benoemd tot luit.-gen. en tot commandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.Indië, een en ander ingaande in de maand Juli a. s., op den dag waarop de luit.-gen. K. L. Pfeiffer het bevel over het genoemde leger zal nederleggen. Gemengd Piieinv*. Maandag-middag werd in het sous- terrain van het Badhuis te Scheveningen de zoon van de wed. De J., in de "Weststraat aldaar woon achtig, op beestachtige wyze mishandeld. Naar men wil, hadden eenigo werklieden eeno veete tegen een opperman. In het donkere sousterrain kwam De J., en daar men hem voor den bedoelden persoon aan zag, werd hy by de keel gegrepen en tegen den grond getrapt. Daarop volgde eene mishandeling op de meest barbaarsche wijze. De ongelukkige is per brancard naar huis gebracht, waar hy nog steeds bewusteloos te bed ligt en onder geneeskun dige behandeling is. (AT. R- C.) Een bewoner van de eerste Rozen dwarsstraat te Amsterdam stak hedenochtend zyne vrouw, die in belangwekkenden toestand verkeert, in een twist met een mes in het onderste gedeelte van haar rug. De vrouw bloedde hevig en werd in zorgwokkenden toestand naar het gasthuis ge bracht. De man werd door de politie in hechtenis genomen. Gisternamiddag is te Rotterdam een bijna tweejarig kind, hetwelk eenige oogenblikken zonder toezicht was gelaten, in eene tobbe met water gevallen en er levenloos uitgehaald. Door een koopman te Rotterdam is verloren eene zakportefeuille, waarin zich aan bank papier bevond eene som van ƒ285. Men meldt uit Zwolle dat volgens particulier telegram het verbod tot invoer van vee door Duitschland is opgeheven. Iemand geeft ons een antwoord op de vraag, vanwaar de uitdrukking „een ton gouds" komt. Hy doet nl., met een beroep op ds. Koets- veld's „Gelijkenissen van het Evangelie", opmer ken, dat b\j de oude volken het gewicht grondslag was der geldrekening, en dat in do rijke dagen onzer voorvaderen goud en zilver werden toege meten; ƒ100,000 nu was een haringtonnetje vol dukaten. (DU.) Uit Njjmegen wordt gemeld: Van ontdekking der daders van den moord op zekere Reintje Van Veen, eigenlyk genaamd Reintjes Van Veerssen, is te Nymegen niets bekend. Vermoedelyk heeft dit gerucht zijn ontstaan te danken aan de wartaal van een krankzinnige, die dezer dagen naar een krankzinnigengesticht is overgebracht. Wat dus daaromtrent wordt medegedeeld, is ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Op eene tentoonstelling van jacht- "honden te Londen werd een setter van den heer G. J. Van der Vliet, te O verveen, met een tweeden prys bekroond. De muziekdirecteur Freiberg te Marburg is door de Pruisische Regeering benoemd tot hoogleeraar voor de muziek aan de universiteit te Göttingen, het eerste professoraat van dien aard in Pruisen. Volgens een telegram uit Nieuw- York kan tusschen 4 en 6 Mei op de Britsche kust stormweder worden verwacht. Een dertienjarige leerjongen te Parijs, zekere Triboulet, plaagde dezer dagen een kameraad, Buisson genaamd, die hem, ten einde van zyn geduld, een klap gaf. Woedend greep de jongen een mes en bracht hem een geduchten steek in de borst toe, zoodat hy in bedenkeiyken toestand naar het hospitaal werd gebracht. Triboulet is in hechtenis genomen. In een der garnizoenssteden van Hongarye, te Gran, is eene ware duel-epidemie uit gebroken. Niet minder dan vyftien officieren van het garnizoen hebben in den loop der vorige week met burgers uit de stad een tweegevecht gehad. Er zyn twee officieren gedood. Al deze duels zyn geleverd voor één en de zelfde dame. Bij een prairiebrand in Kansas zyn duizenden beesten omgekomen, circa 200 huizen en schuren en groote hoeveelheden graan, maïs en hooi verbrand. De suikerfabriek van Lemaire te Bauvin is afgebrand. De schade bedraagt 1 millioen fr. Volgens „Veritas" ayn in Maart ver ongelukt 106 zeil- en 12 stoomschepen, waaronder 4 Ned. zeilschepen. Mag men een bericht in Fransche bladen gelooven, dan heeft een Grieksch geleerde te Philippopel een handschrift ontdekt met werken van Aristoteles, bestaande uit 180 bladzyden, waar van 76 handelen over „den Hemel", 47 over „de Wording", 53 over „de Ziel", 2 over „de Wysbe- geerte." Het handschrift moet zeer goed geconser veerd zyn. De „Weser Ztg." verhaalt de volgende slichtelyke .geschiedenis Men kent het antwoord op de vraag: „Wat is vervelender dan eene fluit?" Antwoord: „Twee fluiten." Zoo moet men op de vraagWat is ergor dan eene schoonmoeder?" blykbaar antwoorden: „Twee schoonmoeders." Het koninklyk echtpaar van Portugal heeft twee schoonmoeders: de moeder der koningin, de gravin van Parijs, en de moeder des konings. De gravin van Parys nu bracht dezer dagen een bezoek aan Lissabon, maar zag zich genoodzaakt die stad te verlaten, omdat zy het met de moeder des konings volstrekt niet kon vinden. Nu eischte de etiquette echter, dat haar door de moeder des konings moest worden uitgeleide gedaan. Om nu by het afscheids- tooneel aan 't station elke toenadering onmogelyk te maken, droegen beide dames parasols zoo groot als eene groote parapluie. Zij hielden die dapper rechtop en zoo konden zy elkander op een afstand van vier schreden ternauwernood de vingertoppen reiken. Dat geschiedde dan ook. De gravin van Parys steeg met opgezette parasol in den salon wagen en de koningin-moeder streek haar omvang rijk zonnescherm niet, eer de trein in beweging was een en ander tot groot vermaak van hen, die op de hoogte waren van 't geval. Uit Moskou bericht men den Pary- schen correspondent van de „Daily Telegraph" de romantische gevolgen van een rechtsgeding. De beschuldigde, een Nihilistisch student in de medi- cynen, was op heeterdaad betrapt, terwyl hy bezig was ontplofbare stoffen in eene particuliere woning te verbergen. De dochter van den bewoner verscheen als getuige en het was ingevolge hare getuigenis dat het vonnis luiddetwintig jaren arbeiden in de mijnen van Siberië. Onmiddellyk na deze uitspraak verpandde het meisje de familie-juweelen, kocht de zes kozakken om, die den veroordeelde be waakten, en hielp dezen ontsnappen. Zy vergezelde hem naar Zwitserland, waar ze voornemens was in een klooster te gaan; evenwel bedacht zy zich onderweg. De beide vluchtelingen zyn onlangs met elkander getrouwd. By een brand te St. - Petersburg in een huis, bewoond door een agent van politie, kwamen zeven personen om, waaronder vier kinderen. Den 27sten April is een expresse- trein, by Tucson, in Arizona, door eenige roovers aangehouden, die met 6710 dollars uit den post wagen zich uit de voeten maakten. In de wateren van Alaska is een schoener uit San-Francisco, de „Flying Scud", om geslagen. Zeventien opvarenden verdronken. Eene hevige ontploffing had eer gisteren plaats in de kruitfabriek van de heeren Harvey en Curtis, te Hounslow by Londen. De slag, daardoor veroorzaakt, was zóó hevig, dat men dien te Londen duidelyk hoorde en velen aanstonds aan een nieuwen dynamiet-aanslag geloofden. De meeste huizen, op eene myl afstands van de fabriek, zyn min of meer beschadigd. Er waren 600 werklieden aan het werk, maar allen kwamen er goed af, behalve een, die ver pletterd werd. Het gebouw, waar het kruit ont plofte, werd geheel vernield, terwyl ook de byge- bouwen zwaar beschadigd werden. Personen, die niet ver vandaar voorbygingen, werden ter aarde geworpen; groote stukken yzer, sommige van meer dan honderd pond, vielen ver vandaar neer. In het westelyk deel van Londen werd de slag het krachtigst gevoeld, zoodat daar eerst groote ontsteltenis heerschte. Zoo ook te Uxbridge, dat 10 mylen van de fabriek is verwyderd. Te Richmond sprongen in meer dan 80 huizen de ruiten. BUÏTKNLAND. Fraukriik. In de gisteren door de begrootingscommissie ge houden zitting, gaf de minister van financiën, de heer Dauphin, eveneens een overzicht van de verschillende bezuinigingen door hem in de uitgaven der departe menten van algemeen bestuur gebracht, te zamen tot een bedrag van 13,500,000 fr. De bezuiniging van 9 millioen op het budget van oorlog, spruit voort uit inkrimping by den administratieven dienst van het leger. Eenige groepen volks, weinig in getal, verzamel den zich gisteravond weer voor het Eden-theater te Parys en hieven eenige kreten aan en floten. De politie dreef het volk dadelyk zonder moeite uiteen. Een der redacteuren van de „Figaro", Adolph Racot, is door overspanning krankzinnig gewor den. Hy lydt aan grootheidswaanzin. Racot is 50 jaren oud. Italië. Paus Leo XIII krygt by zyn jubilé van de En- gelsche Katholieken eene bibliotheek, omvattende alle werken van de laatste 50 jaren, geschreven door Engelsche Katholieken. Z. H. heeft verklaard dat hy dit geschenk met groot genoegen zou ont vangen. Luidens een telegram uit Massowah, dd. 4 Mei, verbiedt de door generaal Saletta afgekondigde blokkade allen handel met Abessinische schependie welke in stryd hiermede handelen, zullen gebracht worden voor het prysgerecht, dat te Massowah zal worden gevestigd. Gfroot-Britannlê. De Londensche gemeenteraad heeft besloten, het gouden regeeringsfeest van koningin Victoria te vieren met een groot bal in het stadhuis, dat ƒ72,000 zal kosten. Dit besluit word genomen in geheime zitting. Een stormachtig debat ging daaraan vooraf in de openbare zitting, daar een paar leden zich heftig verzetten tegen het uitsluiten van openbaarheid, waar het de beschikking gold over eene zoo aan- zienlyke som van de gelden der burgery voor een dergelyk doel. Het huis van Milton te Chalfont, zal, ter eere van het jubileum van koningin Victoria, door de gemeente South-Wycombe worden aangokocht en in stand gehouden. In het Lagerhuis bestreed de regeering gis teren het voorstel-Lewis door een ondervoorstel, waarin wordt verklaard dat door het artikel in de „Times" geen inbreuk wordt gemaakt op de privi legies van het Huis. Wenschelyk ware de zaak uit te maken voor de rechtbank en niet voor eene com missie uit het Lagerhuis. De regeering is bereid een proces wegens laster tegen de „Times" door den fiscaal-generaal te laten instellen, waarby den heer Dillon wordt overgelaten zelf een advocaat te kiezen De discussie hierover was zeer onstuimig. De aanhangers van Gladstone en Parnell protesteerden tegen het voorstel der regeering, daar dit onrecht vaardig is jegens Parnell's party. Zy verklaarden dat de zaak thuis hoort voor een eeregericht, be staande uit gentlemen, en niet voor eene rechtbank De discussie over het onder-voorstel der rageering werd ten slotte tot heden verdaagd. De heer Gladstone zeide dat, indien bedoeld onder-voorstel werd aan genomen, hy als amendement zou vragen de ver nieuwing van het comité uit het Lagerhuis, tot onderzoek van het „Times"-artikel, waarin de heer Dillon van logentaal wordt beschuldigd. Bn«Un<L De „Daily News" verneemt uit St.-Petersburg dat het gerechtshof feitelyk alle beschuldigden wegens deelneming aan den aanslag op den Czaar ter dood veroordeeld heeft, doch acht van hen aan de genade van den Czaar had aanbevolen. Tegen het einde van deze maand zal het proces worden behandeld tegen drie en twintig personen aangoklaagd wegens medeplichtigheid aan den moord van den chef der politie, Soudeikin, in 1883. Zeven en dertig anderen worden door de Russische regee ring langs administratieven weg gestraft. Telegrammen. MOSKOU, 5 Mei. Ofschoon het herhaalde malen is tegengesproken, verzekert men hier, dat ten slotte toch het aftreden van den minister Yon Giers is beslist. Yermoedelijk zal graaf Schuwaloff, de Russische gezant te Berlyn, als zyn opvolger optreden. LEIDEN, 5 Mei. Weerbericht medegedeeld door het Kon. Ned Met. Instituut). Verwachtingveranderlyke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 10 Calcius 50° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 urer 12° C. 53.6° F.'smidd. 12 uren 14° C. 57.2 F.; 's namiddags 4 uren 14° C. 57.2°F.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2