komen. Er ontstond twist, en te midden van een daarbij ontstanen oploop werden den koffiehuis- houder door gezegden Weissmann verscheidene steken met een stokdegen toegebracht, waarvan één hem het hart doorboorde. II y blies op de straat den adem uit. De moordenaar, die staande hield, slechts tot rechtmatig zelfverweor zijn wapen te hebben gebruikt, is in hechtenis genomen. De echtelieden Manche-Delvaux te Quaregnon, België, hadden een boerderijtje en waren tevens herbergiers. Sedert eenige dagen was er oneenigheid ontstaan tusschen hen en hun knecht en was men overeengekomen, dat deze 11. Zaterdag zijn dienst zou verlaten. Naar gewoonte was het geheele huisgezin dien dag om vijf uren opgestaantegen zes uren warmde de meid de koffie op, welke den vorigen avond reeds gezet was, en daarvan hadden vervolgens de echtgenooten en zij zelve gedronken. De knecht, die seer vroeg zijne zaken in orde gebracht had, was, zonder een woord te spreken, vertrokken. Om zeven uren hadden de echtgenoot en do meid hevige ingewandspijnen en weldra gaf de vrouw den geest. Een dokter, in allerijl ontboden, consta teerde kenteekenen van vergiftiging, zonder te kunnen ontdekken waardoor die was veroorzaakt. "Wel had de meid den dag te voren bij een apotheker een purgeermiddel gehaald, dat men echter maar niet kan terugvinden. Zaterdag avond is het gerecht naar Quaregnon gegaan en gisteren opnieuw om tegenwoordig te zijn bij de lijkschouwing van de vrouw en bij het chemisch onderzoek dor ingewanden, dat wordt aangewend om zoo mogelijk te weten te komen, welk vergiftig bestanddeel den dood heeft veroor zaakt. De knecht, zekere Pierre-Joseph Ghlin, op wien zware vermoedens rusten, werd eindelijk gisteren aangehouden en onmiddellijk door het parket op de plaats gebracht, waar de misdaad gepleegd is. Bij den terugtocht en komende uit den trein te Bergen, ontsnapte hij aan de gendarmes, vluchtte en werd op den boulevard door een wandelaar opzien. De heer Manche is, na een vreeselyk lijden, gis teren ook gestorven. De dienstbode wordt iets beter. BUITENLAND. Fraukrjfk. De heer Goblet heeft gisteren in den minister- iraad de hoofdpunten medegedeeld van het schrijven, •dat hjj tot den voorzitter der begrootingscommissie zal richten in antwoord op het verlangen der com missie, dat de regeering nieuwe bezuinigingen 'voorstelle. Dit antwoord is in zeer verzoenenden .geest gesteld en -strekt om der commissie te doen weten dat de minister-president steeds ter beschik king is der commissie, ten einde in overeenstem ming met haar -die bezuinigingen te onderzoeken, ■welke hem zullen worden aangewezen. De opbrengst der belastingen over de eerste vier maanden in 1887 is IS millioen fr. minder dan de raming. Te Parijs zjjn thans een groot aantal juweliers urt verschillende deelen der wereld aangekomen om tegenwoordig te zijn bij den verkoop der kreon- diaananten, waarmede 12 dezer een aanvang wordt gemaakt. Duitsclilaud. De uit Bulgarije welbekende Russische generaal- majoor Yon Kaulbars, die sedert korten tjjd te Berlijn verblijf houdt voor persoonlijke zaken, is door vorst Yon Bismarck ontvangen en had een lang onderhoud met hem. De heer Richter, directeur van den hoogsten raad in onderwijs-aangelegenheden in Elzas Lotha ringen, is uit Straatsburg te Berlijn aangekomen om in zake het onderwijs, inlichtingen in te winnen. De Duitsche keizer gaat in het begin van Juni met Von Bismarck naar Kiel, om den grond steen te leggen voor de eerste sluis van het nieuwe Noord-Oostzeekanaal. Qroot-Brl tacnlë. In hot Lagerhuis zeide Sir James Pergusson gisteravond: „Het land dat in de quaestie der be- roovingen door vreomde visschers in de Noordzee zich het meest betrokken acht, is België. Do Britsche gezant te Brussel meldt ons dat de Belgische re- georing het rapport der commissie van het Engelsche departement van koophandel aan een nauwkeurig onderzoek heeft onderworpen, dat zij het bestaande euvel erkent en de noodzakelijkheid beseft daarin te voorzien. Van Nederland en Frankrijk, aan wie het bedoelde rapport eveneens is gezonden, hebben wij nog geen antwoord ontvangen." Aan de hoogeschool te Oxford is dezer dagen oon cursus geopend voor nieuwere talen, waar na drie jaren de studenten een graad in ééne of meer dier talen kunnen verkrijgen. De „Globe" steekt hiermede den draak en is van oordeel, dat in drie jaren tijds niet genoeg kennis kan verkregen zjjn in taal en literatuur om het verleenen van een graad te wettigen. Spanje. Uit Konstantinopel wordt geseind dat de Porte haren diplomatieken vertegenwoordiger te Madrid gelast heoft, ophelderingen te vragen omtrent het in bezit nemen van grondgebied aan de Roode Zee door Spanje, hetgeen de Porte beschouwt als eene schending van het Turksche grondgebied. By de stierengevechten te Bilbao werd zekere Juan Mediano door een stier driemalen in de hoogte geworpen. Juan werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij kort daarna den geest gaf. RuMland. De keizerin van Rusland heeft generaal Gresser, den prefect van St.-Petersburg, 100,000 roebels ge schonken, als bewys van erkentelijkheid voor het tydig arresteeren van de samenzweerders. De czaar schonk hem een pensioen van 6000 roebels, dat na Gressers dood op zijne familie overgaat. Uit Rome meldt de „Daily News" dat Rusland en het Vaticaan onderhandelen over eene hereeniging van de Grieksche en Roomsche Kerk. De Paus zou in een goeden uitslag der onderhandolingen gelooven en de Grieksche Kerk willen vergunnen hare eigene gebruiken te behouden. Bulgarije. Naar de te Sofia verschijnende „Sloboda" meldt, heeft de Bulgaarsche regeering een onverwacht en zeer welkom buitenkansje gehad, daar een te Athene gestorven Bulgaarsch burger, Saraoulou genaamd, zijn geheele vermogen van meer dan twee millioen franken aan de schatkist vermaakt heeft. De execu teurs van het testament, waaronder de voormalige minister van financiën, Geschow, maken zich gereed om het geld in ontvangst te nemen. A-xië. De emir van Bokhara heeft dezer dagen zijne ministers laten onthoofden. De ministerraad had namelijk buiten voorkennis van den emir Abdul Achab (die ondanks zijn 23 jaar reeds veel van een oud man heeft, als een gevolg van zijne vorige onge bondenheid) besloten om de Russische regeering het gevraagde verlof, om den Transkaspischen spoorweg door Bokhara tot Samarkand te verlengen te weigeren, omdat men vreesde dat Rusland dezen weg ook voor troepenvervoer gebruiken zou. De grootvizier Mohamed-bey deelde den emir dit besluit mede, doeh even na hem verscheen de Rus sische gezant, Tzarikoff, bij den emir en gaf dezen de keus tusschen afzetting of onderteekening van het besluit, waarbij vergunning verleend werd om met den spoorwegaanleg voort te gaan. De emir koos dit laatste. Toen de ministerraad dit vernam, besloot zjj den emir Abdul Achab, om zijne ongeschiktheid, af te zetten en zjjn broeder, den te Balkh in ballingschap levenden prins Katti Trupa, in zjjne plaats op den troon te verheffen. Twee der ministers reisden ter stond af, onder voorwendsel van eene conferentie met den generaal te Tschardschu. Het komplot werd echter ontdekt en de bedoelde twee ministers namen de vlucht; hun collega's evenwel werd op last van den emir het hoofd voor de voeten gelegd. Telegram m o n. PARIJS, 9 Mei. Aangezien morgen de vacantie voor de Kamer van Afgevaardigden verstreken is, werd heden in de zalen van het paleis Bourbon reeds druk gesproken over hetgeen aan de orde komt en wel in het bijzonder over Goblets rede voering te Havre en over den brief, welke heden der begrootingscommissie werd overhandigd. Deze commissie begon onmiddellijk de beraad slaging over Goblets voorstellen. De indruk by de aanwezige afgevaardigden was hieromtrent niet gunstig te noemen. De commissie ging toen na beraadslaging niet over om op Pelletans voorstol de zaak ter beslissing aan de Kamer over te laten, maar besloot met 12 tegen 9 stemmen Goblet uit to noodigen voor de commissie te verschijnen en met deze te onderhandelen. - De minister van oorlog zal mot het oog op de mobiliseering van eene legerafdee'.ing in den herfst, hetzy in het westen of in het zuiden, een krediet by de Kamer aanvragen van 8 millioen. De „Temps" meldt: „In het ministerie van oorlog zyn in de laatste dagen voorzorgsmaat regelen genomen, zoodat de akten, welke van bureau tot bureau gaan, niet één oogenblik van den „weg hunner bestemming kunnen afraken." [Dit besluit zou daaraan te danken zjjn dat een der dienstdoende deurwaarders, belast met het brengen van eeno portefeuille, welke vertrouwelijke mededeelingen bevatte, naar een ander bureau, die stukken zou hebben gelezen en gecopiëerd. Decopieën zouden ontdekt zijn in het bezit van dezen beambte.] LONDEN, 10 Mei. Het Lagerhuis beraadslaagde over het wetsvoorstel van den heer Brandlaugh,. waarbij de eed voor het Parlement en de rechtbank vervangen wordt door het afleggen eener verkla ring. Na een debat dat vele uren duurde, werd ten slotte de behandeling verdaagd, ofschoon eerst die verdaging met groote meerderheid was ver worpen. PARIJS, 10 Mei. Volgens de bladen is de ver houding tusschen het ministerie en de begrootings- commissie zoo gespannen, dat deze niet langer kan duren, zonder öf de aftreding van het ministerie öf het ontslag der commissie ten gevolge to hebben. Men verwacht heden eene onstuimige zitting der Kamer. LEIDEIT, ÏO Mei. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachtingwind noordwest. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 11° Celcius 51.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 11° C. 51.8° F.; 'smidd. 12 uren 12°C. 53.63 F.; 's namiddags 4 uren 13° C. =55.4°F. De Tweede Kamer heeft heden by de behan deling der Grondwetsherziening met 39 tegen 36 stemmen besloten dat de nominatiën voor den Hoogen Raad door de Tweede Kamer zullen worden opge maakt. Het geheele Hoofdstuk V is aangenomen met 55 tegen 17 stemmen. Morgen voortzetting. Door wylen mevrouw M. Krnyt, geboren Offer- haus, te 's-Gravenhage overleden, is aan de wees inrichting te Neerbosch gelegateerd de som van ƒ1000, vry van successie. Ook van een onbe kende, onder postmerk Amsterdam, werd nog eene gift van ƒ1000 ontvangen. Gisteravond vervoegde zich aan eene woning te 's-Hage een man, die in de valsche hoedanig heid van beambte der nachtpolitie een „prettig voorjaar" wenschte en daarby zelfs een stukje lood vertoonde, in den vorm van oen penning met het Haagsche wapen. Vreemd keek echter do wenscher op, toen een heer naar buiten kwam, die, in stede van hem te bedanken voor zijn welgemeenden wensch, het stukje lood in beslag nam en den man heenzond. De quasi-politieman was ongelukkig terecht ge komen bij een politie-ambtenaar. Van het gebeurde is ingevolge art. 196 van 't Wetb. van Strafrecht proces-verbaal opgemaakt. Aan het departement van oorlog is heden aan besteed: de levering van brandstoffen en kaarsen aan de militaire wachten in het geheele Rjjk over het tijdvak van 1 Juli 1887 tot en met 30 Juni 1888. Minste inschrijvers warenvoor steenkolen de heer H. S. Straker, te Arnhem, a ƒ1.03 per 100 k.g.voor takkebossen, de heer J. F. Henze te Rotterdam, a ƒ2.40 per 100 stuks; voor kaar sen, de heeren J. Moulyn en Co., te Rotterdam a 0.50 per k.g. Gistermiddag ontving de eigenaar van eene"" der tenten aan den ingang van het Haagsche Bosch een brief, waarin een persoon hem be dreigde zijn huisje in brand te zullen steken wanneer hy niet "s avonds den schryver ƒ25 op eene aangeduide plaats zou komen brengen. De bedreigde begaf zich natuurlijk niet naar de^ plaats van samenkomst, doch in zjjne plaats ging de rechercheur Van der Drift, die den briefschrijver aanhield. Amsterdam, 10 Mei. Beursbericht: De hoofdaan dacht was ook heden wederom gevestigd op Riaschk-Wiasma en Morschansk-Sysran, waarin be langrijke omzettingen plaats hadden; begin beurs zeer aangeboden door realisation, sluiten ten ge volge koopers williger. Overigens was de markt vast gestemd. - Aan- deelen Nederlandsch-Indische Handelsbank 3 pCt. lagei verhandeld. Columbianen en Spaansche koper mijnen wederom lager verkocht. Amerikaansche Spoorwegwaarden prijshoudend.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 3