N 8344. 3 Mei. A0. 1887. ftze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 2 Mei. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ten 16 regels f 1.05. Iodere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incas- seoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. O Hide tie Kennlaseyingon. De Burgemeester der gemeente Leiden Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolgo art. 22 der wet van 25 April 1879 (Staatsblad No. 89) tot herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, ter secretarie dezer gemeente gedurende dertig dagen ter visie is nedergelegd een afschrift van de schaal van schatting van ongebouwde eigendommen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 April 1887. DE KANTEB. Do prijsvragen, door Rector en Senaat der Leidscho universiteit den lsten Mei 1887 uitge schreven, zjjn de volgende: Faculteit der wis- en natuurkunde. I. De facul teit vraagt de nauwkeurige beschrijving, zooveel noodig door afbeeldingen opgehelderd, van eigen waarnomingen betreffende het overbrengen van het stuifmeel op den stempel, bij in Nederland wild- groeiondo planten, door middel van insecten, en de daarmede samenhangende organisatie der bloem. By de verhandeling moeten gevoegd worden exem plaren van de planten en insectensoorten, waarop de waarnemingen betrekking hebben. II. Men verlangt een critisch overzieht van de handelwijze ter bepaling van de Constante dei- Aberratie van het licht, en van de uitkomsten, welke daardoor zjjn vorkregen. Faculteit der letteren en ivhjsbegeerte. I. C. Plinii Caecilüi Secundi vita, ingenium ac mores eleganti sermone enarrentur II. Men vraagt: een historisch verhaal der regee- ringsdaden en krijgsbedrijven van Karei den Stouten uit een Nederlandsch oogpunt beschouwd, met be hulp der nieuwst uitgegeven bescheiden en beschou wingen, in gekuischten vorm geschreven. Faculteit der godgeleerdheid. I. De Romeinsche keizer vergadering in haar oorsprong, ontwikkeling en verbreiding en in hare beteekenis en gevolgen voor den godsdienst. II. Eone beschrijving van den staat van het christendom en de christelijke kerk bij den aanvang van het jaar 303. Faculteit der rechtsgeleerdheid. I. Welke begin selen moeten gelden bjj de onderscheiding van mede laders en medeplichtigen? Zijn die beginselen in onze strafwetgeving gehuldigd? Of in hoever laat zij ruimte voor de toepassing daarvan? II. Uit de bronnen aanwijzen in hoever de critiek van de ethisch-historische school op de oudere staathuishoudkundigen van Adam Smith tot John Stuart Mill verdieDd is? Faculteit der geneeskunde. I. De faculteit ver langt een onderzoek naar de innervatie der larynx spieren, bij voorkeur bij den mensch. II De faculteit verlangt een onderzoek naar den aard on het wezen van het dichroïsme van hae- mogiobine en eenige uit haemoglobine te bereiden kleurstoffen, bij welk onderzoek spectrophotometri- sche waarnemingen op den voorgrond moeten staan. Bfj de Leidsche Spaarbank werd in demaar.d April ingelegd 34,152.52, terugbetaald 66,563.87, terwijl zijn afgegeven 97 nieuwe-en geheel afgelost 120 boekjes. Op 30 April bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8078 inleggers ƒ1,522,642.05. Aan het kantoor Leiden van de Rijks-post spaarbank werd in de vorige maand ingelegd 9558.20 en uitbetaald ƒ5354.62. Afgegeven wer den 43 nieuwe boekjes. Als opbrengst der tooneelreis, die eenige Leid scho studenten vóór korten tijd door ons land maakten, is eene som van 753.50 aan de dames patronessen der Tooneelschool ter hand gesteld. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail-de Indische bladen van 24 tot en met 29 Maart. Aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur werd hedon aanbesteed het opruimen van de on voltooide spoorwegbrugwerken in het vaarwater do Zijl onder de gemeente Leiderdorp. Minste inschrjj ver was de heer T. Loe, te Leiden, voor 4974. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hec toliters, waren de prijzen 35, 18, 3.70 en 1.86. De hulpzendingvereeniging te Zwolle is voor nemens op Pinkster-Maandag, op het gewone terrein in het Nieuwe Werk, voor de zevende maal haar plaatselijk zendingsfeest te organiseeren, voor welke gelegenheid thans reeds als sprekers kunnen gej noemd worden: ds. J. Vermeer Az., van Zwolle; dr. H. Pierson, van Zetten; ds. Hattink, van Apel doorn; ds. Cesar Sogers, van Leiden; alsmede een of twee zendelingen. Het bestuur denkt tegen Hemelvaartsdag de programma's beschikbaar te hebben. In Januari dezes jaars overleden in Nederland 9576 personen, zijnde 25,73 op 1000 inwoners 's jaars. De ongunstigste cijfers gaven Gouda (49,39), Gorkum (46,02), Deventer (43,66) en Leiden (42). De gunstigste sterftecijfers, allen beneden 20, gaven Zaandam, Franeker, Harlingen, Roermond en Zwolle. Pokken en cholera kwamen in die maand in Nederland niet voor. Aan typhus stierven 65, rood vonk 70, mazelen 202, croup 173, kinkhoost 98 en angina diphtlieritis 51 patiënten. Ook het departement Hillegom van het „Nut" heeft verklaard zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel van het hoofdbestuur om het „Sociaal Weekblad" voor rekening der Maatschappij te nemen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering zijn door Hillegom benoemd de heeren P. H. Van Wa- voren Hkzn. en J. Scheltus. Het departement zal evenwel zjjne stem uitbren gen vóór het voorstel van het hoofdbestuur betref fende de intrekking van het besluit tot stichting eener kweekschool voor bewaarschoolhouderessen. De hoer J. Van Waveron Pz., die volgens roos ter als bestuurslid moest aftreden, werd als zooda nig herkozen. Door het departement Boskoop der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zjjn tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering benoemd de heeren H. Le Coultre en A. Koster Mzn. Ook dit departement is tegen de oprichting van do kweokschool voor bewaarschoolliouderossen en verklaart or zich eveneens tegen, dat het „Sociaal Weekblad" een orgaan zou wordon der Maatschappij. Gelijk besluit is genomen in de vergadering van het departement Rjjnsaterwoude-LeimuidenOude- wetering. Het letterkundig tijdschrift „de Leeswijzer" is in andere handen overgegaan. De heer Laurens Hansma te Apeldoorn zal het blad voortaan ut- geven, en wel onder hoofdredactie van den be kenden A. Winkler Prins, rustend predikant te Amsterdam. De heer W. Gosler, die het in 1884 oprichtte en tot heden met zooveel ijver en talent bestuurde, heeft zich wegens toenemende beroeps- drukte verplicht gezien van de verdere leiding afstand te doen, en „gelukkig acht (hij) zich" in zjjn woord aan den lozer „een opvolger a's de heer Prins te hebben gevonden." Wij zeggen bet hem na en wenschen onzen eenigen literairen gids want feitelijk is „de Leeswijzer" dit nog een lang en gelukkig loven toe. De exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam leverde in 1886 een verlies op van 2446 tegen 12,359 in 1885. Als leden van den raad van toezicht zijn benoemd de heeren Geertsema, commissaris dos Konings te Zwolle, Boelens Van Eysinga te Leeuwarden en Alberda Van Ekenstein te Groningen. Aan het R.-K. Oude Mannen- en Vrouwenhuis St.-Jacob" in de Plantage te Amsterdam, is door wjjlen den heer M. P. Lavigne gelegateerd de som van 4000, vrjj van alle rechten en kosten. Aan de R.-K. armen te Egmond-Binnen is eene som van ƒ4000 besproken door wjjlen mej. S. Valkering, wed. van den heer C. H. Witte. Aan mejuffrouw Marie Gerlach is dit jaar de Anna-prjjs toegekend, uitgeloofd voor de interne leerlinge der kweekschool te Arnhem, die zich zoo wel door gaven van den geest als van hot hart het meest onderscheidt. De jaarljjksche reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken zal dit jaar op 23 Juni en volgende dagen te Middelburg onder leiding van den voorzitter der Waalsche commissie, den heer J. H. Gerlach, pred. te Middelburg, gehouden worden, In de godsdienstoefening, waarmede de werkzaam heden zullen aanvangen, zal worden voorgegaan door den heer Jules Pfender, pred. te 's-Gravenhage, hiertoe het vorige jaar aangewezen. Door den minister van koloniën zjjn de heeren H. Kleyn Van de Poll, oud-resident op Java, en J. Spanjaard, hoogleeraar-directeur der instelling voor onderwjjs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch-Indië te Delft, benoemd onder scheidenlijk tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der commissie, die in dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van het groot ambtenaars-examen. Naar wjj vernemen, is de heer E. Boonen Rzn. benoemd tot vice-consul van Groot-Britannië te Dordrecht. (D. G.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 5 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Utrecht," van Java naar Rotterdam, passeerde 30 April Wight; do „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 Mei Lizard; de „Noord-Brabant" vertrok 30 April van Batavia naar Rotterdam; de „Schiedam" is 1 Mei Dover gepasseerdde „Zaandam" vertrok 30 April van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, vertrok 30 April van Pauillac; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille 1 Mei on vertrok denzelfden dag; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Perim 1 Mei; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 1 Mei. Z. M. heeft aan den heer L. J. A. Van de Polder, secretaris-tolk bij Zr. Ms. gezantschap in Japan, verlof verleend tot het aannemen der ver sierselen van ridder der orde van Sint-Olaf, hem door den koning van Zweden en Noorwegen ge schonken aan den gepensionneerden hoofdinspec teur van administratie F. Wolfson, op zjjn verzoek, de vergunning verleend tot het blijven dragen van de activiteitsuniform van zjjnen rangden lieer R. Willemsen, arts te Groningen, met ingang van 16 dezer, benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht; met ingang van 1 Juni 1887 be noemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Helmond J. Veltman, thans in geljjko betrekking te Sliedrecht; benoemd bjj de Rijks telegraaf tot telegrafist 2de kl. T. Van derMeulen Szn. en B. A. C. Bothé, beiden thans telegrafist derde klasse. Gemeugd Nieuws. Een man, die gisterochtend omstreeks elf uren op het Kort-Rapenburg alhier een toeval kreeg, geraakte daardoor te water. De heer H. kwam spoedig met eene roeiboot toesnellen en slaagde er in, den drenkeling, hoewel bewusteloos, op het droge te brongen. Na in de apotheek der heeren G. D. gedragen te zjjn, mocht het gelukken zjjne levensgeesten weder op te wekken, waarna de ongelukkige per brancard naar het ziekenhuis word vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1