Naar aanleiding van het voorstel van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen om het „Sociaal Weekblad" vanwege deze Maatschappij te doen uitgeven, heeft het departement Harlingen aan al de overige departementen eene circulaire verzonden, waarin het uitnoodigt ten aan zien van dit voorstel over te gaan tot de orde van den dag. De heer J. M. Huizinga, die tot dit voorstel hot initiatief nam, heeft nu aan de verschillende depar tementen een schrijven gericht, waarin het stand punt van bovengenoemde verklaring breedvoerig wordt toegelicht. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Juni a. s. aan do rijkslandbouwschool te vervullen is de betrekking van adsistent, bekwaam in het ver richten van scheikundige onderzoekingen. Jaarwedde 1000. Zjj, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of op 20 Mei a. s. in persoon aan te melden bij den directeur der rijkslandbouwschool te Wageningen. Volgens de „Köln. Ztg". zijn Nederland on Rumenió 1 April jl. toegetreden tot de tusschen Duitschland, Frankrijk, Italië, Oostenryk-Hongarye en Zwitserland bestaande overeenkomst betreffende „de technische eenheid in het spoorwegwezen." De gewone audiëntie van den minister van financiën op 12 dezer zal niet plaats hebben. Die van den minister van marine op 13 dezer zal gehouden worden, in plaats van 11 uren te halfelf. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Rotter dam naar Java, vertrok 8 Mei van Southampton; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 9 Mei Lizard; de „Drente", van Java naar Rotterdam, passeerde 9 Mei Sagres; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang 9 Mei. Z. M. heeft benoemd tot burgemeesters: van Gulemborg M. Van Hoogenhuyze, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Hardingsveldvan Neede, H. C. Van de Graaff; den luit. ter zee 2de kl. H. Backer bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl.; benoemd: bij het wapen dor artillerie: by den staf van het wapen, tot eersten luit.-magazijnm., den tweeden luit.-maga- zynm. J. Aalbers, te Delft; by het 1ste reg. ves ting-art., tot kapitein, den eersten luit, J. A. D. De Fremery, van het corps; by het 4de reg. ves ting-art., tot kapitein, den eersten luit.-adj. H. G. J. Swaving, van het 2de reg. vesting-art.; tot eersten luit., en wel bij hun tegenwoordig corps, de twééde luits, H. C. M. E. H. Van Soetermeer Yos en P. T. Nepveu, beiden van het 1ste, M. Q. Buys Ballot, W. A. C. Whitlau, J. W. Van Vis vliet en J. L. Ranneft, van het 2de, V. Noest en H. E. Van Swinderen Koopmans, van het 3de, jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg, T. W. baron Van Boetzelaer, P. G. A. Van der HofT en C. Wafel bakker, van het 4de regt. vesting-artill., alsmede M. J. Selhorst, van het corps torpedisten; be noemd by het personeel der militaire administratie, en wel by de intendanten, tot kapt.-intend., den eersten luit.-kwartierna. L. J. Mulder van het 2de reg. inf.; met ingang van 1 Juli 1887, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Wageningen, F. W. Jaeger, thans directeur van het Rijkstelegraafkantoor aldaar, en tot directeur va* het post- en telegraafkantoor te Groenloo, Z. Hummelink, thans brievengaarder aldaar. Gemengd Nieuw* Onder hetafdrukken van ons vorig nommer brak wederom een felle brand uit, thans op eene bovenwoning in de Wielmakerssteeg, en riep het gelui der brandklok opnieuw brandweer en schutterij naar de plaats des onheils, waar ein delijk ook eene afdeeling infanterie aankwam, ten einde de toegangen af te zetten. Voor de tram was de passage langs de steeg, waar juist een wissel ligt, eveneens tydelyk ge stremd. De brand, of liever de rook, werd het eerst ont dekt in de van achteren aangrenzende woning van den eigenaar, den heer Mesker, in ameublementen op de Hoogewoerd, doch byna onmiddellijk daarop vertoonden zich de onheilspellende vlammen, welke de zoogoed als nieuwe bovenwoning, nadat ook de naar beneden hangende gordijnen waren ver teerd, in ééne vuurmassa veranderden. Aangezien het bleek dat er niemand in huis was, moest er met geweld worden opengebroken, maar inmiddels waren de vlammen met zulk eene kracht naar buiten geslagen, alsof zo uit een krater op stegen, dat er aan redding van het bovenhuis niet te denken viel. Ze zochten met zulk eene woede een uitweg, dat hare breede tongen zelfs den zij gevel van het tegenover liggende perceel bereikten, dat daardoor, evenals de aangrenzende woningen, niet zonder gevaar bleek. Toen dan ook de brandweer geheel in werking was, moest zij ook voor deze perceelen zorgen, terwijl de slang van de spuit der weesburgers, die weer numero één op het appèl waren, door des heeren Meskers woning liep, om deze van die zjjde te be schermen en tevens het brandende perceel aldaar aan te tasten, Retgeen mede van de voorzyde weldra door het minderen der vlammen merkbaar was. De bovenwoning is geheel uitgebrand. Hoe het onheil ontstond, is, gelijk gewoonlijk, onbekend. Toen het vuur reods zoogoed als bedwongen was, kwam de bewoner, de.broodbakkersknecht Castelein, op het '#hooren dat er in zjjne steeg brand was, in zjjn werkpak aangeloopen onontdekte hij dat de ramp hem zei ven had getroffen. Het onbewoonde beneden gedeelte, waar men sedert kort werkzaam was om het voor woonkamer, met in de steeg uitkomende keuken, m te richten, aangezien de heer Mesker zjjne tegen woordige woonkamer by zyn magazyn wilde trok ken, - heeft van het vuur niet geleden, maar ont ving niettemin eene kolossale watermassa, waartoe de stoomspuit niet weinig het hare bijdroeg. Nadat men meende den brand geheel gebluscht te hebben, moest er om acht uren weder water worden gegeven, daar er zich opnieuw vlammen begonnen te vertoonen. Zoowel de eigenaar als de bewoner waren verzekerd. By den brand des morgens op de Langobrug, waardoor de werkplaats en de bovenwoning even eens zoo snel door het vuur werden aangetast dat de bewoners in allo haast moesten vluchten, heeft do brandkraan by de Petruskerk, hoek Zonneveld- steeg en Langebrug, het eerste water gegeven, daarna spuit No. 7 met behulp van spuit No. 1, en het derde do brandkraan van het stadhuis. Het nut der brandkranen is dus hier wel gebleken. B ij de heeren Deichmann en Ritchie te Rotterdam zyn twee oefengieken (overnaads) in aanbouw voor de Leidscho studenten-roeiver- eeniging „Njord" (eene twee- en eene vierriems). Te Sassenheim had gisteren hot volgende ongeluk plaatsBy het rangeeren van de stoomtram reed de locomotief eene ladder omver, waarop de metselaar v. d. Meulen zyn werk stond te verrichten. V. d. M. viel eerst op de locomo tief en daarna op den grond. Met gebroken arm en geknousd been werd hij naar huis gebracht. Gisterochtend heeft te Rotterdam in eene woning in de Sint-Jacobsstraat een drie jarig meisje, terwijl het ongekleed door de kamer liep, een ketel met kokend water omvergetrokken, waardoor het den inhoud over zich heen kreeg. Het kindje bekwam hevige brandwonden over het geheele onderlijf en aan een harer handjes. Denzelfden ochtend sprong oen paard, doordien het schrikte, in het water aan de Korte Kade, te Kralingen. De twee personen, die op den bok zaten, werden daar afgeworpen, met het gevolg dat een hunner den wagen over het lichaam en de beenen kreeg en zeer ernstig verwond werd, t9rwyl de ander half wezenloos door den val van den grond werd opgenomen. Het paard word onge deerd uit het water gehaald. (N. R. G.) Naar de „Maasb." meldt, werd op de eerste samenkomst van het „Leger des Heils" te Amsterdam de eigenlijke speech van den kapitein in gebroken Engelsch voorgedragen, maar in plat Amsterdamsch den volke weergegeven. Onder do liederen, welke gezongen werden, was er een op de wijze„Wij gaan nog niet naar huis", en een ander: „o moeder die zeeman"; dit gezang werd door eene viool begeleid. De politie slaagde er in de orde te handhaven, maar had de handen vol werk, evenals de kaste leins in de buurt. Het lokaal „Parkschouwburg" te Amsterdam met erve enz., in de vorige veiling op ƒ133,000 ingezet, is gisteravond in het O. Z. Hoe- ron-Logement bij afslag op f 164,000 opgehouden. Uit Roermond wordt gemeld: Tus schen de echtelieden V. had gisteren een woorden twist plaats, die zóó hoog liep dat de man met eene revolver dreigde en zóó te werk ging, dat een aantal buurlui hom hebben gevangengenomen en in ver zekerde bewaring gebracht. Daarbij loste hy nog een drietal schoten op de buren, zonder iemand te raken, en sneed zich bij de worsteling den polsader door. Het was een jong paartje en de vrouw eerst sedert twee dagen bevallen. Volgens de rapporten van kapt. Harten uit Suez, dd. 28 April en 2 Mei, waren de expertises omtrent de „Prinses Amalia" afgeloopen en de veilingen der beschadigde goederen op den 4den Mei bepaald. Alle maatregelen werden ge nomen om veel publiciteit aan den verkoop te geven en de opkomst der gegadigden was zeer bevredigend. Volgens gisteren ontvangen telegram heeft de beschadigde lading ruim 14,000 pd. st. opgebracht. De lijsten der herkende merken van de ver kochte goederen waren ook ingekomen en afschriften daarvan werden ten kantore der Maatschappij 6n van hare agenten ter inzage nedergelegd, van Woensdag 11 Mei af. De reparatiën aan het schip waren in goeden voortgang onder krachtige mede werking van scheeps- on machinepersoneel. De gezagvoerder telegrapheert dat hij binnen den aanvankelijk getaxeerden termijn van 50 dageu, gereed hoopt te zyn. Eenige dagen geleden liet een ster- vende te Madrid zijn neef roepen om dien, volgens zyn zeggen, als geheim mede te deelen, dat zich in de kamer een koffer bevond. De neef dacht eene erienis te zullen krygen; hy riep getuigen en opende na den dood zjjns ooms den bewusten koffer Deze bevatte tot zyne niet geringe verbazing 23 gomte patronen, welke gevuld waren met ontplofbare slof fen. De justitie, van het geval verwittigd, maakte zich van den koffer meester. Ernstige ongeregeldheden hebben te Triëst plaats gehad. Eene bende Croatische boeren heoft een aanval gedaan op de gendarmerie kazerne. Do gendarmen boden tegenweer door op de aan vallers te schieten, van wie er velen worden ge kwetst. Er is om versterking gezonden naar Spalatzo en Zara. De Croaten marcheerden voort ouder den kreet: „Dood aan de Italianen!" Men zegt dat mile. De Sombre uil zich in het Hotel de Yienne te Brussel van het leven heeft trachten te berooven. Bij Thurles heeft een pachter zyne vrouw, eene idioot, met een steen het hoofd ver brijzeld. PI et aantal verongelukten van de „Ville de Rio", door de aanvaring met de „Cham pagne", was 20: 17 passagiers en 3 matrozen. Volgens officieels opgaven werden in het dienstjaar 1885/1886 in Benj?alon 11,823 personen door wilde dieren of vergiftige slangen om het leven gebracht. Negen tienden van dit aantal door slangen. Aan belooningen voor het dc oden van slangen en wilde dieren werd uitbetaald 29,884 ropijen, tegen 42,374 in het vorige jaar. Baron Solarali, de oom van den al- tyd nog in Abessynië gevangen gehouden graaf Savoiroux, is thans te Massowah aangekomen om te beproeven of hy zyn neef niet met don gouden sleutel den terugtocht naar zyn vaderland kan doen aanvaarden. Hy heeft een groot losgeld medege nomen, namelyk 27000 Mariatheresiadaalders en 200,000 franken in goud en papier. Vorder heeft hij voor 100,000 franken aan wissels by zich op eene firma die te Massowah gevestigd is. De kapitein van de Engelsche Ka naalboot „Victoria", die onlangs by Dieppe schip breuk geleden heeft, is voor zes maanden geschorst, omdat bij onderzoek gebleken is dat hy nalatig was geweest. Te Castlecorner in Ierland heeft zich Zaterdag jl. een eigenaardig natuurverschijnsel voorgedaan. Tegen vier uren in den namiddag ver duisterde de hemel, de donder ratelde en een paar uur later viel er een zwarte regen zwart genoeg om de kleeren der boeren te bevlekken. De dieren in het land begonnen te schreeuwen, honden liepen angstig huilend rond als waren zy dol geworden. Die regen, blijkbaar door zwarte stofdeelen gekleurd, kleurde het water der stroomen en putten tot eene inktachtige vloeistof. Terrien, do eigenaar van liet café de la Terrasse, boulevard Bonne Nouvelle te Parijs, is door een klant, dien hij had weggestuurd, 's avonds voor zyne deur vermoord. De moordenaar, Weiss- mann, is geboren te Konstantinopel en van Ooster- sche afkomst. Hij was reiziger en had standjes gehad met zyn vroegeren patroon P., die evenals hij het café bezocht. P. had aan Terrien gezegd, dat als Weissmann nog kwam, hy wegbleef. Daarop had Terrien Weissmann aangezegd niet meer te

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2