meide „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 11 Mei; de „Samarang", van Java naar Rotterdam, arriveerde 11 Mei te Suez; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam, arri veerde te Batavia 12 Mei; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim 11 Mei. Z. M. heeft benoemdtot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Echt c. a. jhr. J. W. E. Yon Schmidt auf Altenstadt, ontv. der dir. bel. en acc. te Bladel c. a.te Makkum c. a. J. J. Yan Pien- broek, ontv. der dir. bel. en acc. to Wadenoyon c. a.; te Tiel -J. P. Janssens, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Veghel c. a.te Groesbeek c. a. J. C. E. Slotema- ker, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Wjjchen c. a. tot ontv. der dir. bel. en acc. te's-Gravenpoldor c. a. P. C. Van der Vliet, thans ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Vere c. a.te Vries c. a. H. C. Berends, thans ontv. der dir. bol., invoerr. en acc. te Bourtange. ti emeugd Nieu w os. Een milicien der lichting 1887 uit do gemeente Rotterdam en ingedeeld bij het 4do regiment infanterie alhier, werd heden direct bij PRIJS DER ADVERTENTIEN: ▼an 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. "Voor het incas- seeren bniten de stad -wordt 0.10 berekend. aankomst in do kazerne in arrest gebracht, omdat hij in den trein twist veroorzaakte en zich zeer ongepast uitliet tegen zijn transport-commandant. Als eene bijzonderheid kan gemeld' worden dat er gisteren een zalm is gevangen in het Galgewater alhier tusschen de spoorbrug en de Vink. Onaangenaam voor bedriegers! Er is een eenvoudig middel uitgevonden om gemak kelijk valsch goud en zilver van echt te onder scheiden, eene uitvinding, die in den tegenwoordigen ty'd, nu het Talmigoud en het Berlijnsch en ander nagemaakt zilver in onze industrie zulk eene ver dachte rol spelen, zeker haar nut kan hebben. Het voorwerp in quaestie, waarvan de firma A. Van der Waag Az. alhier, horlogemakers, den alleen-verkoop voor deze stad en omstreken hebben, is een steentje, dat ieder gemakkelijk bij zich kan dragen en waar van wij ons overtuigd hebben, dat valsch goud en zilver een weinig bevochtigd en met het toets steentje bestreken, zwart wordt, terwijl echt edel metaal zijne kleur behoudt. Men zie voorts de advertentie. Men schrijft uit Boskoop: De handel in boomen en planten was in het thans afgeloopen seizoen levendig genoeg, maar van verscheidene artikelen was de prijs laag. Die lage prijzen zijn het gevolg van den grooten voorraad in de kwee kersen. Vooral van conifeeren zijn er nog duizenden voorhanden, die men gaarne opgeruimd had gezien. Zooals gewoonlijk, heeft de meeste verzending naar het buitenland plaats gehad. Voor do verzending naar rijken, die tot de druif- luis overeenkomst behooren, werden volgens het gemeenteverslag van 1 April 1886 tot 31 December 1886 ter gemeente-secretarie gestempeld 1372 cer tificaten. Volgens hetzelfde verslag zijn alhier ongeveer 308 boomkweekers102 zijn er gepatenteerd als binnenlandsch en 25 als buitenlandsch koopman. Volgens de Belgische bladenlydt de Belgische Staat, door het veranderen van den weg der Duitsche postverzendingen (die nu, zooals men weet, gedeeltelijk over Vlissingen in plaats van over Ostende zullen gaan) een verlies van een half millioen franken per jaar eene schade, die voordeel is voor ons-land. Wel heeft de Belgische regeering nog twee ge volmachtigden naar Berlijn gezonden, om te be proeven of de Duitsche postadministratie terug te brengen is van haar plan, met belofte dat België allo verbeteringen zal aanbrengen, welke de Duit sche regeering slechts wenschen kan, maar het antwoord zal waarschijnlijk wel wezen: te laat! Pater Cecchi, de beroemde Italia.an- sche sterrenkundige, is dezer dagen te Florence overleden in den ouderdom van 65 jaren. Te Panama en te Colon zijn de zwarte pokken uitgebroken. Schepen, komende van die plaatsen, worden daarom in de havens der republiek St.-Domingo niet toegelaten. De dienstbode, die te Quaregnon vergiftigd werd, begint te herstellen. De genees- heeren hopen haar in het leven te zullen houden. Do lijkschouwing der beide andere slachtoffers heeft gisteren plaats gehad. Men kent den aard van het vergif nog niet, zoodat een chemisch onderzoek do zen zal moeten ophelderen. De knecht Ghlin weer spreekt elke deelneming aan de misdaadzijne ont vluchting te Bergen bjj het verlaten van den trein schrijft hij daaraan toe, dat hij er niet veel zin in had achter slot en grendel te komen, aangezien hij volkomen onschuldig is. Toch is het aanhou dingsbevel bekrachtigd. Voor de rechtbank te Dia no -Marino wordt de volgende rechtzaak behandeld. Twee huizen,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1