Da Regeering heeft met de „Rotterdamsche Lloyd" een contract gesloten, waardoor de verzen ding van brieven naar Ned.-Indië zal kunnen plaats hobben elke acht dagen, by beurten door de maat schappij „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd." Het stoomschip „Gelderland" is 8 Mei van Rotterdam te Batavia aangekomen; de „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, is 9 Mei Malta ge passeerd; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 10 Mei van Southampton. Gemeugd Nleawa. Heden kwamen de miliciens der lichting 1887 der afdeeling Rotterdam en Omstreken en ingedeeld by het 4de regiment infanterie, met den trein van 2 uren 7 min. alhier aan, terwijl die van Leiden en omstreken reeds veel. Donderdag zyn gekomen. Alzoo worden nog enkel die van Schiedam en omstreken verwacht, die waarschijnlijk a. s. Vrijdag zullen komen. Evenals by de artillerie en ca val- lerie heeft ook gisteravond professor De Blementine, bekend door zyne buitengewone muziek, in de onderofficïers-cantine der infanterie alhier eene uit voering gegeven. Eone vermakelijke concurrentie. De beide hier op één dag plaats gehad hebbende branden zyn velen een struikelblok. Niet echter de onheilen zelf, maar wat betreft de berichten daaromtrent. De bladen voeren dan ook inderdaad een zonder lingen wedstrijd in hunne mededeelingen. Zoo doet het „R. Nbl." den brand van den heer Schreuder op de Langebrug, plaats hebben op de Langegracht, maar de „N. R. C." is boter met den plattegrond van Leiden bekend, en noemt de „Lageling," welke straat, gracht, steeg, poort of slop zeker geon geboren Leidenaar zelfs met het lan taarntje van Diogenes zal weten te vinden. Later komt het „R. N." wel weer op de juiste plaats te land, door do „gracht" even in een „brug" te metamorphoseeronmaar nu maakt het den boek binder Van Dorsten tot den ongelukkige, wien de ramp trof. Deze is echter, zij het ook sedert onlangs, op hot alles behalve dichtbij gelegen Kort-Galge- water te vinden. De brand by G. Castelein in de Wielmakorssteeg komt er niet beter af. Volgens het „Vad." woedde deze al lang in eene zysteeg van de „Hogewoert" zonder dat eenig sterveling er erg in had, want terwijl in het aan grenzende perceel van den eigenaar, den heer Mesker eerst omstreeks halfzeven eene rooklucht werd waar genomen, was volgens genoemd blad de brand al om halfvyf uitgebroken. Deze mededeoling kan by het ingesteld onderzoek van gewicht zyn. Een Rotterd. collega weet bovendien te meidon dat de brand niet was bij genoemden C., vroeger broodbakker buiten de Zijlpoort, maar in eon petten- winkel op de „Hooge Woord" hoek „Spelsteeg", waarbij behalve de hand-, ook de stoomspuit dienst deed. Arm Leiden, dat maar in het bezit van dio twee enkele spuiten is! Arm Leiden ook, welks straat namen zoo worden geradbraakt. Het ware wel noodig dat men in de aan den brand zoo onschuldige „Spilstoeg" workelyk wat ging leeren „spellen". Gelukkige bladen echter, welke in het bezit zyn van correspondenten, die het met een en ander zoo nauw niet nemen, die zelfs de macht bezitten om straton, welke niet in de minste verbinding met olkaar staan, zoo maar op eens te verzetten en tot elkaar te brengen! Vrydag 11. zyn zeven stoomschepen te Nieuw-York aangekomen met 6523 landverhuizers. Een Chineesche Salomo. Een oud Chineesch volkssprookje luidt aldus Twee vrouwen verschenen voor een mandarijn. Zy haddon eon klein kind by zich en elke der beide vrouwen hield vol dat dit kind het hare was. De mandnryn fvas niet weinig verlegen met het geval on dood' wat moer verstandige mannen doen en velen verzuimen hjj won den raad in van zyne gade. Deze bedacht zich eenigen tijd en zeide: „Breng mij £en grooten visch levend hier." Aldus geschiedde. „Breng my nu het kindmaar laten de vrouwen buiten blyvon staan.'' Nu bond de vrouw van den mandarijn de klecrtjos van het kind om den yisch en gebood dat dezo voor de oogen der beide vrouwen in het water zou worden geworpen. De dienyar gehoorzaamde en de visch, zich belemmerd gevoelende door de kleeren, die hy aan had, spartelde in het water als een kleine drenkeling. Zonder zich een oogenblik te bedenken vloog ééne der vrouwen naar don waterkant en sprong in den stroom om het kind te redden. „Dat is de moeder!" zeide de echtgenoote van den mandaryn. De vrouw werd uit het water gered en het kind werd haar toegewezen. Eigen Haard.) Telegrammen. "WEENEN, 10 Mei. De gisteren door de studenten gehouden manifestation tegen professor Maaszen wegens zyne anti-Duitsche rede in het Heerenhuis, werden heden op groote schaal herhaald, ofschoon een plakkaat van de dekenschap der rechtsgeleerde faculteit tot rust vermaande. De rector hield telkens toespraken tot een vijfhonderd studenten, die voort durend den heer Maaszen beleedigden, zoowel vóór het voorlezen als bij het heengaan. Door tusschen- komst van den rector is den studenten heden aan gezegd dat de minister van onderwijs ten strengste zal straffen degenen, die wederom deelnemen aan dergelijke manifestatiën. Tevens wordt de toegang tot de zalen der juristische faculteit beperkt en zyn samenscholingen verboden. In het Huis van Afgevaardigden ontstond heden groote opschudding door het vermetele gezegde van den czech Zacek, dat Goethe en Schiller schaam rood zouden worden, indien zy nog leefden, over de Duitschers van onze dagen. In het district Tarnopol zyn eenige personen, wegens tegen Rusland gerichte woelingen, in hech tenis genomen. STRAATSBURG, 10 Mei. Het aantal personen, vervolgd wegens hoogverraad, bedraagt tien. Een hunner is een Zwitser, een ander een Franschman. BUCHAREST, 10 Mei. De koning is hedenavond te 10 uren uit Jassy hier aangekomen. Aan het station bevond zich, behalve de voornaamste bur gers en militairen, eene talrijke menigte om den vorst to verwelkomen. SOFIA, 10 Mei. Majoor Panitza begint heden met zyne rondreis door Bulgarije. Het doel dezer reis moet zyn de militaire aangelegenheden eene proef te doen doorstaan. Volgens anderen doelt zjj op gewichtige zaken van anderen aard. Men spreekt hier van een nieuwen candidaat voor den Bulgaarschen troon. Die persoon zou zyn prins Wilhelm van Nassau, zoon van graaf Adolf van Nassau, door Pruisen in 1866 afgezet, maar vervolgens met Von Bismarck verzoend ten gevolge van het huwelijk van zyne dochter Hilda met den erfgroothertog van Baden. Men verzekert dat deze candidaat zou gesteund worden door den Duitschen rijkskanselier prins Von Bismarck. PARIJS, 10 Mei. Kamer van Afgevaardigden. Er valt weinig voor in het paleis Bourbon. De stemming is rustig in de zalen, waar men de hoop te kennen geeft dat het tot eene goede schikking zal komen tusschen het Kabinet en de begrootings- commissie; morgen zal Goblet met die commissie beraadslagen. Na het openen der zitting legt de minister van oorlog het wetsontwerp over voor de mobiliseering des legers en wordt het der begrootingscommissie in handen gegeven. Boulanger verlangt een kre diet van 4,900,000 franken; maar na aftrekking van de gewone aanvullingsuitgaven zal het ver langde krediet slechts 3,600,000 franken bedragen. Voorts wordt in het ontwerp nog verlangd 100,000 franken voor het aanstellen van eene technische afdeeling werklieden voor spoorwegwerken ten dienste der militairen. Op de dagorde staat de beraadslaging over Bou- langers militaire wet. Wilson maakt de opmerking dat de behandeling der suikerwet den voorrang heeft. Mahy geeft dezen aan de militaire wet, doch zyn voorstel wordt verworpen met 294 tegen 227 stemmen. De suikerwet is dus aan de orde en Boulanger vertrekt. De Kamer nam eerst al de artikelen en vervolgens het geheele eerste ontwerp dezer wet aan, hetwelk eene heffing van 10 franken op 100 kilo suiker van elke soort en eiken oorsprong, voor schrijft. Deze belasting zal jaarlijks 20 millioen opbrengen. De beraadslaging over het tweede ont werp werd tot Donderdag verdaagd. De Senaat stelt zyne dagorde vast en zal daarna Dondordag bijeenkomen. Lamoureux stelde eene gerechtelijke vervolging in tegen de bladen „France" en „Patrie", in zake de onderbroken opvoering van „Lohengrin" en eischt van elk blad 50,000 fr. schadevergoeding MADRID, 10 Mei. Volgens een van het ei]an Cuba ontvangen schrijven zouden de samenzweei ders der Antilies op 22 dezer eene belangrijk vergadering te Cayos-Huetco houden, welke doo verschillende hoofden van den laatsten opstani zou bijgewoond worden. BERLIJN, 11 Mei. De Duitsche Rijksbank heel haar disconto op 3 pCt. verlaagd en hare rente vat beleeningen op 4 pCt. gebracht. ROME, 11 Mei. De directe belastingen en di invoerrechten leverden van Juli 1886 tot 30 Apri 1887 18,000,000 meer in vergelijking met de vorigi periode. MADRID, 11 Mei. In de Cortez herinnerde dj minister Moret aan de gehechtheid, door Cubi jegens Spanje betoond. De opbrengst van de suike: en de tabak is op Cuba niet verminderd, maar de prjj zen zijn gedaald ten gevolge van de mededinging vat Mexiko en Duitschland. De minister verlangt daarom dat de tarieven voor Cuba dezelfde bepaling zullei bevatten als de Amerikaansche tarieven, doch ver zoekt tijd, opdat hjj zyne beloften kunne houden LEIDEN, 11 Del. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Nel Met. Instituut). Verwachting: wind noordwest. Thermometer-standgisteravond om 8 urm, 9; Celcius 48.2° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 urei 11° C. --- 51.8° F.j'smidd. 12 uren 12° C. ^53.6' F.'s namiddags 4 uren 13° C. 55.4° F. B. en Ws. deelen den Raad mede datergeei bedenkingen bestaan tegen de inwilliging van he verzoek van J. M. Scheffer, om ontslag als derdei onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 3 zoodat zy in overweging geven dat ontslag eervo te verleenen, met ingang van 1 Juni a. s. Tevens bieden zy ter vaststelling aan het kohie der plaatselijke directe belasting dienst 1887. Di belastbare som bedraagt ƒ5,280,625, terwijl op di begrooting als opbrengst dier belasting is uitgetrok ken ƒ150,000, zoodat dit bedrag, vermeerderd me 5 percent of 7500 te zamen ƒ157,500, krachten de verordening op de heffing kan worden geheven Het percent van heffing is dierhalve vastgesteli op 2.98, ten gevolge waarvan het kohier thans bedraagt ƒ157,341.01. Het aantal aangeslagenei bedraagt 5660. Op grond van de vermeerdering van het aan tal leerlingen is door het hoofd der school 3di klasse No. 3 voorgesteld het onderwijzend perso neel uit te breiden, met welk voorstel de Plaatse ljjke Schoolcommissie zich vereenigt, terwijl zyte vens in overweging geeft om, wanneer tot de uit breiding van het personeel wordt besloten, tot eem definitieve benoeming over te gaan. Hst komt ooi B. en Ws. voor dat het aantal onderwijzers moe worden vermeerderd en dat het op de grondel door de schoolcommissie aangevoerd wenscheljjt is daarna dadelijk tot eene definitieve, niet to eene tijdelijke benoeming over te gaan. B. en Ws. geven mitsdien in overweging te te sluiten dat het onderwijzend personeel aan de 34 klasse No. 3, worde vermeerderd met één derdet onderwijzer of eene derde onderwijzeres, zullend: alsdan den Raad te zijner tjjd eene voordracht ta benoeming worden aangeboden. Voor den zomercursus van dit jaar zijn nl. oj genoemde school 99 nieuwe leerlingen ingeschreven waarvan 94 voor de 1ste of laagste klasse. E« zoodanig getal kan niet aan één onderwijzer o onderwijzeres worden toevertrouwd. Het aanta leerlingen aan de school bedraagt 683 en het aan tal onderwijzers en onderwijzeressen is thans 16 Tweede Kamer. By het hoofdstuk Godsdiensl van de Grondwet verklaarden heden de heeren Schaepman, Lohman en Van der Loeff zich on verschillende redenen tegen het ontwerp. Zy achtter het ontydig, ook met het oog op eene te verwacbtei beslissing van de rechterlijke macht over de kerke lijke quaestie. De minister Heemskerk motiveerde de indiening maar verklaarde dat de Regeering zich zou ge troosten, indien de Kamer meende dat de toekom stige wetgever meer vrijheid zou hebben met he bestaand art. 168. Op voorstel der Regeering is het debat over he hoofdstuk Godsdienst geschorst en daarna aange vangen het debat over het hoofdstuk Belastingen Morgen voortzetting. Tot lector in de godsdienstige wetten enz. vai Nederl.-Indië aan de Indische inrichting te Delft i heden door den gemeenteraad benoemd mr. L. W. C Van den Berg, te Batavia.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2