Mei. A0. 1887. Bit HMBier befet sit Twee Blades, 8347. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Mei. LEIBSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: A oor Leiden per 3 maanden1.10. France per poet1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedero regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoae- eeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De opsaiming der onvoltooide spoorweg- brwg'.verken in de Zijl en liet afsluiten der vaart in verband daarmede. Yele lozers, en vooral zij, die door hunne betrek king in de maatschappij nauw aan de scheepvaart verbonden z\jn, zullen in het vorig jaar met ge noegen uit ons blad hebben gelezen, dat de rech terlijke macht zich de zaak had aangetrokken van het niet opruimen der onvoltooide spoorwegbrug in de Zijl door de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij en daarmede zich verheugd hebben op den ver beterden toestand, die waarschijnlijk daarvan het gevolg zou kunnen zijn. Voor de vele schepen toch, die de Zjjl doorvaren, is die brug een ware steen des aanstoots; men vrage slechts een schipper en hij zal terwijl het hem goed doet zijn hart te kunnen luchten u al de nadeelen in één adem opnoemen. Het bleef echter bij het lezen van het bericht, want weldra bleek dat de rechterlijke macht geen macht had om de H. IJ.-Spoorwegmaatschappij te dwingen die werken op te ruimen en er bleef op het laatst niets anders over dan dat de Provinciale Staten van Zuid-Holland zich de zaak aantrokken en voor hunne rekening den toestand verbeterden. Hicop heeft op 2 Mei de aanbesteding plaats gehad en ofschoon het werk nog niet gegund is, zal die gunning waarschijnlijk toch niet lang op zich laten wachten. Onmiddellijk daarop wordt dan met de opruiming begonnen, maar daarmede begint ook het leed van de schipperij. Voor de uitvoering van het werk nl. aldus staat in het bestek moet aan weerszijden van de brug een dam gestort worden, de scheep vaart echter niet langer dan zeventig dagen worden gesloten. Mev zal dus gedurende zeventig dagen het vaar water de Zijl afsluiten. In het belang van de scheepvaart hebben wij gemeend dit punt te moeten aanroerenwij achten het verkeerd dat deze belangen aldus worden voorbij gezien, aangezien het volgens deskundigen volstrekt niet noodzakelijk is, dat de vaart worde afgesloten. "Wij hopen dan ook dat woldra een adres aan de Provim-iale Staten zal worden gezonden om alsnog verandering te brengen in die bepaling, want hoe gaarne de schipperij die brug ook ziet verdwijnen, de afsluiting der vaart gedurende zeventig dagen is iets, wat heden ten dage niet meer mocht geschieden. Do minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters verzocht, van plaats hebbende opgravingen of ontdekking van oudheden aan den directeur van 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden kennis te geven. Door den kolonel directeur der artillerie-inrich tingen te Delft is aanbesteed ten dienste der genie over 1888 de levering van 4 brandspuiten met toe- bohooren, 6 pompstokken, 3 dekkleeden, 4 olie- flesch;es met kwastjes; en ten dienste der artillerie de 1> vering van 10 brandspuiten met toebehooren, 2 kleine brandspuiten met toebehooren, 10 hoofd touwen tot brandhaken, 12 ophaaltouwen voor slangen tot brandspuiten, in één perceel. Minste inschrijver was de heer B. J. Oleff, te Leiden, voor ƒ9810.06. Mot 80 van de 113 uitgebrachte stemmen is tot lid van den Raad der gemeente Wassenaar gekozen de hoogedelgeboren heer M. graaf Van Limburg Stirum. De heer J. J. Grevers verkreeg van de overige stemmen 16. Voor de akte lager onderwijs zijn te 's-Hage toegolaten de heeren P. Krujjt van Reeuwijk, H. Kunsel van Gouda en J. Labberté van Aarlanderveen. In de gistermiddag te 's-Hage gehouden ver gadering van gedelegeerden van katholieke kies- vereenigingen uit Noord- en Zuid-Holland is de Provinciale Bond van kiesvereenigingen uit genoemde provinciën geconstiteerd en een voorloopig bestuur benoemd, bestaande uit de heeren mr. C. J. A. Heydenrijck, T. C. B. Ten Hagen en H. Mulder te 's-Gravenhage, A. Op de Laak te Noordwijk en P. J. Raaymakers te Nieuwer-Amstel. Tweede Kamer. - De heer Viruly Verbrugge heeft als amendementen op het achtste hoofdstuk der Grondwet (defensie) voorgosteld te bepalen dat de wet, behalve den verplichten krijgsdienst, tevens de organisatie der strijdkrachten regelt en verder een geheel nieuw artikel van den volgenden inhoud „De dienstplichtigen te land komen in gewone tijden jaarlijks éénmaal te zamen, om, gedurende niet langer dan zes weken, geoefend te worden, tenzij de Koning het raadzaam mocht oordeelen dat samenkomen geheel of gedeeltelijk achterwege te laten. „De Koning kan een deel der dienstplichtigen, door de wet te bepalen, doen samenblijven. „Dienstplichtigen kunnen echter, geheel of ge deeltelijk, tot eerste oefening hoogstens 12 maanden onder de wapenen gehouden worden. Drie hoogleeraren der Utrechtsche hoogeschool zullen binnen één jaar een jubileum vieren, nl. de heeren: Koster, Buys Ballot on Donders, die resp. 26 Sept., 16 Nov. en 18 Jan. a. s., do eerste zijn 25-jarig, de boide laatston hur. 40-jarig professoraat zullen hordenken. Reeds hebben zich verschillende commissiën gevormd, om aan genoemde hoogleeraren huldeblijken aan te bieden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sep tember 1887 de betrekking van leeraar in natuur kunde, cosmographio, planten- en dierkunde aan de Rijks- hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Tilburg te vervullen is. Jaarwedde ƒ2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 25 Mei a. s. aan te melden bij den inspecteur van hot middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhago. Naar de heden ontvangen Bataviasche bladen melden, zal mr. L. W. C. Van den Berg, adviseur voor de Oostersche talen en hot Mahomedaansch recht, spoedig Indië verlaten om den leerstoel te Delft, opengekomen door het overlijden van dr. A. W. T. Juynboll, in te nemen. De bouw van een magazijn voor geneesmid delen te Amsterdam wordt door de Regeering, die de noodige gelden om daartoe over te gaan, bij de Wetgevende Macht heeft aangevraagd, o. a. op de volgende gronden aanbevolen Behalve dat de ruimte in het tegenwoordige magazijn van geneesmiddelen geheel ontoereikende is voor het doel, waarvoor dit is bestemd, kan het ook, wegens Jandere oorzaken, niet voldoen aan de eischen, welke daaraan behooren te worden ge steld. Men heeft den tegenwoordigen toestand nage gaan met betrekking tot: a. de beschikbare ruimte en de indeeling van het bestaande gebouw, in verband met den dienst, welke daarin moet worden uitgeoefend; h, de toegangen en de omgeving van het be staande gebouw, en c. de gevaren van verschillenden aard, welke hieruit voortvloeien, zoo voor het magazijn zelf als voor de andere in de nabijheid daarvan gelegen Rijksgebouwen. De slotsom daarvan is geweest dat de minister van waterstaat geheel overtuigd was van de ge grondheid der ernstige bedenkingen ter zake, daarbjj tegelijkertijd in overweging gevende, zoo spoedig mogeljjk maatregelen tot verbetering in deze te nemen. Derhalve wordt onmisbaar vereischt de bouw van een geheel nieuw magazijn op vrij terrein en dus ter anderer plaatse dan het bestaande, geheel voldoende aan de eischen des tijds en bovendien in de nabijheid van spoor- en waterwegen. De kosten van het bouwen en inrichten daarvan nu zjjn in het geheel geraamd op 250,000, waar van ƒ40,000 in 1887 zullen worden verwerkt, ver deeld als volgt: Indische begrooting ƒ20,000, oorlog ƒ9600, marine ƒ5600 en justitie ƒ4800. Het „Soer. Hbld." zal binnenkort publiceeren eene verzameling letterkundige fragmenten, door zijn medewerker Ferragus verzameld uit brieven, welke Multatuli hem toezond, voor zoover die excerp ten natuurlijk voor openbaarmaking vatbaar zijn. Die fragmenten zullen den titel voeren van „Relie ken van Multatuli." Ter onderscheiding van de ljjn-inspecteuren bjj de Rijkstelegraaf, die thans den titel voeren van inspecteur, voeren de vroegere inspecteuren bij het rekenplichtig en technisch beheer bij ge noemd vak van dienst, de heeren A. H. Van Thiel en J. M. Collette, nu den titel van hoofd inspecteur. Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid zijn, met ingang van 1 Juli a. s., bevorderd tot opzichter van den water staat 2de kl. J. Haringx, thans 3de kl., en tot id. 3de kl. J. Kooreman, thans 4de klasse. De Tweede Kamer heeft heden, na uitvoerig debat en met verwerping van alle amendementen, het Regeeringsvoorstel omtrent de administratieve rechtspraak aangenomen en beslist dat de wet zal bepalen of de beslissing over administratieve twist gedingen zal worden opgedragen aan een gewétien rechter of aan een college van administratieve rechtspraak. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Prins Alexander" vertrok 4 Mei van Batavia naar Amsterdam; de „Noord- Brabant" vertrok 3 Mei van Padang naar Rotter dam; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, passeerde 4 Mei Perim; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 4 Mei; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, passeerde 3 Mei Ponta da Guiade „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Saïd 5 Meide „Drente", van Batavia naar Rotterdam, is lieden te Marseille aangekomen; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 4 Mei Wight. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrjjdag a. s. niet- plaats hebben. Z. M. heeft bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, met ingang van 9 Mei 1887, opnieuw voor een tjjdvak van vjjf jaren benoemd in hunne tegenwoordige betrekking bjj de landmacht, de reserve-officieren van gezondheid der 2de klasse, dr. A. C. H. E. Van Riemsdijk, arts te Doesburg, en N. Lansdorp Jz., arts te Amsterdam; en gerekend van 1 April 1887, aan don reserve officier van gezondheid der 2de klasse dr. H. A. E. Smeenk, arts te Brielle, op zjjne aanvrage, een eervol ontslag verleend uit zjjne voorschreven be trekking tot de landmacht; den luit.-gen. K. L. Pfeiffer, commandant van het leger in Nederlandsch- tndië, op zjjn verzoek, op de meest eervolle wijze, met behoud van aanspraak op pensioen, uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige dionsten door hem aan den lande bewezen, een on ander met bepaling dat het aldus verleende eervol ontslag ingaat op den dag in de maand Juli aanstaande, waarop genoemde oppor- officier zjjne betrekking zal nederleggenden gen.-majoor bij hot leger in Noderl.-Indië A. Haga

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1