To Londen is eon blind man, 67 jaar oud, in hechtenis genomen, beschuldigd van zijne vrouw vermoord te hebben, die met vele wonden en kneuzingen dood in zyn vertrok gevonden is. Luidens een telegram uit San-Fran- cisco van Maandag wordt uit Guaymas, aan de Golf van Californië, gemeld dat in die streek zware aardbevingen hebben plaats gehad ten gevolge van vulkanische uitbarstingen te Bahispe. De stad Monto- zuma is verwoest en 150 menschen zijn er omge komen of gekwetst. Te Oputu verloren 20 personen onder de instortende huizen het leven. Te Grenados en Gusabor zijn ook groote verwoestingen aange richt en tal van personen gekwetst of gedood. Uit het dorp Derben, aan de Elbe, wordt het volgende aangrijpend voorval medege deeld: Yoor eene zieke vrouw had het laatste uur geslagen. Hare huisgenooten en de aanwezigen hielden haar voor dood. De doodsklokken werden geluid, de vermeende doode werd in een lijkkleed gehuld en de kist werd besteld. Bedroefd stonden de familieleden en bekenden om haar heen. Plotse ling zag men dat het gewaande lijk zich bewoog. Dadelijk werd de dokter gehaald. Deze beval de schijndoode vrouw te bed te leggen. En zie, het leven en de beweging keerden langzamerhand terug. De vrouw die het lijk gewasschen had, verklaarde nu ook dat het haar was voorgekomen alsof het hart nog klopte. De arme zieke had een aanval van verstijvende kramp gehad. Elk woord dat in hare nabijheid gesproken werd, had zij verstaan, ook had ze het luiden der doodsklok gehoord, maarzo was niet in staat geweest eene beweging te maken of eenig geluid te geven. BïJï r-T KNLAND. Frankrijk. De opbrengst der belastingen in Frankrijk is in de maand April 3 millioen fr. bij de raming ten achteren gebleven en overtreft die van April 1886 met 2 millioQn. De uitkomst van de eerste 4 maan den van 1887 is 12 millioen minder dan bij het budget was geraamd, maar 14 millioen grooter dan in hetzelfde tijdperk van 1886. De „Temps" verzekert dat het bericht der „Morning Post", als zou de Engelsche regeering hebben geweigerd deel te nemen aan de Parijsche tentoonstelling in 1889, volkomen onjuist is. De wegens overtreding van de bepalingen op de hazardspelen vervolgde „bookmakers" te Parijs zijn tot 10 fr. boete veroordeeld. De rechtbank heeft hen echter vrijgesproken van „landloopery", waarmede men hun bedrijf had willen gelijkstellen, en wel op grond dat landloopery slechts op den openbaren weg kan plaats hebben en de renbaan niet als zoodanig kan worden aangemerkt. Ofschoon de regeering niet officieel deelneemt aan de aanstaande tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam, zal de Fransche consul- generaal aldaar officieus zijne goede diensten aan Fransche exposanten ter beschikking stellen. De Kamers van Koophandel zijn uitgenoodigd om de industriëelen tot deelneming op te wekken en hare hulp daarbij te verleenen. Zaterdag is eene telefoonverbinding tusschen Parijs en Havre geopend. De minister-president, Goblet, heeft te Havre met den president der repu bliek te Parijs gesproken. Zaterdag zijn nog vijf medeplichtigen aan do rumoerige manifestatiën tegen de „Lohengrin" tot gevangenisstraffen van vijf tot veertien dagen ver oordeeld. Het meliniet heeft reeds afgedaan, naar het schynt. Een Berlijnsche professor nam daarmede proeven op last zijner Regeering, en het bleek toon, dat meliniet gaandeweg in ontbinding over gaat, zoodat het in oorlogstijd onbruikbaar is. Do Fransche Regoering had reeds 50 millioen fr. voor de vervaardiging besteed. Dui tsclilaucl. Bij do eerste lezing in den Rijksdag van hot wetsontwerp op de alcohol-belasting, wees gisteren de minister Scholz, bij zijne verdediging van het voorstel, op de noodzakelijkheid tot vermeerdering der Rijksmiddelen en tot het nomen der voorzorgs maatregelen, welke voor de veiligheid van het vaderland noodig zijn. De Regeoring heeft vooral het oog op do belangen der landhuishouding. De Zuidduitsche Staten zullen, zonder gevaar voor hunne branderijen en hunne landhuishouding, zich bij de gemeenschappelijke alcohol belasting der Noordduitsche Staten aansluiten. De minister zeide verder dat de Regeering zich zoo tegemoetkomend zal betoonen als maar eenigszins mogelijk is. De meeste sprekers verklaarden zich, trots enkele bedenkingen, vóór het totstandkomen der belasting en vóór verzending naar de betrokken commissie. De Beiersche minister van financiën, de heer Riedel, was vóór het ontwerp, in het gezamenlijk belang van Duitschland. Beieren was evenwel niot geneigd zijne voorbehouden rechten op te geven; het verlangt een zoo nauwkeurig mogelijk onder zoek naar de vraag, of niet het bestaan der Beiersche branderijen door de wet in gevaar zou worden gebracht. De Wurtembergsche gevolgmachtigde, de heer Schmid, verheugde er zich over, dat het aangeboden wetsontwerp, waardoor aan de bedoelingen der "Wurtembergsche regeering wordt te gemoet geko men, Duitschland door een nieuwen band zal ver eenigen. De verdere beraadslaging werd tot heden ver daagd. De prins-regent van Beieren heeft de laatste weken eene reis gedaan door de voornaamste plaatsen des lands, overal met de grootste geestdrift ontvangen; het was een ware zegetocht. Het weder alleen was lang niet overal en altijd gunstig voor de feestvieringen, ter eere van den Prins op touw gezet; vooral de illuminatiën hadden veel van regen en wind te lijden. Naar aanleiding van het schandaal by de op voering van „Lohengrin" te Parijs, schryft de offi cieuze „Politische Nachrichten," dat er aan deel neming van Duitschers aan de Parijsche wereld tentoonstelling niet te denken valt, aangezien er geene zekerheid bestaat, dat de bekroonde Duitsche tentoonstellers niet persoonlijk beschimpt, en hunne bekroonde voorwerpen niet vernield zouden worden. Bnljjio. Toen de Belgische regeering de mededeeling had ontvangen van de Duitsche, dat, wegens den onge- regelden postdienst over Ostende, de Duitsche brieven na 1 Juni over Vlissingen zullen worden verzonden, zond ze terstond twee harer hoogste postambtenaren naar Berlijn, ten einde dit besluit zoo mogelijk te doen wijzigen. Op verzoek der regeering is daarop eene interpellatie, hierover door een der Kamer-leden aangekondigd, voorloopig uitgesteld. De Kamer van Vertegenwoordigers nam gis teren het wetsontwerp-Dumont, betreffende het invoerrecht op slachtvee en vleesch, in zijn geheel aan met 69 tegen 54 stemmen. Vijf leden namen geen deel aan de stemming. Te Brussel was men tegen een huwelijk van prinses Clementine met den oudsten zoon van den Prins van Wales, met het oog op het verschil van geloof; vandaar dat de onderhandelingen zoo lang duurden. De zaak schynt thans besloten te zyn. By de Kamer is een onderwerp ingekomen tot goedkeuring van eene overeenkomst tusschen do Belgische regeering en den heer Vou der Becke, koopman te Antwerpen, als voorzitter der Belgisch- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij en gevol machtigde der Internationale Scheepvaart-Maat schappij te Philadelphia, voor een wekelykschen dienst tusschen Antwerpen en Nieuw-York en omgekeerd, met Belgische schepen. Oostsnr.-H o:«g.-5Io narclile. Do Weener dagbladen deelen mede een brief van den Oostenrykschen reiziger Emil Holub, den 29sten Maart verzonden uit Zeerust Linokana, in do Transvaal. Uitvoerig verhaalt hij, hoe hem en zyn gezelschap allerlei leed werd aangedaan op de reis van de Zambezi naar de Transvaal. De inboorlin gen van elk district betoonden zich zóó vijandig, dat het een wonder is, dat zjj er het leven afbrachten. Men heeft ontdekt dat te Weenen nog eene achternicht van Mozart in leven is. Zy heet Josefa Lange, is 67 jaren oud en woont in een armzalig verblijf in do omstreken der stad. Door eene wreede ziekte aangetast, bevindt Josefa zich in zeer ge brekkige omstandigheden en heeft zy zich genood zaakt gezien hulp te vragen aan de directie van de Weener opera. Portugal. Te middernacht van Zaterdag op Zondag is op bevel van regeeringswege de afgevaardigde Ferreira Alinetfa, luitenant ter zee, door een officier van de marine in hechtenis genomen en op een oorlogs schip overgebracht. Do dagbladen beweren dat genoemde heer, na afloop van de zitting der Kamer en ten gevolge van eene woordenwisseling met den minister van marine, dezen laatste een klap had gegeven. Zooals te begrypen is, baart het voorgevallene in de poli. tieke wereld groot opzien. De minister van marine behoort zelf niet tot de zeemacht, maar is leeraar aan de polytechnische school. De heer Ferreira behoort tot de ministeriëele party. Volgens de „Diaro Popular" kan zyn ver. grjjp hem op de doodstraf te staan komen. lïuiiienië. Ondanks de tegenspraak van alle zjjden houdt de „Neue Freie Presse" vol, dat koning Karei van Rumenië tijdens zyn bezoek te Jassy door eenigj aanhangers der oppositie op straat is beleedigd. Het blad beweert zelfs dat het rijtuig, waarin de koning met den president-minister Bratiano zat, met slyk en appels werd geworpen. Volgens de Rumeensche bladen werd de koning echter te Jassy met groote geestdrift ontvangen en werden de feesten, ter eere van dit vorstelijk bezoek gegeven, door geen enkelen wanklank gestoord. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Om het elkeen naar den zin te maken, is vooral voor den dagbladschrijver onmogelijkmaar ook dat „plaatsgebrek" menigmaal hiervan, ten opzichte uwer lezers, de oorzaak is, is tevens waar. Dit heeft my weder zonneklaar bewezen uwen overzicht betreffende de voordracht over don „ont smettingsoven" des heeren Symons, onlangs ge houden voor de vergadering van de Leidsche afd tot bevordering van Bouwkunst. Te dezer plaatse niet willende beoordeelen oi bouwkunst tot ontsmetting of wel omgekeerd in onderling verband kunnen staan, maar het onder werp toch geschikter achtende op eene Genees kundige of Nijverheidsvergadering, spjjt het mjj echter dat bovengenoemd verslag in uw No. van 30 April jl. (naar ik denk, wegens gebrek aar plaatsruimte) hoewel op zich zelf reeds niet kort tóch ook niet uitgebreid genoeg is geweest. Daarin zyn nl. eenige voorname punten verzwegen welke de heer Symons, behalve van een oven ook heeft aangewezen voor de daarstelling van eeno volmaakte inrichting tot ontsmetting en dit voor het publiek van groot belang kunnen zyn. Vergun my, M. de R., dat ik door midde van uw blad deze punten alsnu ter openbaarmaking mededeel. Eene volmaakte inrichting tot ontsmetting ver eischt meer dan louter een oven en vordert ten eerste Dat de desinfectie-oven geplaatst zy in een gehee afzonderlijk gebouw of gebouwtje, althans niet in eene loealiteit, in weiks onmiddellijke nabijheic magazijnen van nieuwe goederen zich bovinden noch werkplaatsen, waar nieuwe goederen worden vervaardigd. Vervolgens moet eene desinfectie-inrichting gehee! en al worden bediend door afzonderlijk personeel; althans niet door werklieden, die, het besmette beddo- of lijfgoed enz. behandeld hebbende, ziel terstond weder met de bewerking van nieuwe goederen belasten. En eindelijk moeten de besmette goederen wor den afgehaald op een uitsluitend daarvoor bestem den wagen, zoo mogelijk gesloten en niet meteen wagen, waarmede zulks is geschied en met welke daarna weder nieuwe goederen worden vervoer! De heer Symons stelde nog meer eischen, maar van een goed ingerichten oven waren dezen de voornaamste. Te bejammeren is het daarom dat by de daar stelling van de hier tor stede reeds geplaatste ovens, met het oog op de bestaande zaken op deze bijzonderheden niet is gelet geworden, doch zulke inrichtingen kunnen, volgens myne meening, ook slechts alléén door gemeentebesturen naar behooren geëxploiteerd worden. Ik zeg u, M. de R., beleefd mijnen dank vooi de plaatsing dezer regelen en ben met achting Leiden, Uw Dr. 10 Mei 1887. N. N. [De geachte inzender heeft juist geraden. Bij hel geven van ons verslag moesten we, als altijd, reke ning houden met de plaatsruimte. Deden we di niet, dan hadden we over het gesprokene op be doelde vergadering misschien wel drie geheelecou ranten kunnen vullen. Van andero zijde hoorder we dan ook dat het verslag reeds groot genoej was. Zoodoende blykt wederom hoe het vooral voo een dagblad moeilijk is, het iedereen naar den zn te maken. R»-l

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6