Leiden, 29 April. <§eze (Qoarant wordt dagelijksmet aitzonderiag van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Ltidcn per 3 maanden.1.10. France, per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegdhet kerkelijk voorbereidend examen door den heer C. J. A. Boschhet candidaats-examen in de rechtswetenschap door den heer J. Nijman; het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer A. E. H. Goekoop, dat in de geneesknnde door de heeren "W. L. De Vos, C. Metzlar en J. K. A. "Wertheim Salomonson, dat in de klassieke letteren door den heer M. E. Houck. B\j het dezer dagen gehouden onderzoeknaar de bekwaamheden van telegraafambtenaren in den postdienst slaagden o. a. de heeren "W. Burkels en J. Den Heyer, beiden telegrafisten alhier. Op de gisteravond in het Nutsgebouw gehouden buitengewone vergadering van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst werd door den ingenieur M. Symons, uit Rotterdam, «ene voordracht gehouden over de ontsmettings toestellen van den lateren tpd. Als inleiding deelde hij mede wat de gezond heidsleer beoogde. Zp heeft nl. een tweeledig doel in de eerste plaats te trachten om den normalen, d. i. de gezondheidstoestand van den mensch, te bestendigen en, mochten zich afwijkingen voordoen, dan in de tweede plaats middelen op te sporen om weer in den normalen toestand te geraken. De taak van den gezondheids-ingenieur is nu, om de middelen, welke de gezondheidsleer aanwijst, onder practische vormen te brengen en ze voor toepassing geschikt te maken. Eenige voorbeelden tot toelichtingIndien de gezondheidsleer als noodzakelijk vermeldt dat in onze woonvertrekken eene behoorlijke hoeveelheid lucht voor elk hoofd per uur moet worden gevoerd, is het de taak van den ingenieur zorg te dragen dat deze bepaalde hoeveelheid op behoorlijke tem peratuur in de vertrekken wordt gevoerd, en wel zoodanig dat zjj bij het instroomen geen last ver oorzaakt. Hiermede is zijne taak niet ten einde, want zal de lucht goed kunnen binnenstroomen, dan moet ook voor afvoer van de bedorven lucht worden zorggedragen, opdat de zuivere, verwarmde weder in kan stroomen. Zoo ook hebben de laatste microscopische onder zoekingen van dr. Koch geleerd, hoe ziektekiemen, welke do oorzaak van besmettelijke ziekten zijn, kunnen worden gedood, namelijk door ze aan den invloed van waterdamp van 100° Celcius eenigen tjjd bloot te stellen. Het doel, dat met deze ver nietiging beoogd wordt, is om besmettelijke ziekten te localiseeren, of, mocht eene ziekte in eene plaats uitgebroken zijn, dan te trachten om te voorkomen dat zij op eene nabij gelegene plaats niet voort geplant worde. Daartoe moeten de lijf- of bed- goederen, welke met den patiënt in aanraking waren, aan den heeten waterdamp worden bloot gesteld. Natuurlijk mogen de goederen daarbij niet worden beschadigd, daar men anders een eenvoudiger weg zoude kunnen volgen, namelijk door ze te verbranden. De oudere methoden van desinfectie zou spreker stilzwijgend voorbij gaan, om zich meer in het bijzonder te bepalen tot eene nadere uiteenzetting der ovens, welke bestemd zjjn om de goederen bloot te stellen aan waterdamp van 100° C. Daar toe zijn twee soorten aangegeven, t. w. die, welke stoom van hooge spannig ontwikkelen, en die, welke stoom van eene atmosfeer geljjk de drukking van de dampkringslucht ontwikkelen en gebruiken. Door verschillende Duitsche ingenieurs worden ketels geconstrueerd, waarin stoom van 4 atmos feren spanning wordt ontwikkeld en welke dan den stoom in de desinfectie ruimte laten stroomen, welke tot 1'/, atmosfeer spanning gedaald is. Die daarentegen, door de Rotterdamsche ingenieurs Symons en Huygen geconstrueerd, zjjn daarom zoo eenvoudig, omdat stoom zonder spanning wordt gebruikt. Men heeft geen machinist noodig, geen concessie volgens de wet van 1875kortom de be handeling is eene uiterst eenvoudige. In Duitschland schryft ook voornamelijk dr. "Wolf- hingel te Berlijn dat spanning volstrekt niet noodig is en hp zegt slechts dat sto omen de waterdamp van 100° C. een vereischte is. En daaraan voldoet de oven van Symons en Huygen. Hier te lande wordt de spannings-theorie in het bijzonder voorgestaan door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Noord-Holland, dr. Dozy te Amsterdam, gelijk uit een stukje blijkt, geschreven in het Weekblad van het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde, van den 8sten Januari 11. Daarin wordt evenwel gezegd dat het desinfectie- proces voor ovens zonder spanning eenige uren duurt, terwijl uit de officieele proeven met den door de ingenieurs Symons en Huygen, voor reke ning van de gemeente, te Utrecht gebouwden oven blijkt, dat de goederen slechts 1 uur en 20 minuten aan heeten waterdamp behoeven bloot gesteld te worden, opdat zelfs de taaiste sporen van bacillen in een voeren kussen gedaan, gedood waren: een bewjjs welke waarde aan de mededeelingen van dr. Dozy moet worden gehecht; terwijl bovendien nader blijkt dat deze tijd nog kan worden verkort. De eischen van een goeden desinfectie-oven zijn a. dat hjj twee deuren moet hebben tegenover elkaar geplaatst, de eene voor het inbrengen, de andere voor het uithalenb. dat de oven zoo groot moet zjjn, dat er een matras of ledikant in kan; c. dat de goederen onbeschadigd er uit moeten komen; en d. dat in iedere punt van den oven een temperatuur moet heerschen dat men verzekerd is dat overal in de goederen 100° C. worde bereikt. Het is zeer aan te bevelen dat de oven zoodanig worde geplaatst dat de besmette goederen met de gereinigde niet in aanraking kunnen komen. Er worden gewoonlijk twee soorten ovens ge- gebouwd; grootere voor de grootero gemeenten, kleinere voor kleinere plaatsen en hospitalen; de kleinen, waarin zelfs nog matrassen en bedstellen kunnen worden geplaatst, kosten slechts 1250. Dit is in het kort de inhoud van des heeren Symons voordracht, welke met vele teekeningen werd opgehelderd. Toen vervolgens gelegenheid was gegeven tot het vragen om inlichtingen, meldde zich daartoe het eerst aan de heer Yan Ruyven, die zeide, ook steeds veel belang getoond te hebben in de zaak der desinfectie, van nabij zeer goed bekend te zijn met ontsmettingsovens en tevens tot de ervaring te zijn gekomen, dat de door den heer Symons besproken bacillen een zeer taai leven hebben, zelfs meermalen bp nader onderzoek slechts schijndood bleken, terwijl men bp oppervlakkige waarneming inderdaad zou meenen dat ze voor altijd onscha delijk waren gemaakt. Spreker beweerde dat die toestand van schijndood o. a. waargenomen werd zelfs na aanwending van Perzisch- of Dalmatisch insecten poeder, hetwelk bij militaire inrichtingen gebruikt wordt, en dat alzoo het gewenschte gevolg, n.l. om de bacillen te dooden, daarmede niet altijd werd verkregen. Spreker wenschte nu van den heer Symons te vernemen of de ervaring hem had geleerd dat in den besproken ontsmettings-oven die diertjes wel degelijk den dood vinden, waarop de heer Symons antwoordde dat die dood werkelijk een feit was, hoewel hij het volkomen met den heer V. R. daaromtrent eens was, dat de bedoelde scha delijke insecten bij andere toegepaste wijzen v«n ontsmetting zeer dikwijls slechts schijndood zijn. Eveneens deden de heeren Roem en Van der Horst nog eenige vragen omtrent de toetreding en drukking van den stoom, welke door den heer PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incas- seeren buiten de stad -wordt 0.10 berekend. Symons, ook met behulp der teekeningen, werden beantwoord. De heeren De "Wilde en Corts verklaarden reeds in het bezit te zjjn van een desinfectie-oven en deelden daaromtrent hunne bevindingen mede. Eerst genoemde trok daarbij nogal eens te velde tegen de inrichting van Symons' oven, welke, naar hot hom voorkwam, te omslachtig was. De heer De Wilde kon bovendien niet nalaten telkenmale te waarschuwen voor „overdrijving" in zake de ont smetting en kwam eindelijk nog tot de slotsom dat zpns inziens de gemeentebesturen het hier besproken onderwerp meer ter harte moesten nemen, het meer tot een onderwerp van zorg moesten maken en er vooral ook tegen moesten waken dat besmette goederen van de eene gemeente niet naar eene andere, onbesmette gemeente worden over gebracht, ook al was het om ontsmet te worden. Dat dit geschiedt, ondervond hij onlangs, toen hem de ontsmetting van een bed uit Waddingsveen werd toevertrouwd. Na nog eenige wrijving van gedachten, waaruit in ieder geval het groote nut bleek om een onderwerp als het nu behandelde van naderbij te beschouwen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten, nadat hij allen, die het woord gevoerd hadden en die door hunne opkomst (tegenwoordig waren o. a. de leden van fabricage, de gemeente-architet, leden van Np verheid en andere genoodigden) belangstelling hadden getoond, eenige woorden van dank had gebracht. Bp den aanvang dezer vergadering waren de bouwkundige plaatwerken over „Het binnenhof te 's-Hage" en de „Opera te Parys" (voor deze ge legenheid ter beschikking gesteld door twee leden der afdeeling) aan de wanden der zaal ter bezich tiging gehangen, van welke kunstbeschouwing een druk gebruik werd gemaakt. Gelpk we reeds meldden, is door onzen ge meenteraad besloten het schoollokaal voor meisjes op de Breestraat uit te breiden en tot oprichting van een nieuw gymnastieklokaal. De kosten voor do uitbreiding van het schoollokaal worden geraamd op ƒ14,000 en die voor het gymnastieklokaal met inbegrip van het meubilair op ƒ7000. Het nog altyd rustende studenten-muziek gezelschap „Sempre Crescendo" heeft eene nieuwe commissie van beheer gekregen, bestaande uit de heeren: J. B. W. Yan Hugenpoth (praeses), J. G. Colenbrander (ab-actis), W. C. G. v. Eysinga (quaestor), L. F. Driessen en J. Loudon. (Vox) De voorzitter der Tweede Kamer, de heer Cremers, bekleedde gisteren weder gedurende eenige oogenblikken den voorzittersstoel, toen de stemming over de amendementen-Yan Kerkwpk en Schaepman aan de orde was. Blykbaar niet volkomen hersteld, ruimde hij spoedig weer den zetel voor den heer Gleichman en verliet hp de zitting weder. Het stoomschip „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 28 April; de „Batavia," van Rotterdam naar Java, vertrok 28 April van Port-Said; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar 28 April. Z. M. heeft E. L. Van Mervennée te Goes, thans plaatsvervangend districtsveearts, met ingang van 1 Mei 1887, tpdelpk aangesteld tot buitenge woon districtsveeartsbenoemdtot lid der com missie, die van 1 Augustus 1886 tot 31 Juli 1887 belast is met het afnemen van de wis- en letter kundige examens: D. P. Beeser, leeraar aan de eerste hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Amsterdam, thans plaatsvervangend lid; en tot plaatsvervangend lid dier commissie: dr. A. Van Hennekeler, leeraar aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus aldaar.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1